• تاریخ انشار: ۶ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 29001
  • 303 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هر مولوی که مخالف اتحاد شیعه و سنی حرف بزند، هدفش ایجاد نفاق است

کارشناسان امور دینی در گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان “آوا” در بلخ، افراط و تفریط را آله مهم دشمنان افغانستان عنوان کردند که سبب تفرقه و عقب ماندگی موجود در جامعه شده است.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا، زیر عنوان “افراط و تفریط در افغانستان” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز […]

کارشناسان امور دینی در گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان “آوا” در بلخ، افراط و تفریط را آله مهم دشمنان افغانستان عنوان کردند که سبب تفرقه و عقب ماندگی موجود در جامعه شده است.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا، زیر عنوان “افراط و تفریط در افغانستان” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۴ دلو) در سالن اجتماعات دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.

 

کارشناسان این گفتمان مولوی عبدالقادر حقانی و حجت الاسلام سید مرتضی سیدی بودند که هر کدام روی سرفصل های “چیستی افراط و تفریط در اسلام، نمونه های افراط و تفریط در تاریخ معاصر افغانستان و پیامدهای به وجود آمده از افراط و تفریط در افغانستان” صحبت کردند.

 

حجت الاسلام سید مرتضی سیدی با اشاره به سرفصل اول این گفتمان گفت: افراط به معنای تندروی است که در صدد به میان آوردن تغییر در جامعه می باشد و تفریط یعنی عقب مانده از دین و عقاید دینی است.

 

وی افزود دین اسلام بر اساس عقلانیت و منطق استوار است و افراط و تفریط را نمی پذیرد و با آن به شدت برخورد کرده است.

 

به گفته او عامل اصلی افراط و تفریط در جامعه فهم و جهل نسبت به موضوعات و فقر و تنگدستی در یک جامعه می باشد که افراد به علت نیازهایشان به دام دشمنان می افتند.

 

وی جهل زدایی و برگزاری چنین نشست ها و گفتمان ها را برای جلوگیری از افراط و تفریط و بالا رفتن سطح آگاهی جامعه مفید دانست که می تواند ما را به سوی عقلانیت سوق بدهد.

 

سیدی افزود اگر مردم افغانستان اطلاعات دینی و اجتماعی خود را بالا ببرند، ریشه های افراط و تفریط در جامعه نابود می گردد.

 

در ادامه این گفتمان مولوی عبدالقادر حقانی در مورد سرفصل”نمونه های افراط و تفریط در تاریخ معاصر افغانستان” گفت: افراط و تفریط از ابتدای اسلام در دین جایی نداشت ولی در تاریخ افغانستان وجود داشته و این پدیده برخی بزرگان کشور را رنج های بیشمار داده است.

 

حقانی افزود که در زمان داوود شاه، پادشاه اسبق افغانستان، افراطیت در ذهنیت جوانان تزریق می گردید، اگر دانش آموز درس دینی می خواند از دانش جویان مدارس دینی متنفر می شدند و درگیری شدید میان مدارس دینی و مکاتب عصری به میان آمده بود و ضرر آن را نسل های گذشته دیده اند.

 

به گفته او دشمنان آن زمان حتی در میان زنان و مردان کشور تفرقه را انداخته بودند و زن می گفت ما بهتر هستیم و مردان خود شان را برتر می دانستند که در نتیجه زنان و مردان کشورهمیشه از پیشرفت دور ماندند و سرگرم چنین موضوعات بی اساسی شدند.

 

وی افراطیت را علت اصلی عقب ماندگی مردم افغانستان عنوان کرد و افزود اگر این پدیده نبود، افغانستان به قله های پیشرفت دست پیدا می کرد، اما افراطیت مانع پیشرفت کشور گردیده است.

 

حقانی افزود که تنها چند فرد اجیرشده  دشمنان اسلام با لباس علما ذهن مردم را منحرف می کردند و شماری از مردم بدون مطالعه از آنان پیروی می کردند.

 

در ادامه حجت الاسلام سیدی با اشاره به سرفصل “پیامدهای به وجود آمده از افراط و تفریط در افغانستان” گفت: افراط و تفریط سبب به قهقرا رفتن جامعه و نظام می شود و همچنین علت به میان آمدن حرکت های منفی و گروه های افراطی در جامعه می گردد که جامعه را به سوی نابودی می کشاند.

 

وی افزود که نتیجه ی افراط و تفریط در افغانستان همین وضعیت کنونی افغانستان است که به تمام ابعاد جامعه ضربه های سنگینی وارد گردیده است.

 

سیدی افراطیت را زمینه طعمه شدن و به دام افتادن جوانان و علما به دست گروه های غربی و منفعت طلب عنوان کرد که نسل های بعدی را نیز به دام می اندازند و آنان خود به اهداف شوم شان می رسند.

 

مولوی حقانی نیز با اشاره به سرفصل “پیامد های افراطیت و تفریط در عصر کنونی گفت: هر مولوی که مخالف اتحاد میان تشیع و تسنن باشد، بذر نفاق را در جامعه می پاشد و کسی که سبب اتحاد ملت می گردد، مرحم به زخم های افغانستان می گذارد.

 

وی از جوانان خواست که در مقابل چنین ملا نماهای افراطی نه بگویند و هیچ گاه گفته های آنان را تایید نکنند.

 

این عالم دین افراطیت را سبب تباهی مردم و جامعه اسلامی عنوان کرد و افزود که نباید اجازه هیچگونه تفرقه اندازی را به کسی بدهند، زیرا افراطیت سبب نابودی دین و دنیای فرد می گردد.

 

وی از علمای دینی خواست تا جلوی افراطیت، لبرالیت و تبلیغات دشمنان را بگیرند تا نسل های آینده ما در آسایش و رفاه به سر ببرند.

 

حقانی با اشاره به سخنان اخیر مجیب الرحمان انصاری در هرات گفت: انصاری سرجای خودش، اگر ابو حنیفه بیاید و بین شیعه و سنی تفرقه بیندازد در مقابلش نه می گوییم و مقابلش ایستادگی می کنیم.

 

گفتنی است که نظریات دانشجویان پشت تریبون و پاسخ و پرسش از دیگر برنامه های گفتمان این هفته صدای افغان در بلخ بود.