• تاریخ انشار: ۱۱ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 29735
  • 556 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وابستگی فکری و اقتصادی بزرگترین مشکل نیروهای امنیتی است

کارشناسان در گفتمان دانشجویی صدای افغان در بلخ تاکید کردند که وابستگی فکری و اقتصادی نیروهای امنیتی به کشورهای دیگر بزرگترین مشکل نیروهای امنیتی افغانستان است. خبرگزاری صدای افغان (آوا) -بلخ: همزمان با ۹ حوت روز سرباز گفتمان دانشجویی این خبرگزاری تحت عنوان “پولیس و اردوی ملی؛ نماد همبستگی” روز جمعه ۹ حوت با حضور […]

کارشناسان در گفتمان دانشجویی صدای افغان در بلخ تاکید کردند که وابستگی فکری و اقتصادی نیروهای امنیتی به کشورهای دیگر بزرگترین مشکل نیروهای امنیتی افغانستان است.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -بلخ: همزمان با ۹ حوت روز سرباز گفتمان دانشجویی این خبرگزاری تحت عنوان “پولیس و اردوی ملی؛ نماد همبستگی” روز جمعه ۹ حوت با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در شهر مزارشریف برگزار گردید.

کارشناسان این گفتمان عبدالحمید صفوت فعال جامعه مدنی و استاد دانشگاه بلخ و رحیمه یزدانی آگاه مسایل اجتماعی بودند که روی سرفصل‌های (جایگاه اردو و پولیس ملی، وظایف و مسوولیت‌ها، ضعف‌ها و قوت‌های این دو ارگان ملی، وضعیت امنیتی شمال، بهبود یا وخامت؟ و راهکارها برای تقویت و رشد نیروهای قدرتمند و سالم) صحبت کردند.

در ابتدا خانم یزدانی با اشاره به سرفصل “جایگاه اردو و پولیس ملی، وظایف و مسوولیت ها” گفت: در مکتب اسلام، نیروهای مسلح از جایگاه خاصی برخوردار بوده خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم بارها راجع به ارتش و نیروهای مسلح و ضرورت وجودی و تقویت آنها سخن گفته است. مترادف عربی ارتش جند و جنود است. این کلمه سی و یک بار در قرآن کریم تکرار شده است.

او افزود که در قرآن کریم از دو نوع ارتش سخن به میان آمده است: یکی جندالله و دیگری جندالشیطان و ارتش ابلیس، ارتش و سپاهی که بنام جنود الهی معروفند ارزش فوق العاده ای دارند، چون رسالت شان فوق العاده خطیر بوده و پاسداری از حقوق ضعفا و مستضعفین و سرکوبی گردن‌کشان بر عهده آنان است.
یزدانی با اشاره به خطبه حضرت علی (ع) گفت: حضرت علی (ع) در فرمان تاریخی و مشهور خود به مالک اشتر چنین می‌فرمایند: فالجنود باذن الله حصون الرعیه وزین الولاه ،و عز الدین ،و سبل الامن و لیس تقوم الرعیه الا بهم ،ثم لا قوام للجنود الا بما یخرج الله لهم من الخراج الذی یقوون به علی جهان عدوهم، سپاهیان و ارتشیان به فرمان خدا برای رعیت مانند دژها و قلعه ها (که آنها را از شر دشمنان آسوده می دارند) و زینت حکومت و سبب عزت دین و عامل امنیت راه ها هستند، قوام و استقلال امت بدون آنها فراهم نمی شود. و نظام و آسایشی برای سپاهیان نیست مگر به خراج و حقوق واجبه ای که خدا برای ایشان تعیین فرموده که به وسیله آن به جنگ با دشمنانشان توانا می گردند.

او با تاکید بر وظیفه سرباز گفت: نیروهای امنیتی وظیفه پاسداری از آزادی، استقلالیت و عزت و ناموس یک جامعه را دارند و آنان مسوول حفاظت از تمام داشته‌های یک جامعه هستند.

یزدانی افزود که نه تنها حفظ سرحدات و استقلالیت یک کشور مسوولیت سربازان یک جامعه است بلکه سربازان نگهبان و محافظ ارزش‌های یک کشور هستند.

در کنار این استاد عبدالحمید صفوت در رابطه به سرفصل “ضعف‌ها و قوت های این دو ارگان ملی” گفت: وابستگی مالی و فکری نیروهای امنیتی افغانستان به دیگر کشور ها، بزرگترین ضعف نیروهای امنیتی افغانستان به شمار می رود.

