• تاریخ انشار: 17 ژانویه 2020
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28874
  • 808 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همایش “حوادث تروریستی آمریکایی و شهادت نخبگان جهانی؛ وظایف دولت‌ها و مسئولیت ملت‌ها” در شهر مقدس قم برگزار شد

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: در این همایش، مستشار و سرکنسول سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و هیئت همراه،‌ نمایندگان مراجع عظام تقلید، نمایندگانی از موسسات فرهنگی شهر مقدس قم، مسئولین هیئت‌های مذهبی مهاجرین و برخی دیگر از شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی حضور داشتند.   حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید زکی موسوی مسئول دفتر مرکز […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: در این همایش، مستشار و سرکنسول سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و هیئت همراه،‌ نمایندگان مراجع عظام تقلید، نمایندگانی از موسسات فرهنگی شهر مقدس قم، مسئولین هیئت‌های مذهبی مهاجرین و برخی دیگر از شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی حضور داشتند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید زکی موسوی مسئول دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم، ضمن عرض خوش‌آمد به حضار و مهمانان حاضر در جلسه، به چهار مولفه برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: حوادث تروریستی آمریکا، شهادت نخبگان جهانی، وظیفه دولت‌ها و مسؤولیت ملت‌ها به ترتیب چهار مولفۀ این همایش را تشکیل می‌دهند.

 

مسئول دفتر مرکز تبیان در قم با اشاره به حضور آمریکا در افغانستان،‌ اظهار داشت: از زمانی که آمریکا پای خود را در کشور ما گذاشته است، بسیاری از افراد تصور می‌کردند که از این به بعد افغانستان گل و بلبل می‌شود، اما امروز شاهد هستیم که پس از ۱۸ سال از این حضور، تنها ثمرۀ آن برای ما خسارت بوده است.

 

موسوی تاکید کرد: مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا، مسجد صاحب الزمان (عج)، مسجد جوادیه، مسجد نبی اکرم (ص)، کتابخانه جبرئیل، کورس مهدی موعود، کورس کوثر و تالار عروسی اورانوس، از جمله مکان‌هایی بودند که طی این چند سال مورد هدف دشمنان واقع شدند.

 

او همچنین شهادت حاج قاسم سلیمانی و یارانش در عراق در حادثه اخیر تروریستی را بسیار گران توصیف کرد.

 

موسوی شهید سلیمانی را چهر‌ۀ شاخص وحدت و مقاومت در بین ملل اسلامی منطقه دانست و ادامه داد: دشمن نمی‌توانست نفوذ این شخصیت والا را در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه، یمن و دیگر کشورها تحمل کند،‌ لذا ایشان را به شهادت رساند.

 

در ادامۀ برنامه، خانم پروین سادات حسنی مقالۀ خود را به خوانش گرفت. همچنین آقای سیدمجتبی هاشمی -فرزند شهید خادم‌حسینی هاشمی- و آقای سمیع‌الله رضایی -برادر شهید خلیل‌الله رضایی- در سخنانی کوتاه، بر ادامۀ راه شهدای فرهنگ و رسانه که در حادثۀ تروریستی هفتم جدی ۹۶ به شهادت رسیده‌ بودند تاکید کردند.

 

سپس حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمحسن سجادی از جانبازان حادثۀ تروریستی ۷ جدی ۹۶، با عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش،‌ حادثۀ تروریستی میدان هوایی بغداد را محکوم کرد. وی همچنین به ذکر خاطرات روز وقوع حادثۀ تلخ ۷ جدی و حملۀ انتحاری بر دفتر مرکز تبیان در کابل پرداخت.

 

nf00200967-1

 

در ادامۀ برنامه، سید ابراهیم حجازی آتشه وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان در سفارت افغانستان در تهران، عنوان کرد که این مجلس یادآور حادثه تلخ تروریستی هفتم جدی علیه دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل است.

 

حجازی با بیان اینکه امروز شاهد وحدت بالای قومی و مذهبی در افغانستان هستیم، گفت: اما باید بدانیم که این وحدت با هزینۀ بالایی که خون شهدای افغانستان می‌باشد،‌ به دست آمده است. هرجا که امنیت وجود داشته باشد حاصل فداکاری‌ها و خون شهدایی است که پاسدار دارایی‌های مادی و معنوی ما بوده و هستند.

 

او گفت: حادثۀ ۷ جدی ۹۶ پروژه‌ای از سوی دشمنان بود که در آن مقدسات مردم و مراکز آموزشی و فرهنگی را هدف بگیرند. هرچند متاسفانه در آن حادثۀ تروریستی ده‌ها نفر زخمی و شهید شدند، اما راهِ آنان بی‌پاسدار نمی‌ماند و قطعا وجدان‌های بیدار مسیر آنان را ادامه خواهند داد.

 

نماینده وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر ما خود را از برکات شهدا محروم نمائیم در حقیقت به خودمان ظلم خواهیم کرد، لذا باید همواره در پاسداشت از مقام شهدا و شهادت پیش‌قدم باشیم.

 

در ادامۀ برنامه، آقای محمدزمان نورستانی مستشار و سرکنسول سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، به نمایندگی از سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان جناب عبدالغفور لیوال، از مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان جهت برگزاری از یادبود حادثۀ‌ تروریستی ۷ جدی ۹۶ سپاس‌گذاری و قدردانی نمود.

 

nf00200967-2

 

آقای نورستانی با بیان اینکه افغانستان در جنگی قرار دارد که در آن هر روز شاهد قتل و کشتار از سوی گروه‌های تروریستی و دشمنان مردم افغانستان هستیم، اظهار داشت: در نتیجۀ این حملات تروریستی، تعداد زیادی از شهروندان بی‌گناه و بی‌دفاع کشته و زخمی می‌شوند که نمونۀ واضح آن همین حمله بر مرکز تبیان در هفتم جدی سال ۹۶ است که ۵۲ تن از شهروندان ما زخمی و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی گردیدند.

