• تاریخ انشار: ۲۱ قوس ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1537
  • 1,701 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

واقعه کربلا، تکرار ناپذیر است

واقعه کربلا، یک واقعه معمولی و تکرار پذیر نمی باشد، بلکه قضیه ای است که به بعثت انبیا، طوفان نوح، قضیه ساحران فرعون، شکافته شدن دریا برای موسی شباهت دارد و مانند آنها تکرار نخواهد شد. حجت الاسلام و المسلیمن سیدباقر واعظی مسوول بخش علما و ائمه مساجد دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی […]

واقعه کربلا، یک واقعه معمولی و تکرار پذیر نمی باشد، بلکه قضیه ای است که به بعثت انبیا، طوفان نوح، قضیه ساحران فرعون، شکافته شدن دریا برای موسی شباهت دارد و مانند آنها تکرار نخواهد شد.

حجت الاسلام و المسلیمن سیدباقر واعظی مسوول بخش علما و ائمه مساجد دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی، با بیان مطلب فوق تاکید کرد که واقعه کربلا تکرار ناپذیر است.

آقای واعظی که در مسجد محمدیه غرب کابل در جمع عزادارن امام حسین(ع) صحبت می کرد، افزود: حادثه کربلا خواست خداوند بوده تا بواسطه آن، از یکسو نمونه والای ظلم ستیزی و مقاومت در برابر استبداد و از سویی هم بد ترین صورت ستم را به نمایش بگذارد.

به گفته او، نهضت امام حسین(ع) این درس را به تمام بشریت می دهد که مبارزه در برابر ستم و استبداد در هر شرایطی لازم است و تضمین کننده زندگی انسانی می باشد.

به گفته واعظی، رژیمی که در دوران امام حسین(ع) بر مردم تسلط پیدا کرده بود، یکی از بدترین رژیم ها ی سرکش بود که می خواست تمام هست و بود اسلام و زحمات ۲۳ ساله رسول اکرم(ص) را هدر دهد و مردم را به دوران جاهلیت قبل از اسلام بر گرداند، لذا قربانی دادن جان و از دست دادن مال و همچنین اسارت اهل بیت(ع) از دیدگاه امام حسین(ع) تنها بهایی است که در راه حفظ دین باید پرداخته شود.

به گفته او، خود گذری در برابر ناملایمات و حفظ ارزش های والای انسانی و تسلیم نشدن در برابر زور گویی از درسهای است که امام حسین(ع) با انقلابش به بشریت داده است.

به گفته او دلیل عمده ی که انقلاب عاشورا را در میان تمام انقلاب ها و نهضت ها بی نظیر ساخته است، نیز هدف خالصانه و معنوی و خدا پسندانه آن حضرت در راستای دفاع از ارزشها بوده است.

امام(ع) ضمن بیان هدف مقدسش تمام گرایشهای مادی را نفی می کند و تنها محوریت اسلام و دین را در محراق توجه قرار میدهد و می گوید: اگر دین محمد(ص) بدون قتل حسین استوار نمی ماند، ای شمشیر ها بیایید بدن حسین را پاره پاره کنید.

به گفته این عالم دینی، انقلاب های بزرگی در دنیا اتفاق افتاده است و خون میلیون ها انسان نیز ریخته شده است، اما هیچگاه در ساختار جامعه انسانی به عنوان الگو و سر مشق اثر گذار نبوده است و تنها نام این انقلاب ها را می توان در موزه های تاریخ پیدا کرد، زیرا در اکثر انقلاب ها و نهضت ها ولو اسلامی، گرایشهای مادی گوناگون دخیل بوده است که به نحو صبغه خدایی بودن آنرا زیر سوال برده است.

به گفته واعظی انقلاب کربلا در حقیقت یک حرکت تکان دهنده ی بود که پس منظر های آن به تدریج در طول تاریخ ظهور کرده و بشر را متوجه مسوولیت هایش می سازد.