• تاریخ انشار: 17 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15274
  • 825 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پدیده های ضد ارزشی باعث شده برنامه های دینی در خانواده ها تعطیل شود

در گفتمان علمی پژوهشی «ترویج سیره و فضائل پیامبر، راه بیرون رفت از افراط گرایی در جهان» عنوان شد: با وجود اینکه اسلام در تمام عرصه های زندگی بر نامه دارد اما به دلیل کم توجهی مسلمانان اکثر برنامه ها در خانواده ها تعطیل شده و اغلباً از پدیده ها و الگوهای غیر اسلامی الهام […]

در گفتمان علمی پژوهشی «ترویج سیره و فضائل پیامبر، راه بیرون رفت از افراط گرایی در جهان» عنوان شد: با وجود اینکه اسلام در تمام عرصه های زندگی بر نامه دارد اما به دلیل کم توجهی مسلمانان اکثر برنامه ها در خانواده ها تعطیل شده و اغلباً از پدیده ها و الگوهای غیر اسلامی الهام می گیرند که نتیجه اش جز سر در گمی و سرگردانی نیست.

 

به گزارش خبر گزاری آوا، “حجت الاسلام و المسلمین سید باقر واعظی” مسئول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل در جمع بندی گفتمان «ترویج سیره و فضائل پیامبر، راه بیرون رفت از افراط گرایی در جهان» به هدف بعثت و علت فرستادن رسول اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن کریم به صورت واضح بیان کرده است که ما پیامبران را با دلایل روشن فرستادیم و به آنان کتاب و مقیاس دادیم تا مردم به قسط عمل کنند.

 

به گفته واعظی وظیفه اصلی پیامبران بعد از توحید بر قراری عدالت در جامعه است زیرا اگر عدالت به معنی واقعی که همان گذاشتن شی در موضعش می باشد بر قرار شود همه مشکلات جامعه انسانی قابل حل است.

 

واعظی همچنان اظهار داشت: حضرت پیامبر گرامی اسلام(ص) در سایه عدالت و قسط سنت های حسنه را بنیان گذاری کرد و اختلافات طبقاتی و جنسیتی را که سالها بر زندگی مردم سایه افگنده بود را برداشت و معیار برتری انسان را تقوا معرفی کرد.

 

واعظی افزود: پیش از ظهور اسلام یکی از سنت های غلط جاری در میان مردم رفتار خشونت بار با قشر زنان بود که ریشه بسیار عمیق در جامعه آن روز داشت، اما رسول خدا(ص) برای اولین بار دست دخترش فاطمه زهرا را می بوسد تا نشان دهد که مردم با بی مهری نسبت به زنان یک عمر اشتباه کرده اند.

 

به گفته این عالم دینی حضرت پیامبر(ص) با علکرد خود این واقعیت را به مردم فهماند که اگر مردی به مقام بلندی دست پیدا می کند و به معراج می رود از دامن همین زن است.

 

واعظی در ادامه به شرایط موجود در دنیای اسلام به خصوص افغانستان اشاره کرد و گفت: دلیل اینکه مسلمانان امروز نمیتوانند سیره پیامبر را در زندگی خود عملی کنند و از انواع نا هنجاری ها نجات پیدا کنند فراموش کردن راه و رسمی است که پیامبر ۲۳ سال برای نهادینه آن خون دل خورد.

 

وی با بیان اینکه امروز دنیای اسلام به خاطر فقدان محوریت واحد و دوری از قرآن و سنت به آفتهای مختلف دچار شده است گفت: اگر علما و دانشمندان به عنوان وارثان انبیا به وظیفه خود درست عمل کنند یقیناً از گرفتاریها و بدبختی ها کاسته می شود.

 

واعظی تصریح کرد: امروز علما در اصناف مختلف چه دینی و چه دانشمندان علوم تجربی و انسان شناس اغلباً به علم خود عمل نمی کنند. عالم دین در حصه خود خیانت می کند و نان به نرخ روز می خورند، انجنیر در کار خود و داکتر درساحه کاری خود سوء استفاده می کند و این خیانت ها دست به دست هم می دهد و هنجارهای اجتماعی را می شکند.

 

واعظی در ادامه سخنانش رهبران نالایق و هوا پرست و بی توجهی و انحراف مسلمین از مسیر قرآن و سنت را از دلایل عمده نابسامانی در دنیای اسلام عنوان کرد.

 

به گفته او با وجود اینکه اسلام در تمام عرصه های زندگی برنامه دارد اما به دلیل کم توجهی مسلمانان اکثر برنامه ها در خانواده ها تعطیل شده و اغلباً از پدیده ها و الگوهای غیر اسلامی الهام می گیرند که نتیجه اش جز سر در گمی و سرگردانی نیست.

 

وی اضافه کرد: امروز بر اثر گسترش برنامه های غیر دینی از طریق تلویزیونها و انترنت متاسفانه مسائل دینی و اسلامی در خانواده ها به حاشیه رانده شده است و کار بجایی رسیده که مردم از نماز اول وقت می گذرند اما از برنامه تلویزیونی نمی گذرند.

 

واعظی تصریح کرد: یکی از نمونه های کشور اسلامی که از این رهگذر آسیب دیده افغانستان است که افزون بر گسترش افراطیت، خشونت و کشتار انسانها بیگناه که بدون شک همه پروژه های غربیها می باشد فرهنگ های غلط و رسم و رسومات مغایر با کرامت انسانی سرا پای جامعه را فرا گرفته است.

 

به عقیده وی جامعه که مردمش صد در صد مسلمان می باشد گسترش فساد و فحشا و دین ستیزی به این پیمانه باور نکردنی است.

 

او در پایان تاکید کرد تا زمانیکه مردم افغانستان به اصل اسلام بر نگردند از هیچ راه دیگری نه از طریق کمک های خارجی و نه تعامل و گفتگو با کشورهای دنیا بجایی نخواهد رسید.