• تاریخ انشار: 21 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15937
  • 1,176 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هیچ فرهنگی بالای فرهنگ اسلام غالب نیست/علت ناهنجاری های فرهنگی در کشور وابستگی حکومت به غرب است

گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “تهاجم فرهنگی وجوانان؛ توانایی دشمنان یا ضعف متولیان” ازسوی مرکز فعالیت های فرهنگی ‌اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، استادان دانشگاه، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه درکابل برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) کارشناسان پیرامون خلای ذهن جوانان از برنامه های احکام اسلامی، فعالیت دشمن جهت دزدیدن عقاید […]

گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “تهاجم فرهنگی وجوانان؛ توانایی دشمنان یا ضعف متولیان” ازسوی مرکز فعالیت های فرهنگی ‌اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، استادان دانشگاه، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه درکابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) کارشناسان پیرامون خلای ذهن جوانان از برنامه های احکام اسلامی، فعالیت دشمن جهت دزدیدن عقاید مسلمانان و تاثیر گذاری و نقش علما درجامعه، اثرات و پیامدهای غفلت و بی تفاوتی شان درشرایط کنونی صحبت کردند.

سید ناصر موسوی آگاه روابط بین الملل و یک تن از کارشناسان این گفتمان اظهار داشت: برای تمام کشورهای شرقی مهم است که درعرصه جنگ فرهنگی چگونه می توانند در برابر فرهنگ لیبرال دموکرات غرب دوام بیاورد.

به گفته او درحال حاضر بحث این است که آیا این کشورها می توانند در برابر این فرهنگ دوام کند یانه؟

برای روشن شدن این موضوع آقای موسوی به ویژگی فرهنگ عمومی اشاره کرد و گفت: فرهنگ در مجموع سه تا شاخصه دارد که جهان شمول است اول اینکه ثابت نیست و نظر به شرایط جامعه و مقتضایات زمان قابل تغییر است بنا بر این ممکن است در مرور زمان فرهنگ دیگر جایگزین فرهنگ قبلی در یک جامعه شود.

وی گفت: شاخصه دوم این است که به گفته دانشمندان، فرهنگ نسبی است مثلاً فرهنگ اسلام نسبت به مسحیت غنی تر است و ممکن است فرهنگی دیگری بر فرهنگ دیگر غالب باشد اما  اگر فرهنگ غالب کاملاً غربی پنداشته شود ممکن است مقاومت صورت بگیرد و در برخی موارد نتیجه هم داشته باشد اما نمی شود آنچه مربوط به غرب است همه را رد کرد بلکه راه معقول این است که آنچه برای زندگی مادی و معنوی است گرفته شود و آنچه در تضاد با منافع فردی و اجتماعی و دینی می باشد رد شود.

 

در همین حال حجت الاسلام و المسلمین سید عبد الله احسانی کارشناس دیگر گفتمان نیز گفت: فرهنگ روش زندگی در ابعاد مختلف چون سیاسی اجتماعی اقتصادی و تمام بایدها و نبایدهای دینی و مذهبی می باشد.

 

به گفته احسانی در شرایط کنونی هر کسی و پیروان هر دینی با تمام قوت و امکانات تلاش می کنند که فرهنگ خودش را در ابعاد مختلف زندگی بر سایر فرهنگها مسلط کند و دست بالا داشته باشد.

 

به باور این عالم دینی امروز آنکه پرچمدار است و می خواهد فرهنگ ناب اسلام را مغلوب ساخته و فرهنگ خود را غلبه داده و به سکوی پیروزی بنشاند غربیها و در راس امریکا ی ها هستند.

 

به عقیده احسانی سوال اینحاست که آنچه امروز دنیای غرب می خواهد آیا عملی است یاخیر؟ آنچه به نظر می رسد این است که هیچ فرهنگی بالای فرهنگ اسلام غالب نخواهد شد و دلیلش عمده اش هم این است که فرهنگ اسلامی بر بنیاد ارزشها و خواست فطری بشر استوار است.

به گفته او منفذهایی که امروز دنیای غرب از طریق آن وارد میدان نبرد سخت با فرهنگ اسلامی شده است عبارت است از نشر و پخش فلمهای مبتذل از طریق رسانه های تصویری، دین ستیزی و ایجاد انگیزه دین گریزی در بین جوانان از راه های مختلف و افزون بر آن کشاندن طبقه اناث در عرصه های که مطابق  شان آنها نیست که در نتیجه باعث از بین رفتن حجاب آنان نیز می شود. .

 

 

در ادامه آقای موسوی گفت: مسلمانان تنها از این طریق می توانند با فرهنگ غرب مبارزه کنند که از یکسو تکنالوژی را از غرب بگیرند و درعین حال ارزشهای خود را در برابر تهاجم فرهنگی حفظ کنند.

 

اما به گفته او امروز دنیای اسلامی در این زمینه دیدگاه روشن ندارد نه در میدان دموکراسی و مردم سالاری و نه درعرصه تکنالوژی و اقتصاد با این وضعیت نمی توانند در برابر فرهنگ به ظاهر غالب غرب ایستادگی کنند.

 

به باور او نمی توان بدون در دست داشتن هیچ چیزی و بدون در نظر گرفتن شرایط زمان تنها به مسئله فرهنگی چسپید.

