• تاریخ انشار: ۳ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27645
  • 322 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیامبر اسلام الگوی ناب اخلاقی برای همۀ انسان‌هاست/ همگان به سبک زندگی ایشان اقتدا کنند

n00193953-b

پیامبر اکرم (ص) با دارا بودن نیکوترین اخلاق و سیرۀ شخصی، بهترین اسوه برای تمامی بشریت است. همه باید برای رستگاری خویش سبک زندگی آن حضرت را الگو قرار بدهند.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا تحت عنوان “پیامبر اسلام بهترین الگوی الهی” امروز جمعه (۳ میزان) با حضور کارشناسان امور و دانشجویان و طلاب حوزات […]

پیامبر اکرم (ص) با دارا بودن نیکوترین اخلاق و سیرۀ شخصی، بهترین اسوه برای تمامی بشریت است. همه باید برای رستگاری خویش سبک زندگی آن حضرت را الگو قرار بدهند.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا تحت عنوان “پیامبر اسلام بهترین الگوی الهی” امروز جمعه (۳ میزان) با حضور کارشناسان امور و دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در مزارشریف برگزار شد.

 

سید عباس هاشمی و سید غضنفر موسوی از اساتید دانشگاه و حجت‌الاسلام محمدعیسی اخلاقی آگاه مسائل دینی، سه کارشناس این گفتمان بودند که حول سرفصل‌های “ﺳﯿﺮﻩ ﻭ ﺭﻭﺵ زندگی ﭘﯿﺎﻣﺒر اسلام”، “ویژگی‌های ﺟﺎﻫﻠﯿﺖ قدیم ﻭ ﺟﺎﻫﻠﯿﺖ ﺟﺪﯾﺪ” و “ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻭ ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﺑﺎ ﺧﺮﺍﻓﺎﺕ ﻭ ﺳﻨﺖ‌ﻫﺎﯼ ﻧﺎدرست” صحبت نمودند.

 

حجت‌الاسلام اخلاقی، با اشاره به سرفصل “ﺳﯿﺮﻩ ﻭ ﺭﻭﺵ ﺷﺨﺼﯽ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ (ﺹ)” گفت: خداوند در توصیف اخلاق رسول خود فرموده است که ” لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا…قطعا براى شما در -اقتدا به- رسول خدا سرمشقى نیکوست، براى آن کس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد می‌‏کند.”

 

به گفتۀ اخلاقی، عقل انسان برای رستگاری، به الگو و راهنما نیاز دارد و اخلاق حسنۀ رسول گرامی اسلام الگو و سرمشقی برای زندگی تمامی بشریت است.

 

وی افزود که خداوند، پیامبر اکرم را الگوی تمام تاریخ قرار داده است. بدون شک پیروی از روش زندگی ایشان برای آنان که پیامبر و دین آن حضرت را درک کرده‌اند، سعادت هر دو جهان را به دنبال دارد.

 

به گفتۀ حجت‌الاسلام اخلاقی، هر قشری که پیامبر اسلام را بشناسد سعادت‌مند است و هر کسی که به ایشان شرک بورزد زیان خواهد کرد.

 

سید عباس هاشمی، نیز با اشاره به سرفصل اول بیان کرد که یکی از بزرگترین مهربانی‌های خداوند، فرستادن کتاب آسمانی قرآن که برنامه زندگی ماست و بعثت پیامبر که مفسر قرآن می‌باشد است.

 

وی افزود: باید در ابعاد مختلف نمونه‌برداری نماییم، چرا که پیامبر اسلام متعلق به تمام اقشار جامعه است.

 

هاشمی تاکید کرد که جاهلیت دوران پیش از اسلام روی رفتار رسول‌الله، هیچ تاثیری نداشت و زندگی فردی ایشان قبل از بعثت نیز نمونه و الگویی برای جامعه است. آن حضرت به القاب امین و صادق ملقب بود و جنجال‌های آن جامعه را برطرف می‌کرد.

 

به گفتۀ او، رفتار پیامبر بعد از بعثت، عموم مردم را جذب اسلام کرد و چهرۀ متبسم و اخلاق نیکوی ایشان باعث می‌شد تا جایگاه پیامبری وی نزد مردم تثبیت و تحکیم شود.

 

هاشمی افزود که پیامبر گرامی اسلام با هر شخصی مطابق با جایگاهش برخورد می‌کرد. رسول خدا در تاریخ مهربانترین فرد بود و مانند باد بذل و بخشش می‌کرد.

 

وی پیامبر را شخصیتی مهربان، دلسوز و توانمند در دفاع از حقوق بشر و آزادیِ انسان عنوان کرد.

