• تاریخ انشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 23815
  • 588 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پوشش اسلامی، یگانه پوشش انسان‌ساز/ بانوی مسلمان می‌تواند ضمن حفظ حجاب حضور اثرگذاری در جامعه داشته باشد

فعالین فرهنگی در سمینار علمی تحلیلی “نقش و جایگاه حجاب در جامعه” تاکید کردند که آرامش روحی و روانی، حفظ پیوند خانوادگی، صمیمیت بین زوجین، استواری جامعه و حفظ کرامت و احترام انسانی از جمله اساسی‌ترین دلائل وجوب پوشش در جامعه‌ی اسلامی می‌باشد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ نصرالله رحیمی فارغ‌التحصیل رشته زراعت […]

فعالین فرهنگی در سمینار علمی تحلیلی “نقش و جایگاه حجاب در جامعه” تاکید کردند که آرامش روحی و روانی، حفظ پیوند خانوادگی، صمیمیت بین زوجین، استواری جامعه و حفظ کرامت و احترام انسانی از جمله اساسی‌ترین دلائل وجوب پوشش در جامعه‌ی اسلامی می‌باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ نصرالله رحیمی فارغ‌التحصیل رشته زراعت و یکی از فعالین فرهنگی ولایت هرات، طی سخنانی در این سمینار که از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شده بود، گفت: حجاب به معنای پرده و مانع می‌باشد که به کار رفتن آن در معنای مصطلح امروزی نسبتا جدید می‌باشد. در اصطلاح فقهای قدیم، اغلب کلمه‌ی ستر که به معنای پوشش است به کار برده می‌شد.

 

وی افزود: زنان نباید زینت خویش را در برابر نامحرمان آشکار بسازند بنابراین، حضور زنان در مقابل نامحرمان با پوشش صحیح ولی با چهره آرایش‌کرده بر خلاف ضوابط اسلامی است.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به نقش پوشش در کاهش آمار آزار و اذیت بانوان، بنابر قول صریح قرآن تصریح کرد: زنان و دختران می‌توانند با پوشش مناسب، از تحریک و برانگیختن طمع مردان جلوگیری کنند تا مورد آزار و اذیت نیز قرار نگیرند. بنابراین هر آنچه را که اسلام مقرر کرده است، برای حفظ ارزش‌ها و منافع زنان و مردان می‌باشد.

 

او با رد ادعای غربی‌ها که می‌گویند حجاب مانع فعالیت‌های اجتماعی می‌شود، خاطرنشان ساخت: پوشش اسلامی به هیچ عنوان در انجام فعالیت‌های اجتماعی و حضور در صحنه‌های سیاسی برای بانوان ممانعتی ایجاد نمی‌کند. بانوی مسلمان می‌تواند با رعایت و حفظ حجاب حضور پرشوری در جامعه داشته باشد.

 

همچنان حسن جویا فارغ‌التحصیل رشته ادبیات دانشگاه هرات، طی سخنانی در این سمینار بر نقش حجاب در حفظ کرامت زن تاکید کرد و گفت: یگانه پوششی که می‌تواند یک انسان را به به مقام والای انسانیت برساند همین پوشش اسلامی است.

 

وی افزود: کرامت انسانی از داشتن حجاب و پوشش مناسب نشأت می‌گیرد و داشتن پوشش، انسان را در جامعه مانند یک شی نادر نمایش می‌دهد و تاثیر شگرف آن بر شخصیت و کرامت انسانی در جامعه و محیط کار به صورت ملموس مشهود می‌باشد.

 

او افزود: تحقیقات نشان می‌دهد که عدم رعایت صحیح پوشش، سبب افزایش طلاق و کاهش سنت حسنه‌ی ازدواج در جامعه خواهد شد. خواهش من از‌ جوانان به ویژه قشر بانوان این است که با خود فکر‌ کنند که چرا اسلام‌ تا این اندازه به حجاب اهمیت داده و فلسفه و حکمت آن چه می‌باشد؟.

 

آقای جویا بی‌حجابی در مردان و زنان را یک فرهنگ وارداتی و تحمیلی خواند و گفت: بی‌حجابی از دروازه‌ی کوچک رسانه‌ها وارد شده و به خورد مردم داده شده است و مانند نوشابه‌های گازدار که همه از آن استفاده می‌کنند ولی نمی‌دانند که چه تاثیر خطرناکی بر صحت انسان دارد بر ما تحمیل شده است، بی آنکه به عواقب خطرناک آن تفکر کرده باشیم.

 

از سوی دیگر سیدمحمدهادی حجت بهشتی طی سخنانی در رابطه با علل حفظ پوشش، اظهار داشت: برای داشتن پوشش اسلامی و اجباری نمودن آن در جامعه، دلائل زیادی وجود دارد.

 

او افزود: یکی از عمده‌ترین دلائلی که می‌توان برای رعایت پوشش اسلامی به آن اشاره کرد، همانا نقش حجاب در استحکام بنیان خانواده و جلوگیری از فروپاشی این نهاد اسلامی و انسانی می‌باشد. از آنجایی که میل به جنس مخالف کاملا فطری بوده و با درنظرداشت طمع فروناپذیر انسان در خواستن زیبایی‌ها، آشکار نمودن زینت خصوصا در بانوان باعث این می‌شود تا مردان با دیدن نمونه‌های زیباتر نسبت به همسر خودشان بی‌میل شوند و به چشم‌چرانی روی بیاورند؛ امری که رفته رفته ممکن است زندگی مشترک را با سردی و طلاق مواجه بسازد.

 

وی علاوه کرد: از سوی دیگر اگر پوشش در جامعه به عنوان یک حق عمومی رعایت نگردد و زیبایی‌ها آشکارا به نمایش گذاشته شود، برای بانوان در کسب و جلب توجه مردان، یک رقابت بسیار گسترده به وجود خواهد آمد که این امر عواقب خطرناکی در پی دارد. این مسئله در جوامع بی‌حجاب کاملا مشهود است. و ما می‌بینیم سالانه چه مقدار سرمایه صرف مواد مختلف آرایشی، قرص‌های زیبایی اندام و جراحی‌های زیبایی و غیره می‌شود. همچنان از آن طرف توقع مردان نیز به همان میزان بالا رفته و دیگر به نمونه‌های عادی و معمولی بسنده نخواهند کرد.

 

آقای حجت بهشتی تاکید کرد: اگر هر دو قشر بانوان و آقایان، پوشش اسلامی را به صورت درست رعایت کنند، بی‌گمان نه چنین رقابت‌هایی به وجود خواهد آمد و نه توقع مردان بالا خواهد رفت بالا خواهد رفت. این مسئله بر حفظ روال عادی زندگی و آرامش روحی و روانی درون خانواده بسیار مهم می‌باشد.