• تاریخ انشار: ۱۴ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 17454
  • 661 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پرداختن به مسائل سیاسی از جمله اهداف نبوت است/ جدایی دین از سیاست، امکان‌پذیر نیست

شماری از جوانان در گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ گفتند که جدایی دین از سیاست امکان پذیر نیست، اما کشورهایی هستند که قوانین اسلامی را پیاده می کنند، اما دین را از سیاست جدا می دانند. این جوانان همچنان بیان کردند که پرداختن به مسائل سیاسی، […]

شماری از جوانان در گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ گفتند که جدایی دین از سیاست امکان پذیر نیست، اما کشورهایی هستند که قوانین اسلامی را پیاده می کنند، اما دین را از سیاست جدا می دانند. این جوانان همچنان بیان کردند که پرداختن به مسائل سیاسی، از جمله اهداف نبوت است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، شماری از اشتراک‌کنندگان در گفتمان دانشجویی “جدایی دین از سیاست” که روز جمعه(۱۳ دلو) در دفتر نمایندگی تبیان در مزار شریف برگزار شد، با ابراز مطلب بالا تأکید کردند که دین از سیاست جدایی ندارد و برای دانستن این مطلب، باید به متون اسلامی مراجعه کنند.

 

محمدامیر پویا، یکی از اشتراک کنندگان در گفتمان دانشجویی مرکز تبیان در بلخ گفت: “سیاستی را که اسلام بحث می کند، پاک است؛ همان گونه که اسلام همواره از خوبی ها صحبت می کند، از سوی دیگر سیاست را نیز یک پدیده خوب تعریف می کند”.

 

وی ادامه داد: “کسانی که به جدایی دین از سیاست باورمند هستند، کسانی هستند که بحث اعتقادی ندارند و یا هم کسانی اند که این بحث را تخریب می کنند. جدایی دین از سیاست در جوامعی که با اسلام رشد کرده، امکان پذیر نیست”.

 

پویا افزود: “ما باید با آشنایی با متون دینی، از همه چیز آگاه شویم و نهادهای فرهنگی نیز باید تلاش کنند تا بحث هایی در رابطه به جدایی دین از سیاست داشته باشند تا اصل مسأله مشخص شود”.

 

با این حال تمنا نادری، دانشجوی دیگری که در گفتمان دانشجویی این هفته مرکز تبیان شرکت کرده بود نیز در رابطه به بحث جدایی دین از سیاست بیان نمود: “امروزه امریکا با ترتیب دادن ورکشاپ ها برای بانوان، می خواهد آنان را خودکفا بسازد، آن هم به گونه غیراسلامی”.

 

وی افزود: “آنان(امریکا و غرب) با به راه انداختن ورکشاپ ها در عرصه های مختلف، می خواهد اسلام و ارزش های آن را به گونه بی معنی به اشخاصی که در این ورکشاپ ها حضور می یابند، جلوه دهند”.

 

از سوی دیگر جمشید عرفانی نیز از جمله اشتراک کنندگان گفتمان این هفته دفتر نمایندگی مرکز تبیان در بلخ بود. او نیز در رابطه با موضوع جدایی دین از سیاست نکاتی را بیان کرد و گفت: “غرب به خاطر این که نمی تواند قوانین اسلام را مراعات کند، آن را قبول نمی کند”.

 

وی همچنان افزود: “سیاست از دین و دین از سیاست جدایی ندارد. درست است که غرب در برخی عرصه ها از دنیای اسلام پیشرفت کرده است، اما آنان به ارزش های دینی ما احترام نمی گذارند و به سادگی از چیزهایی که در دین اسلام حرام گفته شده، استفاده می کنند”.

 

بانو احمدی نیز در رابطه به موضوع جدایی دین از سیاست گفت: “به عنوان یک دانشجو آیا تا به حالا به این فکر بوده ایم که غرب آمده و فرهنگ ما را زیر پا می کند؟ و فرهنگ خودشان را بالای ما تحمیل می نماید؟!”

 

وی افزود: “امروز در دانشگاه های افغانستان یک دختر که حجاب دارد، عقب مانده است و وقتی بخواهد آن دختر با حجاب فعالیت کند، به او به دلیل اینکه حجاب دارد، اجازه نمی دهند”.

 

این دانشجو اضافه کرد: “پیوند محکمی بین دین و سیاست وجود دارد و امکان ندارد که این دو از هم جدا شوند. از زمانی که دین اسلام ظهور کرد، حضرت محمد(ص) دین و سیاست را با هم معرفی کرد و تمام مسلمین باید از گفتار پیامبر(ص) پیروی کنند”.

 

وی در اخیر صحبت هایش گفت: “کشوری که می خواهد پیشرفت کند، باید دین و سیاست اش یک جا باشد”.

 

در همین حال عیدمحمد نوری آهنگرانی نیز در گفتمان این هفته مرکز تبیان در بلخ در رابطه به جدایی دین از سیاست گفت: “جدایی دین از سیاست یک نوع نگرش سیاسی و مدنی است و گفته شده دین و سیاست از هم جدا بوده و مداخله نداشته باشند”.

 

وی ادامه داد: “در رابطه به این که دین از سیاست جدا باشد، کتاب و مقالات زیادی نوشته شده است. در کشورهای ترکیه و فرانسه جدایی دین و سیاست به آن اندازه پیش رفته که نمی گذارند قوانین دینی در دولت راه پیدا کند”.

 

به گفته نوری، در کشورهای متعدد، جدایی دین از سیاست وجود دارد. اما آنان که می گویند دین از سیاست جدا باشد، خودشان از امورات دینی در سیاست شان استفاده می کند و در این بین هدف اسلام نیز همین است.

 

وی می افزاید: “همان گونه که اسلام مردم را به عبادت دعوت می کند، دستوراتی را هم در مورد مسائل حکومتی، سیاسی، اجتماعی و تمام اداره امور جامعه دارد که مردم از آن استفاده می کنند، همچنان در سیرت حضرت پیامبر(ص) نیز در این رابطه حرف های گفته شده است”.

 

این جوان اشاره کرد: “اهداف سیاسی پیامبران نیز وجود دارد. پرداختن به مسائل سیاسی از جمله اهداف نبوت است. امام خمینی(ره) می فرماید: امریکایی ها می خواستند که جهان اسلام را به عنوان اسلام امریکایی بشناسند. آن ها گفته بودند کهعلما کاری به سیاست نداشته باشند”.

 

وی ادامه داد: “همچنان هدف امریکا هم این است که دین باید از سیاست جدا باشد.”

 

معصومه حقجو نیز در صحبت هایی در رابطه به جدایی دین از سیاست نکاتی را بیان کرد و گفت: “وظیفه ما در رابطه به جدایی دین از سیاست، بیدار شدن است! شخصی در پارلمان انگلستان گفت: تا زمانی که قرآن نزد مسلمانان باشد، ما هرگز کاری نخواهیم توانست”.

 

وی اضافه کرد: “دشمن ما سخت در حال کار کردن است و ما باید در این زمینه کارهای بیشتری انجام بدهیم”.