• تاریخ انشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۳
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 692
  • 1,945 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همانند مردم افغانستان، در کل دنیا، مردمی معتقد، متدین، مذهبی و حامی نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد

پرداختن به شخصیت امام راحل بدون توجه به خلف صالح ایشان امام خامنه ای، به این معنا است که ما دیگر پیرو امام خمینی نیستیم

همزمان با بیست و پنجمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) مراسم باشکوهی با حضور صدها نفر زن ومرد از اقشار محتلف مهاجر افغانی، عصر چهارشنبه در شهر مشهد مقدس از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از مشهد مقدس، حجت الاسلام و المسلین سیدعیسی حسینی مزاری؛ نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان که از کابل برای حضور در این مراسم به مشهد مقدس سفر کرده، پیرامون جایگاه شخصیت امام خمینی و اندیشه ولایت فقیه در میان مردم افغانستان و وضعیت معیشتی مهاجرین در ایران به ایراد سخن پرداخت.

عشق مردم افغانستان به امام خمینی(ره)

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری سخنان خود را با عرض تسلیت سالروز ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) به حضرت ولی عصر(عج)، نایب برحقش امام خامنه ای و مراجع عظام به خصوص آیت الله العظمی مکارم شیرازی و اقشار مختلف مهاجرین آغاز کرد.

وی به مجالس باشکوه و متعددی که به مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) طی روزهای منتهی به چهاردهم جوزا، در نقاط مختلف افغانستان برگزار شده است اشاره نمود، و یاد آور شد: در رابطه با بحث سالروز ارتحال حضرت امام خمینی، روز سه شنبه مراسمی با حضور هزاران نفر از سوی مرکز تبیان در کابل برگزار شد که با دیدن مشتاقان و دوستداران امام راحل این حس در من به وجود آمد که عشق مردم افغانستان نسبت به امام خمینی(ره) به مراتب بیشتر از کسانی است که در ایران و در فضای کاملا امن و آرام زندگی می کنند.
حسینی مزاری با بیان اینکه شرکت علماء و روحانیون در مراسم کابل قابل توجه بود، اضافه کرد: حضور بیش از سه صد روحانی در این مراسم از مجموع هزار تا هزار و دوصد طلبه و روحانی که در شهر کابل زندگی می کنند، مهم می باشد.

وی از برگزاری جلسات تجلیل از شخصیت امام خمینی در دیگر ولایات و شهرهای افغانستان یاد کرد و گفت:” این خود نشان دهنده ی ارتباط صمیمی و جدی بین مردم افغانستان و عشق و محبت آنان به امام خمینی می باشد چرا که تدویر چنین جلسات چندین هزار نفری، با حضور ده ها هزار سرباز خارجی ضد دین، ضد فرهنگ و عنعنات ما و فعالیت صدها رسانه ضد دینی و صدها موسسه و جریان و حلقات منحرف در داخل افغانستان، کار بسیار ارزشمند و مهمی است.

حسینی مزاری تشکیل جلسات حتی صد نفری در افغانستان برای یک چنین مناسبت هایی را به مراتب مهمتر از تدویر جلساتی با حضور ده ها هزار نفر در ایران توصیف کرد.

علاقه مردم افغانستان به امام خمینی ریشه در تاریخ دارد

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، این عشق و محبت مردم افغانستان نسبت به حضرت امام خمینی را مسبوق به سابقه دانست و ابراز داشت: این علاقه و عشق مردم مسلمان و متدین افغانستان به امام راحل دیروز و امروز به وجود نیامده بلکه مردم ما حتی قبل از اینکه انقلاب اسلامی ایران به پیروزی برسد، امام را می شناختند و نسبت به این شخصیت عشق می ورزیدند و بسیاری از شخصیت ها و مردم ما مقلد این امام بودند.

دید امام راحل به قضیه مسلمانان جهانی بود

حسینی مزاری به عدم بهره برداری و استفاده از وجود امام خمینی در افغانستان با وجود ارتباط و تعامل نزدیک شخصیت های بزرگ افغانستان با حضرت امام اشاره نمود و تصریح کرد: اگر چه امام خمینی یک نگاه جهانی به خصوص در رابطه با جهان اسلام داشت و تلاش می کرد تا عزت و عظمت را به همه مسلمین برگرداند و به این فکر نبود که فقط برای نجات مردم ایران از سلطه استکبار و استثمار جهاد و مبارزه کند، با این وجود مردم افغانستان نتوانستند زدو تر وارد صحنه باشند و از وجود این مرد الهی استفاده کرده برای تغییر شرایط در افغانستان کار اثرگزاری انجام بدهند.

