• تاریخ انشار: ۱۳ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20172
  • 588 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هر جریانی که به اختلاف میان مسلمانان دامن بزند، یک جریان و حزب شیطانی است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید حسن موسوی؛ استاد حوزه و دانشگاه در نخستین گفتمان علمی پژوهشی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم، با موضوع آینده جهان اسلام درگرو تقریب و تکفیر با محوریت افغانستان ، گفت: تقریب و تکفیر دو مقوله ای است که در جهان اسلام در بین مسلمانان و کشورهای اسلامی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید حسن موسوی؛ استاد حوزه و دانشگاه در نخستین گفتمان علمی پژوهشی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم، با موضوع آینده جهان اسلام درگرو تقریب و تکفیر با محوریت افغانستان ، گفت: تقریب و تکفیر دو مقوله ای است که در جهان اسلام در بین مسلمانان و کشورهای اسلامی پیدا شده است .

 

وی افزود: تقریب به معنای نزدیک تر شدن جوامع اسلامی و پیروان مذاهب اسلامی برای شناخت یکدیگر و به منظور دستیابی اخوت دینی بر اساس مشترکات اسلامی در بین مسلمانان است.

 

موسوی ادامه داد: تقریب مردم و جوامع اسلامی را به دیگر نزدیک می‌سازد تا زیرچتر اسلام قرار بگیرند، با گفتگو و شناخت بتوانند بر اساس اصول مشترکات و شناخت یکدیگر متحد شوند.

 

وی خاطر نشان کرد:تکفیر نیز بر خلاف قضیه تقریب است و این گروه فقط خودشان را می خواهند و دیگران را نفی و طرد می کنند و از داخل جرگه اسلام دیگران را خارج می کنند و با تفکرات تحجر آمیز هر کسی را که برخلاف آنها صحبت کند تکفیر کرده و از چتر جرگه اسلام خارج می سازند و آنها را مشرک و کافر دانسته و خونشان را حلال می دانند.

 

مبانی و مشترکات مذاهب اسلامی باید برجسته سازی شوند

 

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: قدم اول در تقریب مذاهب اسلامی این است که ما باید مبانی و مشترکات آنها را برجسته کنیم چرا که مشترکات بین مسلمانان از جمله قرآن کریم، پیامبراکرم (ص) و قبله نماد واحد می باشد و ما به عنوان ضروریات دینی آنها را قبول داریم .

 

موسوی خاطر نشان ساخت: اگر ما همین مبانی و مشترکات را برجسته کنیم تاثیر عمیقی بر خواهد داشت چنانچه گذشتگان نیز از جمله سید جمال الدین افغانی در آن زمان وحدت را آغاز و بعد از آن رهبران دینی این راه ادامه دادند و در ادامه آن امام خمینی(ره) رهبر فرزانه جمهوری اسلامی ایران مجمع تقریب مذاهب را ایجاد کرد تا مسلمان بتوانند بر اساس مشترکات در مسیر وحدت وتقریب حرکت کنند.

 

وی ابراز داشت: یکی از وظایف ما این است که مشترکات میان مسلمان را برجسته و تحت این مبنا قرار دهیم و با شناخت یکدیگر کسری ها موجود در این مسیر را مرتفع و جبران سازیم.

 

مسئول امور دانشجویی مرکز فعالیتهای فرهنگی احتماعی تبیان در قم یاد آور شد: خوشبختانه شعار تقریب در کشورهای اسلامی موفق بوده چرا که اگر موفق نبود دشمنان و صهیونیست ها اینقدر دستپاچه نمی شدند ومذاهب دیگر را برای تفرقه افکنی ایجاد نمی کردند و این نشان می دهد که تقریب بسیار تاثیر گذار بوده و دشمنان اسلام از وجود این نزدیکی و تقریب بین کشورهای اسلامی در هراس هستند.

 

دشمنان از تقریب کشورهای اسلامی در هراس هستند

موسوی عنوان کرد: در افغانستان تقریب میان شورای علما و اخوت بسیار تأثیرگذار بوده و نشان داده است که همین تقریب بوده که باعث شده دشمنان با صرف هزینه تکفیری‌ها را نسبت به جهان اسلام حمایت و ترغیب کنند.

 

استاد حوزه و دانشگاه اذعان داشت: شناخت جریان‌های تکفیری بر دو محور ارائه مبنا و شناخت تفکرات آنها صورت می گیرد و اگر ما بخواهیم در این مسیر موفق عمل کنیم باید ابتدا مبانی تفکرات آنها را که بر اساس عقاید بشناسیم و به مردم بگوییم که ریشه این تفکرات چیست و از کجا آمده تا بتوانیم آنها را آگاه سازیم .

