• تاریخ انشار: ۱۱ حمل ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6484
  • 1,318 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همه فعالیت های علما باید روح سیاسی داشته باشد/ علما از مبهم گویی و اتخاذ مواضع دو پهلو جدا بپرهیزند

حسینی مزاری با بیان اینکه علمای ما از مبهم گویی و اتخاذ مواضع دو پهلو جدا بپرهیزند چون داشتن مواضع دو پهلو ما را گرفتار می کند عنوان داشت: همه فعالیت ها و کارهای انجام شده از سوی علما باید همراه با روح سیاسی باشد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) برای توضیح و تببین […]

حسینی مزاری با بیان اینکه علمای ما از مبهم گویی و اتخاذ مواضع دو پهلو جدا بپرهیزند چون داشتن مواضع دو پهلو ما را گرفتار می کند عنوان داشت: همه فعالیت ها و کارهای انجام شده از سوی علما باید همراه با روح سیاسی باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) برای توضیح و تببین فرهنگ فاطمی و مسؤولیت خطیر علما، گفتمان آزادی تحت عنوان “ضرورت فرهنگ فاطمی و مسؤولیت علما”، از سوی دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

در این مراسم که از ساعت ۱۰ صبح امروز در سالن اجتماعات مرکز تبیان در مشهد مقدس آغاز شد، ابتدا حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و امام خمینی(ره) به چرایی برگزاری این نشست و عنوان ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسئولیت علما پرداخت و گفت: “ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسئولیت علما” عنوان با مسمایی است و خیلی ضرورت دارد که در چنین روزها و مناسبت هایی مورد توجه علما و بزرگان دین ما قرار بگیرد. چون واقعیت امر این است که امروز به خصوص بحث فرهنگ فاطمی در زندگی ما و در مرور ایام روزگار ما خیلی خیلی به درد می خورد و اثرگذار است. چون فرهنگ فاطمی هم همان فرهنگی است که قرآن کریم برای ما به ارمغان آورده است.

 

*فرهنگ فاطمی، فرهنگ پیامبر اسلام است/ مشکلات فعلی در جهان ناشی از فاصله گرفتن انسان ها از فرهنگ فاطمی است

nf00124337-1

حسینی مزای عنوان داشت: فرهنگ فاطمی، فرهنگ پیامبر خدا(ص) است، فرهنگ فاطمی فرهنگی است که حضرت امام علی(ع) پس از پیامبر اسلام آن را برای ما تعریف کرده و به ودیعه گذاشته است. فرهنگ فاطمی فرهنگ تمام ائمه معصومین ما۰علیهم السلام) است که تمام این بزرگواران مأموریت داشتند تا این فرهنگ در متن زندگی انسان ها اجرایی و اعلام شود و مسلمان ها و پیروان ائمه معصومین مطابق این فرهنگ عمل کنند.

 

رئیس کل مرکز تبیان با بیان اینکه اگر بشریت امروز مطابق این فرهنگ عمل کند و انسان ها بر اساس این فرهنگ زندگی خودشان را شکل دهند مطمئنا مشکلاتی که ما امروز در زندگی خود داریم نمی داشتیم تصریح کرد: اگر امروز در گوشه و کنار جهان مشکلات، ضعف ها و گرفتاری های مختلفی وجود دارد ناشی از دوری و فاصله گرفتن انسان ها از فرهنگ فاطمی است.

 

 

*وظیفه علما ترویج فرهنگ فاطمی در جامعه است

آقای حسینی مزاری با بیان اینکه یکی از طیف های عمده و مهمی که در راستای ترویج این فرهنگ وظیفه و مسئولیت دارند، علما هستند اظهار داشت: علما هستند که در زمان غیبت وظایف ائمه معصومین(علیهم السلام به خصوص امام زمان(عج) را به عهده دارند. علما در رابطه با این موضوع طبیعتا باید به صورت جدی و اساسی عمل کنند.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با عنوان اینکه اولین شخصیت بارز و برجسته ای که باعث احیای فرهنگ فاطمی شد امام خمینی(ره) بود اظهار داشت: قبلا، فرهنگ فاطمی تضعیف و از متن زندگی انسان ها گرفته شده بود و انسان ها از این فرهنگ رویگردان بودند، اما امام خمینی(ره) با مبارزات خویش و انقلاب خود که مبتنی بر این فرهنگ بود باعث شد که فرهنگ فاطمی را در مرحله اول در ایران و در مراحل بعدی در سایر کشورها احیا کند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: شخصیت شخیص دیگری که امروزه سکان هدایت مسلمانان به خصوص شیعیان را در دنیا به دست دارد حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) است که بر اساس فرهنگ فاطمی عمل می کند و بر اساس این فرهنگ مبارزات خودش را شکل داده و به نحو مطلوب، بشر سرگردان به خصوص مسلمان ها را هدایت و رهبری می کند.

