• تاریخ انشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13177
  • 489 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وهابیت در حال شبهه افکنی در بین جوانان است/ساحه نفوذ داعش در سرحدات شمال گسترش پیدا کرده

برکسی پوشیده نیست که ظهور داعش در ولایات و ولسوالی های شمالی علنی گردیده و بدون شک به تدریج ساحه ی نفوذ آنها گسترش پیدا خواهد نمود.   به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام سید محمد موسوی، مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ، در مراسم تجلیل از مراسم عید […]

برکسی پوشیده نیست که ظهور داعش در ولایات و ولسوالی های شمالی علنی گردیده و بدون شک به تدریج ساحه ی نفوذ آنها گسترش پیدا خواهد نمود.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام سید محمد موسوی، مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ، در مراسم تجلیل از مراسم عید غدیر بیان گردید.

 

مراسم تجلیل از عید سعید قربان با حضور جوانان اعم از بانوان و آقایان توسط هیئت ثارالله در منطقه سجادیه در ورزشگاه امپراطور برگزار شد.

 

سخنرانی، مقاله، شعر، سرود از مهمترین برنامه های این مراسم بود.

 

موسوی به عنوان سخنران این مراسم ضمن تبریک این عید خجسته گفت: وهابیت با شبهه اندازی در میان جوانان و دانشگاهیان سعی دارد که از بزرگداشت مراسم های عید و تجلیل از بزرگان جلوگیری نماید.

 

وی گفت: تجلیل از ولادت ها، شهادت ها، روز های خاص و مناسک اسلامی  از دیدگاه وهابیت حرام است، اما جوانان باید بدانند که خداوند تجلیل از اعیاد یک اصل قرآنی است.

 

موسوی گفت: نزد عیسی آمدند و گفتند: ای عیسی! «أَنْزِلْ عَلَیْنا مائِدَهً مِنَ السَّماءِ تَکُونُ لَنا عِیداً لِأَوَّلِنا وَ آخِرِنا» (مائده/۱۱۴) ای عیسی از خدا بخواه یک طبق غذا از آسمان بیاید،ما برای اول تاریخ تا آخر تاریخ یعنی در طول تاریخ این روز را روز عید قرار می‌دهیم.

 

وی افزود: زول یک مائده آسمانی یعنی یک غذا، غذای الهی غذای آسمانی، عیدی برای اول تاریخ تا آخر تاریخ است. آیا تولد اولیاء خدا به اندازه یک غذای آسمانی نمی‌آرزد؟ چه اشکالی دارد که انسان برای یک کار الهی عید بگیرد؟ این‌ها اولیاء خدا هستند. رهبران الهی هستند. رهبران معصوم هستند. تولدشان را عید بگیریم، چه اشکالی دارد؟ اصلاً نعمت هست یا نه؟ وجود رهبر معصوم نعمت هست یا نه؟ آدم در برابر نعمت جشن بگیرد، اشکالی دارد؟.

 

مسئول مرکز تبیان در بلخ گفت: خداوند در قرآن کریم به پیامبر می فرماید ( واذکر فی الکتاب ابراهیم) ای پیامبر یاد ابراهیم را زنده نگه دارد، اما وهابیت امروز در بین جوانان ما دارد شبهه اندازی می کند که چه نیاز است که از محرم و یا مراسم های دیگر تجلیل کنید.

 

موسوی گفت: از نظر وهابیت یا علی و یا حسین گفتن شرک است، این چه منطقی است شما که از قرآن استناد می کنید در خود قرآن خدا (یا موسی، یا عیسی و غیره) گفته پس خداوند هم باید نعوذ بالله مشرک باشد؟.

 

وی در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینکه نصب امام باید از طرف خداوند باشد نه مردم گفت:«إِنِّی جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً» (بقره/۱۲۴) این آیه‌ی قرآن است. خدا به ابراهیم گفت: «إِنِّی» من تو را برای مردم امام قرار دادم. «إِنِّی جاعِلُکَ» یعنی امامت را باید خدا تعیین کند.

 

موسوی گفت: آیه «وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَیْنَهُمْ» (شوری/۳۸) یعنی با مردم مشورت کن پس باید در امور مردم مشورت شود،اما امامت امور مردم نیست،امامت عهد الله است.

 

این عالم دینی تاکید نمود:امامت عهد الله است چطور؟ چون خدا وقتی به ابراهیم گفت که «إِنِّی جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً» ابراهیم من تو را برای مردم امام قرار دادم دنباله‌ی آیه این است. «قَال وَ مِنْ ذُرِّیَّتِی» این امامت را به نسل من هم بده، فرمود وراثتی نیست. «قالَ لا یَنالُ» هرگز نایل نمی‌شود، نمی‌رسد «لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمِین‏» امامت عهد خداست و عهد خدا به ظالم نمی‌رسد.

 

موسوی گفت: حدیث داریم:‏ «الصلاه عهد الله» نماز عهد خداست. چون نماز عهد خداست، «عهد الله» است، شما حق ندارید که بگویید: مشورت کنیم، نماز صبح دو رکعت است، یا یک رکعت؟ نماز «الصلاه عهد الله» در عهد الله شما حق مشورت ندارید، امامت هم عهدالله است و در موردش نمی شود مشورت کرد.

 

موسوی گفت: در مسئله غدیر هم تعیین و جانشینی حضرت علی (ع) توسط خداوند متعال است و قرآن کریم صریحا اشاره دارد که ای پیامبر رسالت تو بدون معرفی و ولایت حضرت علی (ع) ارزشی ندارد ( یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفغل فما بلغته رسالته).

 

این عضو شورای اخوت در ادامه گفت:مگر می‌شود با چهار آدم و قیافه‌های نتراشیده و نخراشیده، بیایند سکه بزنند و داعش درست کنند و خلیفه درست کنند و فتوی بدهند و مسلمانها را گردن بزنند، همه می دانند که چنین گروه هایی به حمایت استکبار روی کار می آید.

 

موسوی در اخیر صحبت هایش به راهبرد جدید امریکا در قبال افغانستان اشاره کرد و گفت: این راهبرد با توجه به مسایل روز افغانستان اصلا نزدیک به واقعیت هم نیست، چونکه نه تنها تروریسم فعلا در افغانستان فعال است، بلکه روز به روز هم دارند قوی تر می شوند.

 

به گفته موسوی اگر طالب هم مانند القاعده تاریخ مصرفش تمام شود قطعا گروهی مثل داعش به حمایت استکبار روی کار می آید و افغانستان را بیشتر دچار هرج و مرج می شود.

 

وی افزود: برکسی پوشیده نیست که ظهور داعش در ولایات و ولسوالی های شمالی علنی گردیده و بدون شک به تدریج ساحه ی نفوذ آنها گسترش پیدا خواهد نمود که نمونه عینی آن در قضیه میرزا ولنگ رخ داد و نسل کشی مسلمانان رخ داد.