 

گروهای تکفیری از اسرائیل وصهیونیست خط می گیرند

وی گفت: گاهی برخی از مفتیان وهابی فتواهایی از جمله حرام بودن زیارت اهل قبور و ساخت گنبد برای حرم را می دهند که برگرفته از تفکرات شیطانی است که از اسرائیل و صهیونیست خط می گیرند.

 

مسئول امور دانشجویی مرکز فعالیتهای فرهنگی احتماعی تبیان در قم افزود: ما وظیفه داریم مبنای عملکرد فتواها را به گوش مردم برسانیم و آنها را آگاه سازیم که در این صورت توجه مردم نسبت به گروههای تکفیری کمتر خواهد شد.

 

موسوی خاطر نشان ساخت:شعار تکفیر این است که ما با سلف صالح اقتدا می‌کنیم و اینها سلف صالحشان همبل است و به سلف صالحشان اقتدا می کنند و ما وظیفه داریم ریشه و مبنای آنها را بشناسیم و با توجه به معانی قرآن و سیره پیامبر اکرم و ائمه معصومین (ع) جواب آنها را بدهیم.

 

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: شعار جریان تکفیر در افغانستان باید به گونه ای باشد که اگر بخواهیم جریان تکفیر را بشناسیم و مردم را آگاه سازیم بتوانیم مبانی آنها را شناسایی و عملکرد آنها را به مردم بگوییم وقتی در کشور جریان تکفیری محاصره می شود باید ببینیم چه کسی از آنها حمایت می‌کند.

 

وی با بیان اینکه معرفی پشتوانه جریان های تکفیری کار رسانه های خبری است گفت: معرفی پشتوانه ها کار ما نیست و کار جریان های خبری است و ما وظیفه داریم اساس و مبانی فکری آن ها را برای مردم بازگو کنیم که از کجا آمده و برنامه‌ها آنها چیست و ببینیم چقدر از این جریان ها در افغانستان بومی بوده و چه تعداد از دیگر کشورها هستند.

 

مسئول امور دانشجویی مرکز فعالیتهای فرهنگی احتماعی تبیان در قم ابراز داشت: مشکلات در افغانستان مانند هر کشوری به دست خود مردم همان کشوربوجود امده ویا حل می شود اما نباید فراموش کرد که بیشتر جریانهای موجود در افغانستان از خارج وارد شده وفریب خوردگان غیر بومی هستند که باعث ایجاد تنش در کشور شده اند .

 

دکتر محمد رضا زارع خورمیزی مدیر گروه تاریخ اسلام در دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) نیز در ادامه نخستین گفتمان علمی پژوهشی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم گفت: تقریب یعنی نزدیک تر شدن و قرب و تکفیر یعنی کافر شمردن وباطل شمردن که هر دو موضوع باید در جایگاه خود ریشه یابی شوند .

 

وی افزود: روح  فطرت انسان اساسا به سمت قرب و نزدیکی گرایش دارد تا باطل شدن وکافر شمردن ، چنانچه قرآن کریم نیز به قرب وعدم اختلاف تاکید داشته واین تقریب و نزدیکی از دیدگاه قران مورد تایید است.

 

معاون علمی مجمع جهانی شیعه شناسی ادامه داد: مومنان نیز باید در سیره ایمان متحد بوده و بر حول این ایمان حرکت کرده و پایبند باشند .

 

حجت الاسلام والمسلمین زارع تصریح کرد: عده ای در عالم هستند که مسلمان نیستند اما یک اشتراکی دارند و آن کلمه توحید است که خدا را قبول دارند و قرآن همین یک کلمه را محور قرار داده و فرموده در یک جا جمع شوید و توحید را محور اتحاد کنید.

 

پژوهشگر و مفسر قرآن اظهار داشت: افراد در همه ادیان که توحید را قبول دارند باید با یکدیگر متحد شوند چرا که قرآن نه تنها مسلمانان بلکه مومنان به خدا را که توحید را قبول دارند امر به جمع شدن در کنار هم سفارش می‌کند .

 

وی عنوان کرد:جهان اسلام باید روی مشترکات میان مسلمانان و این کلمه کار کند ومسلمانان بدانند یکی از مهمترین محورهای کاری و ایجاد وحدت این است که دولتها به سمت نزدیک شدن به اتحادیه ها حرکت کنند چرا که بعد از جنگ سرد اتحادیه اروپا تشکیل شد و اکنون در حال حاضر ۲۸ کشور اروپایی عضو آن هستند که بر مبنای اتحاد و در تمام زمینه‌ها محدودیت‌ها را برداشتند واحد پول وگذرنامه را یکی کرده اند تا بیگانگی را بردارند .

