• تاریخ انشار: ۱۷ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31598
  • 31 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همایش شهدای مدافع ولایت در قم؛ مکتب سلیمانی برگرفته از مکتب معصومین (ع) است

کارشناسان در همایشی که روز گذشته در دفتر مرکز تبیان در قم برگزار شد، حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌‌علیها و همچنین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و نیز شهدای حادثه‌ی حمله‌ی تروریستی به دفتر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل را شهدای مدافع حریم ولایت عنوان کردند و بر اهمیت مسیر مکتب حاج قاسم سلیمانی که برگرفته از مکتب خاندان اهل‌ بیت عصمت و طهارت (ع) می‌باشد، تاکید کردند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) –قم: به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، بزرگداشت مقام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای هفتم جدی سال ۱۳۹۶، همایشی با عنوان «شهدای مدافع ولایت» در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدآصف افتخاری طی سخنانی در این مراسم، حضرت فاطمه زهرا سلام الله‌ علیها و همچنین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و نیز شهدای حادثه حمله تروریستی به دفتر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل را شهدای مدافع حریم ولایت عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: دفاع از حریم ولایت و امامت گاهی با ایثار خون سرخ و جان شیرین اتفاق می‌افتد که خیلی‌ها در این مسیر به شهادت رسیده‌اند. گاهی دفاع از ولایت با همت و تلاش و قلم بوده که بسیاری دیگر نیز در طول تاریخ در این زمینه فعالیت کرده و در این راه جان داده‌اند که نمونه‌ی بارز آن شهدای بیان و قلم یعنی شهدای مرکز تبیان هستند که در حادثه‌ی تلخ هفتم جدی/دی ماه سال ۹۶ به شهادت رسیدند.

افتخاری، گونه‌ی دیگری از دفاع از حریم ولایت را احترام نسبت به فرامین و سیره و روش و کلام ائمه‌ی معصومین علیهم‌السلام دانست و گفت: در این نوع از دفاع از ولایت کسی موفق است که هرگاه ائمه معصومین (ع) دستوری می‌دهند و سیره و روشی دارند، سمعا و طاعتا کلمات آنها را بپذیرند و آنها را عملی بسازند، که این هم یک نوع دفاع از حریم ولایت و امامت است.

این آگاه مسایل دینی، حضرت زهرا (س) را یکی از کسانی دانست که کاملا در این مسیر گام برداشت. از طرفی هم حضرت زهرا س شخصیتی است که با این که امام نبودند ولی امام زمان (عج) فرموده‌اند ایشان الگوی من است، بنابراین حضرت فاطمه (س) الگوی همه‌ی شیعیان و آزادی‌خواهان می‌باشد. احترام و سکوت و اطاعتی که حضرت زهرا (س) نسبت به امام زمان خودش یعنی امام علی (ع) داشت، دارای دو جنبه بود.

افتخاری ادامه داد: جنبه‌ی اول این سیره‌ی عملی حضرت زهرا (س) از جنبه‌ی ولایت‌مداری بود، چون ایشان امام نبودند و مانند سایر مسلمانان می‌بایست امام زمان خود را می‌شناختند و از او تبعیت می‌کردند.

وی ادامه داد: جنبه‌ی دوم احترام و اطاعت حضرت زهرا (س) نسبت به حضرت علی (ع)، از بابت همسری بود و اینکه می‌خواست به جامعه این پیام را بدهد که یکی از روش‌های استحکام جامعه و تربیت فرزندان صالح، این است که خانم خانه در برابر آقا و همسرش احترام قائل باشد.

این آگاه مسایل دینی در پایان سخنان خود با ذکر چند نمونه از سیره‌ی عملی حضرت زهرا (س) در این رابطه، یکی از روش‌های عالی دفاع از ولایت و احترام مسلمانان نسبت به ائمه‌ی معصومین (ع) را عمل به دستورات و فرامین و سیره‌ی عملی آن بزرگواران دانست.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین سمیع‌الله رضایی، کارشناس مسایل دینی و برادر یکی از شهدای حادثه‌ی هفتم جدی، طی سخنانی گفت: خداوند متعال، اوج کمال و سعادت بشریت را رسیدن به مقام قرب الهی دانست.

