• تاریخ انشار: ۲۰ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 27998
  • 1,022 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

والدین باید در کنار تهیه خوراک و پوشاک در تربیت فرزندان شان نیز تلاش کنند.

تنها وظیفه والدین درقبال فرزندان تهیه خوراک و پوشاک نبوده، بلکه باید در تربیت (رفتار و کردار) فرزندان خود کوشا باشند و خوراک فکری آنان را نیز تهیه کنند. طی محفلی با شکوه از سوی مرکز آموزشی قرآنی عترت با همکاری دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، کودکان مهد کودک و […]

تنها وظیفه والدین درقبال فرزندان تهیه خوراک و پوشاک نبوده، بلکه باید در تربیت (رفتار و کردار) فرزندان خود کوشا باشند و خوراک فکری آنان را نیز تهیه کنند.

طی محفلی با شکوه از سوی مرکز آموزشی قرآنی عترت با همکاری دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، کودکان مهد کودک و قرآن آموز یک سال زحمت و تلاش شان را جشن گرفتند.

در این محفل، حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی علیزاده آگاه امور دین و از اعضای فعال مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در رابطه با اهمیت تربیت فرزند از نگاه آموزه های اسلامی طی سخنانی بیان نمود: متاسفانه یکی از مسائلی که به آن شدیدا کم توجهی صورت می گیرد حوزه کودک و نوجوان است.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه دشمن در حوزه کودک ونوجوان شدیدا سرمایه گزاری نموده و توسط مراکز و سازمان های مرتبطش کار می کند و در بعضی موارد نیز موفق بوده اند تصریح نمود: امروزه در کشورمان باتوجه به گسترش فرهنگ مبتذل غربی آمار بی عفتی و طلاق در بین خانم ها، بی اعتنایی به مباحث دینی و تربیتی در بین جوانان دیده می شود.

حجت الاسلام علیزاده در تکمیل سخنانش به این کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام که خطاب به فرزند خود امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند” قلب کودک و نوجوان همانند زمین کاشته نشده، آماده پذیرش هر بذری است که در آن پاشیده شود” اشاره نمود.

او همچنان از فرزند صالح به عنوان صدقه جاریه پس از وفات والدین یاد نمود.

به گفته این فعال فرهنگی در هرات، تنها وظیفه والدین درقبال فرزندان تهیه خوراک و پوشاک نبوده، بلکه باید در تربیت (رفتار و کردار) فرزندان خود کوشا باشند و خوراک فکری آنان را نیز تهیه کنند.

وی با استناد به احادیث و روایات معتبری از ائمه معصومین علیه السلام، از انتخاب نام مناسب برای فرزندان، آشنا ساختن آنان با آموزه های قرآنی و روشهای صحیح اخلاقی، رعایت برابری و عدالت بین فرزندان وضرورت مهرورزی و توجه به عواطف کودکانه و تادیب بجا، پرهیز از سخن زشت و ناروا، مراقبت بر تغذیه فرزندان از نظر حلال و حرام بودن، بازی کودکانه با فرزندان و گسترش دوستی با آنان، به عنوان وظایف مهم والدین در قبال فرزندان شان یاد نمود.

از سویی دیگر، محمد موحدی موسس مرکز آموزشی قرآنی عترت و فعال فرهنگی در هرات با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ دینی و اسلامی در جامعه کنونی افغانستان گفت: در حال حاضر جامعه ما تحت هجمه سنگینی از تهاجمات فرهنگی غرب قرار دارد و به وضوح دیده می شود که دشمنان چگونه اهداف شوم و مخرب شان را در جامعه پیاده کرده اند.

وی تاکید کرد که نیاز است تا ما نیز به صورت جدی و سرعت بالا در جهت رفع این برنامه های مخرب کار نموده و حداقل جلوی انحراف کودکان و نسل های آینده مان را بگیریم.

۸۵۷۴۲۰۶۳۹_۸۴۳۳۶

آقای موحدی جامعه سالم را نشات گرفته از خانواده سالم عنوان نموده تاکید کردک که خانواده ها در تربیت فرزندان و نسل آینده کشور نقش عمده و اساسی دارند اما در شرایط کنونی خانواده ها در تربیت فرزندان شان سهم کامل و جامع ندارند و باید تلاش کنند در کنار فراگیری سایر علوم روز فرزندان شان را به مراکز دینی و قرآنی نیز شامل سازند تاز این طریق با آگاه تربیت شدن کودکان از افول جامعه جلوگیری شود.

گفتنی است که مرکز آموزشی قرآنی عترت واقع در شهرک المهدی جبرئیل شهر هرات از یک سال بدینسو آغاز به فعالیت نموده که در بخش های مختلف قران کریم؛ روخوانی، روان خوانی، تجوید و ترتیل خوانی، انگلیسی و آموزش تخصصی مهد کودک فعالیت دارد