 

مدیر گروه تاریخ اسلام در دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) گفت: هر چند کشورهای اروپایی و امریکایی به ما می گویند که شما یک ملت دیگر هستید و با هم فرق دارید وعراق، ایران،افغانستان وپاکستان را به ناسیونالیسم ترغیب و اختلافات ما را برجسته می کنند اماخودشان در مسیر نزدیک شدن به یکدیگر وکاهش اختلافها و گسترش مرزها هستند چرا که به اهمیت اتحاد اتفاق پی برده اند .

 

حجت الاسلام زارع عنوان کرد: ما در گذشته ادبیات خود شاهد مبنا و معنای اتحاد و اتفاق بوده ایم و اگر کشورهای اسلامی به اتفاق واتحاد تقریب برسند می توانند جهان را بگیرند اما اگر تقریب و اتحاد و اتفاق رخ نداد نه تنها جهان را نمی‌گیرند بلکه کشورهای جهان چندم نیز بر آنها سیطره خواهند یافت.

 

هر جریانی که میان مسلمانان اختلاف ایجاد کند یک جریان و حزب شیطانی است

 

وی با بیان اینکه تقریب از دیدگاه اسلام بر دو بخش تقریب بر باطل و تقریب بر حق شناخته می شود، اما باید دانست که تقریب چیزی نیست که بر محور باطل باشد بلکه آن را نفی و رد می کند ابرازداشت: هر جریانی که اختلافات را بین مومنان می افکند یک حزب و جریان شیطانی است که یکروز به نام تکفیر و روز دیگر به نام دیگری در مقابل تقریب می ایستد وخودنمایی میکند .

 

پژوهشگر ومفسر قرآن ادامه داد: دو نوع تکفیر رسمی و غیر رسمی وجود دارد که هر گاه یک دولت با نهادهای آموزشی وتبلیغی فعالیت می کند واز طریق رسانه ورسما با پشتیبانی از طرف یک دولت بر سر کار بیاید وتکفیر را ترویج کند رسمی بوده و متاسفانه در عالم اسلام سابقه نداشته است .

 

مدیر گروه تاریخ اسلام در دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) افزود: تکفیر رسمی در زمان ما با مشخص به نام عبدالوهاب است که افکار تکفیری خودش را بیان کرد و از خانواده طرد شد اما توانست با حمایت استعمارگر انگلیس مجاز و در یک مکان مستقر شود و اکنون مفتی اعظم رسما فتوا بر تکفیر می دهد و این تکفیر مسلمانان که ضبح همسایه مسلمان که معتقد به مذهب جعفری است ممنوع و حرام بوده وضبح نصارا را حلال اعلام می‌کند.

 

معاون علمی مجمع جهانی شیعه شناسی اذعان کرد: در عرصه آموزش نیز از کودکی آموزش می دهد که همسایه مسلمان شیعه کافر بوده و خون آنها حلال است و در رسانه‌ها این فکر را ترویج و در سراسر دنیای اسلام پراکنده می کنند.

 

حجت الاسلام زارع با اشاره به تکفیر غیر رسمی یاد آور شد: مجموعه ای که یک شخص وحزبی خارج از تکفیر جریان را برای مسلمانان جدا میکنه تکفیر غیر رسمی است اما هدف آنها یکی است و چون نتوانسته آن جریان و آن کشور و تصاحب کند از طریق ایجاد یک جریان دیگر فعالیت می کند مانند داعش در عراق که در نقاط دیگر عراق حاکم شده گروه تشکیل دادند و باید بدانیم که تکفیرغیر رسمی چیزی جدا از تکفیررسمی نیست.

 

بزرگان شیعه باید مبانی اعتقادی را بر اساس سیره و وروش اهل بیت (ع) برای مردم بازگو کنند وی گفت: وجود داعش در افغانستان، الشباب در سومالی، بوکوحرام در نیجریه، ابوسیاف در فیلیپین و داعش در عراق بر اینها گروه های تکفیری هستند که اندیشه شیطانی داشته و بر علیه مسلمانان فعالیت می‌کنند و فکر واندیشه وپشتیبانی آنها توسط تکفیر رسمی بوده وانگلیس از آنها حمایت می کند.

 

معاون علمی مجمع جهانی شیعه شناسی با اشاره به اینکه در خصوص تقریب و تکفیر باید به یک سری موضوعات مهم توجه کنیم خاطر نشان ساخت: تقریب از خود انسان شروع میشود که معتقد به توحید و وحدت است و ما باید از خودمان شروع کنیم و بتوانیم بر محور تقریب و وحدت ابتدا از خودمان بگذریم و پیروان مکتب اهل بیت شیعیان باید به ائمه خودشان اقتدا کنند و بزرگان شیعه باید مبانی اعتقادی را برای مردم بازگو کنند.