وی در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: با توجه به اینکه زادگاه امام در ایران بود و ثانیا شخصیت های بسیار بزرگ و مطرح و متشخص ایرانی در کنار امام حضور داشتند و شبانه روز تلاش می کردند و از سویی مردم ایران هم مردم فهیم، مردم آگاه و مطیع نسبت مراجع عظام و شخصیت های بزرگ به خصوص حضرت امام خمینی بودند، این مسائل باعث شد که مردم ایران زودتر وارد عرصه شوند و از وجود پرخیرو پُربرکت امام، حُسن استفاده کنند و با رهبری این مرد بی نظیر قرن حکومت جهوری اسلامی ایران را بنیان بگذارند.

افغانستان دومین کشور متاثر از اندیشه های امام خمینی(ره)

حسینی مزاری آغاز جهاد مردم افغانستان علیه کمونیست ها را متاثر از اندیشه های امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران دانست و متذکر شد: افغانستان، پس از ایران، دومین کشوری است که متأثر از حرکت امام خمینی و افکار و اندیشه های ایشان در صحنه حاضر و جهاد و مبارزه خود را آغاز کردند.

شیعه و سنی مرید امام راحل

این فعال جهادی امام خمینی را مختص به شیعیان و فارسی زبانان افغانستان ندانست و و گفت: در افغانستان از تمام اقوام اعم از تاجیک و ازبک و ترکمن و حتی در ولایات پشتو زبان جنوب، جنوب غرب و شرق هم شخصیت های مختلف و جریان های متعددی، وجود داشتند که عاشق امام خمینی بودند و هستند.

وی از علاقه مجاهدین افغانستان به امام خمینی یاد کرد و گفت: در اکثر جبهات، عکس های امام خمینی(ره) در سنگرهای مجاهدین و حتی روی سینه های جهادگران نصب بود و نسبت به امام خمینی حداقل از طریق عکس هم که شده ابراز عشق و علاقه می کردند و شعارهای جنگی و عملیاتی در برخی از جبهات ” الله اکبر؛خمینی رهبر” بود و این وضعیت در سطح رهبران جهادی، فرماندهان و مجاهدین وجود داشت و سعی شان بر این بود که از فرامین، پیام ها و از صحبت های این امام استفاده و تبعیت نمایند و امروز نیز بسیاری از این شخصیت ها و عناصر در صحنه و عرصه های مختلف حضور جدی دارند.

حسینی مزاری در ادامه سخنان خود گُریزی به شرایط به وجود آمده پس از پیروزی جهاد در افغانستان زد و آنرا نیازمند کنکاش و آسیب شناسی دانست و خاطر نشان کرد: پاسخ به سوالاتی همچون چگونگی بروز مشکلات پس از پیروزی جهاد، بروز اختلافات داخلی، دلایل درگیری سازمان ها و احزاب همسو و همفکر و شرایط نا مطلوب جریان ها پس از پیروزی، بحث جداگانه ای لازم دارد که امکان پرداختن در این وقت به این موضوع نیست.
امام خمینی(ره) توجه خاصی به مردم افغانستان داشتند.

رئیس عمومی مرکز تبیان، موضوع مردم افغانستان و امام خمینی را یک قضیه دو سویه توصیف کرد و بیان داشت: امام خمینی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با طلاب و علمای افغانستانی ارتباط داشتند و روحانیون ما به نحوی با این بزرگمرد ارتباط داشتند و چه در زمانیکه حضرت امام خمینی در قامت رهبر نظام جهوری اسلامی ایران در تهران حضور داشتند و از اون طرف هم جهاد مردم افغانستان شروع شد و اوج گرفت.

حسینی مزاری گفت: امام خمینی نسبت به همه قضایای افغانستان ارتباط نزدیک و اشراف کامل داشتند، هم در رابطه با شخصیت های جهادی، سازمانها و احزاب جهادی و هم در رابطه با مهاجرینی که بعد از کودتای کمونیستی به ایران آمدند و وارد این کشور شدند.

