• تاریخ انشار: ۱۶ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 23369
  • 396 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پروسه صلح افغانستان، پوشش مخملی برای شکست های سیاست خارجی امریکا می باشد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) سید وحید الله حبیبی؛ مسوول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس در جمع شماری از شخصیت ها و صاحب نظران مسائل سیاسی ، کامیابی پروسه صلح را  متاثر از عوامل درونی و بیرونی دانست و روی کار آمدن یک دولت قدرتمند در افغانستان را از شرایط  […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) سید وحید الله حبیبی؛ مسوول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس در جمع شماری از شخصیت ها و صاحب نظران مسائل سیاسی ، کامیابی پروسه صلح را  متاثر از عوامل درونی و بیرونی دانست و روی کار آمدن یک دولت قدرتمند در افغانستان را از شرایط  و الزامات اولیه آن عنوان کرد.

 

سید وحید الله حبیبی ، در این نشست  که برای واکاوی و بررسی پروسه صلح افغانستان در نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، با اشاره به تلاش های اخیر امریکا در راستای تحقق صلح ، پس از هفده سال حضور  در افغانستان، خاطر نشان کرد: دولت امریکا به همه چیز نگاه اقتصادی دارد و اوضاع و مسائل افغانستان هم از این امر مستثنی نیست .

وی در تکمیل مطلب فوق به نقل از یکی از کارشناسان مسائل سیاسی  اظهار داشت: اگر منافع کلان اقتصادی امریکا در خاورمیانه ایجاب کند، با جمهوری اسلامی ایران وارد جنگ می شود، اما از آنجایی هزینه این جنگ برای واشنگتن بسیار بالاست، چرا که تمام منافع و منابع اقتصادی امریکا در منطقه در تیررس موشک های ایران قرار دارد.

 

این صاحب نظر مسائل سیاسی با یادآوری از  از اظهارات اخیر ترامپ که گفته است که در افغانستان ۵۰ میلیارد دالر خرج کرده ایم، متذکر شد، این هزینه ی بالا نشان می دهد،طرح های امریکا علاوه بر افغانستان، در کشور های دیگر مثل سوریه و یمن هم با شکست مواجه شده است.

 

او تلاش های اخیر امریکا در پروسه صلح  را پوششی مخملی برای شکست های سیاست خارجی اش در منطقه  توصیف کرد که مصرف داخلی  داشته و برای توجیه افکار عمومی مردم امریکا می باشد.

 

حبیبی تصریح کرد: امریکا به دنبال یک موفقیت حداقلی برای سیاست خارجی اش می باشد، ولو اینکه پروسه صلح گذرا باشد و  برایش مهم نیست که آینده افغانستان چطور رقم بخورد.

 

وی نقش عوامل درونی پروسه صلح را مهمتر از نقش آفرینان خارجی آن برشمرد و گفت: در حالی که این عوامل از جایگاه خاصی برخوردار هستند، اما دچار پراکندگی می باشند که تعدد تیم های انتخاباتی مصداق این پراکندگی می باشند.

 

او متذکر شد : وجود هجده گروه انتخاباتی برای پست ریاست جمهوری از هر منظری که سنجیده شود، تلاشی برای  ثبیت قدرت خودشان می باشد و نشان می دهد که هیچ یک از این شخصیت ها به دنیال یک حکومت قوی  که لازمه برقرای صلح و ثبات واقعی در افغانستان می باشد، نیستند.

حبیبی خاطر نشان کرد که ترکیب قومی تیم های انتخاباتی هم بیان گر این موضوع می باشد که هنوز قوم گرایی در مسائل افغانستان حرف اول را می زند و در این سال ها برای ملت شدن کار چندانی صورت نگرفته است،  چون اگر واقعا خواستار صلح باشند میتوانند با ایجاد چند تیم انتخاباتی قوی زمینه تشکیل یک دولت مقتدر را فراهم سازند و از تنش ها و پیامدهای منفی احتمالی آن بکاهند.

 

وی در پایان صحبت های خود یادآورشد: تاریخ نشان داده است که هر طرح و برنامه ای که از خارج به عنوان نسخه راه علاج  مشکلات افغانستان پیچیده شده، منتج به نتیجه نگردیده و  صلح مد نظر امریکا هم نمی تواند آینده خوبی را برای مردم افغانستان رقم بزند.