• تاریخ انشار: ۲ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22056
  • 571 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وضعیت فعلی مردم در داخل و خارج افغانستان نتیجه سکوت مرگبار علمای اهل تشیع و تسنن است/ علما شیعه و سنی مهر سکوت را بشکنند و علیه وقایع کشور اعلام موضع نمایند

حسینی مزاری، وضعیت کنونی در کشور را تحمیل شده بر مردم افغانستان دانست و گفت: این وضعیت بد بدین خاطر است که علمای اهل سنت و تشیع ما سکوت مرگبار اختیار کرده اند و در صحنه های سیاسی و مبارزاتی حضور ندارند،   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) مراسم باشکوه سوگواری عاشورای حسینی با حضور […]

حسینی مزاری، وضعیت کنونی در کشور را تحمیل شده بر مردم افغانستان دانست و گفت: این وضعیت بد بدین خاطر است که علمای اهل سنت و تشیع ما سکوت مرگبار اختیار کرده اند و در صحنه های سیاسی و مبارزاتی حضور ندارند،

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) مراسم باشکوه سوگواری عاشورای حسینی با حضور علما، شخصیت های مختلف دانشمند، دانشجو، دانش آموز و اقشار مختلف مهاجرین افغانستانی اعم از اهل تشیع و تسنن، در مسجد ابوالفضلی شهر مشهد مقدس با سخنرانی رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، برگزار شد.

 

سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه حضور در محافل عزاداری مهاجرین افغانستانی، ظهر عاشورای حسینی در مراسمی که با حضور اهل تشیع و تسنن برای سوگواری سیدالشهداء برگزار شده بود، سخنرانی کرد و گفت: در شرایطی که امروز ما با مشکلات و معضلات دست و پنجه نرم می کنیم، نیاز به الگو داریم تا بر مشکلات و معضلات موجود فایق آییم.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه الگوی اصلی ما خود خدای متعال است که تمام دستورات زندگی و راه و روش زیستن را در قرآن کریم برای ما بیان نموده، خاطر نشان کرد: رسول گرامی اسلام دیگر الگوی زندگی ماست و پس از ایشان امامان معصوم و بزرگان دینی و مراجع عظام و شخصیت های مبارزی که در گذشته بودند و یا در حال حاضر در صحنه حضور دارند همه ی اینها الگوهایی هستند و درس ها و نکات آموزنده ای برای ما به ودیعه گذارده اند.

 

وی اهل عمل بودن را برای توفیق مهم خواند و  اظهار داشت: با یک مطالعه خیلی اندک و سرانگشتی متوجه می شویم که در مبارزه امام حسین(ع) بسته ی کامل آموزشی وجود دارد که اگر ما به درستی از آن استفاده کنیم موفق خواهیم بود و آن بسته عبارت است از سیاست حسینی.

 

حسینی مزاری یادآور شد که طی سخنانی که در مراسم روز تاسوعای حسینی در مرکز بزرگ فرهنگی باقرالعلوم داشت نیز در رابطه با سیاست نهضت امام حسین(ع) صحبت کرده و گفته که متاسفانه در بین اجتماع مسلمین، تا واژه و عنوان سیاست مطرح میشود، طرف با اکراه نگاه میکند و گاهی ممکن است از موضوع سیاسی یا از صحبت سیاسی تنفر داشته باشد که این نتیجه برنامه های دشمن است، متاسفانه دشمن در یک جنگ‌نرم به گونه ای حرکت کرده است که راه، اندیشه و برنامه زندگی مسلمانان را از سیاست خالص اسلامی دور کند.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در تشریح ترس دشمنان از ورود مسلمانان به وادی سیاست گفت: دشمن میداند، اگر علما، فرهنگیان، دانشگاهیان، بازاران، متنفذین و اقشار مختلف مسلمانان با فکر  و روح سیاسی زندگی کنند، رشد می کنند و قدرتمند خواهند شد و دیگر راهی برای تسلط بر مقدرات مسلمبن پیدا نخواهند کرد.