مرام و مسلک امام خمینی(ره)

وی توجه امام خمینی به مجاهدین و مهاجرین افغانستان را جدی، دلسوزانه، اسلامی و خدا گونه توصیف کرد و یادآور شد: توجه امام خمینی به مجاهدین ما و به جهاد ما به اندازه ای بود که حاضر شد در برابر شوروی قرار بگیرد و با وزیر خارجه شوروی تن به معامله ندهد اما از جهاد مردم افغانستان حمایت کند.
“شما این داستان را شنیده اید که وزیر خارجه وقت آمد وارد تهران شد، خدمت حضرت امام رسید و به ایشان پیشنهاد کرد که شما از حمایت مجاهدین دست بردارید، ما هم به صدام موشک های اسکات نمی دهیم که تهران شما را هدف قرار دهد.”

حسینی مزاری با طرح این سوال که اگر یک رهبر سیاسی دیگر که مسایل دینی و مسایل امت مسلمه برایش ارزش نمی داشت، چه کار می کرد، پاسخ گفت: حتما این معامله شیرین را می پذیرفت، معاملاتی که امروز در سطح دنیا شاهد آن هستیم که به خاطر ده ، صد و یک میلیون دالر چه کارها که نمی کنند، اما امام خمینی با وجود در خطر قرار گرفتن جان خود و هموطنانش، از حمایت جهاد و مجاهدین افغانستان دست نکشید، این است مسلک و مرام امام خمینی و عشق ایشان به کل امت مسلمه.

این فعال جهادی افزود: از نگاه سیاسی هم، امام خمینی با درک قوی خود می دانستند که اگر دست از حمایت مردم افغانستان بردارند، مجاهدین بدون عقبه با جمهوری اسلامی ایران در محاصره می ماندند و شکست می خوردند و پس از آن نوبت پاکستان و ایران بود و شوروی وقت خود را به آب های گرم خلیج فارس خواهد رساند و آن زمان است که هست و بود همه را به باد فنا خواهند داد.

حمایت امام خمینی از مجاهدین افغانستان با وجود مشکلات عدیده ی داخلی

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری به مشکلات موجود در ایران در سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در آن زمان جمهوری اسلامی ایران گرفتار جنگ تحمیلی با عراق بود و یک تنه در برابر کل دنیا ایستاده بود و از سویی هم با کودتاها و عملیات های مختلف داخلی مواجه بود و تحریم های گوناگون خارجی را تحمل می کرد اما در چنین شرایط دشواری نیز، این امام، از حمایت مردم مجاهد افغانستان فروگذار نیست و جمهوری اسلامی با پول، اسلحه و امکانات از مجاهدین افغانستان حمایت می کند.
وی گفت: با وجود شرایط بد اقتصادی آن دوران، وقتی که مهاجرین افغانستانی از مرزهای مختلف گروه گروه وارد ایران می شوند، امام با آغوش باز آنها را می پذیرد و در حمایت از مهاجرین به مردم و دولت ایران توصیه می کند تا از برادران و خواهران خود پذیرایی کنند.

وی یادآور شد: اگرچه برخی از شخصیت های نظام از حضور مهاجرین در ایران ابراز ناراحتی می کردند، اما شخص امام حامی و پشتیبان مهاجرین بودند و اگر این حمایت ها نمی بود، معلوم نبود که وضعیت مهاجرین ما در آن شرایط چی می شد. این جا است که ما به عنوان یک افغانستانی قدر این امام را می دانیم.

پیروی از خلف صالح امام خمینی

حسینی مزاری، تجلیل از امام خمینی در نقاط مختلف جهان به ویژه در افغانستان، با وجود خطرات گوناگون را بدون پیروی از خلف صالح ایشان یک حرکت ابتر خواند.
وی تصریح کرد:” در محافل تجلیل از امام خمینی، افکار و اندیشه ها، رفتار و گفتار ایشان مورد بحث قرار می گیرد، اما پرداختن به شخصیت امام راحل بدون توجه به خلف صالح ایشان امام خامنه ای، به این معنا است که ما دیگر پیرو امام خمینی نیستیم، اگر امام خمینی را دوست داریم باید و به طور قطع و یقین خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه ای را نیز دوست داشته باشیم و بر اساس بیانات، فرامین و اوامر ایشان هم عمل بکنیم. در افغانستان یک چنین دیدگاهی فعلا مطرح است”.

