• تاریخ انشار: 30 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16252
  • 508 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

واکنش های احزاب انسجام ملی، حراست اسلامی و رفاه ملی افغانستان به حمله بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان

به دنبال حمله تروریستی روز پنج شنبه بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل، صادق مدبر، رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، شورای اجرائیه حزب حراست اسلامی افغانستان و حزب رفاه ملی افغانستان، این حمله را به شدت نکوهش کرده و از حکومت به خاطر ضعف در تأمین […]

به دنبال حمله تروریستی روز پنج شنبه بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل، صادق مدبر، رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان، شورای اجرائیه حزب حراست اسلامی افغانستان و حزب رفاه ملی افغانستان، این حمله را به شدت نکوهش کرده و از حکومت به خاطر ضعف در تأمین امنیت مردم انتقاد نموده اند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در یک پیام صادق مدبر، رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی افغانستان آمده است: “حمله تروریستی بر مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در غرب کابل که به اثر آن بیش از صد تن به شمول خبرنگاران شهید و زخمی شده‌اند، مایه تأسف و تأثر عمیق گردید. اینجانب، ضمن محکوم نمودن این حمله فاجعه‌بار، برای شهدا درجات بلند در پیشگاه قادر متعال و به زخمی‌ها شفا و تندرستی استدعا دارم”.

 

آقای مدبر افزوده است: “این حمله تروریستیِ بار دیگر ثابت کرد که حکومت توانایی تأمین امنیت مردم را حتی در پایتخت ندارد و تروریستان با استفاده از این شرایط به صورت متداوم از مردم قربانی می‌گیرند. بالارفتن گراف ناامنی و کشتارهای دسته‌های جمعی باید مسئولان امنیتی را وادار به پیدا کردن راه‌حل اساسیِ تأمین امنیت کند”.

 

از سوی دیگر، در یک پیام شورای اجراییه حزب حراست اسلامی افغانستان آمده است: “دستان پلید و سفاک دشمنان قساوت پیشه باری دیگر از آستین جهالت، توحش و ترور به در آمد و ده ها انسان مظلوم، بی دفاع، بی گناه، غریب و ملکی را به خاک و خون نشاند و ده ها انسان دیگر را ماتم زده و اندوهگین کردند و چه بسا فرزندان خردسال یتیم شدند و خانواده های بسیاری بی سرپرست”.

 

شورای حزب حراست اسلامی افغانستان خاطرنشان کرده است: “شواهد و قرآین نشان می دهد که چنین حملات هدفمند، سازماندهی شده و گسترده، بدون همکاری و راهنمایی عوامل نفوذی و داخلی در مراکز مشخص امکان پذیر نیست، بنابرین حکومت مسئولیت دارد تا از طریق ارگان های استخباراتی و کشفی عوامل پشت صحنه دهشت را شناسایی نموده و مورد پیگرد قانونی قرار دهد. تا از این طریق، نظم و امنیت به جامعه برگشته، عدالت اجرا شده و تسلی خاطر داغدیدگان حاصل گردد”.

 

این حزب از حکومت که مطابق قانون مکلف به حفظ جان ومال و تامین امنیت مردم است، خواسته تا طراحان این جنایت هولناک را در اسرع وقت شناسایی نموده و به کیفر اعمال ننگین شان برساند و تدابیرشدید امنیتی را در محلات آسیب پذیر(اماکن مذهبی، فرهنگی، علمی) و سایر محلات مورد تهدید به اجرا گزارد؛ تا از تکرار چنین فجایع تلخ جلوگیری صورت بگیرد.

 

حزب رفاه ملی افغانستان نیز حمله تروریستی به مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا در کابل را به شدت محکوم نموده و آن را کار عناصر مزدور، خود فروخته و تروریست های وابسته به اجانب و بیگانگان می داند که با هدایت کشورهای خارجی انجام گردیده است.

حزب رفاه ملی افغانستان در پیام خود خواستار وضاحت دولت در قبال این عمل تروریستی گردیده و آن را مشکوک و غیر قابل توجیه می داند، امید است دولت و نیروهای امنیتی کشور عاملاً این حادثه غم انگیز و مسببین واقعی آن را به پنجه قانون سپرده تا مرحمی بر زخم های آزرده و دردهای سهمگین خانواده های معظم شهداء این حادثه باشد.

 

این حزب تأکید کرده که دولت اگر واقعاً نمی تواند امنیت احزاب و جریان های سیاسی و مراکز فرهنگی، خبرنگاران و مردم را بگیرد، صادقانه برای مردم اعلام کند که توان گرفتن امنیت مردم را ندارد؛ تا نخبگان و مردم خود چاره ای بیندیشند؛ دولت وحدت ملی تا به امروز در قبال مردم افغانستان بی تفاوت و غیر مسئولانه عمل نموده و همواره نسبت به امنیت احزاب، مرکز فرهنگی و خبرنگاران و مردم بی تفاوت بوده، امید است بعد از این در سیاست هایش تجدید نظر نماید.

 

بر اساس آخرین گزارش ها، در حمله تروریستی و انتحاری روز پنج شنبه ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، ۵۰ تن شهید و ۹۰ تن دیگر زخمی شده اند که همه غیرنظامی اند.