• تاریخ انشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 20245
  • 471 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

واکنش حسینی مزاری به تحریم امریکا علیه ایران: تحریم های ضد ایرانی ترامپ، محکوم و حمایت از ایران، ضروری است

در پی اعلام تحریمهای جدید جمهوری اسلامی ایران از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری با صدور بیانیه ای این عمل ترامپ را مغایر با تمام میثاقها و قوانین بین المللی دانسته، مخالفت با آن را لازم و حمایت از جمهوری اسلامی ایران را واجب دانسته است.   به […]

در پی اعلام تحریمهای جدید جمهوری اسلامی ایران از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری با صدور بیانیه ای این عمل ترامپ را مغایر با تمام میثاقها و قوانین بین المللی دانسته، مخالفت با آن را لازم و حمایت از جمهوری اسلامی ایران را واجب دانسته است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان سکوت مسلمانان در برابر زورگویی امریکا علیه ایران را جایز ندانسته و حمایت از کشوری را که در طول جهاد و مقاومت و ۱۸ سال اخیر درکنار افغانستان بوده و مردم آن افتخاری برای جهان اسلام و بلکه بشریت است، لازم و ضروری بر شمرده است.

 

متن بیانیه به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

من اصبح و لم یهتم بامورالمسلمین فلیس بمسلم

 

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا پس از خروج از برجام که از سوی ۵ قدرتی که حق وتو در سازمان ملل دارند  به اضافه کشور آلمان تصویب و مورد تایید سازمان ملل قرارگرفته بود، اقدام به بازگرداندن تحریمهایی علیه ایران نمود که قبلا با پذیرفته شدن برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران ، معلق گردیده بود.

 

بگذریم ازینکه اقدام ترامپ تاچه حد مخالف میثاقها و قوانین بین المللی است و بسیاری از کشورها آن را نپذیرفته و از قانون وضع شده از سوی امریکا تبعیت نمی کنند، این تحریم از چند جهت محکوم است:

 

اولا یک کشور اسلامی از سوی ابرقدرت غیر مسلمان تحت فشار مضاعف قرار گرفته و می رود تا با زیر پا گذاردن تمام اصول  انسانی، حقوق ده ها میلیون مسلمان را زیر پا بگذارد و قطعا سکوت مسلمانان در این رابطه نه تنها جایز نیست بلکه به حکم حدیث پیامبر گرامی اسلام(ص) “من اصبح و لم یهتم بامورالمسلمین فلیس بمسلم” نشانه غیر مسلمان بودن سکوت کنندگان است.

 

ازین رو به عنوان یک مسلمان به هیچ وجه نسبت به این حرکت امریکایی ها بی تفاوت ننشسته، آن را به شدت محکوم میکنم و از تمام ملل مسلمان به ویژه مردم مسلمان افغانستان تقاضا میکنم به محکومیت این اقدام ترامپ برخواسته و از ملت مسلمان و آزاده ایران حمایت همه جانبه  نمایند.

 

دوما ایران همسایه افغانستان است و در طول جهاد و مقاومت در کنار مردم مجاهد افِغانستان بوده و در طی ۱۸ سال گذشته نیز همواره دولت و ملت ما را مورد حمایت  قرار داده و طبیعی است که یک چنین دولت، ملت و مردمی، شایسته حمایت بوده و در همه عرصه ها بایستی دست آنها گرفته شده و با دشمنان شان سخت مخالفت و مقابله صورت بگیرد و اجازه داده نشود یک کشور مسلمان و مردم قهرمان آن که افتخار بزرگ برای جهان اسلام و ملل مبارز و آزادیخواه هستند در برابر یک کشور زیاده خواه و زورگویی چون امریکا و همپیمانان آن تنها مانده، به وسیله اقدامات شرورانه افرادی چون ترامپ آسیب ببینند و تضعیف شوند.

 

وظیفه هرمسلمانی است که در چنین شرایطی در مقابل خواستهای ظالمانه استکبار نه تنها نه بگویند و از مستضعفین و مظلومین عالم که جمهوری اسلامی ایران بخشی ازین جبهه است و بلکه در تارک رهبری آن قراردارد، حمایت کنند که در برابر ظلم آشکار آن به مقابله و مبارزه برخیزند.

 

ثالثا مراودات اقتصادی بین افعانستان و ایران به گونه ای است که اگر  با تحریم های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران همراهی صورت بگیرد، بیش از ایران، کشور  و مردم ما ضرر کرده و تحت فشار شدید قرار می گیرند و اصولا ناممکن به نظر می رسد تا دست از تعامل اقتصادی با ایران برداشته شود. اگرچه دولت و مردم افغانستان فهیم تر از آن اند که متوجه این ضرر و زیان نشوند چنانچه در گذشته نیز به اثبات رسیده که افغانستان تحت هیچ شرایطی تعامل خود به ویژه در حوزه های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را تحت تاثیر خواستهای کشورهای منطقه و جهان از جمله امریکا قرار نداده است اما با آن هم  از دولت افغانستان می خواهیم نه تنها با تحریم امریکا موافقه نکرده و با صراحت کامل موضع گرفته، دلایل منطقی و مشروع مخالفت خود با دستور ترامپ را اعلام کند، بلکه همچنان به مراودات اقتصادی خود با جمهوری اسلامی ایران البته قوی تر از قبل ادامه بدهد.

 

به امید روزی که کشورهای مسلمان از شر توطئه های اجانب رهایی یافته، با اقتدار و عظمت وصف ناشدنی، در راستای شکل دهی مدینه فاضله و فراهم سازی زمینه ظهور حضرت مهدی موعود(عج) و برقراری حکومت حقیقی الله برزمین، توفیق مزید حاصل نمایند. والسلام

 

سیدعیسی حسینی مزاری

۱۹ اسد ۱۳۹۷