• تاریخ انشار: ۲۳ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21028
  • 336 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پایان عاشورا با قیام مهدی موعود(عج) پیوند دارد

آقای نایاب افزود: عاشورا اتفاقی نیست که قبل و بعدش از هم جدا باشد، اول عاشورا با رسالت پیامبر(ص) گره خورده است و ختم عاشورا با قیام مهدی موعود(عج) پیوند دارد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) سید عبدالله نایاب مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی در مسجد امام حسن […]

آقای نایاب افزود: عاشورا اتفاقی نیست که قبل و بعدش از هم جدا باشد، اول عاشورا با رسالت پیامبر(ص) گره خورده است و ختم عاشورا با قیام مهدی موعود(عج) پیوند دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) سید عبدالله نایاب مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی در مسجد امام حسن مجتبی (ع) و با حضور جمع کثیری از مومنین و عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) درباره اهمیت و فلسفه تجلیل از محرم و عاشورای امام حسین (ع) نکات مهمی را بیان کرد.

 

آقای نایاب افزود: عاشورا اتفاقی نیست که قبل و بعدش از هم جدا باشد، اول عاشورا با رسالت پیامبر(ص) گره خورده است و ختم عاشورا با قیام مهدی موعود(عج) پیوند دارد.

 

وی در ادامه سخنانش با اشاره به مسیری که عاشورا تا به امروز طی کرده است، بیان کرد: از زمان رسول مکرم اسلام (ص) و بحثی که بعد از رحلت پیامبر (ص) به وجود آمد منشا عاشورا از آنجا آغاز شد، در سرزمین کربلا به وقوع پیوست و بعد از حادثه عاشورا به نحو متفاوت و انحای گوناگون تغییر شکل داد، تجلیل شد و حرکت هایی به وجود آمد و قیام هایی شکل گرفت تا به امروز و از امروز تا به ظهور مهدی موعود(عج) ادامه خواهد داشت.

 

آقای نایاب همچنان علاوه کرد: عاشورا و حادثه محرم و اتفاق بزرگی که در تاریخ اسلام شکل گرفته است برای من و شما به عنوان پیروان اسلام و عاشورائیان دارای پیام است .

 

وی در ادامه همچنان اذعان داشت: آیا تا هنوز از خودمان پرسیده ایم که چرا در این فضای مسموم ناامنی جان در طبق اخلاص میگذاریم و مساجد و تکایا را با حضور زنان و فرزندانمان پرشور و رنگین می کنیم تا از عاشورا تجلیل و محرم را زنده نگه داشته باشیم؟

 

این جامعه شناس کشورمان با اشاره به برگزاری هر چه پرشورتر مراسم عاشورا در سال های متمادی توسط عزاداران، تاکید کرد: آیا از خودمان پرسیده ایم که چرا نزدیک به یک هزار و چهار صد سال این اتفاقی که در تاریخ اسلام رخ داده هر روز پرشورتر، مجلل تر، بارزتر برگزار شده  و هر روز به تعداد عاشورائیان افزوده شده و هر روز این زمزمه ها و فریادها بلند و بلند تر می شود؟

 

وی در ادامه با اشاره به اهمیت دانستن فلسفه عاشورا گفت: باید به خودمان محک بزنیم و بپرسیم که چرا باید این گونه و همیشه در صحنه باشیم؟ باید بدانیم که محرم و عاشورا دارای پیام است و ما این پیام را درک کرده وارد صحنه شده ایم و یا مانند بسیاری از کسانی که محرم و عاشورا را تجلیل می کنند ما هم چشم و گوش بسته حرکت کردیم و به تقلید از پدرانمان از این حرکت و قیام تجلیل می کنیم.

 

این فعال فرهنگی همچنان بیان کرد: باید بدانیم که عاشورا پیام دارد، محرم حرف دارد، این یک خط فکری و یک جریان است و این فلسفه وجودی و حیاتی ما به عنوان پیروان اهل بیت(ع) است که باید همواره این سوالات را از خودمان بپرسیم.

