• تاریخ انشار: 30 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16246
  • 340 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

واکنش‌های شدید بسیاری از شخصیت‌ها و نهادهای فرهنگی، رسانه‌ای و جامعه مدنی به حمله تروریستی بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان

بسیاری از شخصیت ها و نهادهای دینی، فرهنگی، رسانه‌ای و جامعه مدنی با ارسال پیام هایی، حمله تروریستی بر مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را محکوم کردند. این شخصیت ها و نهادهای فرهنگی خطاب به کوردلان سیاه دل، ندا داده اند که نمی توانند مانع آگاهی و بصیرت جامعه […]

بسیاری از شخصیت ها و نهادهای دینی، فرهنگی، رسانه‌ای و جامعه مدنی با ارسال پیام هایی، حمله تروریستی بر مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را محکوم کردند. این شخصیت ها و نهادهای فرهنگی خطاب به کوردلان سیاه دل، ندا داده اند که نمی توانند مانع آگاهی و بصیرت جامعه شده و صدای رسای آزادی بیان را خاموش کنند.

 

سید احمدجمال مبارز

سید احمدجمال مبارز، از شخصیت های سیاسی و فرهنگی کشور در پیامی از کشور یونان گفته است: “جنا ب حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری! با تأسف فراوان خبر وقوع انفجار انتحاری های از خدا بی خبر در دفتر تبیان در کابل را اطلاع پیدا کردم که منجر به شهادت ده ها تن از عزیزان ما و زخمی شدن جمع کثیر از برادران و خواهران گردیده است. به این مناسبت مراتب تسلیت خود را به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج)، ملت ستم دیده افغانستان و مخصوصا جناب شما عرض داشته، از خداوند متعال برای شهدای حادثه مذکور بهشت برین و برای بازماندگان صبر جمیل و برای جناب شما و همکاران مخلص تان، قامت رسا و مشت کوبنده، تحمل و شکیبایی خواهانم. خداوند روی (داعش) این کوردلان تاریخ را سیاه نماید و مطمین هستم که منتقم حقیقی، انتقام خون به ناحق ریخته آن ها را به زودی خواهد گرفت”.

 

آقای ملکوتی

آقای “ملکوتی”، از دیگر شخصیت های دینی و فرهنگی نیز در پیامی به حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان، ضمن محکوم کردن حمله انتحاری دشمنان اسلام و مسلمین به مرکز تبیان و خبرگزاری آوا، شهادت جمع کثیری از برادران را به ایشان و عموم مسلمانان تبریک و تعزیت عرض کرده و و از خداوند متعال سرافرازی و سربلندی تمامی خدمتگزاران به اسلام را مسئلت نموده است.

 

خیمه خدمت‌گزاران امام سجاد علیه السلام مشهد مقدس

همچنین “خیمه خدمت‌گزاران امام سجاد علیه السلام مشهد مقدس” از سوی جمعی از جوانان هراتی مقیم این شهر با صدور بیانیه ای، ضمن تقبیح این جنایت هولناک و آرزوی بهشت برین برای شهدا و شفای عاجل برای زخمیان، بار دیگر از مقامات امنیتی حکومت وحدت ملی، مخصوصا مقامات امنیتی ولایت کابل خواسته اند که در برابر حفظ جان تمام شهروندان، به ویژه علمای شیعه افغانستان که به صورت هدفمندانه پی هم قربانی می شوند، بی تفاوت نبوده، هرچه عاجل تر عوامل حادثه را شناسایی کرده به پنجه قانون بسپارند.

 

انجمن فرهنگی اجتماعی ورس

از سوی دیگر، محمدرضا اخلاقی، رییس کمیته ارتباطات “انجمن فرهنگی اجتماعی ورس” در پیامی این مصیبت وارده را تسلیت گفته و عاملین آن را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده است.

 

موسسه فرهنگی هنری نمارسانه و خبرگزاری فرهنگ

موسسه فرهنگی هنری نمارسانه و خبرگزاری فرهنگ هم حملات تروریستی روز پنج شنبه کابل در مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان را تقبیح کرده و خاطرنشان نموده است: “این‌گونه حملات کور نشان می‌دهد که دشمن نه تنها به آموزه‌های دینی پایبند نیست، بلکه حقوق انسانی را نیز وحشیانه زیر پا می‌گذارد و به هیچ قشری از جامعه رحم نمی‌کند و با تیغ جهالت و توحش، مردم بی‌گناه را هدف قرار می‌دهند”.