 

این عالم دینی در توضیح سیاست حسینی بیان داشت: سیاست حسینی، سیاستی است که در دایره و درون آن معنویت، فرهنگ، آموزش، رسانه، اجتماع، اقتصاد، نظام‌، امنیت و تمام آن چیزی که برای زندگی یک انسان و یک بشر لازم باشد، موجود است.

 

حسینی مزاری متذکر شد: اگر ما در زندگی خود متمسک به سیاست حسینی شویم، قطعا از جمله پیروان خالص آن حضرت خواهیم بود و میتوانیم در مبارزات و مجاهدات خود به توفیقات جدی دست پیدا بکنیم، هرچند ممکن است که به صورت کامل در همه رشته ها توفیق نداشته باشیم.

n00171152-r-b-030

وی در تشریح عدم موفقیت افراد در همه رشته ها اظهار داشت: ممکن است که فرد فرهنگی نتواند کار اقتصادی انجام دهد، و یا کسی که رسانه ای است در کار نظامی موفق باشد، اما اگر هر کسی در رشته خودش با روح سیاسی وارد عمل شود، بعد تمام این رشته ها به نحوی با همدیگر وصل شوند، فرهنگ سازی صورت می گیرد که پیامد آن جریان سازی در سطح جامعه می باشد، مردم و افکار عمومی جامعه به یک سمت و سوی خاصی که رهبر مبارزه و رهبر جهاد میخواهد سوق داده می شود.

 

حسینی مزاری از پرداختن صرف به کار اقتصادی، فرهنگی و دیگر کارها، و اکراه داشتن از ورود به سیاست انتقاد کرد و گفت: عزیز برادر، همین کار فرهنگی شما، بخشی از یک کار سیاسی است، سیاست یعنی چه؟ یعنی، اداره امور اجتماع مطابق نظر دانشمندان اسلام.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به تنفر عامه مردم از مسائل سیاسی، تصریح کرد: امروزه، گاهی مردم فکر میکنند که سیاست یعنی دروغ، سیاست یعنی کلک، سیاست یعنی نیرنگ، نخیر آقا! این سیاست، سیاستِ شیطانی است. این سیاستی است که امروز غرب علیه دنیای اسلام در پیش گرفته است، اما منظور ما از سیاست، سیاست پیامبر، علی، فاطمه، حسن و حسین و اولاد آنها(علیهم السلام) است، سیاستی که نشأت گرفته از قرآن است.

 

این عالم دینی ابراز داشت: در حالی که قرآن برای ما روش زندگی تعیین کرده است، اما ما از مسائل سیاسی اسلامی، سیاست اسلامی روگردان شویم، این بدان معناست که شما ضد خدا و قرآن عمل می کنی چرا که سیاست گذار اصلی خود خدای متعال است. آیا خدایی که تمام کون و مکان، انسان و بشر را خلق کرده برای اداره امور این همه موجودات سیاستی ندارد؟

 

حسینی مزاری به قیام و مبارزه امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: امام حسین(ع) هم بر اساس سیاستی که داشت، مبارزه کرد و تلاش داشت که این سیاست در زندگی خودش جا بیافتد و اگر خودش پیروز نشد این سیاست به ارمغان و ودیعه گذاشته شود، تا بقیه مسلمین از سیاست حسینی پیروی و عمل کنند و  محور سیاست حسینی(ع) بحث امر به معروف و نهی از منکر است.