به گفته او در زمان کنونی نیروهای امنیتی توسط کشورهای دیگر تمویل مالی و فکری می شوند، در حالی که باید نیروی ملی توسط خود افغان ها تمویل مالی و فکری شود.

او با اشاره به ضرب المثل “هر که نان دهد فرمان دهد” گفت: کشوری که نیروهای امنیتی را تمویل کنند، باید نیروهای امنیتی فرمان نیز از آنان بگیرند، اینجا استقلالیت نیروهای امنیتی زیر سوال می رود.

صفوت تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان بسیار جوان هستند و نیاز به آموزش‌های حرفوی و تخصصی بیشتر دارند.

او وجود حمایت مردم در کنار نیروهای امنیتی را قوت آنان عنوان کرد و افزود تمام مردم افغانستان پشتیبان نیروهای امنیتی هستند و این یک قوت بزرگ برای نیروهای امنیتی است.

این فعال جامعه مدنی ابراز امیدواری کرد که نیروهای امنیتی ما آهسته آهسته به سوی خودکفایی بروند و توسط خود افغان‌ها تجهیز اقتصادی و فکری شوند.

از سوی هم یزدانی با اشاره به سرفصل “وضعیت امنیتی شمال، بهبود یا وخامت” گفت: وضعیت شمال در حال نوسان است، همواره با خراب شدن وضعیت شمال، عملیات راه اندازی می گردد و پس از عقب رفتن نیروهای امنیتی دوباره منطقه به دست طالبان سقوط می کند.

یزدانی افزود: تاکنون برای بهبود وضعیت شمال هیچ عملیات موثری راه اندازی نشده است تا این نقطه مهم افغانستان از وجود طالبان پاک‌سازی شود.

به گفته او عملیاتی موثر است که همزمان تمام ولایات شمالی از دست طالبان پاکسازی شود و لانه های شان در تمام ولایات شمالی نابود گردد.

این آگاه مسایل اجتماعی می‌گوید با خراب شدن وضعیت امنیتی در یک ولایت شمال عملیات راه اندازی می گردد، طالبان به دیگر ولایت فرار می کنند و پس از تمام شدن عملیات دوباره به ساحه بر می گردند.

یزدانی می گوید که با سرد شدن هوا طالبان از جنگ شان عقب نشینی می کنند، اما با آمدن بهار دوباره به نبرد با نیروهای امنیتی می پردازند.

او تاکید کرد که در ولایت بلخ تنها شهر از امنیت بهتر برخوردار است اما اکثر ولسوالی‌های آن زیر تهدید طالبان است.

یزدانی افزود که در دیگر ولایات شمالی نیز تنها مراکز ولایات دست نیروهای امنیتی است ولی اکثریت ولسوالی های آن دست طالبان هستند.

او نوسانات و تغییر و تبدیلی در رهبری نیروهای امنیتی را برای بهبود وضعیت شمال موثر خواند و گفت: در این اواخر با تغییر و تبدیل در رهبری نیروهای امنیتی وضعیت شمال بهبود یافته است.

در ادامه این گفتمان صفوت در رابطه با سرفصل “راهکارها برای تقویت و رشد نیروهای قدرتمند و سالم” گفت: راهکار برای تقویت نیروهای امنیتی این است که نیروهای امنیتی ما از لحاظ فکری و اقتصادی مستقل شوند و وابستگی‌شان به کشورهای دیگر کمتر گردد.

به گفته او نیروهای امنیتی برای پیشرفت باید از لحاظ فکری استقلال داشته باشند و گوش به فرمان کسانی که آنان را تمویل مالی می‌کنند، نباشند.

این استاد دانشگاه در بلخ افزود که نیروهای امنیتی برای تقویت، باید نحوه برخورد درست با مردم را یاد بگیرند، تا حمایت‌های مردم را بیشتر جلب کنند، یکی از دلایلی که نیروهای امنیتی نمی توانند در قریه‌جات دوام بیاورند، مساله برخوردشان است که نمی‌توانند حمایت مردم را جلب کنند و در یک منطقه استقرار یابند.

صفوت تاکید کرد که یکی از راهکارها برای تقویت نیروهای امنیتی حمایت دولت از خانواده‌ی این نیروها است، تا آنان روحیه داشته باشند و بدانند زمانی که شهید می‌شوند خانواده‌شان روی میدان نمی‌ماند.

این در حالیست که نظریات دانشجویان پشت تریبون، پرسش و پاسخ و جمع بندی توسط حجت‌الاسلام سید حامد موسوی مسوول مرکز فعالیت‌های فرهنگی تبیان در بلخ از دیگر برنامه‌های گفتمان خبرگزاری آوا در بلخ بود.