• تاریخ انشار: ۵ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20499
  • 498 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هزینه های سنگین درعروسی‌ها، بحران عظیم اجتماعی را در افغانستان بوجود آورده است

مصارف کمر شکن عروسی، مهریه سنگین و جهزیه های پر زرق و برق در کشوری که دست کم شصت در صد جمعیت آن در فقر زندگی می کنند بحران عظیم اجتماعی را بوجود آورده است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفتمان فرهنگی پژوهشی “ازدواج، مشکلات و راهکارها” از سوی بخش خواهران مرکز فعالیت […]

مصارف کمر شکن عروسی، مهریه سنگین و جهزیه های پر زرق و برق در کشوری که دست کم شصت در صد جمعیت آن در فقر زندگی می کنند بحران عظیم اجتماعی را بوجود آورده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفتمان فرهنگی پژوهشی “ازدواج، مشکلات و راهکارها” از سوی بخش خواهران مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

“خانم شریفه محمدی” استاد حوزه علیمه و کارشناس این گفتمان ازدواج را از سنت های موکده در اسلام خواند و گفت: راجع به اهمیت ازدواج در آیات و روایات تاکید فراوان شده است و برای شخص متاهل نسبت به مجرد امتیاز و فضیلت های بیشتری داده است.

 

به گفته خانم محمدی ازدواج علاوه بر اینکه از نگاه روحی و روانی برای افراد آرامش را به ارمغان می آورد و بهترین بنا در نزد خداوند تشکیل خانواده است، از نگاه معنوی طبق برخی از روایات نصف دین انسان را حفظ می کند.

 

او در این زمینه به روایتی از حضرت امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: آن حضرت فرموده است که یک رکعت نماز فرد متاهل برابر است با هفتاد رکعت نماز شخص مجرد و به همین ترتیب امام (ع) حالت مجرد را نیز نکوهش کرده و گفته است که اکثر اهل جهنم افراد مجرد اند.

 

او همچنان بیان داشت که انسان نیازهای زیادی بدنی و روحی در زندگی خود دارد، مانند اشباع غرایز جنسی، مهر و محبت، تکثر نسل و… که خداوند نظر به نیازهای وجودی و اشباع برخی از غرایز ازدواج را تشریع کرده است و باید قدر این نعمت را دانست.

 

او همچنان ابراز داشت که در اسلام قانون ازدواج نه تنها پچیده نیست که بسیاری از سهولت های را ایجاد کرده است، اما این خود مردم هستند که سخت می گیرند و با رسم وعنعنات نا پسند امر ازدواج را با چالش ها رو برو می کنند.

 

او در پاسخ به اینکه چه موانع عمده فرا راه ازوداج جوانان درشرایط امروزی به خصوص در افغانستان قرار دارد؟ گفت: مشکلات اقتصادی، هزینه های سنگین عروسی ها، بی توجهی خانواده ها و همچنین مسئله ادامه تحصیل از عمده ترین موانع برای ازدواج و تشکیل خانواده در وقت مناسب به شمار می رود، در حالیکه اسلام فقر را از موانع ازدواج نمیداند و تاکید دارد که شما ازدواج کنید و رابطه خویشاوندی برقرار نمایید حتی با بردگان فقیر و خداوند قادر است که آنها را غنی سازد.

 

به باور خانم محمدی مشکل عمده دیگر در ازدواج های امروزی در نظر نگرفتن معیارهای اسلامی و توجه بیشتر به مادیات است که ده ها مشکل اجتماعی و خانوادگی را بوجود آورده است، این درحالی است که در اسلام معیار اصلی در تشکیل خانواده برای طرفین قضیه ایمان و تقوی در نظر گرفته شده است.

 

به گفته خانم محمدی یکی از رواج‌های ناپسند و درعین حال کمر شکن، گله یا شیر بهاست که متاسفانه در افغانستان ریشه عمیق دارد و خانواده پسر باید مبلغ مشخصی را تحت این عنوان به خانواده عروس پرداخت کند، علاوه بر آن مهر سنگین و جهزیه های پر زرق و برق در کشوری که شصت در صد جمعیت آن در فقر زندگی می کنند بحران عظیم اجتماعی را بوجود آورده است.

 

خانم محمدی افزود: امروز عروس خانم ها بیشتر با جهزیه خود شناخته می شوند و هرکس از خانه پدر بیشتر آورده بود مورد تعریف و تمجید بهتر قرار می گیرد، در حالیکه از نگاه اسلام جهزیه به وسائل ضروری یک خانواده  نو تشکیل اطلاق می شود نه امکانات و وسائل مجلل که از توان بیشتر خانواده ها خارج است.

 

خانم محمدی اضافه کرد: هرچند پرداخت مهریه از سنت های مهم در اسلام و رکن عقد نکاح به شمار می رود، اما امروز برای جوانان به یک تشویش تبدیل شده و از سنگین بودن آن می ترسند، در حالیکه پیامبر گرامی اسلام (ص) گفته است بهترین زنان امت من کسانی هستند که زیبا و درعین حال مهریه شان کم است.

 

او در پایان به اثر و پیامدهای مثبت ازدواج به صورت مختصر اشاره کرد و گفت: وقتیکه انسان تشکیل خانواده داد مسوولیت پذیر می شود و به زندگی فکر می کند، برخلاف دوران مجردی از اسراف و تبذیر و کارهای بیهوده دست برمیدارد و طبق برخی از روایات با ازدواج درهای رحمت خداوند به روی انسان باز می شود و توسعه در رزق روزی بوجود می آید همانگونه که تاخیر در ازدواج باعث ضیقی روزی، و اشاعه فساد در جامعه می شود.