• تاریخ انشار: ۴ حوت ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 24023
  • 467 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هیچ عنصر دین گریزانه ای در دین اسلام وجود ندارد / زشت جلوه دادن دین و فقر معرفتی اصلی ترین عوامل دین گریزی است

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)سمینار علمی تحلیلی، تحت عنوان “علل و عوامل دین گریزی جوانان ” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات روز گذشته با حضور جمعی از دانشجویان و فعالین فرهنگی و اجتماعی برگزار گردید.   در این سمینار، سید باقر موسوی؛استاد دانشگاه در ولایت هرات با بیان این که  […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)سمینار علمی تحلیلی، تحت عنوان “علل و عوامل دین گریزی جوانان ” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات روز گذشته با حضور جمعی از دانشجویان و فعالین فرهنگی و اجتماعی برگزار گردید.

 

در این سمینار، سید باقر موسوی؛استاد دانشگاه در ولایت هرات با بیان این که  هیچ عنصر دین گریزانه ای در دین وجود ندارد،گفت: عناصر دین گریزانه را باید بیرون از دین جستجو کنیم و اگر اندکی تفکر به خرج دهیم متوجه خواهیم شد که کدام علل و عوامل باعث دین گریزی در جوانان می شود.

 

او افزود: اسلام ۱۴۰۰ سال پیش این مسلئه را پیش بینی کرده و گفته بود زمان غیبت و آخرالزمان بسیار سخت و دشوار است.

 

آقای موسوی، سخت و نا زیبا جلوه دادن دین را یکی از عمده ترین علل دین گریزی جوانان دانست و گفت: عده ای چنان دین را سخت و زشت جلوه می دهند که هم سبب گریزان شدن اهل دین و هم سبب گریزان شدن کسانی که متمایل بودند تا ایمان بیاورند می شود.

 

استاد موسوی به یکی دیگر از عوامل دین گریزی اشاره کرد و گفت: فقر معرفتی و عدم شناخت درست دین باعث برداشت غلط و در نهایت سبب گریز از آن می شود .

 

به باور این استاد دانشگاه، یکی دیگر از عوامل دین گریزی عبارت از تندی و خشونت در رفتار و گفتار اهل دین است که باعث می شود جوانان از خود دین نیز گریزان شود.

 

او همچنان خصوصی سازی دین را نیز بر دین گریزی اثر گزار خواند و بیان کرد: بعضی ها دین را منحصر به آخرت و یا منحصر به مسائل فردی می داند و ادعا دارد که دین در مسائل اجتماعی و سیاسی دخالت ندارد.

 

وی همچنان پیرامون عوامل دیگری چون ایجاد شبهات از سوی دشمنان اسلام، عدم توجه مبلغان دین به دغدغه های جوانان، اشاعه فساد و ابتذال و بی بندو باری و تضعیف باور ها و اعتقادات دینی صحبت نمود .

 

از سویی دیگر، آمنه دولتی دانشجوی اداره عامه دانشگاه هرات در این سمینار در مورد راهکارهای مقابله با دین گریزی جوانان سخن گفت: ارائه الگو های مناسب و جذاب در شکل گیری رفتار انسان در ایام جوانی نقش اساسی را دارا است که اگر این الگو یک الگوی اسلامی و مناسب باشد جوان می تواند با توجه به آن، به دین جذب شود.

 

او افزود: راهکار دیگر که می‌تواند از دین گریزی عده ای از جوانان جلوگیری کند، تقویت بینش دینی جوانان می‌باشد که از اثر تبلیغ برخی از مبلغان دین، جوان احساس می‌کند، با وجود دین مداری نمی‌تواند به همه نیازهایش پاسخ بدهد، در صورتی که اگر بینش دینی درست داشته باشد دچار این اشتباه نخواهد شد.

 

خانم دولتی، با باور اینکه زدودن فقر و ضعف اقتصادی جامعه در مقابله با دین گریزی موثر است، اظهار داشت : اگر شرایط درست اقتصادی در جامعه ایجاد گردد و زمینه ها برای رشد استعداد های جوانان ایجاد گردد و جامعه به شگوفایی اقتصادی برسد، کمتر باعث می‌شود جوانان از دین بیزار شوند.