 

حسینی مزاری با اشاره به اینکه در افغانستان نیز علمای ما چه قبل از جهاد، چه در زمان مقاومت علیه طالبان و چه پس از آن زحمات زیادی کشیدند و خون های زیادی برای ترویج فرهنگ فاطمی دادند تصریح کرد: امروز اگر نام مسلمانی یا اسلامی در افغانستان مطرح است ناشی از زحمات علمای کشور و ناشی از تلاش ها، فعالیت ها و مبارزات علمای این مرز و بوم می باشد. اما آنچه که مورد توجه است اینکه علمای افغانستان، روحانیت ما، تمام فعالیت ها و تلاش هایی را که داشتند در حوزه فردی بوده است.

nf00124337-2

 

*سازمانی عمل کردن علما باعث ترویج فرهنگ فاطمی در جامعه می شود

وی با اظهار اینکه ما علمای بزرگی که در گذشته داشتیم، به عنوان یک فرد و یک شخصیت مطرح اثرگذار بوده و هستند گفت: چنانچه ما بحث فعالیت گروهی و جمعی را در رابطه با علما مطرح کنیم نهایتا در سطح یک ولسوالی و یا ولایت است.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه ما هرچند امروز مجموعه های روحانیت و علما در ولسوالی ها و سایر ولایات داریم اظهار داشت: آنچه که به عنوان خلأ مطرح است و گاهی هم موجب انتقاداتی در رابطه با علما و جمعی از روحانیت می شود این است که از سوی علما حرکتی که در راستای ترویج فرهنگ فاطمی بایستی به صورت اثرگذار و جمعی و سرتاسری وجود داشته باشد، وجود ندارد. این جای نقد و بررسی است.

 

وی در تکمیل مطلب فوق عنوان داشت: اینکه ما نتوانستیم از ظرفیت علما به نحو مطلوب بهره برداری کنیم، اینکه ما نتوانستیم فرهنگ فاطمی را در کشور به نحو مطلوب و در متن زندگی مردم جای بدهیم و اینکه امروز تفکر فاطمی در سطح افغانستان به صورت وسیع و عمیق اثرگذار نمی باشد و از امر و نهی برخوردار نیست و در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی کشور از جایگاهی برخوردار نمی باشد، ناشی از این نقیصه یعنی جمعی و سازمانی عمل نکردن علما است.

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نبود یک حرکت سرتاسری علمایی و متشکل و سازمان یافته در افغانستان را نقیصه ای برای جامعه کشورمان دانست و گفت: اگر علما به صورت انفرادی و یا جمعی اما فقط در سطح ولسوالی ها و ولایات ولی بریده از همدیگر عمل کنند به گونه ای که مجموعه ی علمای این ولسوالی با ولسوالی دیگر، یا علمای این ولایت با ولایت دیگر ارتباط، همفکری، همخوانی و همکاری نداشته باشند و از همدیگر حمایت نکنند و به هم پیوسته نباشند، مطمئنا ما وضعیت نامناسبی را در آینده افغانستان به تجربه خواهیم نشست و شرایط مردم ما به خصوص شرایط شیعیان ما خراب تر و ما گرفتار معضلات خواهیم شد.

 

ایشان در تکمیل مطلب فوق افزود: بنابراین در اینجا لازم می آید که ما در راستای انسجام بخشی علما تلاش کنیم. همه علما، همه روحانیت و بزرگان وظیفه دارند که در راستای انسجام بخشی و ایجاد تشکل در سطح علما کار اساسی و اثرگذار کنند.

 

*طلبه ای که فعالیت اسلامی و دینی می کند باید پشتیبانی و حمایت شود

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این گفتمان چند مرحله را برای عملکرد بهتر علما عنوان کرد.

