• تاریخ انشار: 30 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16243
  • 276 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

واکنش‌های جهانی به حمله تروریستی به خبرگزاری آوا و مرکز تبیان

حمله گروه تروریستی داعش به دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان (آوا) و مرکز فعالیت‌های فرهنگی- اجتماعی تبیان در کابل، واکنش‌های گسترده‌ جهانی را در پی داشته است. کشورها و سازمان‌های بزرگ بین‌ المللی، ضمن محکومیت شدید این حمله تروریستی، حمایت شان را از آزادی بیان و رسانه ها و امنیت و ثبات در افغانستان، اعلام […]

حمله گروه تروریستی داعش به دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان (آوا) و مرکز فعالیت‌های فرهنگی- اجتماعی تبیان در کابل، واکنش‌های گسترده‌ جهانی را در پی داشته است.

کشورها و سازمان‌های بزرگ بین‌ المللی، ضمن محکومیت شدید این حمله تروریستی، حمایت شان را از آزادی بیان و رسانه ها و امنیت و ثبات در افغانستان، اعلام کرده اند.

به گزارش خبرگزاری آوا به نقل از رسانه ها، بهرام قاسمی؛ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، حمله انتحاری تروریستی روز پنجشنبه ۷ جدی، به مرکز فرهنگی تبیان و دفتر خبرگزاری آوا در کابل را که منجر به شهادت و زخمی شدن ده ها نفر از علما، دانشجویان و حبرنگاران شد، به شدت محکوم و با دولت، ملت و خانواده‌های بازماندگان قربانیان این حادثه غم انگیز، به خصوص جامعه خبرنگاران ابراز همدردی کرد.

قاسمی افزود: حمله به مراکز فرهنگی، اطلاع رسانی و اندیشه ورزان دارای فکر و قلم که روشنگر و رسواکننده تفکرات افراطی و خشونت طلبی بودند، نشان دهنده عمق کینه و نفرت آمران و عاملان تروریزم از آزادی بیان، آگاهی، شناخت، تفکر و وحدت مردم افغانستان است.

قاسمی تصریح کرد: بدخواهان و نفرت پراکنانِ خشک مغز بیش از همیشه و در پی شکست های سنگین اخیر منافع حقیر خود را در آشوب و ناآرامی در منطقه و کشتار بی‌گناهان می بینند‌ که حفظ هوشیاری دولت و ملت افغانستان و وحدت همه اقوام و گروه‌ها و نیز همکاری همه کشورهای منطقه رمز فائق آمدن بر مصایب و کینه توزی و خصومت بی حد و حصر تروریست های بیرحم و کور دل است.

در همین حال، امریکا نیز در واکنش به این حمله، بر کشاندن عاملان این حمله به پنجه قانون و عدالت تاکید کرده است.

سارا هاکبی سندرز؛ سخنگوی کاخ سفید گفته است که ایالات متحده، قاطعانه در کنار حکومت و مردم افغانستان می ایستد و واشنگتن یکجا با حکومت وحدت ملی افغانستان تلاش خواهد کرد تا عاملان این حمله فجیع را به پنجه قانون بسپارد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ایالات متحده امریکا حمله وحشیانه بر یک مرکز فرهنگی و اجتماعی در کابل را به شدت محکوم می کند. امریکا تسلیت عمیق اش را به قربانیان و خانواده های آنان ابراز می دارد.»

در ادامه واکنش‌های جهانی به حمله جنایتکارانه داعش به خبرگزاری آوا و مرکز تبیان در کابل، وزارت خارجه آلمان هم گفته است که عاملان این گونه حملات هراس افکنانه در تلاش برای نفاق افکنی و ناامنی در افغانستان هستند.

به گفته وزارت خارجه آلمان، این کشور در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند و برلین در قبال تعهداتش به کابل پایبند است.

زیگمار گابریل؛ وزیر خارجه آلمان که روز پنج شنبه در برلین سخن می گفت، افزود: «این حمله بر ضد تعلیم و تربیه، بر ضد آزادی رسانه ها و آزادی بیان است.»

در همین حال، دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در امور افغانستان (یوناما) نیز با انتشار اعلامیه‌ای در واکنش به حمله تروریستی روز پنجشنبه، حمله بر غیر نظامیان به شمول زنان و کودکان را غیر قابل قبول عنوان کرده است.

