• تاریخ انشار: ۲ جدی ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1581
  • 1,868 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وظیفه علما و مراجع عظام تقلید است که خط پیامبر و سیره آن بزرگوار را ادامه دهند

از سالروز رحلت منجی عالم بشریت، ختم مرتبت حضرت محمد بن عبدالله(ص) و سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین شهادت جانسوز ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) در کابل تجلیل شد. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) این محفل که در دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل برگزار […]

از سالروز رحلت منجی عالم بشریت، ختم مرتبت حضرت محمد بن عبدالله(ص) و سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین شهادت جانسوز ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) در کابل تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) این محفل که در دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل برگزار شده بود، سخنرانان پیرامون مناسبت های ماه صفر صحبت کرده و این ماه را ماه غم و اندوه عنوان کردند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین حسینی واعظی، مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس که در این محفل صحبت می کرد، ضمن عرض تسلیت گفت: در ماه صفر اتفاقات تکان دهنده ی در دنیای اسلام بوقوع پیوسته است که قلب هر انسان بصیر و آگاه را به درد می آورد.

به گفته واعظی در ۲۸ صفر رحلت جانکاه آخرین سفیر وحی الهی، اشرف مخلوقات، نتیجه عالم و آدم، حضرت محمد(ص) و فرزند برومندش امام حسن مجتبی(ع) دنیای اسلام را به ماتم نشاند و در ۳۰ ماه صفر شهادت غریبانه امام هشتم قلب مسلمانان جهان را برای ابد جریحه دارد کرد.

آقای واعظی در ادامه سخنان خود با استناد به آیه مبارکه قرآن کریم به اوصاف برجسته و ویژگیهای منحصر به فرد حضرت پیامبر اکرم(ص) ااشاره کرد و گفت: خداوند در سوره توبه آیه ۱۴۳ می فرماید: به یقین رسولی از خود شما به سوی شما آمد که رنج های شما بر او سخت است و اصرار برهدایت شما دارد و همچنین نسبت به مومنین رئوف و مهربان است.

به گفته واعظی، در آیه مذکور چندین ویژگی مهم برای رسول خدا ذکر شده است که بار عاطفی فراوان دارد.

واعظی افزود: خداوند(ج) توسط این آیه خطاب به تمام مسلمانان دارد و علاوه بر آن از چهار صفت احساس برانگیز پیامبر(ص) یاد می کند.

اولین ویژگی رسول خدا طبق این آیه مبارکه، بشر بودن آن حضرت است که خداوند می فرماید: این پیامبر از جنس ملک نیست، بلکه مانند شما انسان است، می خورد، می خوابد، زندگی می کند و در همین کوچه ها و محله ها بزرگ شده و با شما رفت و آمد دارد و مانوس است.

به گفته این عالم دینی، دومین ویژگی پیامبر اکرم(ص) در قرآن کریم، همدردی او با مردم است که خداوند در این زمینه می فرماید: آنچه شما انسان ها را می آزارد برای پیامبر گران و دشوار است و هر سختی که به شما می رسد، وی آزرده خاطر می شود. زیرا او شما را از خود و خود را از شما میداند.

سومین ویژگی برجسته رسول خدا(ص) این است که نسبت به هدایت مردم حریص و اهتمام زیاد دارد و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

به گفته واعظی خداوند(ج) با ویژگیهای روشن پیامبرش را معرفی می کند و می گوید: او به شما علاقه دارد و دلسوز است، همچنان او می خواهد شما انسانها به سعادت دنیا و آخرت برسید و تمام خوبی ها و کامروایی ها از آن شما باشد.

واعظی گفت: چهارمین ویژگی رسول خدا(ص) از نگاه قرآن، رافت و مهربانی است، پیامبر(ص) براساس فرمایشات خداوند نسبت به مومنین رئوف ومهربان است و کسانی که به دین او گرویده اند را به شدت دوست دارد.

رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، همچنان گفت: پیامبر گرامی اسلام(ص) با تمام اوصاف انسانی و ویژگی های خدادادی و ۲۳ سال زحمت و تلاش در راه ترویج دین مبین اسلام و هدایت انسان ها، بالاخره در ۲۸ ماه صفر سال یازدهم هجری آفتاب عمرش غروب کرد و روحش به ملکوت اعلی پیوست.

به گفته واعظی، هرچند با رحلت پیامبر(ص) وحی از آسمان قطع شد، اما خط نبوت با گشوده شدن صفحه ولایت ادامه پیدا کرد و امامان معصوم(ع) هرکدام به نوبه خود تعلیمات آسمانی و وحیانی پیامبر(ص) را در شرایط های گوناگون در میان بشر ادامه دادند.

به گفته او، پس از غیبت آخرین شمع فروزان امامت و ولایت حضرت مهدی موعود(عج) این وظیفه خطیر و رسالت سنگینی هدایت گری، بدوش علما و دانشمندان و مراجع عظام تقلید قرار گرفت که خط پیامبر و سیره آن بزرگوار تا روز قیامت توسط پرچمداران و پیشگامان اسلام ادامه خواهد داشت.