• تاریخ انشار: 28 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16093
  • 287 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وزارت صحت: حمله‌ی انتحاری در کابل ۴۱ شهید و ۸۴ زخمی برجا گذاشت

وزارت صحت عامه می‌گوید که در حمله‌ی انتحاری صبح امروز (پنج‌شنبه، هفتم جدی) بر مرکز  فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در غرب شهر کابل، ۴۱ نفر شهید و ۸۴ تن دیگر زخمی شدند. کشته و زخمی‌های این رویداد همه غیرنظامی‌اند. وحید مجروح، سخن‌گوی وزارت صحت عامه در نشست خبری مشترک […]

وزارت صحت عامه می‌گوید که در حمله‌ی انتحاری صبح امروز (پنج‌شنبه، هفتم جدی) بر مرکز  فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در غرب شهر کابل، ۴۱ نفر شهید و ۸۴ تن دیگر زخمی شدند. کشته و زخمی‌های این رویداد همه غیرنظامی‌اند.

وحید مجروح، سخن‌گوی وزارت صحت عامه در نشست خبری مشترک با سرپرست دفتر سخن‌گوی ریاست‌جمهوری و سخن‌گوی وزارت داخله گفت در این حمله‌، ۴۱ نفر به‌شمول ۳۵ مرد، چهار زن و دو کودک شهید و ۸۴ تن دیگر به‌شمول ۷۶ مرد و شش زن زخمی شده‌اند.

اما آمار قربانیان این رویداد براساس فهرستی که از شفاخانه‌های کابل به‌دست آمده، نشان می‌دهد که در این رویداد ۴۲ نفر کشته و ۸۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

آمار تلفات این رویداد هرلحظه در حال افزایش بوده است.

آقای مجروح گفت که تمامی قربانیان این رویداد غیرنظامیان هستند که وضعیت صحی پنج نفر از زخمیان وخیم گزارش شده است.

به گفته‌ی وی، تمامی شفاخانه‌های شهر خدمات صحی را به زخمیان این رویداد به‌صورت مؤثر عرضه کرده‌‌اند.

 

نجیب دانش، سخن‌گوی وزارت داخله نیز در این نشست گفت که آن عده از نیروهای پولیس که برای تامین امنیت تجمع کنند‌گان کارش را به درستی انجام ندادند، مطابق قانون مجازات خواهند شد.

وی تأکید کرد که وزارت داخله هیأتی را برای بررسی حمله‌ی امروز در غرب شهر کابل موظف کرده است تا این رویداد را به‌صورت همه‌جانبه بررسی کند.

 

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخن‌گوی ریاست‌جمهوری می‌گوید که رییس‌جمهو به مسئولان هدایت داده‌است تا ضمن بررسی چگونگی حمله‌ی انتحاری بر مرکز تبیان، به زخمی‌ها و قربانیان این رویداد رسیدگی عاجل صورت گیرد.

 

آقای مرتضوی افزود که وحدت مذهبی در افغانستان در سطح کشور‌های اسلامی و منطقه بی‌نظیر است و هر توطئه و اقدام تروریستی با هدف خدشه وارد کردن به این وحدت، ناکام خواهد شد.

 

مرتضوی گفت که افغانستان مخالف هرنوع جنگ نیابتی در کشورهای دیگر بوده و اجازه نخواهد داد افغانستان به میدان چنین جنگی مبدل شود.

حمله‌ی انتحاری بر مرکز فرهنگی «تبیان» و خبرگزاری صدای افغان (آوا) حوالی ساعت ۱۰:۱۰ دقیقه قبل از ظهر رخ‌داد. گفته‌ می‌شود مراسمی در این مرکز فرهنگی جریان داشت و فرد انتحاری در میان اشتراک کنندگان این مراسم جا زده بود. همچنان گزارش شده که پس از حمله‌ی انتحاری، دو انفجار دیگر نیز رخ داده است.

 

مسئولیت این حمله را گروه تروریستی داعش به عهده گرفته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی گروه طالبان در اعلامیه‌یی گفته است که این حمله ربطی به گروه طالبان ندارد.

 

خبرگزاری صدای افغان از رسانه های پرمخاطب و فعال افغانستان محسوب می شود که رویکرد آن، در کنار بازتاب سریع، به‌هنگام، دقیق و حرفه‌ای رویدادهای روز افغانستان، منطقه و جهان، نقد رویکردهای افراطی به دین و سوء استفاده گروه های تکفیری و تروریستی از اسلام برای تحقق آمال و امیال دشمنان اسلام و مسلمانان می باشد.

 

این خبرگزاری به طور ویژه، دیدگاه های آگاهان و منتقدانی را بازتاب می دهد که از توسعه پرسش برانگیز و سیستماتیک تفکر افراط و تکفیر و ترور در افغانستان به ویژه گروه تروریستی داعش به منظور تبدیل کشور ما به پایگاهی امن برای ایدئولوژی منحط تروریست های تکفیری که عملا در استخدام جریان های استعماری و قدرت های بیگانه اسلام ستیز قرار دارند، ابراز نگرانی می کنند و نسبت به تبعات ویرانگر آن برای همزیستی صلح‌آمیز و مثال زدنی شیعه و سنی در افغانستان، هشدار می دهند.

 

مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز به عنوان حامی خبرگزاری به بیشترین تبیین و ترویج فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت و بازتاب طرح ها و توطئه های دشمن و نیز آگاهانیدن مردم در راستای دفاع از دین و میهن برنامه داشت.

 

مرکز تبیان یکی از برجسته ترین و بزرگترین تشکیلات فرهنگی اجتماعی در افعانستان است که در بسیاری از ولایات افعانستان فعال است و دفتر مرکزی آن امروز آماج حمله قرار گرفت.