 

این صاحب نظر امور سیاسی و فرهنگی تصریح کرد: تمام اقشار اعم از فرهنگی، نظامی، رسانه ای، کسبه، بازاری و همه مسلمانان در هر رشته ای که کار و فعالیت می کنند، اگر با تاکید بر سیاست حسینی و در ارتباط با او عمل  کنند، موفق می شوند، چون اینها زمانی و در یک جایی با هم مرتبط می شوند که نتیجه آن جریان سازی و هدایت جامعه به سمت مطلوب می باشد، همانطور که پیامبر اکرم(ص)، امیرالمومنین علی(ع)،  و دیگر ائمه معصومین(علیهم السلام) تلاش و علمکرد آن بزرگواران در رابطه با اداره امور اجتماع است.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه اسلام اصولا هیچ چیز غیر سیاسی ندارد، از شیوع این طرز تفکر  و تصور در بین افکار عمومی که فلان آقا کار سیاسی میکند طرف او نرو،  فلانی گپش گپ سیاسی است، فلانی مجلس عزا و قرآن خوانی و جشن غدیر را سیاسی کرده است، به شدت انتقاد کرد و گفت: تمام امور اسلام بر مبنای سیاستی است که خداوند در قرآن گذاشته است و در اختیار ما و شما مانده تا ما بر اساس آن عمل و امور خود را مدیرت کنیم.

n00171152-r-b-040

وی در ادامه سخنان خود در جمع عزاداران اهل تشیع و تسنن عاشورای حسینی در مسجد ابوالفضلی مشهد مقدس، به توطئه ها و طرح های دشمنان برای دور کردن مسلمانان از عرصه سیاست، گریزی زد و خاطر نشان ساخت: اینکه امروز، استکبار تلاش دارد تا روح سیاسی را از کار ما بیرون کند بخاطر این است که می خواهد ما و شما ، مدیر، رهبر و تصمیم گیرنده ی سرنوشت خود نباشیم، بلکه عناصری عاطل و باطل و اسیر باشیم. این دید دشمن است که از زمان صدر اسلام به خصوص در زمان امام حسین(ع) و بعد از آن هم این رویه وجود داشت و تاحالا هم وجود دارد.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه  علما، بزرگان و نخبگان ما امروز در دام توطئه دشمن گرفتار شده اند متذکر شد: اگر  علما و بزرگان ما اعم از شیعه و سنی شناخت اصلی و اساسی از نهضت امام حسین(ع)داشته باشند، امروز صاحب کشور خود می شدیم بعد از چهارده سال، جهاد پیروز شد، ما صاحب مملکتیم؟ کو؟؟؟ در کجای کشور، ما سلطه داریم؟ در کجای مملکت حضور و اشراف داریم؟ نه رئیس جمهور به حرف مردم است، نه وزرا به حرف مردم است، نه والی ها، چرا؟؟ بخاطر اینکه ما در عرصه حضور نداریم و شخصیت های شیعه و سنی ما بر اساس سیاست حسین(ع) عمل نکرده اند، امروز هم همینگونه است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، به واکنش هایی  که پس از هر سخنرانی وی از سوی برخی از افراد صورت می گیرد، تصریح کرد: اگر در یک جایی هم سخن گفتم بعضی بزرگان به خود می گیرند که آقای حسینی مزاری ما را گفت، من علیه فرد، جریان، طیف خاصی صحبت نمی کنم، بلکه این موارد، مطالبه عمومی مردم ماست.

 

وی با بیان گذشت قرن ها از نهضت امام حسین(ع)، از عدم نهادینه شدن شمه ای از شجاعت، عظمت، فداکاری سید الشهدا در وجود ما، در داخل افغانستان یا در سطح مهاجرین گِله کرد و گفت: یکی از خصوصیات حسینی بودن این است که از دیدن همدیگر بشاش و خوشحال بشویم نه اینکه ناراحت شویم، این نه تنها روحیه حسینی نیست، بلکه هر شخصی، هر روحانی، هر آیت الله، هر مرجعی، هر مولوی و  هر مولانایی که یک چنین روحیه ای داشته باشند روحیه ی یزیدی است، روحیه اسلامی، روحیه ی شیعی، روحیه ی سنی نیست، روحیه ای است که امروز استکبار جهانی می خواهد ما در این مسیر باشیم و برده گونه زندگی کنیم.

 

حسینی مزاری در بخشی از سخنان خود به زندگی مهاجرین در ایران اشاره کرد و گفت: مهاجرین ما با مشکلات زیادی مواجه هستند، اما جمهوری اسلامی ایران هم هزاران مشکل دارد به کدامش برسد.

