• تاریخ انشار: ۱۹ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22738
  • 1,365 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیامبر اسلام(ص) موفق به اصلاح جامعه شد/ اگر مردم به سیره رسول اکرم مراجعه کنند؛ از جاهلیت جدید نجات خواهند یافت

پیامبر بزرگوار اسلام در برابر طاغوت، بی‌عدالتی، ظلم، بیدادگری، جهل، خرافات و فقر مبارزه نمودند، و جامعه آن روز را از سقوط رهایی بخشیدند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مزارشریف، گفتمان دانشجویی را تحت عنوان “پیامبراسلام؛ برترین الگوی الهی”، روز جمعه(۱۸ عقرب) […]

پیامبر بزرگوار اسلام در برابر طاغوت، بی‌عدالتی، ظلم، بیدادگری، جهل، خرافات و فقر مبارزه نمودند، و جامعه آن روز را از سقوط رهایی بخشیدند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مزارشریف، گفتمان دانشجویی را تحت عنوان “پیامبراسلام؛ برترین الگوی الهی”، روز جمعه(۱۸ عقرب) با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه برگزار کرد.

 

کارشناس این گفتمان حمیدالله نجیب، استاد دانشگاه بود که در مورد سرفصل‌های سیره و روش شخصی پیامبر، شرایط جاهلیت جدید و پیامبر و مبارزه باخرافات و سنت‌های نادرست صحبت کرد.

 

آقای نجیب در مورد سرفصل اول گفتمان یادشده، گفت: خصوصیت خاص پیامبر اسلام(ص) این است که تاریخ تولد، زندگی و سیرتش معلوم است؛ سیره و روشی را که پیامبر اسلام(ص) به کار بردند، بهترین الگو برای مسلمانان جهان است.

 

نجیب با بیان این‌که قرآن پیامبر اسلام(ص) را الگو معرفی کرده، به آیه ۲۱ سوره احزاب اشاره کرد و گفت: قرآن کریم می‌فرماید: لَقَدْ کانَ لَکمْ فی رسول الله أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ؛ برای شما در رسول خدا، الگوی بسیار نیکویی است.

 

وی از جوانان و دانشجویان خواست که اگر سیره و روش زندگی پیامبر را الگو قرار دهند، انسان‌های موفقی در جامعه به بار خواهند آمد.

 

مبارزه پیامبر با خرافات و سنت‌های نادرست

این استاد دانشگاه در مورد سرفصل شرایط جاهلیت جدید نیز اذعان داشت: حضرت محمد(ص) در زمانی به پیامبری مبعوث شد که از زمان عیسی تا زمان بعثت پیامبر اسلام، کدام راهنمایی وجود نداشت؛ مردم به بیراهه رفته بودند و فساد و ظلم همه جامعه را فرا گرفته بود، ولی پیامبر با همه آن‌ها مبارزه نمود و موفق به اصلاح جامعه شد.

 

این کارشناس مسائل دینی در مورد جاهلیت جدید که امروز نیز فرق بین پسر و دختر وجود دارد؛ حتی در یک شفاخانه وقتی پسری متولد می شود، داکتر پول بیشتری از خانواده او می‌گیرد، اشاره نمود.

 

وی علت جاهلیت جدید را دوری مردم از آموزه‌های پیامبر اسلام یاد کرد که اگرمردم به سیره رسول اکرم(ص) مراجعه کند؛ از این جاهلیت نجات خواهند یافت.

 

آقای نجیب در مورد سرفصل پیامبر و مبارزه با خرافات و سنت‌های نادرست نیز گفت: پیامبر زمانی به پیغمبری مبعوث شد که عقیده خدایی از میان مردم دور شده بود، نظام جبروتی بر جامعه حاکم، نصرانی‌ها بین مردم نفوذ کرده، زندگی با شهوت آمیخته شده و فساد در سیاست و همه امور زندگی مردم آمیخته شده بود، ولی پیامبر بود که با همه آن‌ها مبارزه نمود.

 

وی گفت: رسالت رسول اکرم(ص) با نزول سوره علق آغاز شد و خداوند(ج) در اولین آیه قرآن دستور آموختن را داد تا مردم خود را از طریق علم بشناسند و از مکارم اخلاق آگاهی حاصل نمایند. وی تصریح نمود که اگر علم نیاموزیم، از مسیر پیامبر دور می‌شویم.

 

اولین مبارزه پیامبراسلام(ص)؛ ایستادگی علیه طاغوت

ایشان اولین مبارزه پیامبراسلام(ص) را ایستادگی علیه طاغوت یاد کرد و تاکید نمود که پیامبر با حکمت و موعظه، مردم را دعوت می‌نمود.

 

وی افزود که پیامبر اسلام هرجا لازم بود، صبر می‌کرد که تعداد کثیری توسط اخلاق پیامبر اصلاح شدند. ایشان در جایی که نیاز بود، مبارزه می‌نمود؛ مانند غزوه‌ها و جایی که نیاز بود، عفو می‌کرد مانند فتح مکه.

 

این استاد دانشگاه اضافه کرد که پیامبر خاتم(ص) با همه نادرستی‌های جامعه چون فقر، خرافات، جهل و نادانی، طغیان و بیدادگری مبارزه کرد و طی ۱۳ سال زندگی در مکه و ۱۰ سال زندگی در مدینه، هیچ‌گاه دست از هدایت‌گری برنداشت و موفق به هدایت جامعه گردید.

 

نباید از کلمه “امی” علیه پیامبر(ص) استفاده شود

هم‌چنین سجاد عباسی، مسوول فرهنگی هنری بخش دانشجویان دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مزارشریف، در قسمت جمع‌بندی گفتمان، در مورد کلمه “امی” در مورد پیامبر می گوید که دشمنان از این کلمه علیه مسلمانان استفاده کرده و پیامبر بزرگوار اسلام را بی‌سواد می‌دانند.

 

اما وی تصریح کرد که امی در فرهنگ عرب به سه معنا است؛ اول به معنای کسی که نوشتن و خواندن بلد نیست؛ معنای دوم کلمه “امی” به معنای کسی است که از مکه است؛ و معنای سوم آن عادی است. وی ادامه داد که نباید از این کلمه به حیث ابزار استفاده شود.

 

برعلاوه، عباسی یاد کرد که باید به اسم پیامبر(ص) و مقام پر ارج ایشان احترام قایل بود و با شنیدن نام وی، صلوات بفریستم و این فرهنگ را نهادینه سازیم.

 

گفتنی است که ارائه نظر توسط دانشجویان پیرامون موضوع گفتمان و پاسخ به سؤالات دانشجویان توسط کارشناس، از برنامه‌های دیگر گفتمان روز جمعه دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مزارشریف بود.