 

آقای نایاب همچنان به اهمیت آشنایی دقیق با فلسفه قیام امام حسین (ع) اشاره کرد که عاشورا را از زبان خود امام حسین(ع) باید فهمید که ایشان فرمودند “من برای اصلاح امت جدم میروم”. باید بدانیم هر مسئله ای که از اسلام ناب محمدی(ص) به انحراف کشیده شود وظیفه ماست که به عنوان پیروان رسول الله (ص) حرکت بکنیم و مسیر انحرافی را به نقد کشیده، برعلیه این مسیر شعار بدهیم که به مسیر درست خود برگردد تا بتوانیم راه امام حسین(ع) را به طور حقیقی آن ادامه بدهیم.

 

وی در ادامه افزود: در عین حالیکه حرکت و قیام امام حسین (ع) دارای پیام روشن است و حجت دیگر برای ما عملکرد امام معصوم (ع) است. وقتی عاشورا را تجلیل می کنیم باید بدانیم که چگونه از آن تجلیل می کنیم و آن را مطابق با عمل امام حسین (ع) عیار بسازیم.

 

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات همچنان گفت: حرکت امام حسین (ع) یک حرکت سیاسی، اصلاحی، فرهنگی، معنوی، عبادی، اخلاقی، انجام تکلیف و وظیفه بود. لذا باید وضعیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، خانوادگی و شرایط زمان ما را مطابق با شرایط امام (ع) عیار بسازیم.

 

وی در ادامه با اشاره به این سخن شهید مطهری ” نقل قول های عاشورا از دروغ هایی که مسیر عاشورا را به انحرافات می کشاند زیاد است” تاکید کرد: در متون تاریخی لحظه به لحظه حرکت امام حسین(ع) نقل شده است که بر ما لازم است تا متون تاریخی این حادثه عظیم را به دقت مطالعه بکنیم و به درستی این پیام را به دیگران انتقال بدهیم.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به ابعاد مختلف پیام های عاشورای حسینی(ع) گفت: بزرگترین حرکت امام حسین (ع) حرکت توحیدی بود. امام حسین(ع) بارها از زبان جدش رسول(ص) خدا شنیده بود که در سرزمین کربلا چگونه به شهادت می رسد، اما هرگز از این مسیر کنار نرفت و این آگاهی مانع حرکت ایشان نشد، چرا که ایشان اعتقاد محکمی به توحید داشت.

 

آقای نایاب همچنان تاکید کرد: حرکت امام (ع) براساس رسالت پیامبراسلام (ص) بود. ما هم باید به عنوان عاشورائیان و کسانی که پیرو خط امام حسین (ع) هستیم این مسیر و روش را الگو و سرمشق زندگی مان قرار بدهیم و باید به خودمان بنگریم که چقدر زندگی مان توحیدی است و چقدر وحدانیت خدا را قبول داریم و چقدر مطابق آن عمل کرده ایم؟

 

وی در ادامه با اشاره به این که حرکت امام بر اساس باور و اعتقاد به نبوت پیامبر اسلام(ص) بود افزود: امام حسین (ع) اسلامی را که چیزی جز ظاهر آن باقی نمانده بود و به عنوان ابزاری سیاسی در دست عده ای محدود قرار داشت، نجات داده و به مسیر درست و اصلی اش برگرداند.

 

آقای نایاب  در اخیر همچنان خاطر نشان ساخت: باید بدانیم که حرکت امام حسین(ع) ادامه خط رسول الله (ص) بود که پیامبر بنیان آن را در غدیر گذاشت و ادامه خطی است که  بعد از هزار و چهار صد سال به دست ما رسیده و روزی به دست صاحب اصلی اش امام زمان(عج) خواهد رسید و روزی این پرچم سرخ حسینی در کنار پرچم سبز مهدوی به اهتزار در خواهد آمد.

 

در این مراسم همچنان ذکر مصیبت و روضه خوانی،‌ نوحه سرایی و سینه زنی توسط عزارداران برگزار گردید.

۲۲/۶/ ۹۷