گسترش اندیشه ی ولایی در افغانستان

حسینی مزاری در ادامه سخنان خود در مراسم گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در مشهد مقدس، گفت: درگذشته تنها مرکز تبیان در داخل افغانستان در این عرصه فعال بود و مراسم و مجالسی در این رابطه برگزار می کرد و فشارها هم بیشتر متوجه این مرکز بود، اما در سال های اخیر این تفکر و این بینش گسترده شده است و در شهر های مخلتف توسطه جریانهای مختلف و شخصیت های مختلف این حرکت صورت گرفته و ما معتقد هستیم اگر بخواهیم در افغانستان روند رو به رشد و ترقی را برای مردم خود به ارمغان بیاوریم باید این مسیر را پیگری بکنیم و بدون تردید، شبهه و دلنگرانی، در این مسیر گام برداریم.

مردم افغانستان متدین، معتقد و حامی جمهوری اسلامی

نماینده تام الاختیار آیت الله العظمی مکارم شیرازی در افغانستان خطاب به مسئولین جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: همانند مردم افغانستان، در کل دنیا، مردمی معتقد ،متدین، مذهبی و حامی نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد.

وی به مشکلات فراروی مردم افغانستان چه در داخل و چه در عالم مهاجرت اشاره کرد و گفت: با همه مشکلاتی که ما در این جا{ایران} و چه در افغانستان داریم، شما باور کنید که مردم افغانستان حامی این نظام هستند حتی افرادیکه با بدترین وضع توسط نیروی انتظامی دستگیر، تحقیر و با بدترین وضع بازداشت و طرد مرز شده اند، فقط از نیروی انتظامی و اداره اتباع ناراحت هستند که می آیند به دم مغازه ها، مهاجرین را دستبند می زنند و می برند به اردوگاه و از آنجا هم رد مرز می کنند و از نظام ناراحت نیستند، چون معتقد هستند که این نظام تنها نظام اسلامی در روی کره زمین است.

جمهوری اسلامی سعی می کند که اسلامی عمل کند

حسینی مزاری متذکر شد که درست است این نظام صددر صد اسلامی نیست و مشکلات مختلفی در رده های مختلف این نظام وجود دارد اما سعی این نظام این است که در ایران، اسلامی عمل کند و برای سایر مسلمین هم خیرو برکت باشد، حالا ممکن است بر اساس برخی از شعار ها، بر اساس برخی از اهداف، این ها نتوانند عمل کنند نه در سطح خود ایران و نه در منطقه و نه در دنیا.

وضعیت نگران کننده مهاجرین

رئیس عمومی مرکز تبیان با بیان اینکه مردم افغانستان بر اساس اعتقادات خود از این نظام حمایت می کنند و فاصله ای که باعث نگرانی شود بین مردم ما و جمهوری اسلامی احساس نمی شود: اظهار داشت: ما این نظام را از خود می دانیم و قلبا دوست داریم، اما وقتی که در اینجا{ایران} می آییم و بعضی از مشکلات را می بینیم واقعا از ته دل خون جگر و نگران می شویم.

حسینی مزاری گفت : شاید با توجه به شرایط افغانستان که اکثر رسانه های داخلی و خارجی علیه جمهوری اسلامی موضع می گیرند، در داخل کشور، سخن گفتن درباره جمهوری اسلامی را نامردی بدانم و هر مشکلی برای مهاجرین پیش آمد، حرفی نزنم، اما وقتی به ایران می آیم، در تمام جلسات با شخصیت های ایرانی در سطوح مختلف ساکت نبوده ام و مشکلات مهاجرین را انعکاس داده ام حتی با مسئولین سفارت ایران در کابل نیز در خصوص وضعیت اخیر مهاجرین صحبت کردم و گفتم که وضعیتی که امروز در مورد مهاجرین ما در ایران وجود دارد نگران کننده است.

