• تاریخ انشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7396
  • 1,123 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وحدت خواهی امام راحل نقطه ی عطفی در تاریخ وحدت مسلمین بود/ دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان، وحدت هدف و برنامه دارند

حجت الاسلام و المسملین سید محمد حسین واعظی حسینی در همایش بازخوانی و تبیین اندیشه های امام خمینی(ره) با اشاره به تاریخ پر فراز و نشیب جوامع اسلامی  و صدمات  و خساراتی که از ناحیه تفرقه دیده اند گفت: در طول تاریخ افرادی چون سید جمال الدین افغانی، شیخ محمد عبده شیخ محمود شتتوت رئیس […]

حجت الاسلام و المسملین سید محمد حسین واعظی حسینی در همایش بازخوانی و تبیین اندیشه های امام خمینی(ره) با اشاره به تاریخ پر فراز و نشیب جوامع اسلامی  و صدمات  و خساراتی که از ناحیه تفرقه دیده اند گفت: در طول تاریخ افرادی چون سید جمال الدین افغانی، شیخ محمد عبده شیخ محمود شتتوت رئیس الازهر مصر  هریک به نوبه ی خود در صدد تفرقه زدایی  و ایجاد وحدت مبادرت کردند تا قلب داغدار و خونین امت اسلامی را التیام بخشند.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین واعظی؛ مسئول بخش علما و مبلغین مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد: با وجود این تلاش های وحدت طلبانه علما ، معلمان و بزرگان اعم از شیعه و سنیف باز هم ملت های اسلامی همچان در تب و تاب تفرقه می سوختند و استعمارگران شرق و غرب و یهود با دامن زدن به آتش تفرقه بین مسلمین به غارت منابع کشورهای اسلامی می پرداختند.

وی هدف اصلی دشمنان اسلام از ایجاد تفرقه را به یغما بردن منابع و ذخایر زیرزمینی و رو زمینی کشورهای  اسلامی به ویژه طلای سیاه( نفت) عنوان کرد و گفت:  جهالت و نادانی پیروان مذاهب اسلامی از سویی و  اختلاف آنها بر سر فروع و مسایل کوچک و فراموشی اصول مشترک از سوی دیگر، دست به دست هم داده بودند تا رزو به روز آتش فتنه و تفرقه در جوامع اسلامی بر افروخته شود و فاصله بین مسلمین بیشتر و عمیقتر گردد.

مسئول بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در مشهد مقدس به  پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار جمهوری اسلامی در ایران به رهبری حضرت امام خمینی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: با تحقق این انقلاب،  امید رهایی مسلمین و مستضعفین از توطئه ها و وسایس شیطانی استکبار جهانی افق روشن پیدا کرد.

وی افزود: امام خمینی به عنوان منجی بشریت قرن معاصر و احیاگر دین و مجدد اسلام ، در احیا وحدت اسلامی و تحکیم وحدت مسلمین و احراز هویت آنان سنگ تمام گذاشت .

حجت الاسلام و المسلمین واعظی اندیشه وحدت خواهی حضرت امام راحل را از مهمترین و ناب ترین اندیشه های آرمانی ایشان  بر شمرد و از آن به عنوان نقطه ی عطف بزرگی در تاریخ وحدت مسلمین یاد کرد.

وی وحدت در اندیشه ی  امام خمینی را دارای خصوصیات  عبادی و سیاسی دانست و اظهار داشت: تمام سیره ی عملی و نظری امام رحمت الله علیه از هفته ی وحدت، دفاع از جهاد ملت مسلمان افغانستان، پناه دادن به مهاجرین و مجاهدین، بنیانگذاری روز جهانی قدس برائت از مشرکین درحج، دفاع از مستضعفین عالم همه و همه بیانگر سیره ی عملی و دید آرمانی و انگیزه ی امام در موضوع وحدت مسلمین است.