علما همدیگر را قبول داشته باشند، اولین مرحله ای است که حسینی مزاری برای علمای افغانستان مطرح کرد.

 

وی گفت: علما دست از تخریب و تضعیف همدیگر بردارند. چنانچه در جامعه ما متأسفانه این وضعیت خیلی به وفور پیدا می شود، نه تنها علما به غیبت و تضعیف همدیگر اقدام نکنند بلکه از همدیگر حمایت به عمل آورند.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری با اشاره به اینکه اگر یک روحانی در یک ولایت یا ولسوالی را نشناسیم اما چنانچه کار خوب اسلامی و دینی در فلان شهر انجام داد باید مورد تشویق و ترغیب قرار بگیرد و از آن حمایت کنیم اظهارداشت: طلبه ای که فعالیت های اسلامی و دینی می کند باید به صورت جدی به عنوان پشتیبان و حامی آن عمل کنیم که حداقل ببیند در جامعه مورد حمایت و تشویق است تا بیشتر کار و فعالیت کند.

 

*نشست های غیر رسمی برای انسجام علما مفید است

ایشان با اشاره به اینکه حرکت انحصار گونه نباید داشته باشیم، در خصوص مرحله دوم کارآ شدن علما گفت که علما در هر شهر و هر منطقه ای که هستند نشست های غیر رسمی با همدیگر دایر کنند.

وی تصریح کرد: مهم این است که علمای شاخص، فعال، پر تلاش و با انگیزه از سطح ولایات مختلف با همدیگر بنشینند، جلساتی داشته باشند، مهمانی هایی برگزار کنند که حداقل خودش زمینه های انسجام علما و شخصیت ها را فراهم می کند که این خیلی مفید و مؤثر است.

 

*علما نباید از کنار حوادث کشور و مسائل منطقه ای و بین المللی به راحتی بگذرند

تشکیل جلسات رسمی، مرحله دیگری از پیشنهاد حسینی مزاری به علما بود که در گفتمان آزاد “ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسؤلیت علما” در سالن اجتماعات مرکز تبیان در مشهد مقدس عنوان شد.

رئیس کل مرکز تبیان با عنوان اینکه علما باید با انگیزه و هدف دار نشست برگزار کنند و مسائل و معضلات کشور را بررسی کنند. تصریح کرد: علما نباید از کنار حوادث کشور و مسائل منطقه ای و بین المللی به راحتی بگذرند.

 

ایشان با بیان اینکه حوادث مختلفی در افغانستان رخ داده اما دریغ از یک بیانیه یا یک اعلامیه از طرف طیف مهم و عمده ی علما، اظهار داشت: مسائل مهمی چون رابطه افغانستان با امریکا و کشورهای غربی، رابطه افغانستان با پاکستان، رابطه افغانستان با ایران و سایر کشورهای همسایه، مطرح می شود، کشتارهایی که در داخل افغانستان صورت می گیرد، مباحثی که از طریق داعش، طالبان و القاعده مطرح است، مسائلی است که نیاز است علما موضع بگیرند و اظهار نظر کنند و به عنوان هادی و راهنما و رهبران مردم وارد صحنه شوند و مردم را هدایت کنند که در این شرایط و صحنه ها چه کاری انجام دهند.

 

*علما در موضع گیری های داخلی و بین المللی مفقودند

حسینی مزاری با اشاره به اینکه موضع گیری های انفرادی و شخصی علما فایده ای ندارد بیان داشت: علما باید به عنوان یک طیف گسترده در افغانستان حضور، ظهور و بروز داشته تا اینکه اثرگذار باشند. شما باور کنید که اگر علمای افغانستان در تمام ولایات با هم هماهنگی و حرکت همسو داشته باشند ببینید که چقدر تأثیرگذار اند.

 

ایشان با عنوان این موضوع که حتی اگر کسی عنوان عالم را داشته باشد و سطح درسی اش هم پایین باشد باز هم مردم از او پیروی و حمایت می کنند اذعان داشت: جایگاهی که علما در افغانستان دارند فکر نکنم سایر علمای کشورها در بین مردمان خویش این جایگاه را داشته باشند.

 

رئیس مرکز تبیان گفت: مسائل مختلف در افغانستان اتفاق می افتاد اما علما مفقود هستند. نه بزرگان ما مواضع جدی و علنی و شفاف دارند تا مرز بین حق و باطل را مشخص کنند و نه روحانیت سطح پایین.

