• تاریخ انشار: ۲۶ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 17875
  • 1,321 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ولنتاین؛ ترویج فرهنگ غرب در کشورهای اسلامی است/ روز عاشقان روز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) است

همه ساله در ۲۵ دلو جوانان گردهم جمع شده و روزی را به اسم روز عاشقان تجلیل می کنند، اما عالمان دینی به این باور اند که ولنتاین ترویج فرهنگ غرب در کشورهای اسلامی است و تجلیل از این روز، جوانان را به فحشا و منکرات می کشاند. یکی از دانشجویان به این باور است […]

همه ساله در ۲۵ دلو جوانان گردهم جمع شده و روزی را به اسم روز عاشقان تجلیل می کنند، اما عالمان دینی به این باور اند که ولنتاین ترویج فرهنگ غرب در کشورهای اسلامی است و تجلیل از این روز، جوانان را به فحشا و منکرات می کشاند. یکی از دانشجویان به این باور است که روز عاشقان روز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، علی اکبر نورالحق، مسئول بخش علمای مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ در گفتگو با خبرنگار آوا بیان کرد: “در مکتب، دین، اسلام و در متون دینی و چه در اعیاد اسلامی، سیاسی و سنتی، چیزی به اسم روز عاشقان(ولنتاین) نداریم”.

وی افزود: “تجلیل از روز عاشقان، ترویج فرهنگ غربی در کشورهای اسلامی است و این فرهنگ زدگی جامعه ما را می رساند که همچو ترکیبی را پیدا کنیم. از این روز عاشقان صدها استفاده غیراخلاقی، دینی و ارزشی صورت می گیرد و این فرهنگ غلط است که کم کم در جامعه جا افتاده است”.

این عالم دینی اضافه کرد: “اگر ما به متون دینی مراجعه کنیم، کلمه چنین روزی را داریم، اما روزی به اسم عاشقان نداریم”.

به باوری وی، تجلیل از روز عاشقان(ولنتاین) جوانان را به انحراف می کشاند، از دین و فرهنگ اسلامی دور می سازد و آن ها را متمایل به فرهنگ غرب می سازد.

با این حال محمد علی اخلاقی، دانشجوی سال اول دانشکده طب دانشگاه بلخ به خبرنگار آوا بیان کرد: “ولنتاین روزی است که از سوی غربی ها در کشورهای اسلامی تجلیل می شود”.

او اضافه کرد: “غربی ها می خواهد از این روز استفاده کرده و فرهنگ اسلامی را زیر سوًال ببرند، و ما در روایات کدام اسناد معتبری نداریم که کدام روز به اسم روز عاشقان وجود داشته باشد”.

به باور اخلاقی، غربی ها می خواهند با کارهای نرم افزاری، جوانان ما را از راه اسلام منحرف کرده و به سوی فحشا و منکرات بکشانند.

وی می گوید که تنها روز عاشقان در دین اسلام، روز ازدواج حضرت علی(ع) و بی بی فاطمه زهرا(س) می باشد.

از سوی دیگر وحید فیضی، دانشجوی دانشکده خبرنگاری دانشگاه بلخ به خبرنگار آوا گفت: “جای شکی نیست که ملت اسلامی همواره تحت هجوم متعدد اجانب در عرصه های مختلف قرار گرفته و دشمنان ما پی هم تلاش دارند تا به نحوی از انحا، این ملت پر افتخار و با عزت را در ورطه های مهلک بیاندازند و هویت آنان را مسخ و یا اگر بتوانند، محو گردانند. از جمله این تهاجم هم تجلیل از روزهای مبتذل و مسخره به نام عشاق یا عاشقان است”.

وی افزود: “یکی ازهمین پدیده ها و مناظر فرهنگ غربی در جامعه ما، روزی است به نام روز جهانی عشاق(ولنتاین) که به گونه عموم در روز۱۴ فبروری یا ۲۵ دلو هر سال عده ای از دل‌باختگان فرهنگ غربی، از آن با رسم و رواج های مزخرف و بی مفهوم یادآوری می کنند و به گونه عموم به مفهوم و معنای ترویج رذالت، فحشا و بی بند و باری در جامعه سنتی و اسلامی افغانستان از آن استفاده به عمل می آورند”.

فیضی اضافه کرد، طی یک دهه اخیر در کابل و شهرهای بزرگ کشور شاهد شور و شعف عده ای از جوانانی است که در عالم نادانی با تقلید از فرهنگ مبتذل غرب برای برگزاری از این روز می باشیم که قصد دارند با خریداری دسته گل های سرخ و هدیه های مزخرف تر، به استقبال از این روز بروند.

او بیان داشت: “حال جا دارد بپرسیم جوانان افغان با تقلید کورکورانه از فرهنگ مبتذل غرب، با کدام روحیه از روز جهانی عشاق یا والنتاین تجلیل می کنند؟!”