مهاجرین انسان و مسلمانند

وی با تاکید بر اینکه در داخل افغانستان اعتراضات خیلی عمیق و جدی نسبت به ایران ندیده است، اما خاطر نشان کرد این کتله مهاجرین که در جمهوری اسلامی ایران حضور دارند، انسانند دوما مسلمانند و بر اساس مشکلاتی از افغانستان آمده اند.

این فعال اجتماعی افزود: حتی اگر بحث مشکلات سیاسی و امنیتی نیز مطرح نباشد، مردم، برای بهبود وضعیت اقتصادی خود به کشورهای همسایه مهاجرت می کنند، این رسم متداول دنیاست و اگر جمهوری اسلامی ایران می خواهد پذیرای مهاجرین اقتصادی از کشورهای همسایه خود نباشد، جغرافیای خود را تغییر دهد که در این صورت هم اگر اقتصادش نسبت به همسایگان جدیدش بهتر باشد باز هم وضعیت بر همین منوال خواهد بود.
وی اظهار داشت: وقتی گُریزی از مهاجرت اقتصادی نیست باید این موضوع مدیریت شود و مسئولین جمهوری اسلامی باید از ظرفیت ها و پتانسیل های این مهاجرین بهره برداری و حُسن استفاده را بکنند و این فرصت را تبدیل به تهدید نکنند و با طرد یک مهاجر صد خانواده دیگر را از خود ناراحت می کنید.

 

مهاجرین را دریابید

رئیس عمومی مرکز تبیان خطاب به مسئولین جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر چه همانطور که بارها گفته ام، وضعیت مهاجرین ما در ایران در مقایسه با سایر کشورها خوبتر است اما آقایان، بزرگان! مهاجرین ما را دریابید، که در مقایسه با شرایط اینجا، بدترین وضع زندگی میکنند.

حسینی مزاری با بیان اینکه افرادی مثل وی توان زندگی در هرکشوری را دارند، گفت: برای ما اصل نظام مهم است. دید ما دید کلان مکتبی و مذهبی است. دید تنگ ولایتی(استانی)، ولسوالی و دهاتی و خانوادگی نیست، اگر بچه و دختر من بورس نشد، اگر به من پروانه اقامت نداد، ناراحت شوم، این مملکت را ول کنم وبروم به یک کشور دیگر خیر؛ این کشور برای من آب حیات است.

وی افزود: در این کشور{ایران} زندگی شرافت مندانه، امنیت اخلاقی، امنیت اسلامی، مذهبی و امنیت سیاسی وجود دارد، اما یک سری مطالبی هم وجود دارد که این جا نه برای من مطلوب است و نه برای سایر مهاجرین ما.
حضور قانونی، زندگی غیر قانونی

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری از اظهارات هفته گذشته آیت الله امینی؛ امام جمعه موقت قم در خصوص وضعیت کارگران افغانستانی در ایران استقبال کرد و تصریح کرد: برای مهاجری که در ایران زندگی می کند،مطابق رشته کاری خودش مجوز کار داشته باشد.

وی بیان داشت: اگر مهاجرین به صورت قانونی در ایران حضور دارند و دارای مدرک معتبر می باشند، باید دارای اجازه کار و گواهینامه رانندگی نیز باشد نه اینکه نامش قانونی باشد ولی کل زندگیش غیر قانونی باشد، کارهای اقتصادی مهاجرین زیرزمینی و مخفی باشد، خوب طبیعی است وقتی مهاجر کار غیر قانونی داشت مشکلات عدیده را به دنبال دارد.

حسینی مزاری با بیان اینکه در حد توان مشکلات مختلف مهاجرین را در محافل و دیدارهای گوناگون از جمله دفتر و بیت امام خامنه ای، آیت الله العظمی مکارم شیرازی، وزارت کشور و… در میان گذاشته است، گفت:” تا زمانیکه فرصت و امکانات داشته باشم و در اینجا ظرفیت داشته باشم در این راستا عمل خواهم کرد”.

مواضع دلسوزانه، نه تحریک کنند

وی مواضع خود را دلسوزانه عنوان کرد و گفت:” این مهاجرین مظلوم که دستشان از همه جا کوتاه است، تشکل های صنفی رسمی ندارند و عده ای هم که توان دارند به خاطر رعایت مصالح کذایی حرف نمی زنند، خوب با این وضعیت به این مردم ظلم می شود”.

