• تاریخ انشار: ۲۲ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31055
  • 16 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وحدت و همدلی، زندگی امن و آرام را برای مردم به ارمغان می‌آورد

مسئول مرکز تبیان در هرات با اشاره به اهمیت حفظ وحدت در کشور می گوید که افغانستان مشتمل بر قوم‌ها و گروه‌های مختلف می‌باشد که اگر تنش و اصطکاکی در میان آنها صورت بگیرد هیچ یک از گروه ها از ضررها و پیامدهای منفی آن در امان نخواهد ماند؛ اما در صورت وحدت و همدلی همه در فضایی امن و آرام می توانند زندگی کنند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا)  – هرات: روز جمعه (۲۳ میزان) به پیشواز فرخنده میلاد باسعادت نبی مکرم اسلام و فرزند برومندش حضرت امام صادق علیهم السلام و هفته وحدت نشست هم اندیشی “ضرورت وحدت؛ اقتدار دولت و همدلی ملت” از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با حضور مسئول و اعضای این مرکز برگزار گردید.

در این نشست، سید عبدالله نایاب، مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی گفت: افغانستان مشتمل بر قوم ها و گروه های مختلف می باشد که اگر تنش و اصطکاکی در میان آنها صورت بگیرد هیچ یک از گروه ها از ضررها و پیامدهای منفی آن در امان نخواهد ماند، اما در صورت وحدت و همدلی همه در فضایی امن و آرام می توانند زندگی کنند.

وی علاوه نمود که ملت ها سبب ایجاد دولت ها می شوند و هر دولتی ناگزیر است تا برای تداوم و اقتدار خود وحدت ملی و اتحاد و اخوت را در راس امور خود قرار بدهد.

آقای نایاب در ادامه اظهار داشت که خداوند ما مسلمانان را همواره به وحدت سفارش نموده و فرعیات موجود در مذهب نباید سبب اختلاف در میان ما شود؛ بلکه اسلام، باید در اولویت زندگی همه ما قرار داشته باشد.

وی با اشاره به اختلافات و تفرقه های موجود در بین مسلمانان، علاوه نمود که برخی عوامل ایجاد اختلاف در بین مسلمانان، درونی (تعصب، جهل، منافع کلان فردی و…) و برخی دیگر عوامل بیرونی(استکبار جهانی) است که نباید مقصر تمام مشکلات را عوامل بیرونی را دانست.

مسئول مرکز تبیان در هرات اظهار داشت: وجود نازنین پیامبر اسلام نماد وحدت، همدلی، اخوت و برادری است و کسانی که حضرت پیامبر را دوست دارند باید از اختلاف، دوئیت، نفاق و چنددستگی پرهیز کنند.

از سوی دیگر، حجت الاسلام محمد طاهر نجفی، عالم دین و مدرس حوزه علمیه در ولایت هرات هم در این مراسم طی سخنانی بیان نمود: پیامبر اکرم در ابتدای بعثت خود در بین صحابی شان عقد اخوت را جاری نموده و آنان را برادر یکدیگر خطاب نمود و مسجد ضرار را که منبع اختلاف میان مسلمانان بود را از بین برد و امروزه نیز کسانی هستند که از آدرس برخی مساجد و بنام ملا در بین مردم ایجاد اختلاف و تفرقه می کنند که مردم باید هوشیار باشند.

وی در ادامه علاوه کرد که در اسلام مساله قوم، نژاد و رنگ پوست مطرح نبود و کسانی که با تقواتر بوده و در راه اسلام بیشتر تلاش می کردند در نزد خدا و پیامبر نیز محبوب تر بودند.

حجت الاسلام نجفی همچنین تاکید کرد که وحدت مورد نظر اسلام تاکتیکی و استراتژیک نبوده؛ بلکه یک اصل از اصول اسلامی می باشد، وحدت به دلایل زیادی در بین مسلمانان واجب و ممکن می باشد.

این عالم دین در هرات همچنین افزود: تنها نسخه شفابخش اسلام این است که مسلمانان به وحدت کلمه برسند و زیر یک پرچم قرار بگیرند.

وی افزود: در صدر اسلام هیچ مرزی در بین سرزمین های اسلامی وجود نداشت و مسلمانان بنام امت اسلامی یاد می شدند؛ اما متاسفاته به دلیل فاصله گرفتن مسلمانان از اسلام ناب محمدی(ص) مرزهای امروزی به وجود آمده که عامل بسیاری از مشکلات مسلمانان می باشد.

او با اشاره به معانی مختلف وحدت اسلامی افزود: مسلمانان باید دارای دشمن مشترک باشند و همه بر روی یک هدف کار بکنند.

حجت الاسلام نجفی در بخشی دیگر از سخنانش در رابطه با اهمیت وحدت در بین مسلمانان گفت: در صورت اختلاف و تفرقه میان مسلمانان دشمن از این فرصت استفاده نموده و برای ضربه زدن به اسلام از این طریق ورود می کنند.

وی همچنین به اهمیت دشمن شناسی و شیطان شناسی در بین مسلمانان تاکید کرد تا بتوانند در برابر دشمن مشترک شان ایستادگی کنند.

در پایان این نشست، بانو انصاری از اعضای مرکز تبیان شعری را در رابطه با وحدت اسلامی دکلمه نموده و متعاقبا حاضرین سوالات و نظریات شان را پیرامون موضوع نشست مطرح نمودند.