 

دکتر نبی احمدی

در یک پیام دکتر نبی احمدی، از مسولان رادیو دری خراسان نیز آمده است: “شهادت مظلومانه جمعی از عزیزان و فرزندان برومند امت اسلامی و سرزمین رنج دیده ام به دست شقی ترین جلادان زمان و مزدوران کفر را به ساحت امام زمان(ع) و رهبر معظم انقلاب اسلامی و شما برادر بزرگوار(حجت الاسلام حسینی مزاری) و تمامی ملت داغدیده افغانستان تبریک و تسلیت عرض می نمایم . این خون ها بدون شک فردای روشن تری را برای ملت ما و پیروان اهل بیت(ع) رقم خواهد زد. ما را در غم این مصیبت عظیم سهیم بدانید “.

 

روند ۳ افغانستان

شبکه جامعه مدنی “روند ۳ افغانستان” نیز در پیامی حمله مرگبار بر خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فرهنگی تبیان در کابل را شدیداً محکوم کرده و گفته است: “دشمنان صلح و ثبات و تروریستان بی دین نشان دادند که به هیچ کس و جای رحم نداشته و پروژه‌ی دارند تا ما ملت بزرگ را متفرق بسازند. روند ۳ افغانستان ضمن تقدیم مراتب تسلیت به خانواده های شهدا، استدعای صبر و حوصله‌مندی به آن ها و آرزوی صحت یابی عاجل برای زخمی های حادثه، مسوولین سکتور امنیتی را یک بار دیگر فرا می خواند تا لایحه وظیفه و سوگند امنیتی خویش را مطالعه نموده و بر ضعف رهبری آن سکتور که مردم عزیز این سرزمین ضربه اش را می چشند، نقطه پایان دهند”.

 

هیئت مدیره موسسه فرهنگی و انتشارات تسنیم افغانستان

در یک پیام “هیئت مدیره موسسه فرهنگی و انتشارات تسنیم افغانستان” و ” و دبیرخانه جایزه ادبی هزار و یک شب” آمده است: “شهادت مظلومانه دانشجویان و شماری از اصحاب رسانه در واقعه روز پنجشنبه ۷ جدی کابل، برای چندمین بار، قلب حساس و نبض غم‌گسار مردم شریف افغانستان را جریحه دار کرد. موسسه فرهنگی ادبی انتشاراتی تسنیم افغانستان، ضمن تقبیح این عمل غیرانسانی و ددمنشانه، برای شهدای این واقعه فردوس برین و برای بازماندگان صبر عظیم مسالت دارد. این موسسه شهادت خبرنگار خبرگزاری جمهور و جراحت شدید خبرنگاران آوا و تلویزیون شمشاد را یک ضایعه بزرگ برای جامعه رسانه های آزاد کشور برشمرده و خواهان رسیدگی ارگان های امنیتی به این حادثه تروریستی می باشد”.

 

خبرگزاری صنا

“خبرگزاری صنا” نیز حمله تروریستی بر دفتر خبرگزاری صدای افغان(آوا) را مورد نکوهش قرار داده و در پیامی نوشته است: “این حمله نشان دهنده اوج رذالت و حقارت ددمنش های زمان و دیو صفتان است، آن ها همانند همیشه آشکار ساختند که به هیچ دین و آیینی پای بند نبوده و جنایت آفرین هستند. بدون شک این عمل ددمنشانه، نمی تواند مانعی برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی جامعه از جنایات و اعمال ننگین تروریزم شود، بلکه همه را وادار خواهد کرد تا بیش از پیش حقایق و جنایت های ضد بشری تروریستان را آشکار نمایند”.

در ادامه پیام خبرگزاری صنا آمده است: “خبرگزاری صدای افغان یکی از رسانه های پیشتاز در افغانستان بوده که خبرنگاران و فعالان رسانه ای فراوانی را تقدیم جامعه رسانه ای کرده و نیز منبع معتبری برای نشر حقایق بوده است. مسئولان خبرگزاری صنا این حمله بزدلانه تروریستان را به شدت محکوم کرده و خطاب به کوردلان سیاه دل ندا می دهند که نمی توانید مانع آگاهی و بصیرت جامعه شده و صدای رسای آزادی بیان را خاموش کنید”.