آقای احسانی اما گفت: نیروهای ضد دینی و اسلامی از طریق مختلف وارد میدان شده است و تلاش دارند که روشهای ‌ دینی را کمرنگ بسازد بنا بر این اگر از لحاظ سیاسی و اقتصادی و اجتماعی قوی نباشیم تنها فعالیت دربعد دینی و مذهبی کار بجای نخواهد رسید.

 

به گفته او هرچند علمای افغانستان وظیفه سنگین دارند و تلاش هم دارند تا جای که برای آنان میدان داده می شود، اما مشکل اساسی در تمام کشورهای اسلامی به خصوص افغانستان دولتها است که اغلب آنان وابستگی به سرسخت ترین دشمن فرهنگی، یعنی غرب دارند.

احسانی تاکید کرد که اگر ما این مشکل را حل نکنیم و در عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دست بالای نداشته باشیم تنها از طریق فعالیت علما این مشکل حل نمی شود.

او تاکید کرد که درهرشرایط مراکز دینی و مذهبی از سوی علما فراهم شده است و برای جوانان همیشه جهت داده می شود، اما تا زمانیکه این مشکل سه بعدی سیاسی اجتماعی و اقتصادی درسطح دولت ها حل نشود مبارزه دینی و مذهبی به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید.

موسوی در ادامه گفتمان ابراز داشت در قدم اول باید فرهنگ سازی شود که این کار نیز وظیفه دولت به خصوص وزارت اطلاعات و فرهنگ است.

موسوی از وزارت حج و اوقاف و اطلاعات و فرهنگ سخت انتقاد کردو گفت: این دو وزارت در حالیکه بودجه مشخص می گیرند اما در جهت فرهنگ سازی کار درست انجام نمی دهند و با علما هماهنگی لازم را ندارند و در نهایت کار فرهنگی به معنی واقعی کلمه انجام نمی شود.

 

به طور نمونه امروز هر زبانی که با زبانهای ملی مختلط می شود هیچ نهاد وجود ندارد که حد اقل ذات این لسانهای ملی را حفظ کند و محکم نگهداری کند.

 

او نیز تاکید کرد که در افغانستان سه نیرو در جهت فرنگ سازی وظیفه دارد اول دولت که به لحاظ سیاسی و حاکمیت ملی باید فرهنگ سازی بکند> دوم شورای علمای سرتاسری مسوولیت دارد که به خصوص ذهن جوانان را رشد دهند و مهمتر از همه رسانه ها است زیرا نمی شود که از یک طرف ما از فرهنگ اسلامی حرف بزنیم و از طرف دیگر رسانه ها فرهنگ مبتذل غربی را ترویج کند.

 

به باور او وقت یک تلویزون که هزاران تن بیننده دارد و صدها مدل غربی را ارائه می دهد چگونه می شود جلو اشاعه فرهنگ غرب را گرفت.

 

به گفته وی اگر این نهادها در آینده نتوانند یک تصویر روشن به خصوص از نسل جوان که هم عزت نفس حفظ شود و هم آنان درسایه ارزشها رشد کند ارائه نشود موفق میدان مبارزه فرهنگی نخواهد بود.

 

احسانی در ادامه ابراز داشت با وجود اینکه در کابل تنها هشتاد حوزه علمیه وجود دارد، اما به دلیل کهنه بودن سیتم و روش درسی به خوبی نمی توانند برای ترویج فرهنگ اسلامی زمینه سازی کنند.

به گفته او این در حالی است که فرهنگ بیگانه با تمام قوت وارد میدان شده است پس مسلمانان در برابر پدیده های بیرونی باید بدیل داشته باشند که متاسفانه ندارند.

اما به عقیده احسانی جوانا بدانند که تنها نهادهای که می توانند در آینده در برابر فرهنگ بیگانه بدیل ارائه کند مدارس و مراکز دینی است اما نه با این سیستم بلکه با داشتن امکانات روز.

 

به طور نمونه اگر امروز غربیها ستاره افغان را برنامه ریزی کرده اند علما موفق شدند در برابر آنان ستاره قرآن را راه اندازی کنند که جذاب تر از این برنامه مبتذل است، بنا بر این اگر تلاش جدی صورت بگیرد می توانند در تمام عرصه ها یک چنین بدیلی را ارائه کرد.

 

او علت اساسی نا هنجاری های فرهنگی در کشور را وابستگی حکومت ها به بیگانه ها عنوان کردو گفت: در صورتیکه تمام مشکلات از سوی خارجی ها حل فصل شود معلوم است که در تمام عرصه ها تصمیم گرنده نیز آنان خواهد بود.

به باوز احسانی وقت هشتاد در صد امکانات افغانستان وا بسته به خارجی ها است تبعاً خواسته های نیز در عرصه های مختلف به خصو فرهنگی دارند.

 

موسوی نیز در ادامه گفت: غربیها به این باور هستند که جنگ فرهنگی یک پروسه است زیرا بودجه و کشور مشخصی در پشت قضیه وجود ندارد اما آگاهان مسلمان این جنگ را یک پروژه ی میدانند و دولت ها و سازمانهای مشخص را در پشت قضیه دخیل میدانند که گویا این فرهنگ را ترویج می دهند.