• تاریخ انشار: ۱ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31084
  • 24 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وحدت حقیقت دین است و موجب نجات جهان اسلام می‌شود

همزمان با میلاد مسعود پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت، یک کارشناس مسایل دینی اهل سنت می گوید: وحدت از مفاهیم بزرگ اسلامی و حقیقت دین بوده که سبب نجات، ترقی و تعالی جهان اسلام می شود و در عصر امام مهدی(عج) به صورت جهان‌شمول پرچم اسلام به اهتزاز درآورده می شود.

خبرگزاری صدای افغان(آوا)- بلخ: رور جمعه (۳۰ میزان) گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی، اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف تحت عنوان «پیامبر اسلام (ص)، اسوه اخوت میان مسلمین» با حضور کارشناسان دینی، فرهنگیان و دانشجویان برگزار شد.

محراب الدین جویا؛ استاد دانشگاه بلخ و آگاه مسایل دینی اهل سنت می گوید: ۱۳ سال عمر پیامبر برای تفکر و انسانیت صرف شده که تمرکز اصلی آن بر تربیت انسان و آدم سازی بود و شخصیت هایی را ساخت و الگوهایی را به جامعه بشری تقدیم کرد که اینها در هیچ مقطع زمانی از خود ضعفی نشان ندادند.

به باور وی، مسلمانان امروزی شیوه های تربیتی رسول خدا را فراموش کرده اند؛ چرا که انسان در حالت های مختلف تغییر کیفیت می کند و زمامدار جامعه اسلامی باید انسانی باشد که در هر حالت مطابق دستورات دین اسلام کار کند و هر لحظه خداوند متعال را حاضر و ناظر بر اعمال و افعال خود بداند.

این استاد دانشگاه حنفی مذهب بیان کرد که وحدت از مفاهیم بزرگ اسلامی و حقیقت دین بوده که سبب نجات، ترقی و تعالی جهان اسلام می شود و اگر ما آن را به وجود نیاوریم در عصر امام مهدی(عج) به صورت جهان‌شمول پرچم اسلام به اهتزاز درآورده می شود و در صورتی که اتحاد مردم از بین برود نصرت خداوند متعال قطع می گردد.

حجت السلام علی اکبر نورالحق خلیلی؛ سرپرست دفتر تبیان در بلخ نیز به عنوان یکی دیگر از کارشناسان این گفتمان با بیان اینکه بزرگداشت از هفته میلاد حضرت محمد(ص) در جامعه اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار می باشد گفت: تجلیل و اکرام، وحدت و اخوت ریشه های قرآنی دارد و اصل کلام وحی هستند.

به گفته وی زمانی که نبی مکرم اسلام پا به عرصه گیتی می گذارد نوری تمام عالم را فرامی گیرد و تمام بت ها در مکه و سایر مناطق را به زمین می ریزد، پادشاهان و زورگویان عالم از سخن و منطق بازمی مانند و همه ملائکه آسمان در کنار پیغمبر حضور پیدا می کنند آب و غذا برای حضرت آمنه از بهشت می آید.   

این عالم دین می گوید: وقتی پیامبر بعد از ۱۳ سال اقامت در مکه وارد مدینه شد از طرف خداوند مامور حل و فصل نزاع خونین ۱۲۰ ساله دو قوم اوس و خزرج می شود که در اولین جلسه خطاب به آن مردم می گوید دوتا دوتا باهم برادر دینی شوید در نتیجه ۳۰۰ نفر باهم برادر ایمانی شدند و در همین حال امام علی (ع) اشک ریخت و به پیامبر گفت همه باهم برادر شدند؛ اما بین من و کسی دیگر عقد اخوت برقرار نشد. رسول خدا(ص) می گوید: تو را برای خودم نگه داشته ام. تو در دنیا و آخرت برادر من هستی.

قابل ذکر است که این گفتمان با اظهار نظر دانشجویان و سؤال و جواب محصلین از کارشناسان به پایان رسید.