 

وی با بیان اینکه خود مردم باید به فکر حل مشکلات خود باشند، اظهار داشت: اگر ده نفر عالم شجاع و متدین در صحنه باشند و در راستای حل مشکلات مهاجرین با ارگان ها و شخصیت های جمهوری اسلامی درست و قاطعانه صحبت کنند، آنها حرف می شنوند و عمل می کنند چرا که من در هر ارگانی در رابطه با مسائل مهاجرین صحبت کردم، گوش دادند و به دنبال حل مسائل بیرون شدند، و گشایش های صورت گرفته در این روزها، نتیجه پیگیری های ما بوده حالا بعضی از دیگر دوستان هم شاید تلاش کرده باشند.

 

حسینی مزاری خاطر نشان کرد: چرا با وجود هزاران روحانی شیعه در این مملکت با وجود هزاران روحانی اهل سنت در این مملکت سه میلیون مهاجر ما صدها مشکل داشته باشند، حتی برای دریافت یک پاسپورت از سفارت و کنسولگری های افغانستان مشکل دارند.

 

وی به هزینه سنگین دریافت پاسپورت با وجود افزایش بهای دالر و ضعف اقتصادی خانواده های مهاجر افغانستانی اشاره کرد و گفت: کجاست روحانیت ما که در این رابطه داد بزنند و مشکلات مهاجرین را مطرح کنند، این مهاجرین که دیگر زبان و توان ندارند، روحانیت ما امروز چرا پیشتاز نیستند، چرا باهم وحدت ندارند،  روحانیت شیعه و روحانیت سنی چرا نشست های مشترک ماهانه و شش ماه ندارند، چرا باهم هم نظری نمیکنند؟!.

n00171152-r-b-013

حسینی مزاری با اشاره به تشکیل جلسات عزاداری، گریه و اشک ریختن ها گفت: علاوه بر اینها ما باید یک ذره غیرت حسینی را در وجود خود نهادینه کنیم و به فکر مردم باشیم، بازاریان ما مشکل دارند، کسبه ما مشکل دارند، میلیاردها تومان در مغازه سرمایه گذاری کرده اما به نام خودش نیست باید مجوز یک ایرانی هم باشد تا بتواند کار کند، چرا یک چنین ملت سرافرازی که چهارده سال در افغانستان جهاد کردند، عظمت آفریدند امروز اینگونه ذلیل باشند.

 

این فعال اجتماعی و پیگیر امور مهاجرین، وضعیت کنونی مهاجرین را متوجه کشور میزبان ندانست و گفت:  انتقاد ما متوجه جمهوری اسلامی ایران نیست، جمهوری اسلامی خودش هزاران مشکل دارد و انصافا در رابطه با مسائل مهاجرین توجه دارد و سعی کرده تا مشکلاتشان را حل بکند  و این که برخی از مشکلات به زمین مانده اند و حل نمیشوند گناه خودمان است که در صحنه نیستیم.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، ضمن انتقاد از وجود شکاف و فاصله بین شخصیت ها، روحانیون، مراکز و نهادهای مرتبط با مهاجرین، گفت: وقتی ما خودمان همسو نیستیم، از جمهوری اسلامی ایران چه گلایه داشته باشیم، ماهایی که در غم و شادی جمهوری اسلامی ایران اصلا شریک نیستیم، از ایرانی ها چه گلایه ای داشته باشیم؟  آقایان مولوی! از شما سوال میکنم که چندتای شما در روز قدس در صف اول هستید، آقایان علمای شیعه از شما سوال میکنم که چند نفر شما در روز ۲۲بهمن / دلو (سالروز پیروزی انقلاب اسلامی)که روز شادی این کشور است در صف اول قرار دارید، اگر حضور ندارید و برعکس در هر مجلس می نشینید و از ایرانی ها  غیبت می کنید و از بدی های اینها صحبت می کنید، بعد چه توقع دارید از جمهوری اسلامی ایران!

