• تاریخ انشار: ۱۶ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22707
  • 779 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیامبر اسلام، پایه گذار دموکراسی اسلامی

پیامبر اسلام، نخستین بنیانگذار نظام دموکراسی بودند که توانستند بزرگترین و بهترین کانون جامعه دموکراتیک را بر مبنای آموزه های اسلام در مدینه پی ریزی نمایند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) شماری از دانشجویان و عالمان دین در گفتمانی که از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) به مناسبت رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) […]

پیامبر اسلام، نخستین بنیانگذار نظام دموکراسی بودند که توانستند بزرگترین و بهترین کانون جامعه دموکراتیک را بر مبنای آموزه های اسلام در مدینه پی ریزی نمایند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) شماری از دانشجویان و عالمان دین در گفتمانی که از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) به مناسبت رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) تحت عنوان “از بعثت تا رحلت؛ رسالت پیامبر و مسؤولیت ما”  در کابل برگزار شده بود، به اظهار نظر پرداختند.

 

سیدمحمد تالوت فاضل پور یکی از دانشجویان اشتراک کننده در این گفتمان می گوید: پیامبر اسلام(ص) نخستین شخصیتی بودند که در بحرانی ترین شرایط حاکمیت جهل، توانستند پایه های دموکراسی واقعی را در مدینه اساس گذاری نمایند.

 

آقای فاضل پور افزود: اگر بعد از گذشت قرن ها، غربی ها شعار دموکراسی را سر دادند و مطرح نمودند، ولی پیامبر اسلام قرن ها قبل از شعارهای غربی ها، بزرگترین و بهترین کانون جامعه دموکراتیک را بر مبنای آموزه های اسلام در مدینه و در عمل پی ریزی کردند که تاکنون، هیچ دولتی نتوانسته هم چون پیامبر اسلام، دموکراسی واقعی را در گوشه های گیتی، ترسیم کند.

nf00173687-1

وی با اشاره بر وضعیت فعلی افغانستان، گفت: قریب بیست سال است که در جامعه ی ما شعار دموکراتیک کردن مطرح است و بلندگویان زیادی بودند و هستند که در راستای دموکراسی سازی کار می کنند و اما، تاکنون هیچ تغییراتی نیامده که ما نشانه های مردم سالاری را در آن ببینیم. با آن که پیامبر اسلام ص به زودترین فرصت موفق شد جامعه ی کاملا طبقاتی و اختلافی را به جامعه ی بی طبقه و برابر تبدیل کنند.

 

این فعال دانشگاهی تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است، پیروی واقعی از سنت راستین نبوی می باشد که متأسفانه از سال های زیادی بدینسو، ما نتوانستیم آموزه های اسلامی را درست تفسیر کنیم و در جامعه خود پیاده ورزیم و عامل اصلی آن عمل نکردن مردم به آموزه های دینی بوده و بخصوص کم کاری علمای دین موجب گردید که ما بیشتر در بحران بی مدیریتی دینی گرفتار شویم.

 

سیدمحمد سروری از دانش آموزان شرکت کننده در گفتمان فرمود: حضرت محمد(ص) یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ می باشد که در یکی از بدترین مقاطع زمانی ظهور نمودند. اما با وجودی که شرایط اجتماعی و سیاسی حاکم در جامعه وحشتناک بود، با آنهم پیامبر بزرگوار اسلام تغییرات عمده و اساسی را توانستند در همان وضعیت خفقان اجتماعی و سیاسی به وجود بیاورند.

nf00173687-2

او در بخش دیگری از سخنان خود اضافه نمود: برنامه های اسلام که از سوی حضرت به بشریت تبلیغ و رسانده شدند، در میان ما که پیروان حضرت محمد(ص) می باشیم، کمتر دیده می شود و آنچه لازم بود، ما نتوانستیم استفاده کنیم.

 

در همین حال آقای سیدذکی موسوی از عالمان دین کشور با توجه به رسالت پیامبر اسلام(ص) و مسؤولیت سنگین مسلمانان گفت: نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله رسالت بزرگی را عهده دار بودند و آنچه توان داشتند انجام دادند و هیچ کاری که از توان حضرت بوده و انجام نداده باشند، وجود ندارد.

 

آقای موسوی با بیان این که در شرایط حاضر ما چه مسؤولیت داریم، عنوان کرد: ما نسبت به هر زمانی مسؤولیت داریم که در جهت احیای تفکر مکتب محمدی تلاش بورزیم و در راستای ترویج تفکر اسلامی، حوزه های علمیه با وجه نیکو کار کرده و در درون خود شخصیت های مبارز، انقلابی و خدمتگزاری را پرورده اند و آنچه در صحنه ی مبارزه بیشتر ظهور نمودند، همین تربیت یافتگان حوزه بودند که تعدادی با فقه، اصول و حدیث به تبیین احکام دینی و روایات نبوی پرداختند و تعدادی هم با کلام و فلسفه و عرفان توانستند مسیر حرکت جوامع اسلامی را مشخص و روشن سازند.

nf00173687-3