• تاریخ انشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31158
  • 45 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همسویی با ملت، یگانه راه مشروعیت و قدرت یافتن طالبان است

کارشناسان گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف ضمن اشاره به تحولات اخیر افغانستان، به دولت اسلامی طالبان توصیه کردند تا مشروعیت و قدرت خود را از سمت و سوی مردم بدست بیاورند، نه اینکه دست به دامن قدرت‌های بیرونی شوند و اگر مسیر حکومت‌های گذشته را برای به قدرت رسیدن ادامه بدهند، قطعاً نتیجه مطلوبی نخواهند گرفت.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ مزارشریف: مولوی روح الله روحانی، آگاه مسائل دینی و اجتماعی در گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف که روز گذشته (جمعه، ۲۸عقرب) برگزار شد، در رابطه با «تحولات اخیر افغانستان و پیامدهای آن» گفت: تحولات چند ماه اخیر کشور دور از انتظار بود که یگانه علت آن ضعف آقای غنی و تمرکزگرایی وی می‌باشد و این ضعف سبب شد که مردم و جامعه جهانی با آقای غنی نمانند و اگر از حقیقت نگذریم، مردم از حکومت قبلی خسته شده بودند.

وی افزود که بیگانگان در تحولات اخیر کشور دست داشتند و پروسه صلح بهانه و فریبی بود تا این تحولات رقم بخورد و اگر ریشه‌یابی کنیم، باید بگویم که سنگ بنا نظام قبلی که براساس جمهوریت گذاشته شده بود، در حقیقت جمهوریت نبود و کرسی‌های قدرت آن فقط براساس قومیت تقسیم شد.

او ادامه داد: نظام قبلی، در قالب انتخابات مردم را فریب می‌داد و در عمل تبعیض وجود داشت و حقوق مردم را ضایع می‌نمود.

مولوی روحانی، اظهار داشت که سلطه‌گری در قالب نظام جمهوریت در کشور ادامه داشت و تمرکزگرایی یا حلقه‌گرایی به وضوح مشاهده می‌شد و در عرصه‌های زیربنایی کاری صورت نگرفت و خلاصه اینکه جمهوریت یا دموکراسی غربی در افغانستان ناکام بود و همه مجریان آن فعلا از کشور فرار کردند.

نام‌برده می‌گوید: حکومت بیست ساله آقای کرزی و غنی نمایشی بود و ضعف مدیریتی سبب شد تا رشد انسانی، اجتماعی و اقتصادی به شکل اساسی صورت نگیرد و در حقیقت در ۲۰ سال گذشته، فرصت‌سوزی شد و حق تلفی گسترده‌ای علیه ملت افغانستان جریان داشت؛ همچنین پول‌های جامعه جهانی حیف و میل گردید.

این آگاه مسائل دینی و اجتماعی گفت: در حکومت آقای کرزی و غنی ملت به حاشیه کشانده شد و نباید از غفلت و مقصر بودن مردم هم چشم‌پوشی کنیم؛ چون تقصیر بر گردن ما ملت نیز است.

او می‌گوید: غرب و امریکا تحت عنوان دموکراسی، ملت‌های جهان سوم را بلعیده و در حال کشتن هستند و به صورت بی‌باکانانه، دار و ندار ساکنان این سرزمین‌ها را غارت می‌کنند و با دروغ‌هایی چون آزادی و حقوق زنان، به داشته‌های فرهنگی و دینی دستبرد زده‌اند.

حجت‌الاسلام غلام عباس فیاضی، استاد حوزه علمیه سلطانیه نیز در رابطه با تحولات اخیر افغانستان و پیامدهای آن می‌گوید: از تشکیلات خوب تبیان تشکری می‌کنیم که چنین برنامه‌هایی را برای بیداری مردم بخصوص جوانان راه‌اندازی می‌کند و باید عرض کنم قرن‌ها است که نظام‌ها در کشور عزیزمان ثبات ندارد و تنها دلیل آن تکیه کردن حکومت‌ها بر قدرت‌های بیگانه و بیرونی می‌باشد و به مردم تکیه نداشتند و ندارند.

وی گفت: نظام‌ها یا حکومت‌ها افغانستان با وابستگی به قدرت‌های بیرونی شکل می‌گیرند و از همین رو حکومت وابسته منافع قدرت بیرونی را در داخل کشورمان تامین می‌کند و وابستگی‌های سیاسی سبب بی‌ثباتی حکومت‌ها در افغانستان گردیده است.

حجت‌الاسلام فیاضی افزود: وابستگی حکومت‌های کشورمان در قرن‌های گذشته باعث تحولات برق‌آسا داخلی شده است و باید گذشتگان و آیندگان بدانند که وابستگی سبب ثبات نمی‌شود و باید حکومت و اقتدار آن، وابسته به مردم باشد.

او با اشاره به بن‌بست به رسمیت شناختن دولت اسلامی طالبان توسط جهان گفت: طالبان هنوز موفق نشدند تا توسط جهانیان به رسمیت شناخته شوند که علت آن، قبیله‌ای فکر کردن می‌باشد٬ طالبان باید سیاست‌های جهانی را بشناسند در غیراین‌صورت ادامه حکومت آنان نتیجه نخواهد داد؛ چون با رعایت قواعد سیاسی جهان می‌توان در دنیا جای پا باز کرد و اگر تحریک طالبان قواعد سیاسی خود را مطابق با معیار جهانی عیار نکند، ملت ما همچنان گروگان خواهد ماند.

این عالم دین می‌گوید: تعقل و تفکر معقول که برای حاکمیت باشد، در کشورمان وجود ندارد؛ برای همین هم‌وطنانمان از کشور گریزان هستند.

وی در ادامه گفت: فرهنگ استبداد و حکومت استبدادی، قرن‌ها است که در افغانستان وجود دارد؛ برای همین مشکلات داخلی برطرف نمی‌شوند، هرچند در بیست سال اخیر جهان برای حل آنها تلاش کرد، اما قبیله‌گرایی سیاسی مانع از رشد کشور شد و همه می‌دانند که مردم در بیست سال گذشته در حکومت همه کاره نبودند؛ چون که حکومت براساس یک معامله شکل گرفت و کرسی‌های قدرت آن معامله شد و براساس منافع امریکا کار صورت می‌گرفت.

او افزود که طبق گفته افلاطون دموکراسی، حکومت احمق‌ها می‌باشد؛ چون که رأی یک عالم و یک بی‌سواد دارای یک خاصیت است؛ از همین رو مردم ما درست انتخاب نکردند و در کشور اندیشه‌های قومی و قبیله‌ای وجود دارد و متاسفانه تفکر آقای کرزی نیز چنین بود.

شایان ذکر است که در اخیر هر دو کارشناس به دولت اسلامی طالبان توصیه کردند تا مشروعیت و قدرت خود را از آدرس مردم بدست بیاورند نه اینکه دست به دامن قدرت‌های بیرونی شوند و اگر مسیر حکومت‌های گذشته را برای به قدرت رسیدن ادامه بدهند، قطعا نتیجه مطلوب نخواهند گرفت.