حجت الاسلام و المسلمین واعظی، انگیزه های امام  راحل از وحدت مسلمین را به طور فهرست وار چنین برشمرد: دفاع از کیان اسلام و احیای امر به معروف و نهی از منکر، تامین استقلال و آزادی و شرافت انسانی حل معضلات کشورهای اسلامی و قطع ایادی استکبار جهانی از مقدرات مسلمین.

 

وی با بیان اینکه امام با درک و تشخیص قوی که داشتند،  پیامدهای ویرانگر تفرقه را به خوبی شناخته بودند که در میان امت اسلام در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی ،فرهنگی و نظامی تاثیرات منفی بسیاری بر جای گذاشته بود.

این عالم دینی بیان داشت که امام تنها راه جلوگیری از صدمات و لطمات تفرقه را در وحدت و برادری مسلمین با محوریت اسلام، قرآن و اهل بیت پیامبر می دانستند، نه ملیت، زبان، نژاد رنگ و جغرافیا، تا به این وسیله امت اسلامی در مسیر صراط مستقیم الهی رهنمون گردد.

وی خاطر نشان کرد: دشمنان اسلام برای ضربه زدن به مسلمانان، وحدت هدف و برنامه دارند و مسلمانان را مورد هجمه همه جانبه قرار دادند، ولی چرا ما مسلمان  با هم یکی نمی شویم و به ندای وحدت بخش قرآن جواب مثبت نمی دهیم .

مسئول بخش علما و مبلغین مرکز فعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، وحدت و همبستگی در بین مسلمین و دوری از تفرقه را یک وظیفه مهم اسلامی برشمرد و تمام مسلمان را سربازانی توصیف کرد که برای دفاع از کیان اسلام باید با هم متحد باشند.

وی شکستن وحدت مسلمانان را هم تراز کفر توصیف کرد و گفت: علمای دینی باید در وحدت مسلمین مانند انبیای الهی پیش قدم باشند و برای ایجاد وحدت اول خودشان متحد شوند تا بتوانند امت اسلامی را به وحدت رهنمون سازند.

این عالم دینی تصریح کرد:  امدادهای الهی در سایه ایمان ، وحدت قیام و توکل برخدا به دست می آید و عمل به احکام در بین مسلمان سبب وحدت و اخوت می گردد.

علما باید از حضرت امام راحل (ره) و خلف صالح ایشان امام خامنه ای در همه عرصه های مبارزاتی مخصوصا در اندیشه ی وحدت خواهی تبعیت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اولین ضرورت وحدت از نگاه امام خمینی(ره)

قیام در را ه خدا است اگر مسلمانان تنها به این فرضیه عمل کنند زمینه اصلاح جامعه بشری بطور کلی فراهم خواهد شد و مرحله بعد از قیام استقرار حکومت است، لذا امام بعد از پیروزی انقلاب اولین اقدامش استقرار نظام اسلامی بود.

حجت الاسلام و والمسلیمن واعظی دومین ضرورت وحدت از دیدگاه امام را جلوگیری از توطئه و نفوق استکبار جهانی به سردگی امریکا دانست که با ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمین سعی در رسیدن به هدف خود داشت.

 

وی خاطر نشان کرد: امام راحل (ره)میخواست با وحدت و همبستگی بین مسلمین، ملل اسلامی به استقلال و آزادی و عزت دست یابند و به استکبار جهانی مخصوصا امریکا و اسرائیل اجازه ندهند که در مور کشورهای اسلامی دخالت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی واعظی در پایان سخنان خود تصریح کرد:

شیطان و استکبار جهانی دشمن صلح و وحدت مسلمین است ونداهای تفرقه انگیز بین مسلمین، بلندگوهای شیطانی هستند و امروز گروه های افراطی _تکفیری و داعش عملا مزدوران امریکا و اسرائیل و آل سعود هستند که مسلمانان را در کشورهای اسلامی همچون سوریه ،عراق ،بحرین ،افغانستان به خاک و خون کشیده اند.

 

شایان ذکر است که این همایش عصر امروز در تالار اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود.