• تاریخ انشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1934
  • 1,465 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همایش دانشجویی انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، عدالت گستری و حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) برگزار گردید

در مراسمی با شکوه با حضور دهها تن از فرهیختگان، فعالان فرهنگی، عالمان دینی و دانشجویان ولایت بلخ همایش دانشجویی انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، عدالت گستری و حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برگزار گردید. این مراسم که به مناسبت فرارسیدن سی و ششمین […]

در مراسمی با شکوه با حضور دهها تن از فرهیختگان، فعالان فرهنگی، عالمان دینی و دانشجویان ولایت بلخ همایش دانشجویی انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، عدالت گستری و حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برگزار گردید.

این مراسم که به مناسبت فرارسیدن سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) برگزار گردیده بود، سخنرانان پیرامون اهمیت، هدف و مسئولیت جوانان در تداوم راه این انقلاب بزرگ اسلامی به ایراد سخنرانی پرداختند.

در این همایش سید عبدالله موسوی نژاد(نایاب)؛ رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف طی سخنانی گفت که این مراسم به تجلیل از انقلابِ رهبری است که به جغرافیای خاصی خلاصه نمی شود و متعلق به سرزمین خاصی نیست.

وی علاوه کرد که این رهبر بزرگ منادی وحدت اسلامی، ساده زیستی و منادی و نمادی از خوبی هاست و او شخصی بنام امام روح الله الخمینی(ره) میباشد.

موسوی نژاد(نایاب)، افزود که امام خمینی(ره) از کنج حوزه علمیه از مدرسه دینی با آرمان و ایدئولوژی بلند اسلامی برخواست، با حمایت مردم حرکت کرد و رهبر کاریزمای نه یک جغرافیا و سرزمین خاص بلکه رهبر دل های مسلمانان و مستضعان عالم شد.

وی گفت که تجلیل و گرامیداشت از انقلاب، حرکت، اهداف و آرمان چنین یک شخصیتی است که مانند خورشیدی می باشد و کسی او را پشت ابرهای سیاه پنهان نمی تواند.

رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف افزود که ما براین باوریم که این گونه انقلاب ها زمینه ساز عدالت و بیداری اسلامی میباشد، طوریکه به وضوح در کشورهای اسلامی تجربه کردیم (حرکت اسلامی ملت افغانستان و دیگر کشور های اسلامی). این انقلاب ها نشأت گرفته از یک تفکر، خط، مسیر و جریانی است که به نام بیداری اسلامی یاد می شود.

از سویی دیگرعلی غلامی؛ مسئول بخش فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف طی سخنانی گفت که انقلاب اسلامی حرکتی درونی برای احیای اسلام بود که به رهبری امام خمینی(ره) صورت گرفت.

وی افزود که انقلاب اسلامی، آرمانش استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود و در رسیدن این آرمان، شعارو خواسته، خون های پاک بسیاری ریخته شد و از سال ۴۲ یاران و تربیت شدگان مکتب امام(ره) با مبارزات بی امان خود تلاش می کردند که جامعه و مردم را راهنمایی، روشنگری و هدایت بکنند تا به وظیفه و تکلیف خود عمل بکنند.

غلامی علاوه کرد که بزرگان عزیزی در زندان ها زیر شکنجه های ستم شاهی به شهادت رسیدند و چه بزرگانی که سال های سال تبعید، محرومیت و زندگی پنهانی را تحمل کردند.

وی گفت که دشمن و استکبار جهانی با استفاده از افراد خود فروخته و دنیا پرست جلوی آگاهی و حرکت مردم را می گرفتند اما روزی این خون های پاک به ثمر نشست و انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن/ دلو ماه سال ۵۷ به پیروزی رسید.