به گفته‌ی رضایی، کسانی در طول تاریخ به قله‌های موفقیت رسیده‌اند که در مسیر کمال برتر یعنی قرب الهی قرار داشته‌اند و نسبت به طی آن مسیر اهتمام به خرج داده‌اند. انتخاب و اختیارِ انسان سرنوشت ما را رقم می‌زند و این خود انسان است که با اراده‌ی خود مسیر موفقیت و کمال و یا سقوط به درجه‌ای پایین‌تر از حیوانات را برای خود رقم می‌زند.

این آگاه مسایل دینی، اراده‌ی انسان را تابع خواسته‌های او دانست و گفت: انسان گرایش‌های متضادی دارد و همین گرایش‌های متضاد است که اصل ممیز انسان از حیوان می‌شود. هرگاه انسان با اراده‌ی خود مسیر کمال را انتخاب کرده و به سمت آن گرایش پیدا کردند، قطعا انسان برتر خواهند بود.

حجت‌الاسلام رضایی در ادامه، با ذکر این مطلب که شهدا نیز راه کمال را انتخاب کردند و برای امری احترام ورزیدند که با فطرت الهی‌اش سازگاری دارد، خاطرنشان کرد: حضرت صدیقه‌ی طاهره (س) مصداق اتم و اکمل شهدا است که در مسیر دفاع از ولایت به شهادت رسید.

وی در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به برخی ویژگی‌های شخصیتی شهید خلیل‌الله رضایی گفت: شهید رضایی بیشترین ارتباط و درد و دل‌هایش را با من داشت. آن شهید در هر جایی که زندگی می‌کرد، دغدغه‌ی اصلی‌اش فعالیت‌های فرهنگی و دینی برای مردم آن منطقه و محله بود. چه زمانی که در ایران بود و چه زمانی که طی سالهای ۸۳ تا ۸۷ که در محله‌ی نوآباد غزنی بود، بیشتر نوجوانان و جوانان آن منطقه به واسطه‌ی شهید رضایی با قرآن و مسایل دینی انس گرفتند و برخی از آنها نیز بعدا جزو طلاب حوزه‌های دینی شدند.

خانم پروین سادات حسنی، مسئول بخش بانوان مرکز تبیان در قم و کارشناس بعدی این همایش، در ابتدای سخنان خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالروز شهادت یگانه بانوی دو عالم فاطمه زهرا (س)، اسوه جهاد و شهادت، شهدای گرانقدر عرصه فرهنگ و رسانه مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و سردار مقاومت و پایداری، حاج قاسم سلیمانی؛ اظهار داشت: با توجه به اینکه در ایام گرامی‌داشت از مقام شامخ شهدای مدافع ولایت هستیم، پرداختن به اینکه چه امری باعث می‌شود تا انسان به درجه‌ای از آگاهی برسد که شهادت را بهترین سبک برای زندگی خود انتخاب کند، قطعا دارای اهمیت خواهد بود.

وی تصریح کرد: یک انسان فرهنگی، دینی و انقلابی زمانی موفق است که برای رسیدن به هدف خود، مسیری را تعیین ‌کند تا آگاهانه آن را مورد پیگرد قرار دهد. یکی از بهترین و موثرترین مسیر فعالیت فرهنگی، کار تشکیلاتی است. کاری در همه ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی چنانکه یک رئیس‌جمهور یا رهبر جهادی برای دستیابی به هدف نهایی خود، نیازمند تیمی توانمند و آگاه به مبانی روز جامعه است که همه آنها در قالب گروه و تشکیلات رنگ می‌گیرد.

مسئول بخش بانوان مرکز تبیان در قم اظهار داشت: ۷ جدی ۱۳۹۶ هم یادآور خاطرات تلخ ، غمناک و یکی از روزهای سیاهی بود که ۵۲ تن از بهترین یاران و نیروهای انقلابی و همکاران عزیز مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان بین خون، آتش و باروت جان دادند و به ملاقات معبودشان‌ عاشقانه شتافتند و حدود ۱۴۰ تن دیگر نیز مجروح شدند. نه تنها شهدای مرکز تبیان بلکه هزاران شهید دیگر که طی ۲۰سال در افغانستان به خاک و خون غلطیدند و جان شیرین خود را تقدیم راه اسلام کردند، بهای مبارزه با دشمنان افغانستان را داده‌اند.

