• تاریخ انشار: ۳ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7681
  • 1,056 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پوشش درست برای زنان و دختران محدودیت و اسارت نیست بلکه شخصیت است

گفتمان “رمضان و حجاب” میان علما برجسته ی ولایت بلخ در نمایشگاه سوره از سوی دفتر تبیان دایر گردید.   به گزارش آوا، حجت الاسلام و المسلمین شیخ سلمان خلیلی؛ مسئول مدرسه فاطمه الزهرا درباره اینکه اسلام حجاب را چگونه معرفی کرده گفت: اسلام در رابطه با حجاب توصیه های زیادی دارد.   به گفته […]

گفتمان “رمضان و حجاب” میان علما برجسته ی ولایت بلخ در نمایشگاه سوره از سوی دفتر تبیان دایر گردید.

 

به گزارش آوا، حجت الاسلام و المسلمین شیخ سلمان خلیلی؛ مسئول مدرسه فاطمه الزهرا درباره اینکه اسلام حجاب را چگونه معرفی کرده گفت: اسلام در رابطه با حجاب توصیه های زیادی دارد.

 

به گفته وی، در قرآن آمده نگاه به نامحرم باعث گناه می گردد و آن نگاه سهمی از شیطان است.

 

آقای خلیلی علاوه کرد، خداوند برای پیامبرش می فرماید برای مردان مومن بگو چشم های خود را از حرام بپوشانند و همچنین برای زنان مومنه بگو چشم های خود را از حرام بپوشانند.

 

وی تصریح کرد: نگاه مرد مسلمان باید به زن نامحرم نباشد. وقتی چشمش به نامحرم می افتد، باید چشم بپوشاند و همچنین برای زن هم توصیه شده که چشم به نا محرم نبندد. در اسلام حجاب پوشاندن جاهایی  از بدن است که نامحرم  نباید آن را ببیند و باعث تحریک طرف مقابل نشود.

 

وی با بیان اینکه حجاب محدودیت و اسارت نیست، گفت پوشش درست، برای زنان و دختران شخصیت میدهد.

 

خانم شریفه احمدی؛ استاد مدرسه حسنیه شهر مزار شریف در پاسخ به این که منظور از حجاب در اسلام چیست؟ به خبرنگار صدای افغان گفت: خداوند در قرآن میفرماید، ای پیامبر به زنان خود و دختران خود بگو خویشتن را به چادر بپوشانند.

 

وی افزود: منظور از حجاب در دین اسلام پوشش یک زن مسلمان از دید یک مرد نامحرم است، البته حجاب تنها در پوشش نیست، بلکه یک شخص حجاب را باید در اخلاق و گفتار خود حفظ کند.

 

خانم احمدی اشاره به آقایان گفت: حجاب اسلامی مردان را هم در بر می گیرد، باید آقایان هم حجاب اسلامی را رعایت کنند. چه از قبیل لباس باشد، یا رفتار در اجتماع، این ها همه از موارد حجاب است که برای ما ذکر شده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی؛ مسئول دفتر نمایندگی تبیان در بلخ، در رابطه به این که حجاب در ادیان دیگر چگونه بوده، بیان داشت: مسئله حجاب از زمان حضرت آدم و حوا در بهشت بود و در تمام ادیان قبل از اسلام به نحوه های گوناگون وجود داشته، لذا دین اسلام هم به این مسئله توجه خاصی کرده است.

 

موسوی علاوه کرد: مسئله حجاب بسیار اهمیت دارد، چون یکی از عواملی که میتواند از انحطاط جامعه جلوگیری کند؛ همین مسئله حجاب است.

 

امروز شما می‌بینید که تمام جنگ هایی که در دنیا روی می دهد، برای قدرت و شهوت است و قطعاً وقتیکه حجاب رعایت نشود، چشم ها به نامحرمان نگاه می کنند و مسئله گناه زیاد میشود.

 

وی گفت: حجاب محدویت نیست، بلکه مصونیت است، قطعاً در جامعه ای که حجاب رعایت شود و به مسئله حجاب تأکید شود، آن جامعه از آسیب کم تری برخوردار است.

 

آقای خلیلی در اخیر، گفت که در جامعه افغانستان فرهنگ بد حجابی در حال گسترش است و در این زمینه افراد و سازمان هایی دارند بطور جدی کار می کنند تا فرهنگ ناب اسلامی خدشه دار و شخصیت و هویت انسانی و اسلامی را از زنان و دختران ما بگیرند.

 

وی علاوه کرد که تنها راه کار مبارزه با این پدیده، برگشتن به راه اصلی خود می باشد و وظیفه مرد و زن مسلمان این است که خانواده خود را اصلاح نماید. باید همه افراد جامعه دست به دست هم بدهند و این فرهنگ غلط را از بین ببرند.

 

خانم احمدی نیز در اخیر گفت: توصیه من برای تمام خانواده ها خصوصا پدر و مادرها که مسئولیت تربیت فرزندان خود را دارند، این است که سطح آگاهی دینی فرزندان خود را از همان ابتدا، بلند ببرند و آن ها را از اهمیت معنوی حجاب مطلع سازند.

 

او برای پدران و مادران تذکر داد که اگر اهمیت حجاب را برای فرزندان شان بیان نکنند، خصوصا دختر خانم‌ها را از عواقب بی حجابی با خبر نسازند، جامعه و خانواده ها دچار مشکل خواهند گردید. لذا کوشش نمایند که دختر خانم ها زمانی وارد جامعه می شوند، حجاب اسلامی را رعایت کنند.

 

موسوی در اخیر گفت: چادر پرچم اسلام است تا وقت که چادر روی سر بانوان کشور ما باشد، دشمن پیروز نمی شود و هر وقت که دشمن این چادر را برداشت، بدانید که ما شکست خورده ایم و انشاءالله که اینکار نمی شود.