مسئول بخش فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف افزود که استکبار جهانی نتوانست این حرکت عظیم استقلال خواه و اسلام خواه را تحمل کند و طولی نکشید که جنگ تمام عیار تحمیلی را به ملت مسلمان و مستضعف تحمیل کرد و شمار زیادی از بزرگان وعزیزانی از فرزندان انقلاب را از ملت ایران گرفت اما با ریختاندن این خون ها بازهم به نتیجه نرسید و انقلاب اسلامی کاملا فراگیر شد.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین کاظم جعفری؛ رییس شورای علمای شیعه و عضو برجسته شورای اخوت اسلامی زون شمال، طی سخنانی گفت که تعریف انقلاب اسلامی بدون شناخت و معرفت کامل به امام خمینی(ره) امکان ندارد و یک تلازم عملی و معنوی بین انقلاب اسلامی و امام خمینی نظر به عملکرد ایشان به وجود آمده است و این راهمه دنیا، دوست و دشمن، شیعه و سنی قبول و باور دارند.

وی علاوه کرد که امام خمینی (ره) زمانی که انقلاب کرد طرح حکومت اسلامی و ولایت فقیه را برای چند هزار نفر از طلاب نجف که به درجه اجتهاد رسیده بودند، تحریرا تدریس کرده بودند و طرح ولایت، انقلاب و حکومت اسلامی امام (ره) در سرتاسر کشور ایران برای روشنفکران، دانشگاهیان، حوزات علمیه رسیده بود و برای همه گان تبلیغ کردند.

رییس شورای علمای شیعه ولایت بلخ با اشاره به انقلاب اسلامی و جهاد مردم افغانستان گفت که پس از جهاد مردم بر علیه شوروی سابق، دلیل عدم موفقیت مردم افغانستان و مجاهدین در چگونگی تشکیلِ حکومت، جهاد نیست بلکه جهاد، افغانستان را از تحت استعمار آزاد کرد و شوروی را به زباله دان تاریخ انداخت و این جهاد برای دفع تجاوز شوروی صورت گرفت ولی به دلیل نبود طرح و برنامه مشکلاتی به وجود آمد.

این عضو برجسته شورای اخوت اسلامی زون شمال تاکید کرد که باید بین انقلاب و جهاد تفکیک قائل شویم و به جرأت گفته می توانیم که جهاد بر حق افغانستان در عصر حاضر از موفق ترین جهادها در سطح جهانی در برابر استعمار و استثمار گران بود و به نتیجه مطلوب خود رسید.

خانم شریفه احمدی؛ استاد حوزه و دارالعلوم حسنیه ویژه خواهران در مزارشریف طی سخنانی گفت که امام خمینی (ره) فرزند خلف و برومند امام حسین (ع)، مرد بزرگ، متفکر، دانشمند و فرشته نجاتی است که یک بار دیگر بیرق عدالت خواهی، آزادی و انسانیت اباعبدالله الحسین(ع) که در سال ۶۱ ه ق قیام کردند را برای احیای دین و اخلاق انسانی در سال ۵۷ هـ ش بلند کردند.

وی علاوه کرد که طبق فرموده و فرمایش امام خمینی(ره)؛ کشورهایی که امروز مستضعف بوده و دچار فقر هستند قبول کرده اند که یا باید به شرق تکیه داشته باشند یا به غرب متکی باشند و مجبور هستند که زیر استثمار و استعمار این کشور ها قرار داشته باشند. در حالیکه این گونه نیست چرا که خداوند انسان ها را آزاد خلق کرده است ، پس چرا ما باید زیر چکمه های این کشور ها له شویم؟

وی افزود که امام خمینی (ره) با یاری خداوند و حمایت مردم و جوانان این شعار را جامه عمل پوشانیده و به اثبات رسانیدند که ما مسلمانان می توانیم بدون تکیه به شرق و غرب استقلال، ثبات، سیاست و حکومت داشته باشیم.

خانم احمدی در ادامه با اشاره به فرموده امام راحل گفت که کشور های استکباری در قدم اول کشورها، ملت ها و جامعه انسانی را به استضعاف کشانیده و چرخ اقتصادی یک کشور را فلج می کنند چراکه خانواده و جامعه ای که دچار فقر و بیچارگی بود فکر آزاد و ثابت ندارد و سرگردان است و استکباریون می توانند از این طریق برنامه های شان را پیاده و عملی بکنند.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط عباس حسینی آغاز و با اجرا و گردانندگی میر حسین رضایی ادامه یافت.

گفتنی است که همه ساله در شهر مزارشریف با فرارسیدن ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) از سوی نهاد های فرهنگی و اجتماعی و شخصیت های برجسته تجلیل به عمل می آید.