• تاریخ انشار: 4 نوامبر 2014
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1382
  • 1,437 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وفاداری اهل بیت و اصحاب امام حسین (ع)، رمز بقای انقلاب عاشورا

بیشتر از هزار و چهار صد سال می گذرد، اما هنوز انقلاب امام حسین(ع) زنده است و شیفتگان به این راه و رسم و آنهایی که تشنه ایثار و فداکاری، سعادت و عزت هستند روز به روز بیشتر با عاشورا و محرم و آموزگار این نهضت، حضرت سید الشهدا گره می خورند. این مطلب را […]

بیشتر از هزار و چهار صد سال می گذرد، اما هنوز انقلاب امام حسین(ع) زنده است و شیفتگان به این راه و رسم و آنهایی که تشنه ایثار و فداکاری، سعادت و عزت هستند روز به روز بیشتر با عاشورا و محرم و آموزگار این نهضت، حضرت سید الشهدا گره می خورند.

این مطلب را سید محمد حسین حسینی واعظی مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس به مناسبت عاشورای حسینی در تکیه خانه عمومی سید محمد علی شاه کارته سخی کابل عنوان کرد.

آقای حسینی واعظی گفت: یکی از عوامل مهم جاودانگی عاشورا و نهضت امام حسین(ع) علاوه بر اینکه این انقلاب خدا محور، دین محور و عدالت محور است مسئله اخلاص است.

به گفته وی، کار همیشه باید برای خدا مخلصانه و برای رضای او باشد، زیرا اگر عملکردها اینگونه بود کاری است ماندگار و یکی از پاداش هایی که خداوند نیز می دهد این است که آن عمل را جاودانه می سازد.

واعظی در این زمینه به آیه قرآن کریم اشاره کرد و گفت: یکی از پاداشی که خداوند برای امام حسین(ع) در برابر این نهضت خدایی و برخواسته از اخلاصمندی او که سراسر این اقدامات و حرکات و برنامه های آقا خدایی بود این است که یاد و نام او را جاودانه ساخت.

به گفته این عالم دینی، کسی که مومن به خدا و عمل صالح انجام دهد یکی از پیامدهایش این است که خداوند محبت، مودت و عشق او را در قلب های انسان های آزاده جای می دهد.

این عالم دینی در ادامه اظهار داشت: رمز ماندگاری انقلاب امام حسین(ع) بدون تردید دغدغه خدایی بودن و اخلاص در راه او بوده است، و آن حضرت خود را سپر ارزشهایی ساخت که حیات بشریت را ضمانت کرده است.

وی گفت: خداوند در برابر از خودگذری های امام حسین(ع)، نهضت بزرگ عاشورا و انقلاب رهایی بخش آن حضرت را برای نسل ها در تمام عصرها سر مشق و الگو قرار داد.

او هچنان گفت: یکی از عوامل ماندگاری انقلاب امام حسین(ع) مشیت الهی است، وقتی که کسی بخواهد برای خدا کار کند و بهایی در راه اهداف مقدس بپردازد، مشیت خداوند این است که کار و برنامه و اهداف او را جاودانه می سازد.

او به آیه ای از قرآن کریم در این زمینه اشاره کرد و گفت: ” إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیْئًا أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ” آنهایی که در راه خدا مانند امام حسین(ع) کار خدایی کردند باقی مانده است.

به گفته او هرچند دشمنان و بد خواهان در گذشته و امروز با مهمترین امکانات و ابزارها که در اختیار دارند خواسته اند این برنامه ها را خدشه دار و این چراغ را خاموش کنند اما نتوانسته اند و نخواهند توانست زیرا ” وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ” نور خدا خاموش شدنی نیست.

به گفته واعظی کسی که در راه خدا فانی می شود و از همه ی هستی خود دست بر می دارد، اتصال به بی نهایت پیدا می کند و همیشه جاویدان و شاهد است و همواره الگو و سرمشق برای انسان های آزادی خواه و خدا محور خواهد بود.

وی گفت: عوامل دیگری که در ماندگاری انقلاب عاشورا نقش اساسی دارد اهل بیت و اصحاب با وفای امام حسین(ع) است که با بصیرت و آگاهی و مقاومت و پایداری در کنار آن حضرت تا آخرین لحظات باقی ماندند.

واعظی افزود: دلیل وفاداری اصحابش را امام حسین(ع) این گونه بیان می کند و می گوید دو چیز در کربلا نور چشم من بود و در راه اهدافی که داشتم کمکم کرد و مرا رساند به آن جایی که می خواستم، یکی اهل بیت و دیگری اصحاب باوفای من بود.

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس افزود: امام حسین(ع) می گوید اهل بیت با وفاتر و اصحاب با ایمان تر آگاه و ذوب شده در راه رضای خدا از اهل بیت و اصحاب خود من سراغ ندارم و آنان بی نظیر اند.

به گفته واعظی روش و منش طرز فکر و اندیشه ی یاران امام حسین(ع) برای همه مسلمانان در دراز نای تاریخ درس است زیرا اگر ما بخواهیم دین مدار باشیم باید آنگونه باشیم که اصحاب امام حسین(ع) بودند.

واعظی تصریح کرد عاشورا یک تلنگر و یک محک تاریخی است که صف ها باید مشخص باشد به این معنی که یا باید حسینی و زینبی باشی و اگر این گونه نبودی جای دیگری جز در صف یزید و یزیدیان زمان نداری.

آقای حسینی واعظی در ادامه سخنان خود گفت: یکی دیگر از عوامل ماندگاری انقلاب عاشورا اهتمام ائمه معصومین(ع) به زنده نگهداشتن قیام و انقلاب توحیدی امام حسین(ع) است.

به گفته او اهتمام ائمه برای این است که فرهنگ عاشورا که بر خواسته از شعور ایمانی و انسانی سید الشهدا است در جامعه رونق پیدا کند و در متن زندگی مردم تجلی نماید.