 

*علمای خودی، ما را به تندروی متهم می کنند

حسینی مزاری تصریح کرد که در موضوع شهادت عالم برجسته عربستانی تنها مراسمی که در محکومیت شهادت ایشان در افغانستان گرفته شد از طرف ما(مرکز تبیان) بود و من دیگر موضع گیری و جلسه ای از سوی بقیه علما ندیدم.

 

وی در تکمیل مطلب فوق عنوان کرد که حتی جلسه ای که ما دایر کردیم (در محکومیت شهادت نمر) از طرف علمای خودمان محکوم شد. آنها گفتند که حسینی مزاری و مرکزتبیان تندروی می کند و باید جلوی آنها را بگیریم.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: این درد است در سطح علما وقتی چنین دیدگاهی مطرح باشد. طبعا جامعه را به سمت قهقرا حرکت می دهد. جامعه را به عقب روی و عقب نشینی تشویق می کند آن زمان دشمن گام به گام پیش می آید.

 

ایشان افزود: دشمنی که شمشیر برهنه از رو علیه ما بسته، ما ساکتیم، حرف نمی زنیم. برنامه منسجم و قدرتمند در سطح کل کشور نداریم.

 

*علما به سمت هماهنگی و وحدت حرکت کنند

ایشان با اشاره به اینکه علما باید هماهنگ و با همدیگر وحدت داشته باشند بیان کرد: خود ما آیات قرآن کریم و روایات مختلف بیان می کنیم مبنی بر هماهنگی، وحدت و همسویی. خب وقتی خود ما مردم را می گوییم وحدت کنید. خودمان وحدت نداریم جای سوال دارد. این جای تردید برای مردم است. مردم نگاه می کنند کسانی که طلبه و علما هستند خودشان عمل نمی کنند ما چرا به حرف این علما عمل کنیم. اینجاست که علما آهسته آهسته جایگاهشان را در جامعه از دست می دهند.

 

*وحدت در محوریت فکر شاخص باشد

رئیس کل مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: وحدت میان علما ضروری است اما بایستی با محوریت تفکر شاخص باشد. مرز بین حق و باطل را مشخص بکنند و بسیار به صراحت در راه خدا حرف بزنند و کارکنند.

 

آقای حسینی مزاری مرحله دیگر کارآ شدن علما را اینگونه بیان کرد: علمای ما باید تفکر شاخص را انتخاب کنند. از مبهم گویی و اتخاذ مواضع دو پهلو جدا بپرهیزند. چون داشتن مواضع دو پهلو ما را گرفتار می کند. جایگاه ما در جامعه تضعیف می شود و جایگاه خود را به عنوان پیشتازان و پیش قراولان جامعه از دست می دهیم. امروز جامعه ما مشکلات مختلف دارد. در داخل افغانستان مشکلات وجود دارد. ما باید تفکر شاخص در رابطه با مسائل داشته باشیم.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) هماهنگی و وحدت بین علما و داشتن تفکر شاخص برای رفع مشکلات مردم، کسبه و بازاری های مهاجرین در ایران را خیلی مهم و اثر گذار ارزیابی کرد.

 

nf00124337-3

*همه فعالیت های علما باید روح سیاسی داشته باشد

روح سیاسی داشتن تمام فعالیت های فکری، اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی علما پیشنهاد دیگر حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری است.

وی با بیان اینکه اگر حرکت ما با روح سیاسی توأم نباشد تأثیرگذار نیست گفت: ما هر مقدار منبر برویم، کارهای اعتقادی کنیم، فعالیت های فرهنگی داشته باشیم ولی اگر روح سیاسی نداشته باشد در جامعه تأثیرگذار نیست.

 

حسینی مزاری مدیریت سالم اجتماع را معنای سیاست عنوان کرد و گفت: مدیریت سالم جامعه، سیاستی است که قرآن و پیامبرخدا(ص) بر اساس و مبنای آن حکومت تشکیل داد. مبارزه خود را برای نجات انسان ها روی دست گرفت. ائمه معصومین ما(علیهم السلام) تمامشان بر مبنای این سیاست عمل کردند و علما هم به عنوان ورثه الانبیا موظف هستند که بر اساس روح سیاسی عمل کنند.