 

مستشار و سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با اشاره به اینکه تردیدی وجود ندارد که گروه‌های تروریستی از همۀ گزینه‌های ممکن استفاده می‌‌کنند تا به اهداف مغرضانۀ خود دست پیدا کنند،‌ گفت: اما حکومت جمهوری اسلامی افغانستان از تمام نیروی خود برای مبارزه بر ضد این گروه‌های تکفیری استفاده نموده و برای از بین بردن آنها تلاش خواهد کرد.

 

آقای نورستانی در پایان سخنان خود،‌ شهادت شهدای مرکز تبیان را تسلیت گفته و برای روح شهدا بهشت برین و برای بازمانگان صبر جمیل خواستار شد.

 

الحاج حفیظ‌الله سلطانی از فرماندهان مطرح جهادی افغانستان و یکی دیگر از سخنرانان این همایش، شهید سردار سلیمانی را مجاهدی واقعی،‌ باغیرت،‌ شجاع و باهمت دانسته و شهادت ایشان و یارانش را خدمت امام خامنه‌ای و مسئولین جمهوری اسلامی و عموم آزادگان تسلیت گفت.

 

وی همچنین دومین سالگرد شهادت شهدای مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا را نیز به خانواده‌ها و بازماندگان و مسئولین تشکیلات تبیان تسلیت عرض کرده و اظهار کرد: این شهدا که برای ادب و اخلاص دین جمع شده بودند مورد حملۀ ناجوانمردانه قرار گرفتند و به فیض شهادت رسیدند که برای‌ همه‌شان صبر جمیل می‌خواهم.

 

nf00200967-3

 

الحاج سلطانی همچنین با بیان اینکه ملت مبارز افغانستان همواره قدرشناس زحمات زحمات برادران ایرانی بوده‌اند، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بخش عمده‌ای از بار جهاد افغانستان بخصوص در حوزۀ غرب کشور بر دوش ایران بود. در آن دوره سلیمانی‌هایی از افغانستان بودند که دوشادوش شهید سردار سلیمانی جهاد کردند.

 

این فرماندۀ مطرح جهادی افغانستان اظهار داشت: شهید سردار سلیمانی ثابت ساخت که در جهان هستی اگر کسی صرفا برای خدا حرکت کند، به اسطوره‌ای برای همگان تبدیل خواهد شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز تبیان و آخرین سخنران این همایش با اظهار امیدواری نسبت به اینکه برگزاری جلسات تجلیل از شهدا باعث بیداری بیشتر مردم شود،‌ گفت: باید کشورهای مسلمان و امت مسلمه آگاه شوند و دشمن اصلی خود یعنی استکبار جهانی را بهتر بشناسند.

 

وی ادامه داد: همان‌طور که می‌دانید چند دهه است که منطقه دچار آشوب و جنگ و ناامنی گردیده که یکی از عوامل عمده و اصلی آن آمریکایی‌ها هستند.

 

حسینی مزاری محدودۀ ناامنیِ ایجادشده توسط آمریکا را محدود به افغانستان ندانسته و خاطرنشان کرد: شبکه‌های استخباراتی آمریکا در قضیۀ ناامنی در بسیاری از کشورهای اسلامی و حتی اروپا نقش کلیدی دارد.

 

رئیس مرکز تبیان، برخورد آمریکا با کشورها و ملت‌ها را نشان‌دهندۀ بی‌عقلی سردمداران این کشور عنوان کرده و گفت: آمریکایی‌ها اگر اندکی تاریخ را مطالعه می‌کردند می‌فهمیدند که با ترور و کشتار به جایی نخواهند رسید و خون همۀ کسانی که توسط آنان به شهادت می‌رسند بی‌پاسخ نخواهد ماند.

 

وی با بیان اینکه اقدامات اخیر آمریکا از جمله ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و همرزمان ایشان باعث تخریب هرچه بیشتر وجهۀ این کشور در میان ملت‌های جهانی شده است، اظهار داشت: امروز میزان تنفری که از آمریکا در سطح کشورهای اسلامی وجود دارد بسیار استثنایی است.

 

حسینی مزاری در ادامه خاطرنشان کرد: مخالفت ما با آمریکا به معنای مخالفت ما با حکومت افغانستان نیست. هرچند ما انتقاداتی به شیوۀ حکومت‌داری رؤسای حکومت خود داریم اما از آنان حمایت می‌کنیم و به دنبال اقتدار آن هستیم و حتی برای بهبود امور طرح و برنامۀ مدون داریم.

 

رئیس مرکز تبیان همچنین از مهاجرین و علما و دانشگاهیان و عموم مردم خواست تا جدی‌تر از هر زمان دیگری در عرصه باشند،‌ چرا که بدون شک صدای خرد شدن استخوا‌ن‌های استکبار جهانی را در آینده‌ای نه چندان دور خواهند شنید.

 

گفتنی است که در این مراسم، گروه سرود بین‌المللی اسراء به اجرای سرود پرداختند.

 

شایان ذکر است که در پایان این همایش، جوائز برندگان اولین مسابقۀ کتابخوانی “جستجوی راه تعالی” اهدا شد. جائزۀ نفر اول این مسابقه سفر به عتبات عالیات، نفر دوم کمک‌هزینۀ سفر به عتبات عالیات، نفر سوم کمک‌هزینۀ سفر به مشهد مقدس و به ۲۲ نفر دیگر از برندگان جوایز نقدی اهدا گردید.