• تاریخ انشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20212
  • 573 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وابستگی علمی و اقتصادی، زمینه‌ساز تهاجم فرهنگی در افغانستان شده‌است

به گزارش آوا، خان‌محمد اخلاقی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ که در گفتمانی با موضوع تهاجم فرهنگی در مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف شرکت کرده بود، گفت: نقطه آغاز تهاجم فرهنگی در کشور ما از زمان اشغال جماهیر شوروی بود که تاکنون توسط مؤسسات، اتحادیه ها و پروژه بگیرهای غربی ادامه داده می شود. […]

به گزارش آوا، خان‌محمد اخلاقی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ که در گفتمانی با موضوع تهاجم فرهنگی در مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف شرکت کرده بود، گفت: نقطه آغاز تهاجم فرهنگی در کشور ما از زمان اشغال جماهیر شوروی بود که تاکنون توسط مؤسسات، اتحادیه ها و پروژه بگیرهای غربی ادامه داده می شود.

 

اخلاقی اذعان داشت: دومین اقدام هجوم فرهنگی در کشور، رقابت اطلاعاتی قدرت های جهانی به‌خصوص امریکا و روسیه است که فیسبوک یک بانک اطلاعاتی برای امریکا محسوب می شود.

 

او با اشاره به پیامدهای منفی فیسبوک گفت: کاربران صفحات اجتماعی متوجه باشند که از رخنامه خود به عنوان مرکز اطلاعات استفاده نکنند.

 

اقبال کمال؛ فعال فرهنگی ولایت بلخ نیز گفت: تهاجم فرهنگی در افغانستان یک امر معنوی است که در جامعه ما حتی وابستگی علمی، اقتصادی و چالش های بزرگ دیگر، زمینه حملات فرهنگی غرب را فراهم نموده است.

 

کمال تصریح کرد: عوامل غربی در قالب ها و چهره های مختلف چنان بر ما نفوذ کرده اند که حتی از روی بیکاری خود را در فیسبوک و امثال آن غرق می‌کنیم.

 

وی افزود که نخستین قدم برای مبارزه با تهاجم فرهنگی غربی رهایی از بند وابستگی علمی و اقتصادی می باشد.

 

صفت الله رضایی؛ یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه بلخ گفت: فرهنگ‌ یعنی شناخت ارزش ها و عنعنات مردم که در یک جغرافیا زندگی می کنند.

 

وی افزود که متاسفانه ارزش ها، عنعنات و فرهنگ مردم افغانستان مورد تهاجم شدید قرار گرفته است. مردم بدانند که ضربه اقتصادی بر پیکر یک کشور قابل جبران است و احیای دوباره آن ممکن می باشد؛ اما جبران ضربه فرهنگی جبران و حتی ناممکن است.

 

وی گفت: برای هر فرد جامعه لازم است که از هر طریقی که امکان دارد از فرهنگ خود دفاع کند تا اینکه یک زندگی راحت و فرهنگ اصیل داشته باشد.

 

سیدعلی اکبر موسوی؛ طلبه حوزه علمیه نیز با اشاره به عوامل تهاجم فرهنگی و بی حجابی گفت: یکی از عوامل بی حجابی در جامعه عدم آگاهی از حجاب و آثار آن است. اگر زن مسلمان از فلسفه حجاب و آثار آن آگاهی داشته باشد هیچ وقت تن به پوشش های مبتذل نمی دهد. دومین عامل و اثر بی حجابی در جامعه آموزش های نادرست و اعتقادات بی پایه است. آموزش نادرست و تعلیم و تربیه غربی سبب بی حجابی در جامعه می شود .

 

آقای موسوی ادامه داد: سومین عامل بی حجابی در جامعه ضعف ایمان و اعتقادات مذهبی و اخلاقی است. اگر زن و مرد مسلمان در قلب شان ایمان به خدا و روز جزا داشته باشند هیچ وقت تن به پوشش نامناسب نمی دهند. عامل چهارم بی حجابی تهاجم فرهنگی و غرب زدگی است. کشورهای غربی توسط آلات و ابزارهای فرهنگی می خواهند کشورهای اسلامی را استحاله فرهنگی کنند و فرهنگ های اسلامی را از بین ببرند و فرهنگ بی بند باری و غیر اخلاقی را جایگزین سازند .

 

وی علاوه کرد که عامل پنجم بی حجابی رسانه های جمعی مثل تلویزیون رادیو و سینما می باشند که نقش زیادی در بی حجابی در کشور ما دارند.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف هر هفته روز جمعه ساعت ۹ صبح برگزار می شود.