• تاریخ انشار: ۲۵ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 20332
  • 409 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وحدت ملی در آستانه فروپاشی است؛ دولت مسؤول امنیت شیعیان است

به گزارش آوا، در بخشی از بیانیه فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان آمده است: در شرایط حساس و شکننده کنونی، وحدت ملی در افغانستان در معرض تهدیدی جدی قرار دارد و اگر به سرعت تدابیری عملیاتی و همه‌جانبه اتخاذ نشود، افغانستان وارد باتلاق خونین جنگ هولناک فرقه‌ای خواهد شد.   متن کامل بیانیه مرکز تبیان به […]

به گزارش آوا، در بخشی از بیانیه فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان آمده است: در شرایط حساس و شکننده کنونی، وحدت ملی در افغانستان در معرض تهدیدی جدی قرار دارد و اگر به سرعت تدابیری عملیاتی و همه‌جانبه اتخاذ نشود، افغانستان وارد باتلاق خونین جنگ هولناک فرقه‌ای خواهد شد.

 

متن کامل بیانیه مرکز تبیان به شرح ذیل است:

 

بسم رب الشهداء والصدیقین

تروریست های خون آشام تکفیری یکبار دیگر فاجعه آفریدند. کشتار تازه غرب کابل در راستای پروژه حذف همه جانبه شیعیان در افغانستان، صورت می گیرد که از حمایت‌های قوی رژیم های مزدور منطقه و قدرت های استعماری فرامنطقه و حلقات خیانت پیشه داخلی برخوردار است.

 

دشمن تکفیری با هدایت و فرماندهی اتاق های فکر رژیم های استکباری و صهیونیستی، برای نسل‌کشی و تصفیه نژادی شیعیان افغانستان وارد عمل شده است.

 

این جنگ اما به همینجا متوقف نخواهد ماند. کسانی که امروز در حاشیه نشسته اند و در سکوت، مشغول تماشا هستند و یا به صدور یک بیانیه ساده محکومیت اکتفا می کنند، تصور نکنند که دامنه آتشی که برافروخته شده، دامن آنها را نخواهد گرفت.

 

نخستین قربانی این جنگ، وحدت ملی شکننده و آسیب پذیر میان اقوام و مذاهب افغانستان است.

 

در شرایط حساس و شکننده کنونی، وحدت ملی در افغانستان در معرض تهدیدی جدی قرار دارد و اگر به سرعت تدابیری عملیاتی و همه‌جانبه اتخاذ نشود، افغانستان وارد باتلاق خونین جنگ هولناک فرقه‌ای خواهد شد.

 

دولت وحدت ملی در برابر یک آزمون تاریخی و بزرگ قرار گرفته است. باید برای امنیت شیعیان، یک استراتژی آنی و عملیاتی را تدوین و اجرایی کند تا قطبی‌گری و فرقه گرایی که از اهداف اصلی دشمن تروریستی و ارباب ترور‌یست‌پرور آنها در منطقه و جهان است، تحقق پیدا نکند.

 

دولت باید نشان دهد که در این شرایط تلخ و دردناک، در کنار جامعه بزرگ و مردم متمدن شیعیان افغانستان ایستاده و با تکفیری ‌گری و تروریزم وهابی، صادقانه مقابله می کند.

 

باید ثابت شود که تصفیه قومی در سیاست و فرمول توزیع قومی قدرت و پروژه حذف هدفمند شیعیان از سوی جریان های تکفیری، آبشخورهای یگانه و مشترکی ندارند.

 

شیعیان باید به این نتیجه برسند که دستاوردها و درخشش های علمی و توسعه فرهنگی شان، به عنوان خطری در برابر اقوام دیگر، تلقی نمی شود و آنها هم بخشی از خانواده بزرگ اقوام افغانستان و دارای حقوق و امتیازات عادلانه و برابر هستند.

 

دولت مستقیما در قبال امنیت شیعیان مسؤول است؛ هم از نظر فراهم کردن فضای زندگی آرام و صلح آمیز و باثبات برای آنها و هم در حوزه مقابله با دشمنانی که آگاهانه کمر به تصفیه قومی آنها بسته اند.

 

اگر اقدامی صورت نگیرد، وحدت ملی فروخواهد پاشید و دوگانگی خطرناک کنونی میان بدنه جامعه شیعه و دولت مرکزی، تعمیق و تشدید خواهد شد.

 

در آن صورت، هزینه‌های سنگین جنگ یکجانبه ای که علیه شیعیان اعلام شده، بر دوش تماشاچیان و حامیان پیدا و پنهان این پروژه و متحدان زبون و دروغگوی خارجی آنها نیز بار خواهد شد.

 

مسؤولان و اعضای مرکز فعالیت‌های فرهنگی تبیان به عنوان مجموعه‌ای که خود در این راه خطیر، قربانی باورهای مکتبی و اصول برین و بنیادین خود شده است، حمله ناجوانمردانه تروریست‌های خون آشام بر مرکز آموزشی موعود را محکوم می کنند و با خانواده های سوگوار این فاجعه عظیم و دردناک، عمیقا ابراز همدردی و غم‌شریکی می‌نمایند.

 

راه ما ادامه دارد و راه اندازی سیل خون از سوی دشمنان حقیر و ترسو و مزدور ما نمی تواند جوانان بیدار و آگاه شیعه را از پیشرفت و تعالی و ترقی و دستاوردهای شگرف علمی و درخشش‌های تاریخ ساز و حماسه‌آفرین و دشمن‌شکن در همه عرصه‌ها بازدارد.

 

مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان

۲۵ اسد ۱۳۹۷ خورشیدی – کابل