حسینی مزاری از نحوه برخورد نیروهای انتظامی و اداره اتباع و دستگیری کسبه و بازاریان مهاجر انتقاد کرد و این عمل را مصداق ظلم و گناه دانست و گفت: هر گناهی پیامدی دارد؟ کسانیکه این گناه را در رابطه با مهاجرین مرتکب می شوند باید تقاصش را در یک جایی پس بدهند و تاوان پس بدهند، ما نگران این تاوان ها هستیم که نظام، نظام ما است که نباید از این تاوان ها صدمه ببیند، ما به دنبال این هستیم که اگر یک سنگی هم در توان ما است از جایی برداریم در بیخ دیوار این نظام بگذاریم تا مستحکم و قوی شود.

این فعال سیاسی با بیان اینکه طیف گسترده مهاجرین می توانند حامیان قدرتمند و بزرگ نظام باشند، نسبت به پیامدهای سیاسی و امنیتی تداوم وضعیت کنونی مهاجرین هشدار داد و گفت: شما با طرح و برنامه متناسب با وضعیت داخل خود، تلاش و زحمات کسانی از همین نظام را که در بعد سیاست خارجی ایران کار می کنند و از دوستی بین افغانستان و ایران می گویند بر باد می دهید و همچنین شما برای تشکل ها و سازمانهایی که در داخل افغانستان نسبت به نظام حُسن نظر دارند، مشکل ایجاد می کنید.

حسینی مزاری خواستار توجه مسئولین ایران به بخش درمانی مهاجرین با توجه به اقتصاد ضعیف آنان شد و بر بیمه تمام مهاجرین تاکید کرد.

حسینی مزاری از مسئولین نظام جمهوری اسلامی خواست تا بحث مربوط به مهاجرین را با دقت بیشتری دنبال کنند و گفت”: حرف ما، حرف دلسوزانه است، انتقاد ما انتقاد دلسوزانه است، تخریب گرانه نیست. برای این نیست که من، شما مهاجرین را تحریک بکنم. خیر، من در جلسات متعدد گفته ام که ما، هم حامی این نظام هستیم و هم آماده هستیم که برای حفظ این نظام از جان خود هم بگذریم”.

وی تضعیف نظام جمهوری اسلامی را حرام و حفاظت از این نظام را واجب دانست و گفت: در عین حال برای رفع معضلات مهاجرین خود هم، کار می کنیم. مهاجرین هم باید برای رفع مشکلات و به دست آوردن مطالبات خود فعال باشند.

حسینی مزاری با بیان اینکه شرایط زندگی در کشورهای غربی و اروپایی برای مهاجرین مناسب نیست، اظهار داشت: مهاجرین هم به این نظام عشق داشته باشند و هم نسبت به وضعیت خودشان حساس باشند و با دیدن اندک مشکلی وسایل خودشان را نفروشند و رهسپار ترکیه و از آنجا غرب نشوند که صدها مشکلات دیگر دامن گیر آنها می شود.

مهاجرین به افغانستان برگردند

وی در پایان سخنان خود در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ص) خطاب به مهاجرین گفت: درست است که در ایران، بهترین و بالاترین فرصت برای زندگی است، اما اینجا وطن ما نیست و باید بدانیم که افغانستان به وجود تک تک ما و شما برای ترقی و پیشرفت نیاز دارد و کسانی که توانایی برگشت به افغانستان را دارند، حتما به فکر برگشت باشند و به هر نحو ممکن زمینه بازگشت را فراهم کنند .

قبل از آقای مزاری، خحت الاسلام والمسلمین حسن رضایی، معاون دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی احتماعی تبیان در رابطه با شخصیت امام خمینی0ره) مطالبی بیان کرد، سپس گروه سرود و تواشیح مرسلات به اجرای برنامه پرداخت و آنگاه حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین واعظی به ذکر مصیبت و مداحی پرداخت، قرائت قرآن کریم توسط قاری ممتاز آقای اشرفی، و اجرای برنامه به وسیله حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی حسینی، مسؤل بخش علمای دفترنمایندگی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درمشهدمقدس صورت گرفت. مراسم ازساعت 4 تا 6 بعد ازظهر درمسجد بزرک فقیه سبزواری دایر گردید.