 

سید غضنفر موسوی، در رابطه با سرفصل “جاهلیت قدیم و جاهلیت جدید” گفت: محیط روی اخلاق مردم تاثیر دارد. قبل از بعثت پیامبر شبه‌جزیرۀ عرب، دارای محیطی سوزان بود که این مسئله بالای زندگی مردم تاثیر گذاشته بود و شماری از قبایل عرب از اخلاق خوبی برخوردار نبودند.

 

وی افزود که در آن زمان جامعۀ عربستان به قبایل مختلف تقسیم می‌شد و بیشتر قبایل از هم مجزا و برعلیه همدیگر مبارزه داشتند. پیامبر در کودکی شاهد غارت‌گیری‌های اعراب بود که قبایل هر نوع ظلمی به همدیگر روا می‌داشتند و قبیله‌ای که قدرت بیشتری داشت از آرامش بیشتری برخوردار بود،‌ که این یک نوع جاهلیت بود.

 

موسوی، زنده به گور کردن دختران را یکی دیگر از خواص جاهلیت آن زمان دانست و افزود که مردم برای اینکه دخترشان در زمان شکست در جنگ به اسارت نرود از بعد تولد دختران‌شان را زنده به گور می‌کردند.

 

وی افزود که جاهلیت‌های مختلف در جزیرهالعرب در حال گسترش بودند و در این وضعیت نیاز به یک منجی شدیدا احساس می‌شد.

 

این استاد دانشگاه گفت که در حال حاضر نیز مانند آن زمان قدرت‌های بزرگ، کشورهای کوچک را زیر ظلم قرار می‌دهند و حقوق انسانی در کشورهای جهان سوم مراعات نمی‌شود.

 

موسوی، سقط جنین در زمان کنونی را همچون زنده به گور کردن اطفال در دوران گذشته یاد کرد و افزود که جهان امروزی با یک جاهلیت جدید و خطرناک دست و پنجه نرم می‌کند.

 

حجت‌الاسلام اخلاقی با اشاره به سرفصل “پیامبر و مبارزه با خرافات و سنت‌های نادرست” گفت: در زمانی که پیامبر اسلام مبعوث رسالت گردید، تمام اطراف کعبه را بت‌پرستی و جزیره‌العرب را خرافات فراگرفته بود، ولی ایشان به تنهایی با تمام این خرافات و بت‌پرستی‌ها مبارزه کرد و جامعۀ آن زمان را نجات داد.

 

اخلاقی با اشاره به قضیۀ وفات ابراهیم پسر پیامبر اسلام عنوان کرد: زمانی که همزمان با وفات پسر پیامبر، آفتاب‌گرفتگی رخ داد و شماری از مردم از آن تعبیر خرافی کردند و به وفات پسر پیامبر نسبت دادند، ولی پیامبر اکرم روی منبر رفت و با اشاره به آیۀ “إِنَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ آیَتَانِ مِنْ آیَاتِ اللَّهِ – یَجْرِیَانِ بِأَمْرِهِ مُطِیعَانِ لَهُ، ضَوْؤُهُمَا مِنْ نُورِ عَرْشِهِ وَ حَرُّهُمَا مِنْ جَهَنَّمَ فَإِذَا کَانَتِ الْقِیَامَهًْ عَادَ إِلَی الْعَرْشِ نُورُهُمَا – وَ عَادَ إِلَی النَّارِ حَرُّهُمَا” فرمود که خورشید و ماه آیات خداوند است که با مرگ کسی تغییر در آن نمی‌آید. ایشان در اینجا مردم را به دوری از افکار خرافی دعوت کرد.

 

اخلاقی خاطرنشان کرد که رسول گرامی اسلام در طول زندگی‌شان در مقابل خرافات مبارزه نمود و شمار زیادی از خرافات مانند زنده به گور کردن دختران را از جامعه برطرف کرد.

 

اخلاقی به گرایش نسل‌های امروزی به طرف تنش‌ها و خرافات اشاره کرد و از تمامی افراد جامعه خواست تا در برچیدن آن تلاش نمایند.

 

وی مکارم اخلاق، را یکی از مسائل مهم جامعه عنوان کرد و آن را یک اصل مهم در جوامع اسلامی توصیف نمود و از تمام دانشجویان خواست تا در عملی کردن آن تلاش کنند.

 

ارائه نظریات دانشجویان پشت تریبون، پرسش و پاسخ و جمع‌بندی گفتمان توسط حجت‌الاسلام سیدحامد موسوی مسئول نمایندگی خبرگزاری صدای افغان در مزارشریف از برنامه‌های دیگر گفتمان امروز آوا در بلخ بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>