• تاریخ انشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27032
  • 363 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همایش “عاشورا تبلور عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی” در هرات برگزار شد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، سیدعبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات، در رابطه با علت و عوامل قیام و نهضت امام حسین (ع) در جمع حاضرین به سخنرانی پرداخت.   به باور آقای نایاب، اگر از نگاه اجتماعی و تحلیل جامعه‌شناختی به واقعه عاشورا بنگریم و علت ماندگاری این قیام نگریسته […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، سیدعبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات، در رابطه با علت و عوامل قیام و نهضت امام حسین (ع) در جمع حاضرین به سخنرانی پرداخت.

 

به باور آقای نایاب، اگر از نگاه اجتماعی و تحلیل جامعه‌شناختی به واقعه عاشورا بنگریم و علت ماندگاری این قیام نگریسته شود، دلایل مختلفی از جمله عدالت‌خواهی امام حسین (ع) را مشاهده می‌کنیم.

 

مسئول دفتر مرکز تبیان در هرات همچنان علاوه نمود که در سال ۶۱ هجری شخصی  بنام یزید بن معاویه که مفسد فی الارض بود و اعتقاد و پایبندی به ارزش‌های دینی نداشت بر اریکه قدرت جامعه اسلامی تکیه زد و همه را به بیعت و اطاعت از خود فراخواند اما امام حسین (ع) حاضر به بیعت با یزید نشد.

 

به گفته او، امام حسین (ع) ولی و حجت خدا، فرزند و جانشین پیامبر، کسی که وظیفه و مسئولیت در قبال جامعه اسلامی داشت در برابر بی‌عدالتی‌ها سکوت نکرد و برای اصلاح امت جدش و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام نمود.

 

این جامعه‌شناس خطاب به حاضرین در این همایش تاکید کرد: قیام امام حسین (ع) این پیام را می‌رساند که در صورتی که شاهد ایجاد انحرافی در جامعه هستید باید آن را اصلاح بکنید. حرکت اصلاحی امام حسین برای کل جامعه بشری بود به تبعیت از ایشان، هر شخص وظیفه دارد تا در محیط زندگی خود حرکت اصلاحی داشته باشد و از زیر پاشدن امر به معروف و نهی از منکر جلوگیری نماید.

 

به گفته وی، جامعه آنروز به اصلاح نیاز داشت و عدالت علوی و دین نبوی باید تامین می‌شد و امام حسین برای تحقق این عدالت حتی جانش را قربانی کرد. امام حسین از تمامی آنچه که در سرزمین کربلا بر وی و خانواده‌اش رخ خواهد داد مطلع بود اما آگاهانه برای اینکه عدالت تامین شود و ظلم از بین برود جانش را قربانی کرد و تمامی هستی‌اش را فدای دین اسلام کرد.

 

در ادامه این مراسم، محمد باقر حق‌جو مدیر مسئول موسسه آموزشی پیشگام در رابطه با علت تحقق یک نهضت و ماندگاری آن در جهان به ایراد سخن‌رانی پرداخت.

 

وی سه عامل مهم را در ماندگار شدن قیام امام حسین (ع) بیان کرد: اولین عامل ماندگاری قیام عاشورا هدف مقدس امام حسین (ع) بود که در معنا و مفهوم این قیام بزرگ و در هدف مقدس بود.

 

به بیان آقای حق‌جو، دومین عامل؛ شرایط خاص محیط و زمان بود که هیچ کس در آن شرایط جرات بلند کردن صدای عدالت خواهی را نداشت، اما امام حسین با آگاهی توانست صدای حق‌خواهی را بلند بکند و سومین عامل، آگاهی ایشان از جامعه بود که با شناخت درست جامعه اقدام به قیام نمود و این باعث استقبال مردم از این نهضت شد.

 

گفتنی است که این همایش با قرآئت قرآن کریم، نوحه‌خوانی و سینه زنی، مقاله و سرود نیز همراه بود که تصاویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید: