• تاریخ انشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 23294
  • 510 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هیچکس جز خدا ابعاد معنوی زندگی حضرت زهرا(س) را به صورت کامل درک نمی تواند

فعالین فرهنگی هرات می گویند که هر امر و نهی خداوند (ج) را اگر در زندگی خویش انجام دهیم در حقیقت عبادت محسوب می شود و این امر و نهی خداوند تمام ابعاد زندگی را شامل می شود و اگر زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) را بررسی کنیم وی در اوج کمال عبودیت و بندگی قرار […]

فعالین فرهنگی هرات می گویند که هر امر و نهی خداوند (ج) را اگر در زندگی خویش انجام دهیم در حقیقت عبادت محسوب می شود و این امر و نهی خداوند تمام ابعاد زندگی را شامل می شود و اگر زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) را بررسی کنیم وی در اوج کمال عبودیت و بندگی قرار داشت.

 

روز پنج شنبه همایش دانشجویی سبک زندگی فاطمی از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با حضور دانشجویان، فرهنگیان و طلاب حوزات علمیه برگزار گردید.

 

در این همایش سخنرانان در رابطه با ابعاد عبادی و جهادی شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) به ایراد سخن پرداختند.

 

زمان اندیشمند طلبه حوزه علمیه و فعال فرهنگی در همایش سبک زندگی فاطمی که از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شده بود، در رابطه به بعد عبادی زندگانی حضرت فاطمه (س )طی سخنانی گفت: خداوند (ج) در کتاب خویش هدف از خلقت انسان را عبادت خوانده است، فاطمه نمونه ای از یک عبد کامل خدا بود.

 

وی با اشاره به آیه شریفه ” وما خلقت الجنه و الانس الا لیعبدون” بیان کرد: خداوند (ج) در این آیه دلیل خلقت جن و انس را عبادتش گفته و انسان اگر بخواهد به کمال مطلوب الهی برسد باید بندگی خدا را انجام دهد.

 

آقای اندیشمند همچنان افزود: اما خداوند (ج)، برای رسیدن به کمال بندگی و عبودیتِ مخلوقات انسی اش پیامبران زیادی را فرستاده است تا راه و رسم عبادت را برایشان بیاموزد.

 

وی همچنان علاوه کرد: از آنجایی که پیامبران الهی وظیفه نشان دادن راه رسیدن به کمال را به عهده دارند، بایستی خانواده شان در اوج کمال عبودیت قرار داشته باشند، هر امر و نهی خداوند (ج) را اگر در زندگی خویش انجام دهیم در حقیقت عبادت محسوب می شود و این امر و نهی خداوند تمام ابعاد زندگی را شامل می شود و اگر زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) را بررسی کنیم وی در اوج کمال عبودیت و بندگی قرار دارد.

 

این طلبه حوزه علمیه همچنان بیان کرد: از نماز گرفته تا ریزترین مسایل زندگی آن حضرت بیانگر کمال بندگی و نهایت عبادت خدا می باشد، طوری که در کتاب مناقب آل ابی طالب آمده است که کسی در بین امت رسول الله(ص) عابدتر از فاطمه نبود، آن حضرت آنقدر نماز می خواند که قدم های مبارکش ورم می نمود.

 

وی با بیان اینکه از حضرت امام جعفر صادق(ع) سوال می شود، چرا حضرت صدیقه کبری (س) را زهرا نامیده اند؟ حضرت در پاسخ فرمودند: ” زمانی که آن حضرت در محراب عبادت قرار می گرفتند، نور وجودشان روشنایی و درخشش خاصی برای اهل آسمان داشت، همانطور که ستارگان برای اهل زمین روشنایی می بخشد”.

 

این طلبه حوزه علمیه همچنان تاکید کرد که گذشته از عبادات شخصی، آن حضرت در تمام ابعاد زندگی عبودیت را به بصورت کمال آن معنا نموده بود. او در امور همسر داری چنان در قله کمال بود که همسر ایشان حضرت علی (ع) می فرماید؛” فاطمه هیچگاه مرا خشمگین نکرد و در هیچ کاری از من سرپیچی ننمود و من هرگاه به فاطمه نگاه می کردم، غم و اندوهم بر طرف می شد”.

 

وی در اخیر سخنانش اظهار داشت: هرچه از آن حضرت بگوییم بازهم مختصر و نمونه می باشد چون آن بانوی گرامی نمادی از عبودیت کامل در روی زمین بود و درک ما از وی کامل نیست و نمی تواند باشد.

 

از سویی دیگر، حسن جویا دانشجوی دانشکده ادبیات دانشگاه هرات در این همایش در رابطه به مجاهدت های حضرت زهرا (س) به ایراد سخن پرداخته گفت: هرچه ما در مورد حضرت فاطمه زهرا (س) سخن می رانیم از زندگی معمولی ایشان هست و فهم ابعاد، درخشش و تلألو معنوی زندگی ایشان از زاویه درک ما خارج بوده و ورای درک ما قرار دارد.

 

وی تاکید کرد: کسی می تواند ابعاد معنوی زندگی آن حضرت را درک نماید که هم طراز ایشان باشد. حتی بعضی از اندیشمندان بر این باورند که هیچکس جز خود خدای تبارک و تعالی ابعاد معنوی زندگی آن حضرت را بصورت کامل درک نمی تواند.

 

این فعال فرهنگی همچنان افزود: زندگی ما تحت تاثیر مکاتب فکری بشر امروزی قرار داشته و حالت تک بعدی مادی گرایانه را به خود گرفته است، اما زندگی حضرت زهرا(س) چنین نبود آن حضرت در تمام ابعاد زندگی خویش برنامه داشت و یک الگوی کامل بود.

 

وی از یک بعد مجاهدت های آن حضرت در بخش همسرداری، فرزند داری و خانه داری یاد آوری نمود، که ما هیچ کسی را الگویی بهتر از ایشان در تاریخ بشریت نداریم و نخواهیم داشت.

 

آقای جویا قسمت دیگری از مجاهدت آن حضرت را مجاهدت سیاسی خواند و گفت: حضرت زهرا (س) بعد از رحلت پیامبر(ص)، مجاهدت های غیورانه و خستگی ناپذیری را آغاز کرد که عملا وارد میدان تعاملات سیاسی و اجتماعی گردید، آن حضرت به مسجد رفت خطبه ایراد کرد، موضع اش را مشخص و خود را در جهان ثابت و ماندگار نمود، چون زندگی وی تک بعدی نبود.