 

ایشان افزود: اینکه امروز مطرح است بعضی از شخصیت ها می گویند که فلان کار را سیاسی نکن، خب اگر هدف اینها سیاست مصطلح امروزی است که به عنوان نیرنگ، دروغ و کذابی است، کاملا درست می گویند و کارهای ما نباید با این نوع سیاست آغشته شود و گره بخورد؛ اما سیاست قرآن، پیامبر و ائمه معصومین که شالوده زندگی یک مسلمان را تشکیل می دهد نمی شود از این سیاست هم رویگردان باشیم.

 

وی در پایان برشمردن مراحل و گامهای حرکت به سوی توانمند و اثر گذار شدن علما در عرصه های مختالف کشور، گفت: مهمترین گامی را که علما می توانند بردارند و بعد بر اساس آن هم اثرگذار در جامعه باشند این است که باید عملکرد ما و فعالیت های ما با روح سیاسی باشد.

 

*حرکت علما بایستی براساس برنامه مدون باشد

رئیس عمومی مرکزتبیان گام دیگر رفتن علما به سوی کارآ شدن، داشتن برنامه از سوی علما را یاد کرد و گفت: علمای ما زمانی می توانند به صورت یک طیف کارآ در راستای ترویج فرهنگ فاطمی موفق عمل کنند که دارای برنامه مدون کاری باشند. چه اینکه بدون برنامه تحت هیچ شرایطی نمیتوان فعالیت اثر گذار را در پیش گرفت.

 

*علما باید تشکیلات مستقل و بریده از همه احزاب و سازمان ها داشته باشند

آقای حسینی مزاری آخرین پیشنهاد را در گفتمان آزاد ” ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسؤلیت علما” که در دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس روز چهارشنبه همزمان با ولادت حضرت زهرا(س) و امام خمینی(ره) و روز زن برگزار شده بود تشکیلاتی عمل کردن علما عنوان کرد.

 

وی با بیان اینکه علما و روحانیت افغانستان باید تشکیلات مستقل و جدا و بریده از همه احزاب و سازمان ها داشته باشند تصریح کرد: اگر در افغانستان روحانیت ما از یک تشکلِ مقتدرِ مشخصِ منسجم برخوردار نباشند نمی توانند محلی از اعراب داشته باشند.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با طرح سوال های “امروز علما در کجای افغانستان قرار دارند؟ در کدام عرصه ها اثرگذارند؟، آیا علمای ما به اندازه آن نکتایی داری که از غرب آمده و در رأس هدایت و مدیریت جامعه قرار گرفته است، لایق نیستند؟، آیا لیاقت مدیریت و رهبری جامعه را ندارند؟. آیا لایق حضور در عرصه های اثرگذار جامعه نیستند؟، گفت: چرا، علما به مراتب از نیروهای تکنوکراتی که از غرب و پاکستان می آیند اولویت دارند.

 

ایشان افزود: امروز متأسفانه ببینید از رأس دولت تا پایین ترین نهادها در اختیار کسانی است که از بیرون آمده اند و انتخاب و انتصاب اینها بدون هماهنگی با غربی ها صورت نمی گیرد.

 

وی در تکمیل مطلب فوق افزود: اما علما، شخصیت های دینی و متدین افغانستانی که صاحب این کشوراند، در حاشیه قرار دارند و اصلا مورد توجه نیستند و اینکه مورد توجه و حساب نیستند و نسبت به این ها اهتمام و تصمیمی وجود ندارد تقصیر از خود علما است. تقصیر از خود بزرگان است.

 

حسینی مزاری گفت: توقع من این است که علمای بزرگواری که در این جمع نشسته اند و علمای شاخص و مطرح هم هستند با همدیگر کاری را روی دست بگیرند. این مراحل و این مسیر به راحتی و به درستی طی شود تا اینکه بتوانیم از ظرفیت بالا و قدرتمند علما حسن استفاده را بکنیم و در راستای ترویج فرهنگ فاطمی عمل کنیم.

 

آقای مزاری در پایان سخنرانی خویش در گفتمان آزاد “ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسؤلیت علما” تصریح کرد: اگر ما می گوییم پیرو ائمه معصومین هستیم، اگر ما پیروان امام خمینی(ره) هستیم، بیاییم بخش کوچکی از خصوصیت های این بزرگواران را در وجود خود بپرورانیم.