 

حجت الاسلا م والمسلمین زارع بیان داشت: چنانچه می بینیم جریان داعش در جهان موفق نبوده ونتوانسته یک دولت تکفیری را در کشور ایجاد کند اما موفق شده جریان تکفیری شیعی را زیر نظر خودش ایجاد و با دادن رسانه وحوزه آنها را به سمت جاهلی بیشتر بکشاند.

 

دشمن به دنبال تفرقه افکنی میان مسلمانان است

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هیچ مرجع تقلید اجازه توهین به نمادهای ادیان دیگر را نمی دهد ما باید به دنبال شکستن بت درون مشرکان باشیم نه اینکه به آنها توهین کنیم چرا که دشمن به دنبال ایجاد جریان تند روی شیعه برای تفرقه افزایی است تا اجازه ندهد که وحدت میان مسلمانان بوجود آید.

 

پژوهشگر ومفسر قرآن افزود: اگربخواهیم ابزار دشمنان اسلام را جریان تکفیر در جهان اسلام بدانیم باید به این مسئله توجه کنیم که تقریب و تکفیر یک سلسله ریشه هایی دارند که دارای علل و عوامل مختلفی هستند که انگیزه دارند وبه عنوان ریشه های وحدت شناسایی می شوند.

 

مدیر گروه تاریخ اسلام در دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) اظهار داشت: ریشه های وحدت در جامعه اسلامی اسلامی ما بسیار قوی هستند چرا که برگرفته از آیات قرآن روایت معصومین و روایات نبوی است و این سیره نبوی و ائمه هستند که نشان می دهد ما در خصوص بحث تقریب وتکفیر دلیل و مطالب فراوانی داریم.

 

وی ادامه داد: همچنین از نظر ریشه ها و عوامل موثر در تقریب و وحدت مطلب کم نداریم و اگر کشورهای اسلامی به لحاظ سیاسی دور هم جمع شوند و حتی برای منافع سیاسی می بینیم که این تقریب به نفع آنها خواهد بود و اگر حرف ایران و افغانستان در مباحث مختلفی یکی باشد قطعا نتیجه بهتری خواهند داشت.

 

حجت الاسلام والمسلمین زارع تصریح کرد: کشورهای اسلامی اگر در زمینه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی با یکدیگر رابطه نزدیک‌تر داشته باشند می تواند نقش تاثیرگذاری در تقویت وحدت بین کشورها ایفا کنند چنانچه خداوند موضوع حج را بهانه ای برای تقریب تمام مسلمانان به دور از هرگونه ملیت وقومیتی قرار داد تا مسلمانان از سراسر دنیا با هر عقیده وتفکری در کنار هم قرار گیرند.

 

معاون علمی مجمع جهانی شیعه شناسی گفت: در مباحث تکفیر عوامل دیگری وجود دارد که ریشه آنها در درون انسان بوده و آن نفس اماره است که باید به آن توجه منشا این جریانات واحزاب و تفکرات شیطان است .

 

وی یاد آور شد: عوامل تکفیرگاهی ممکن است داخلی وگاهی خارجی باشد مانند خودمحوری خودپسندی و خودخواهی و غرب زدگی وگاهی دشمنی که از ما دور است مانند امریکا در افغانستان و پاکستان برنامه ریزی می کند طرح می دهد و با همکاری افرادی در سازمان های جاسوسی پاکستان گروه‌هایی را ایجاد میکند که توانسته در ۴۰ سال اخیر با انجام معامله طالبان را برای نفوذ در افغانستان تایید کند.

 

پژوهشگر ومفسر قرآن با اشاره به معامله سوم این جریان گفت: عاملی که باعث تشدید تنش در افغانستان شد ایجاد گروه طالبان توسط سازمان سیا و جاسوسی پاکستان بود که در همین راستا علمای افغانستان وظیفه دارند طیف ۸۰ درصدی مردم را که از جریان‌ها اطلاعی ندارند آگاه سازند و ریشه و عوامل تکفیر را برای آنها بازگو کند.

 

حجت الاسلام والمسلمین زارع گفت: هیچ قبیله و قومیت و ملیتی بر دیگری برتری ندارد مگر به عمل صالح و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم قومیت گرایی و ملیت گرایی به عنوان محورهای عمده شناخته می شود وما باید برای کاهش این گونه مباحث مدیریت جامع و اسلامی را با ایجاد تقریب واتحاد در جامعه ایجاد کنیم. شایان ذکر است در پایان این نشست به سوالات شرکت کنندگان در این گفتمان با حضور کارشناسان پاسخ داده شد.