 

وی با تاکید بر استفاده اعظمی از ظرفیت مجالس عزاداری امام حسین(ع) گفت: کشور ما امروز مشکلات فراوان دارد، اگر از فرهنگ حسینی پیروی کنیم شما یقین بدانید که معضلات افغانستان حل خواهد شد و بدانید که غربی هایی که به بهانه ی حل مسائل افغانستان آمده اند، هدفشان کمک به شما و من نیستند بلکه نابودی ما و غارت تمام دارایی ها و امکانات ما می باشند.

 

این عالم فعال و همیشه در صحنه، تصریح کرد: غربی ها در طول ۱۸ سال در مرحله اول با حرکت های نرم سعی کردند تا مردم ما را بی دین کنند اما وقتی ناکام ماندند با راه اندازی جنگ سخت علاوه بر کشتن ده ها هزار  از مردم، زیر ساخت های افغانستان را خراب کردند، البته من در سخنرانی های خود در کابل بارها گفتم که امریکایی ها هزاران کیلومتر را آمده اند و  در راستای تامین امنیت ملی خودشان کار می کنند، اما تو افغانستانی که صاحب مملکت هستی، چه مقداری به نفع منافع ملی خود کار میکنی، شما هر شب و روز رسانه ها را ببینید و تلویزیون ها را نگاه کنید از زمین و آسمان علیه دولت و نظامی که خودشان به وجود آورده؛ صحبت می کنند.

 

رئیس عمومی مرکز  فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، ضمن انتقاد از فضای به وجود آمده علیه دولت، نظام، اردوی ملی، امنیت ملی، این روند را ناشایست توصیف کرد و خاطر نشان ساخت: این نظام چه خوب و چه بد، در شرایط فعلی باید حفظ و حمایت شود، اما باید اصلاح شود، شما در بقیه صحنه ها و عرصه ها بیایید و حضور پیدا کنید و بر اساس مسولیت های دینی و اسلامی و انسانی خود عمل نمایید.

 

حسینی مزاری اظهار داشت: علمای اهل تشیع و تسنن، امروز صحنه افغانستان خالی و در اختیار دشمن است و  جای خالی علمای انقلابی کاملا احساس می شود،  امروز دشمن از دو حربه تکفیر و سکولاریسم علیه مردم ما به شدت استفاده می کند و علمای ما کجا هستند که در برابر این دو حربه بایستند.

 

وی در تشریح حریه های تکفیر و سکولاریسم گفت: بحث تکفیر در سطح اهل سنت، بحث وهابیت است و در سطح اهل تشع، شیعه انگلیسی است هر دوی این ها از یک منبع آب میخورند، هر دوی این ها از طرف امریکا تقویت و حمایت می شوند تا این که اصل دین ما را از میان بردارند، تا این که اصل ملت و مردم افغانستان را قلع و قمع نمایند.

n00171152-r-b-037

این عالم دینی با طرح این سوال که شخصیت های اهل سنت کجای معادله قرار دارند و کجا هستند که در برابر وهابیت موضع بگیرند گفت: وهابیتی که نه شیعه را قبول دارد و نه سنی را، وهابیتی که محصول و مورد حمایت خارجی ها برای زدن جهان اسلام  می باشد، چرا علمای اهل سنت یکجا و متفقا علیه این جریان که از بستر مردم سنی سؤ استفاده می کنند نمی ایستند و کار جدی انجام نمی دهند؟! شما وضعیت عراق، سوریه، یمن، بحرین و دیگر کشورهای اسلامی را مشاهده می کنید که دشمن چگونه تکفیری های وهابی را در برابر هست و بود کشورهای اسلامی تجهیز و هدایت می کند که نه انسان و نه زیر ساخت زندگی آن را زنده و آباد گذاشته است؟!.

