• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27710
  • 464 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وحدت در جامعه اسلامی به معنی ذوب شدن و دست کشیدن از عقاید نیست/ هدف جریان های تکفیری زدن ریشه اسلام اصیل می باشد

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی؛ مسوول علمای نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس در پاسخ به این سوال که شرایط  کنونی جهان اسلام را چگونه ارزیابی میکنند، اظهار کرد: وضعیت جهان اسلام در نتیجه ی توطئه ها و دسیسه های شیاطین بزرگ و گروه های وابسته به آنها در شرایط […]

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی؛ مسوول علمای نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس در پاسخ به این سوال که شرایط  کنونی جهان اسلام را چگونه ارزیابی میکنند، اظهار کرد: وضعیت جهان اسلام در نتیجه ی توطئه ها و دسیسه های شیاطین بزرگ و گروه های وابسته به آنها در شرایط بحرانی قرار دارد.قدرت‌های بزرگ استکباری تلاش دارند که همواره مسلمانان دچار تفرقه و تشتت در جامعه باشند،تا آنها در سایه همین تفرقه اهداف استعماری خودشان را دنبال کنند.

 

وی در تشریح برنامه های قدرت‌های بزرگ شیطانی گفت: دشمنان اول یک برنامه سیطره کامل فرهنگی ایجاد می‌کنند ، سپس زمینه را برای استعمار و تحقق اهداف سیاسی ، نظامی، اجتماعی و اقتصادی خود فراهم می سازند.

 

آقای هاشمی متذکر شد،  با توجه به شرایط  کنونی جهان اسلام با وضعیتی که پیش آمده است، گروه های وابسته به استکبار هستند، با سو استفاده از نام تشیع و تسنن  شب و روز تلاش دارند تا بین مسلمانان تفرقه ایجاد کنند.

 

مسوول بخش علمای نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس، وظایف علمای اسلام و شخصیت های دلسوز به مسلمین را بسیار سنگین و دشواری توصیف کرد و خاطر نشان کرد، بزرگان باید هم خود عملا و علما در مسیر وحدت حرکت کنند و هم افکار جامعه  و همه مسلمانان را در مسیر اخوت و برادری و یک پارچه گری هدایت نمایند.

 

مولوی سامانی از شخصیت های اهل سنت مقیم شهر مشهد مقدس نیز در این گفتگو در رابطه با  اهداف و برنامه های دشمنان برای ضربه زدن به اسلام اذعان کرد: در گام نخست باید دشمنان اسلام را بشناسیم ، چون مشکل بزرگی که با آن مواجه هستیم، این است که در ادبیات ما و ادبیات اسلامی هنوز تعریف واضحی ازدوست و دشمن ارائه نشده است.

 

وی گفت: باید اول با توجه به آیات قرآن، دوست و دشمن را شناخت و سپس درباره مقابله با برنامه و توطئه های آنان تصمیم گیری نماییم و همانطور که در  قرآن کریم می‌فرمایند:با دوستان خود رحمت داشته باشیم، و با دشمنان سرسخت باشیم

 

مولوی سامانی یادآور شد،  مستشرقین که به عبارتی روی اسلام تحقیق میکنند  ، دنبال این هستند که برای همه ی اقشار و سنین مختلف جامعه مشکلی مطابق با خودشان ایجاد کنند و آن ها را منحرف کنند و آنچه که در بحث مذهبی  مسلمانان را دچار خطر  می کند ، تعدد فرقه هایی می باشد که دارای اساس و بنیاد نیستند.

 

وی حکم تکفیر را دومین معضلی دانست که  دشمنان در جوامع  اسلامی و در بین مذاهب اسلامی جاری کردند که به  راحتی آب خوردن، حکم تکفیر طرف مقابل را می‌دهند.

 

وی  با بیان اینکه گاهی نمی توان دشمن را شناسایی کرد ،دشمن به عنوان یک دوست به ما نزدیک می شود ، خاطر نشان کرد: شناخت منافقین سخت می باشد اما اگر اعمال و صحبت های آن ها را با شاخصه قرآن بسنجیم، اگر مورد تایید قرآن بود ، یقینا  دوست محسوب می شوند و اما اگر با دید دوستی آمده بودند اما صحبت هایی میکنند که بوی نفاق می دهد و قرآن تایید نمی کند، حتی اگربگویند لااله لااالله محمد رسول الله  یعنی دوست نیستند.

 

وی در تکمیل مطلب فوق گفت: خوارج حافظان قرآن بودند هم از لحاظ سنت بسیار قوی، اما وقتی که اعمال آن ها را به قرآن عرضه نماییم، اعمال شان مطابق با قرآن نیست ، به همین دلیل هم با آنها جنگ صورت گرفت.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی نیز دشمن شناسی را مهم بر شمرد و گفت:یکی از وظایف مهمی که امروز مسلمانان دارند و باید به این وظیفه التزام داشته باشند ،شناخت کافی از دشمن و در مرحله بعد شناسایی طرح ها و نقشه های آن ها می باشد ، دشمن از راه های مختلفی وارد شده و قصد دارد که نهایت استفاده را از وضعیت  آشفته فعلی افغانستان به لحاظ فکری و اعتقادی ببرند.

 

وی ابراز داشت، آنها در تلاشند جوانان تحصیل کرده را تحت جریان ها و اندیشه های مختلف از جمله لاییک،سکولاریستی و فمینیستی  تحت تاثیر قرار دهند و آنها را به عنوان افکار مترقی و پیشرفته مخصوصا در فضای علمی و دانشگاهی افغانستان جا بیاندازند که البته این عمل را با صبر و حوصله  و چراغ خاموش انجام می دهند.

 

هاشمی راستی با اشاره به فعالیت مسیحیت و جریان های تکفیری در افغانستان گفت: جریان های تکفیری  چی سنی و چی شیعه با پشتوانه های قوی مالی و امکانات گسترده کار می کنند، مورد حمایت مالی دشمنان اسلام هم قرار دارند.

 

وی گفت: جریان های تکفیری با نام دین، اعتقادات عده ای  را تحت تاثیر قرارداده اند که قصد آنها  قطع ریشه های اسلام اصیل می باشد که برای مقابله با آنها،  علمای  شیعه و سنی رسالت و مسوولیت سنگینی بر دوش دارند.

 

مولوی سامانی در ادامه گفتگو خاطر نشان کرد:  متاسفانه چیزی که دشمن در ذهن جوانان و روشنفکران فرهیخته علمی و حتی عالم ما القا کرده این است که وحدت، همزیستی و در یک جبهه بودن ، به معنای ذوب شدن است که این کاملا اشتباه می باشد چرا که  که ذوب شدن یعنی انسان از عقاید، آرمان ها و خط قرمز هایش دست بکشد و مطیع یک نفر دیگر شود .

 

آقای هاشمی نیز در رابطه با این موضوع افزود: ماباید به عنوان یک تکلیف و وظیفه شرعی به دنبال تقویت مبانی وحدت در جامعه باشیم و راه آن این نیست که اهل تشیع و اهل سنت چیزی از اعتقادات شان  کم کنند بلکه منظور از وحدت این است که ما سعی کنیم  درکل جهان اسلام مخصوصا افغانستان که فعلا بحران های جدی دامن گیر جامعه و مردم هست، بیشتر بر روی مشترکات صحبت کنند.