به گفته‌ی حسنی؛ دشمن با حمله به خبرگزاری آوا و مرکز تبیان، گلوگاه روشنگری و آزادی بیان را هدف قرار داد، چرا که در میان شهدا ۳۱ نفر طلبه حوزه علمیه حضور داشته و مابقی هم استاد دانشگاه، دانشجو و متنفذین اجتماعی بودند.

حسنی تأکید کرد ک هدف از اجتماع آنان در روزهای پنجشنبه در سالن اجتماعات مرکز تبیان در کابل دو چیز بود: یکی تولید محتوا و انعکاس آن از طریق رسانه‌ها جهت روشنگری افکار عمومی نسبت به مسایل روز و جهت‌دهی مردم به سمت شناخت دوست و دشمن و در نهایت ساختن افغانستان مستقل و اسلامی؛ و دوم تربیت نیرو و کادرسازی برای سرنوشت حال و آینده کشور.

به گفته‌ی وی؛ این کار آنها در راستای رشد و تقویت فرهنگ عمومی بوده است؛ همان عاملی که اجتماع، فرهنگ، سیاست و نظام و اقتصاد قوی را به دنبال دارد تا امنیت ملی قوی شکل بگیرد و برمبنای آن نظام قدرتمند تأسیس شود.

حسنی اظهار داشت: پس در حقیقت مسئولین، کادرها و اعضای مخلص مرکز تبیان، نخبگان بیدارگری بودند که به وسیله مزدوران آمریکایی مورد هدف قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

از نظر وی؛ یکی از خصوصیات ایمان این است که احساس مجاهدت و میل به مجاهدت را در انسان زنده نگه می‌د‌‌ارد. گاهی جهاد، جهاد سیاسی است؛ گاهی جهاد فرهنگی است، گاهی جهاد نرم است، گاهی جهاد سخت است، گاهی با سلاح است، گاهی با علم است؛ همه این حرکات ما جهاد است و حرکتی کوبنده علیه دشمن است.

مسئول بخش بانوان مرکز تبیان قم ادامه داد: جهاد یک جریان بیداری برای آگاهی و حمایت از اسلام است؛ از این رو فرد جهادگر با تمام چالش‌های امنیتی به کار خود تا رسیدن به هدف ادامه خواهد داد و در حقیقت شهدای هفتم جدی چراغ راهی برای فعالیت‌های بعدی فرهنگ‌دوستان شدند. از همین رو قرآن می‌فرماید کسانی که ایمان آورده و هجرت کرده و در راه خدا با مال و جانشان به جهاد پرداخته‌اند، نزد خدا مقامی هر چه والاتر دارند و اینان همان رستگارانند.

به اعتقاد حسنی؛ جهاد یک مقوله فرهنگی و اعتقادی در چهارچوب سبک زندگی اسلامی است. چنانکه بانوی دو عالم فاطمه زهرا (س) نیز به عنوان الگوی تمام‌نمای یک زن جهادگر سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در کنار رسالت پیامبری پدر و بعد به عنوان مدافع ولایت در کنار امیرالمومنین علی (ع) با تربیت فرزندانی تاریخ‌ساز حضور داشت و رسالت خود را در مسیر امامت ولایت و رهبری دینی و اسلامی در تاریخ اسلام ثبت و ضبط کرد و این نشان می‌دهد جهاد مبارزه و مقابله با دشمن در هر سطح فکری و قدرت تنها مختص به مردان نبوده و زنان و دختران جامعه دینی و اسلامی نیز با حضور در جبهه‌های جنگ نرم توانستنه و ثابت کرده‌اند که مقاومت و شهادت در مسیر هدف متعالی انسان برای نیل به سعادت کاری ناشدنی و دشوار نبوده و نیست.

وی علاوه نمود: چنانکه هم‌اکنون حضور فعال زنان انقلابی در کشور عزیزمان افغانستان با توجه به برخی محدود‌یت‌های اجتماعی همچنان پابرجا بوده و به طبع در نمایندگی‌های مرکز تبیان در جمهوری اسلامی ایران نیز زنان و دختران فعال و نخبگان علمی و فرهنگی به وضوح دیده می‌شود و این نشان دهنده آگاهی و بصیرت جامعه بانوان افغانستانی است که شرایط حساس جنگ نرم در عصر حاضر توسط دشمن را لمس کرده و با حرکتی آگاهانه و تعیین هدف به سوی مقصود حرکت می‌کنند .

حسنی در اخیر سخنان خود ابراز داشت: بنابراین می‌توان گفت: کار تشکیلاتی جهاد فرهنگی، سیاسی ـ اجتماعی تنها منوط به حضور در عرصه سیاست نبوده و نیست و هر فرد آگاه اعم از زن و مرد باتوجه به وظیفه و مسئولیت دینی اخلاقی و اسلامی خود می‌تواند نقشه‌های دشمن را با استفاده از قلم زبان رسانه، فکر و اندیشه، باور و اعتقاد دینی خود با بصیرت و آگاهی در پیروی از ولایت و رهبری در نطفه خاموش و سربلندی و عزت را برای  جامعه دینی و اسلامی فراهم سازد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید نور احمد مبارز مسئول نمایندگی مرکز تبیان و کارشناس پایانی این برنامه، با اشاره به اینکه خدواند می‌فرماید ای بندگان و ای انسان‌ها بدانید عزت دست خداست، گفت: وقتی عزت دست خداست همه‌ی کارها باید برای خدا باشد تا انسان عزت و سربلندی پیدا کند.

وی افزود: این ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) که ماه اندوه جهان اسلام است مصادف شده با ۶ جدی ۵۸ که یادآور تجاوز شوروی بود که خسارات سنگینی بر پیکره‌ی ملت مسلمان افغانستان وارد کرد.

مبارز ادامه داد: همچنین ۷ جدی ۱۳۹۶ نیز روز خونین دیگری در کشور عزیز ما افغانستان است که در آن شهدای قلم، بیان و ‌استدلال مورد هدف قرار گرفتند. دشمن نیز همواره به دنبال کسانی بوده است که جلوی  حرکات آنان را می‌گیرند. مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز مثل روز روشن است که دشمن استبداد و استکبار آمریکا و اسرائیل و تکفیر بوده و همین سبب شد تا دشمن به دنبال آنها باشد و ۵۲ نفر از  بهترین انسان‌ها را در کابل به شهادت برساند

مسئول مرکز تبیان قم افزود: این روزها همچنین ایام شهادت سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی است که تمام حرکاتش الهی بوده و عزتی که امروز سلیمانی دارد، نه از جانب من و نه شما و نه هیچ کس دیگری  است، بلکه این عزت را خداوند به سردار جهان اسلام داده است.

مبارز اظهار داشت: سردار سلیمانی حرکاتش برای خدا بود و برای او فرقی نمی‌کرد جهاد و مقاومت در افغانستان،‌ عراق،‌ سوریه، یمن و یا هرجای دیگری باشد، بلکه در هر جایی احساس خطر می‌کرد حاضر می‌شد و این روحیه برگرفته از مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در قم با اشاره به فرمایش پیامبر مبنی بر اینکه اولین کسی که وارد بهشت می‌شود شهید است خاطرنشان ساخت: شهید جایگاه ویژه‌ای دارد و کسانی  که می‌خواهند به این درجه دست پیدا کنند باید حرکات‌شان در مسیر خدا و برای خدا باشد.

مبارز ادامه داد : خدواند بعد از پیامبران و ائمه‌ی معصومین (ع)، سرنوشت انسان را به حال خودش رها نکرده، بلکه برای او امام و رهبری تعیین کرده است. ولی فقیه عصر حاضر امام خامنه‌ای است که نائب امام زمان عج هستند و دستور ایشان به عنوان ولی فقیه امری واجب است و باید اطاعت شود.

وی ابراز داشت: سردار شهید سلیمانی یکی از نمونه‌هایی از شهدای جهان اسلام است که با اطاعت از ولی فقیه و خلوص نیت خود، از مکتب اهل بیت (ع) بخصوص حضرت زهرا س که بخاطر دفاع از ولایت و امام زمان عج به شهادت رسید، این سردار اسلام نیز در دفاع از حریم ولایت به شهادت رسید.

مبارز در پایان سخنان خود، با ذکر اهمیت تجلیل از مقام شهدای، گفت: این مسیر و این مکتب حاج قاسم سلیمانی که در حقیقت مکتب ائمه معصومین (ع) است، باید ادامه پیدا کند تا ان‌شاءالله زمینه‌های ظهور منجی عالم بشریت هرچه زودتر محقق شود.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم، سیدمیرزا موسوی مبارز به ذکر مصیبت خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام پرداخت.