 

حسینی مزاری درباره وضعیت کشورهای اسلامی که به نحوی درگیر توطئه های دشمن هستند گفت: امروز مردم عراق مرد شدند و کشور خودشان را از شر تکفیر نجات دادند، سوری هایی که ما قبول نداشتیم و میگفتیم، ضد دین هستند، مرد شدند و  کشور خودشان را از شر تروریست ها و تکفیریها خلاص کردند و در نقطه پایانی قرار دارد؛ امروز یمنی ها را در عرصه ببینید چگونه مبارزه می کنند؟! چند تن از دانش آموزانشان شهید می شوند، از آن طرف هواپیماهای عربستان در حال بمباران کردن یمن هستند اما در تشییع جنازه چند تا دانش آموز صدها هزار نفر حضور پیدا می کنند اما در افغانستان چه خبر است! در چند روز پیش انتحاری صورت گرفت بیش از ۸۰ نفر دانش آموز شهید شد، جای شرم خجالت است که برای یک تابوت  ۸ و ۱۰ تا خانم آمده بودند و تشییع می کردند! این وضعیت افغانستان است.

 

وی وضعیت مهاجرین را بهتر از فضای داخل افغانستان ندانست و گفت: در همین مشهد وقتی که جلسه ای درباره مسائل کشور دایر می شود، به زحمت ۵۰۰ تا هزار نفر جمع می شوند، چرا، چرا مردم ما این گونه از روح سیاسی و حرکت های مبارزاتی فاصله گرفتند. مردمی که در طول  ۱۴ سال بزرگترین افتخارات را برای جهان اسلام  و بشریت آفریده، اما حالا اسیر دست چند تا تکفیری و انتحاری دست آموز استکبار هستند؟!.

 

حسینی مزاری، وضعیت کنونی را تحمیل شده بر مردم افغانستان دانست و گفت: وضعیت نا بهنجار کنونی در کشور بدین خاطر است که علمای اهل سنت و تشیع ما سکوت مرگبار اختیار کرده اند و در صحنه های سیاسی و مبارزاتی حضور ندارند، بگذارید از فردا تکفیر من شروع شود، این رسالت من است که در چنین شرایط و در چنین مراسمی عنوان می کنم و به خدا و به خون امام حسین و ۷۲ تن از یارانش سوگند می خورم که این حرف من مخلصانه است و از روی بغض علیه شخص و فلان نهاد و فلان مجموعه نیست؛ ما باید در شرایط موجود در خط امام حسین باشیم.

 

وی از محتوا و کیفیت سخنرانی های روحانیون در محافل عزاداری نیز انتقاد کرد و گفت: آقای روحانی در مجلس از امام حسین(ع) و یزید می گوید و امام حسین را همان جا دفن می کند اما نمی گویند یزیدیان زمان ما چه کسانی هستند، اما نمی گویند که شخصیت ها و بزرگانی که امروز شبیه تر به امام حسین هستند و خط امام حسین را دنبال می کنند چه کسانی  هستند، حتی از دعا کردن برای امام خمینی(ره) ابا می ورزند، حتی از نام گرفتن شخصیت امام خامنه ای که امروز سردمدار مبارزه علیه کفر و نفاق است ابا دارند، این چه وضعیتی است، این چه مسلمانی است، این چه پیروی از امام حسین(ع) است، این چه پیروی از حضرت عباس و سایر شهدای کربلا است؟!.

 

وی متذکر شد که ما بایستی در عرصه زندگی خودمان از سیاست حسینی(ع) پیروی بکنیم، سیاستی که مشتمل بر فعالیت های مذهبی، فرهنگی، آموزشی، رسانه ای، اجتماعی، اقتصادی، نظامی، امنیتی است و برای تمام عرصه های مبارزاتی طرح و برنامه دارد.

