• تاریخ انشار: ۱۲ جدی ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1665
  • 1,480 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همایش دانشجویی ” انتخاب آگاهانه، زندگی عاشقانه” برگزار گردید

روز پنج شنبه مصادف با سالروز ازدواج حضرت محمد (ص) و حضرت خدیجه (س) و سالروز آغاز امامت و تاج گزاری حضرت مهدی موعود(عج)، بدین مناسبت در دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی تبیان در مزارشریف همایش دانشجویی برگزار گردید. در این همایش که با عنوان “انتخاب آگاهانه، زندگی عاشقانه” برگزار گردیده بوده جمع […]

روز پنج شنبه مصادف با سالروز ازدواج حضرت محمد (ص) و حضرت خدیجه (س) و سالروز آغاز امامت و تاج گزاری حضرت مهدی موعود(عج)، بدین مناسبت در دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی تبیان در مزارشریف همایش دانشجویی برگزار گردید.

در این همایش که با عنوان “انتخاب آگاهانه، زندگی عاشقانه” برگزار گردیده بوده جمع کثیری از آگاهان امور دینی، فرهنگی و اجتماعی، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه حضور داشتند.

در این همایش سید عبدالله موسوی نژاد(نایاب)؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی تبیان در مزارشریف طی سخنانی گفت که پیامبر اکرم(ص) فرموده اند که ” بدترین مردگان امتِ من، مجردان امت من است” که این اهمیت و جایگاه ازدواج در دین اسلام را نشان میدهد.

وی با اشاره به فرموده خداوند تعالی در سوره مبارکه روم در رابطه با ازدواج افزود که این پیام خداوند، پیام عشق و مهربانی است که میفرماید ” از نشانه های خداوند این است که از هم نوع خودتان، همسرانی برای شما آفرید تا درکنار آنان آرامش بیابید و میانتان دوستی و رحمت نهاد”.

موسوی نژاد(نایاب) در ادامه با اشاره به عوامل اجتماعی موثر در زندگی موفق و سالم علاوه کرد که تمامی جامعه شناسان بر این باورند که تناسب سنی، فرهنگی، اعتقادی، خانوادگی، اقتصادی، علمی و شغلی از جمله عواملی است که در یک زندگی موفق و سالم تاثیر گزار و حائز اهمیت میباشد.

مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مزارشریف گفت که در زندگی هیچ وقت از دیگران تقلید نکنید، بلکه مانند خودتان و برای خودتان زندگی کنید چرا که الگو گرفتن از زندگی دیگران با تقلید از زندگی آنان متفاوت است.

وی افزود: در صورتی که در خانواده ها اختلافات و مشکلات وجود داشته باشد برای فرزندان اختلالاتی به وجود می آید و این فرزندان هیچ گاه این خانه و خانواده را محیطی امن برای خود احساس نمیکنند و بدون شک به استفاده از مواد مخدر و انجام مفاسد اخلاقی روی خواهتد آورد.

این کارشناس جامعه شناسی، افزود که زندگی سالم و موفق سبب کاهش آمار طلاق در جامعه میشود که جوانان مجرد بیشتر علاقمند به تشکیل خانواده و ازدواج سالم میشوند که تهداب یک جامعه سالم پایه گزاری میشود.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید محمد تقی حسینی؛ آگاه امور دینی در ولایت بلخ طی سخنانی در رابطه با اهمیت شناخت قبل از ازدواج گفت که دو جوان باید به صورت کاملا آگاهانه در باره ازدواج خود تصمیم بگیرند و از پیام های ازدواج و زندگی حضرت پیامبر(ص) و حضرت خدیجه (س) درس بگیرند.

وی افزود که سن حضرت خدیجه ۱۵ سال بیشتر از سن پیامبر اسلام بود، اما پیامبر میدانست و آگاهی داشت که با چه کسی ازدواج میکند، طوریکه حتی پس از وفات حضرت خدیجه (س) همیشه به یاد ایشان بود و او را حامی و پشتیبان خود در عرصه رشد و پیشرفت دین اسلام میدانست که این خدمات حضرت خدیجه نیز نشأت گرفته از انتخاب آگاهانه ایشان بود.

حجت الاسلام حسینی در ادامه با اشاره به ازداوج دانشجویانی که با شناخت کمی از همدیگر اقدام به ازدواج میکنند، بیان کرد که این نوع ازدواج ها زود با شکست مواجه میشود، چرا که آنان شناخت کافی از شخصیت، خواسته ها و خانواده های یکدیگر ندارند و این سبب بروز مشکلات زیادی در زندگی مشترک آنان میشود.

این آگاه امور دینی افزود که زن و شوهر در زندگی باید با همدیگر تقاهم داشته باشند تا به آرامش برسند چرا که فلسفه ازدواج رسیدن شخص به آرامش است.

وی با اشاره به موفق ترین ازدواج از دیدگاه اسلام گفت که اگر ما در زندگی خود سیره پیامبر(ص) و ائمه (ع) را الگو قرار بدهیم هرگز با مشکلی روبرو نخواهیم شد و مشکلات ما ناشی از آن است که سفارشات پیامبر(ص) و امامان (ع) را مد نظر نمیگیریم.

خانم زهرا احمدی؛ استاد حوزه علمیه و آگاه امور دینی در مزارشریف طی سخنانی گفت که در باره ازدواج در دین مبین اسلام سفارشات زیادی شده طوریکه پیامبر اکرم(ص) میفرماید” بنایی محبوب تر از بنای ازدواج وجود ندارد” و در جایی دیگر میفرماید که ” ازدواج سنت من است و هر کس از سنت من رویگردان شود از ما نیست”.

وی افزود که این تاکیدات و احادیث پیامبر اسلام(ص) اهمیت ازدواج را نشان میدهد و ازدواج یک موضوع بسیار مهم و سرنوشت ساز میباشد چون معمولا در زندگی هر فردی یک بار اتفاق می افتد.

خانم احمدی، خطاب به جوانان و افراد مجرد تاکید نمود که به این موضوع بسیار اهمیت بدهند و با ازدواج به گونه احساساتی برخورد ننموده و از تجربه بزرگان خود استفاده بکنند، چرا که سعادت دنیا و آخرت هر انسان در گرو ازدواج و زندگی سالم او میباشد.

وی با اشاره به ویژگی های یک زندگی سالم و موفق گفت که زندگی ای که در آن اختلافات و تفاوتها کم تر باشد از سلامت بیشتری برخوردار است و زمانی که فرد به دنبال یافتن زوج مناسب میباشد باید خودش نیز زوجی مناسب باشد تا از طریق این ازدواج به سعادت برسند.

این استاد حوزه علمیه در مزارشریف بیان کرد که باید در زندگی انتخابی دقیق داشته باشیم تا بتوانیم زندگی عاشقانه و با محبت داشته باشیم.

خانم احمدی در رابطه با الگو پذیری از زندگی و سیره پیامبر(ص) گفت که باید نکات و موضوعات زندگی پیامبر(ص) را به گونه عملی در زندگی خود پیاده بکنیم و نسبت به جمال شخص کمالات او را بیشتر در نظر داشته باشیم و مسئله مقام و شهرت شخص را ملاک اصلی ازداوج قرار ندهیم .

در اخیر این همایش دانشجویان سوالاتی را مطرح نموده و کارشناسان امور مختلف به آن جواب ارائه نموده و درباره آن ابراز نظر کردند.