• تاریخ انشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 7416
  • 1,177 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وحدت مردم در شرایط موجود از اهم برنامه هاست/ آزادی فعالان فرهنگی دینی، نیازی که فوریت دارد

افغانستان شرایط حساسی را تجربه می کند و دشمنان برنامه های متعددی برای بر هم زدن اوضاع مردم روی دست دارند از جمله دامنه دار کردن اختلافات. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در دیدار با آیت الله صالحی مدرس عنوان گردید.   وی گفت: اگرچه افغانستان از گذشته تا حالا زخمهای […]

افغانستان شرایط حساسی را تجربه می کند و دشمنان برنامه های متعددی برای بر هم زدن اوضاع مردم روی دست دارند از جمله دامنه دار کردن اختلافات. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در دیدار با آیت الله صالحی مدرس عنوان گردید.

 

وی گفت: اگرچه افغانستان از گذشته تا حالا زخمهای فراوانی دیده و آسیب های گسترده ای را در بسیاری عرصه ها تحمل کرده و مردم آن قربانی دسایس گوناگون گردیده، اما همچنان مردم ما از نگاه هماهنگی و همسویی عمومی به خصوص میان شیعه و سنی الگو است، ولی ناگفته نباید گذاشت که وحدت و انسجام مردم ما همچنان مورد توجه دشمنان بوده و برای در هم شکستن آن برنامه های گوناگون روی دست است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: نمایان شدن برخی کشیدگی ها میان جناح های مطرح کشور و سرایت آن در بین مردم، بیش از هر زمان دیگر باعث افزایش نگرانی هاست، این درحالی است که در شرایط موجود، کشور و مردم از هر زمانی بیشتر و گسترده تر نیاز به وحدت دارد.

 

آقای مزاری گفت: با سؤ استفاده از همین اختلافات، مردم ما به خصوص فعالان عرصه های فکری فرهنگی، تحت فشار بوده و مورد باج خواهی و آزار و اذیت برخی به ظاهر نهاد ها قرار می گیرد، چنانچه مدتی است که عده ای از عناصر فعال فرهنگی گرفتاری هایی پیدا کرده و در معرض مشکلات سیاسی قرار گرفته اند

حسینی مزاری با توضیح جایگاه و موقعیت حضرت آیت الله صالحی و اهمیت حضور ایشان در میان نخبگان و مردم، از ایشان تقاضا به عمل آورد تا از یکسو در راستای ایجاد هماهنگی میان علما، دانشگاهیان، فرهیختگان و جناح های مختلف کشور ورود پیدا کرده و از سوی دیگر برای رهایی فرزندان دلسوز وطن از چنگال مشکل آفرینان، وارد عمل گردیده، همگام و همراه با سایر بزرگان، در راستای برگرداندن آرامش و امنیت برای مردم و حلقات اسلامی، اقداماتی روی دست بگیرد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، ضمن اعلام آمادگی مرکز تبیان جهت همکاری با حضرت آیت الله صالحی برای پیگیری مسایل یاد شده، یادآور شد: مرکز تبیان با وجود برنامه های زیاد و گسترده در سطوح مسایل دینی و فرهنگی، کاملا آماده است تا در کنار سایر بزرگان، برای رفع مشکلات عمومی مردم وارد عمل باشد.

 

در ادامه، حضرت آیت الله صالحی ضمن ابراز خرسندی از حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری و هیئت همراهش در محل اقامت ایشان و ارائه گزارشی از وضعیت عمومی به ویژه مشکلات برخی جوانان فعال و مسؤلین تشکلات اسلامی و گرفتاری آنها، گفت: بحث وحدت از مقوله های بسیار مهم است و از گذشته در این رابطه امعان نظر داشته و اقداماتی نیز شده است، اما جای شکی نیست که ایجاد زمینه های وحدت و هماهنگی، کار یک نفر و چند نفر نیست و بایستی همه، دست به کار شوند و ایشان از حسینی مزاری نیزخواست در این عرصه، چون گذشته ورود جدی پیدا کرده، با روی دست گرفتن برنامه مدون، عمل جدی و فراگیر کند.

 

این شخصیت برجسته دینی، با ابراز تاسف از گرفتاری برخی مؤمنین و ابراز آمادگی جدی برای کمک به رهایی آنها، بخشی از مشکلات را ناشی از نابسامانی درونی خواند و خواستار تسریع در جهت تدوین و تنظیم برنامه ای، هم در راستای ایجاد وحدت وهماهنگی و هم برای یاری رساندن به تشکلات اسلامی و مسؤلین آنها، شد.

در همین حال، حجت الاسلام والمسلمین شیخ جواد صالحی با بر شمردن اهمیت کار مرکز تبیان و در راس حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری و گستره و عمق و سابقه پر اهمیت کار فرهنگی و سیاسی ایشان و نیز بزرگ بودن تشکیلات مرکز تبیان، خواستار تهیه یک نقشه راه برای هماهنگ کردن عمومی جناح ها و مردم شد.

 

وی خطاب به آقای مزاری و هیئات همراه گفت: با سابقه درخشانی که حضرتعالی و مرکزتبیان دارید می توانید در شرایط موجود هم، از کارآیی بالایی برخوردار گردید.

 

آقای صالحی با ابراز خوشحالی از حضور آقای مزاری و هیئت همراه در مدرسه علمیه رسالت، آمادگی خویش را برای همراهی با طرح و برنامه عمومی هماهنگ سازی توسط حسینی مزاری و سایر بزرگان اعلام کرد.

گفتنی است: حضرت آیت الله صالحی از شخصیتهای برجسته و از مدرسان با سابقه حوزه علمیه است و تنها شخصیتی عالمی که در حوزه علمیه قم به عنوان مدرس رسمی ایفای وظیفه می کرد ایشان بود و از آن زمان تا حالا صدها شاگرد برجسته حوزوی تقدیم جامعه اسلامی کرده است.

 

ایشان هم اکنون نیز حوزه علمیه رسالت را مدیریت می کند که در آن، بیش از ۲۰۰ طلبه مشغول تحصیل شبانه روزی است.

گرفتاری جوانان مورد اشاره در این دیدار نیز مربوط به فعالان عرصه فرهنگ و اجتماع است که از چندسال بدینسو با موانعی رو برو گردیده و احتمالا با آزار و اذیت حلقات خود سر که مخالف منافع ملی و اسلامی کشور عمل می کنند، مواجه گردیده اند.

در صورت نیاز، در آینده در این زمینه خبرهای مفصلی انعکاس خواهد یافت.