• تاریخ انشار: 23 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15943
  • 834 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هماهنگی مراکز دینی با رسانه‌ها یکی از راه‌های مبارزه با تهاجم فرهنگی است/ رسانه‌ها باید برنامه‌های خود را با معیارهای اسلامی عیار بسازند

مراکز دینی زمانی می توانند با قدرت و توان وارد میدان شوند و با تهاجم فرهنگی مبارزه کنند که پشتوانه مردمی و رسانه ای داشته باشند. رسانه ها باید برنامه های خود را با معیارهای اسلامی عیار بسازند، تا آن تبلیغات زهرآگین دشمنان اسلام که هر روز وسیع تر می شود را تحت تأثیر قرار […]

مراکز دینی زمانی می توانند با قدرت و توان وارد میدان شوند و با تهاجم فرهنگی مبارزه کنند که پشتوانه مردمی و رسانه ای داشته باشند. رسانه ها باید برنامه های خود را با معیارهای اسلامی عیار بسازند، تا آن تبلیغات زهرآگین دشمنان اسلام که هر روز وسیع تر می شود را تحت تأثیر قرار داده و ابتکار عمل را به دست بگیرند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در گفتگوی آزاد گفتمان این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل با موضوع “تهاجم فرهنگی و جوانان؛ توانایی دشمنان یا ضعف متولیان”، سید نذیر هاشمی، دانشجوی دانشگاه اهل بیت(ع) از گسترش فرهنگ بیگانه در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت: “افغانستان به دیگ بی سرپوشی می ماند که هر چیزی بر آن وارد می شود”.

 

هاشمی همچنان اظهار داشت، برای درک بیشتر تهاجم فرهنگی، ابتدا باید این جمله را تعریف کرد تا در مبارزه با این پدیده، توفیق پیدا نمود. وی ابرازداشت که تهاجم فرهنگی عبارت از حرکتی مرموزانه و حساب شده جهت سست کردن باورهای دینی و مذهبی، تعطیل کردن آداب و سنن اجتماعی و در نهایت جایگزین کردن فرهنگ بیگانه به جای فرهنگ خودی می باشد.

 

وی بیان داشت: “شکی نیست که تهاجم فرهنگی آداب و سنن و هنجارهای اجتماعی را تضعیف می کند، پس برای جلوگیری از این معضل چه باید کرد؟ و راه های مبارزه با آن چیست؟”

 

به باور او، یکی از راه های مبارزه با تهاجم فرهنگی، تقویت بینش سیاسی و دینی مردم است، زیرا تا زمانی که این ظرفیت بین احاد مردم ایجاد نشده، تنها با شعارهای پوک و داد فریاد سطحی، نمی توان جلو نفوذ فرهنگ بیگانه را گرفت.

 

به گفته هاشمی، دومین راه مبارزه با تهاجم فرهنگی، ایستادگی در برابر مصرف گرایی و تجمل گرایی است که بدون شک امروز مدل برداری از نوع لباس های خارجی و تجمل گرایی در افغانستان، یک معضل بزرگ است و اغلب این لباس ها به صورت غیرمستقیم ترویج کننده فرهنگ بیگانه، فحشا و فساد می باشد و ارزش فرهنگ ناب اسلامی را زیر سوال می برد.

 

به گفته وی، سومین راهی که در جهت مبارزه با تهاجم فرهنگی موثر به نظر می رسد، تقویت نهادهای دینی و مذهبی است.

 

به عقیده این دانشجوی دانشگاه اهل بیت(ع)، مراکز دینی و مذهبی زمانی می توانند با قدرت و توان وارد میدان شوند و با تهاجم فرهنگی مبارزه کنند که پشتوانه مردمی و رسانه ای داشته باشند.

 

به باور هاشمی، به خصوص رسانه ها باید برنامه های خود را با معیارهای اسلامی عیار بسازند، تا آن تبلیغات زهرآگین دشمنان اسلام که هر روز وسیع تر می شود را تحت تأثیر قرار داده و ابتکارعمل را به دست بگیرند.