 

حسینی مزاری خاطر نشان کرد: اگر سیره و روش امام حسین(ع) را الگوی زندگی خود قرار ندهیم، به عنوان مسلمان و افرادی که ادعای تدین داریم، به خصوص روحانیون، دانشگاهیان و پیشتازان عرصه مختلف زندگی مردم چه شیعه و چه سنی، اگر بر اساس الگوی قرآن و الگوی پیامبر  اسلام(ص)عمل نکنیم ما قافیه را باختیم و باید صدها سال دیگر برده و اسیر استکبار باشیم.

n00171152-r-b-041

این فعال سیاسی شرایط امروز دنیای اسلام را بسیار حساس توصیف کرد و گفت: بایستی از شرایط موجود نهایت بهره را ببریم، زیرا جنگی که امروز در منطقه ما وجود دارد ناشی از ضعف جبهه مسلمین نیست بلکه به خاطر نگرانی و ترس جبهه استکبار است، امروز جبهه مسلمین نسبت به قبل خیلی قوی شده است اما کافی نیست، اگر همه مسلمین، مجاهدین و مومنین با توجه با نهضت امام حسین(ع) در صحنه حضور داشته باشند یقین بدانید که کشورهای اسلامی صاحب هست و بود خود خواهند شد و  اگر بر فرض هم بحث جنگی باشد این جنگ در خانه دیگران خواهد بود نه در خانه و سرزمین ما.

 

حسینی مزاری شعله ور شدن آتش جنگ در کشورهای اسلامی را به ضرر مسلمانان دانست و گفت: اگر جنگی در کشورهای اسلامی شعله ور است چرا این جنگ در امریکا و سایر کشورهای غربی نباشد که در خانه ما باشد، ما اهل جنگ و تجاوز به سایر کشورها نخواهیم بود اما حداقل کشورهای خود را محفوظ نگه داریم و هست و بودمان مال خودمان باشد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در بخشی از سخنان خود به وضعیت مهاجرین در ایران اشاره کرد و گفت: زمینه برگشت و زندگی آبرومندانه مهاجرین باید فراهم باشد.

 

وی از دولتمردان افغانستان خواست، به وضعیت مهاجرین در ایران توجه داشته باشند، سازمان های بین المللی که ادعای طرفداری از حقوق بشر دارند باید به وضعیت مهاجرین توجه بکنند.

 

وی به هزینه های خدمات کنسولی به اتباع افغانستان از سوی سفارت یا کنسولگری ها در ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به نوسانات قیمت دالر در ایران، دولت باید متناسب با وضعیت مهاجرین هزینه دریافت نماید، این چه وضعی است که برای تمام کارها دالر و یورو دریافت می شود که این مشکلات عدیده ای برای مهاجرین به بار آورده است.

 

رئیس عمومی مرکز  فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان همچنین به گشایش هایی که در رابطه به مهاجرین از سوی جمهوری اسلامی صورت گرفته اشاره کرد و گفت : کمک های خیلی خوبی در این اواخر برای مهاجرین صورت گرفته است، انتظار هم همین است، اما بقیه مشکلات مهاجرین را  هم حل بکنید. بحث گواهینامه حل شود. این چه معنا دارد که در یک خانواده اگر یک نفر گواهینامه داشت نفر دوم نداشته باشد، زن داشته باشد، شوهر نداشته باشد! در رابطه با بحث بیمه، مباحث دانشجویان، دانش آموزان، کسبه، سرمایه گذاران و پیشنهاد ما برای مقامات جمهوری اسلامی ایران این بوده که شما برای کسبه ای که حتی با ۳۰ میلیون تومان سرمایه گذاری می کند، پروانه کار بدهید.

 

ایشان اظهار داشت: در ایران با ۳۰۰ هزار دالر به راحتی پروانه کار داده می شود، ولی پیشنهاد ما این است که با پول کم تر پروانه کار بدهید در غیر این صورت مهاجرین ما زمینه های کار خود را جمع میکنند و به سمت ترکیه، امارات، قزاقستان و کشورهایی که زمینه های سرمایه گذاری و اقتصادی بهتر فراهم باشد، خواهند رفت، بنابراین از مقامات جمهوری اسلامی ایران و ارگان های ذی ربط خواهش میکنم که به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.