توبی لنزر؛ سرپرست دفتر یوناما گفته است: «جنایت هایی مانند امروز عزم ما را برای یکجا کار کردن با همه افغان هایی که خواهان صلح در کشور شان در سال ۲۰۱۸ هستند، تقویت می کند.»

حمله تروریستی گروه تکفیری و تروریستی داعش بر خبرگزاری آوا و مرکز تبیان، واکنش‌های وسیع سازمان های مهم بین المللی را برانگیخته است.

“انجمن مردمان مواجه با تهدید”، سازمانی بین المللی که برای محافظت از حقوق اقلیت ها در سطح جهانی فعالیت دارد نیز با پخش اعلامیه ای خواستار محافظت از شیعیان در افغانستان شده است.

اولریش دلیوس؛ مسؤول انجمن مردمان مواجه با تهدید، روز پنجشنبه در شهر گوتینگن آلمان گفت: «حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی تاکنون نتوانسته اند از اقلیت در حدود سه میلیونی شیعه هزاره در برابر خشونت های دارای انگیزه های سیاسی محافظت کنند.»

در بخشی از اعلامیه این انجمن آمده است که بیشتر حمله های هراس افگکنانه بر شیعیان در سال ۲۰۱۷ در افغانستان از سوی داعش انجام شد؛ زیرا به نظر این گروه تروریستی، شیعیان «کافر» اند.

این انجمن تأکید کرده که گروه داعش قصد دارد تا با این گونه حمله های هراس افکنانه میان جوامع مذهبی افغانستان تنش ایجاد کند.

لازم به ذکر است که جمعیت شیعیان در افغانستان، بیش از ۷ میلیون نفر تخمین زده می شود.

بر بنیاد آمار نهادهای حقوق بشری، در سال ۲۰۱۷ میلادی در حدود ۳۱۵ شیعه در حمله های هراس افکنانه ای که عمدتا از سوی داعش انجام شده، در افغانستان کشته شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز عصر روز جمعه در نشست خبری هفتگی خود، حمله انتحاری به دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ماریا زاخارووا؛ سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که گزارش های منتشره حاکی از کشته و زخمی شدن ۱۲۵ نفر در یک مرکز فرهنگی در غرب کابل است و ما این اقدام تروریستی را به شدت محکوم می کنیم.

خانم زاخارووا گفت روسیه امیدوار است که سازمان دهندگان و عوامل این حمله شناسایی و مجازات شوند.

وزارت خارجه روسیه همچنین با صدور بیانیه ای، ضمن عرض تسلیت به خانواده های عزادار، برای مجروحین این حادثه آرزوی سلامتی کرده است.

حمله روز پنجشنبه داعش در کابل، واکنش مقامات مختلف اروپایی را نیز در پی داشته است..

اتحادیه اروپا در بیانیه ای این حمله تروریستی را محکوم کرد و آن را حمله به آزادی بیان و دموکراسی در افغانستان دانست.

اتحادیه اروپا همچنین ضمن ابراز تسلیت به خانواده های قربانیان کابل افزود، این اتحادیه در مبارزه با تروریزم و تلاش برای ساختن آینده ای صلح آمیز، در کنار مقامات و مردم افغانستان خواهد بود.

دولت اسپانیا نیز در بیانیه ای جداگانه اعلام کرد که ده ها کشته و زخمی این حمله تروریستی، نشانه دیگری از وحشیگری داعش است.

وزارت امور خارجه ترکیه هم با صدور بیانیه ای، ضمن محکوم کردن انفجارهای تروریستی روز پنجشنبه کابل اعلام کرد که حملات تروریستی در منطقه باید متوقف شود .

وزارت امور خارجه ترکیه این حادثه خونین را به دولت و مردم افغانستان تسلیت گفت و با خانواده های قربانیان و زخمی ها ابراز همدردی کرد .

گفتنی است که حمله تروریستی روز پنجشنبه بر دفتر مرکزی خبرگزاری آوا و مرکز تبیان در کابل، به شهادت ۵۰ نفر و زخمی شدن دست کم ۹۰ نفر دیگر انجامید.

گروه تروریستی داعش، مسؤولیت این حمله را بر عهده گرفته است.