• تاریخ انشار: 10 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15838
  • 1,204 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیامبر گرامی اسلام(ص) یک سیاست‌مدار کامل بود/ اگر پیامبر(ص) متشکل و سازمانی حرکت نمی کرد، نمی توانست حکومت اسلامی تشکیل دهد

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در سخنانی در جمع علما، طلاب و دانشجویان در قم، با اشاره به رفتار و عملکرد سیاسی حضرت پیامبر گرامی اسلامی(ص)، گفت که پیامبر(ص) یک سیاست‌مدار کامل و یک مدیر حاذق بود و توانست با مدیریت شان، یک حکومت اسلامی را تشکیل دهند. حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری با تأکید […]

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در سخنانی در جمع علما، طلاب و دانشجویان در قم، با اشاره به رفتار و عملکرد سیاسی حضرت پیامبر گرامی اسلامی(ص)، گفت که پیامبر(ص) یک سیاست‌مدار کامل و یک مدیر حاذق بود و توانست با مدیریت شان، یک حکومت اسلامی را تشکیل دهند. حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری با تأکید بر عملکرد سازمانی و تشکیلاتی جهت حل مشکلات موجود در جامعه، خاطرنشان کرد: “اگر پیامبر ما متشکل و سازمانی حرکت نمی کرد، نمی توانست حکومت اسلامی را تشکیل دهد”.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، به مناسبت فرارسیدن سالروز میلاد پیامبر بزرگ اسلام، محمد مصطفی(ص) و همچنین امام صادق(ع)، در میان جمعی از طلاب و دانشجویان قم، سخنرانی کرد.

 

وی در این نشست ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع)، پیرامون خصوصیات برجسته این دو شخصیت بزرگوار سخن گفت و تأکید کرد که اگر بتوانیم در زندگی خود، تحلیل کوتاهی از شخصیت پیامبر اسلام(ص) داشته و مطابق باور خود نسبت به این حضرت عمل کنیم، قطعا می توانیم در زمانه خود هم از تشخص لازم برخودار شویم و هم در زندگی خود نقش آفرین باشیم، زیرا پیامبر ما در زمان خودش، تا حالا و تا روز قیامت نقش آفرین بوده و خواهد بود.

 

به گفته حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، ما اگر دوستدار آن پیامبر(ص) هستیم، حداقل سعی کنیم که رنگ و بویی از آن شخصیت داشته باشیم و اگر نمی توانیم به طور دقیق پا جای پای آن حضرت بگذاریم، حداقل سعی کنیم به اندازه توان خود مطابق خصوصیات آن حضرت عمل نماییم.

 

وی با اشاره به تحولات و مشکلاتی که امروز دنیای اسلام را فراگرفته، گفت: چرا این همه معضلات در بین جوامع اسلامی وجود دارد؟ چرا در کشور اسلامی ما این همه معضلات وجود دارد؟ به دلیل این که ما به هیچ یک از دستورات و رهنمودهای پیامبر خود عمل نمی کنیم، اگر عمل کنیم، این همه مشکلات و قتل و خونریزی نداریم، حتی در عرصه اقتصادی ما نباید این همه فقیر می داشتیم. اگر نگاهی گذرا به شخصیت پیامبر داشته و به شخصیت خود ببینیم، دیده می شود که بین ما و پیامبر و دستورات ایشان، خیلی فاصله وجود دارد “.

 

پیامبراسلام(ص) در عرصه اخلاق، یک انسان کامل بود/ بداخلاقی ها، یکی از سرمنشأهای مشکلات امروز است

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در بیان ابعاد مختلف شخصیتی حضرت پیامبر(ص)، به عرصه اخلاق ایشان اشاره کرد و گفت: “پیامبر اسلام (ص) در عرصه اخلاق یک فرد کامل بود، حالا ما باید در زندگی خود مطالعه کنیم که چقدر اخلاق در زندگی شخصی و خانوادگی ما روال طبیعی دارد؟ امروز در عرصه های مختلف یکی از سرمنشأ مشکلات و اختلافاتی که وجود دارد، بحث اخلاق و بد اخلاقی ها است. در جامعه ما بد اخلاقی، غیبت، سخن چینی، دروغ، دو رویی و… وجود دارد؛ فردی پیش روی شما یک چیز است و شما را رهبر هم می گوید، اما اصلا مطابق میل شما عمل نمی کند”.

 

وی با اشاره به تحولات افغانستان و تاریخ کشور گفت: “من از گذشته های دور افغانستان خیلی خبر ندارم، ولی از زمانی که وارد عرصه جهاد شدم تا حالا، در مقاطع مختلف و در میدان های گوناگون، با بد اخلاقی های زیادی مواجه شده ام”.

 

حجت اسلام والمسلمین حسینی مزاری به بداخلاقی ها در عرصه جریانات و احزاب سیاسی در افغانستان اشاره کرد و گفت: “عامل اختلافات در جریان ها و احزاب و انشعابات چه چیزی می تواند باشد؟ چرا یک حزب تأسیس می شود و یک سال ادامه پیدا نمی کند؟ ۵ سال ادامه پیدا نمی کند؟ شما در افغانستان تشکیلاتی را نشان دهید که ۱۰ سال عمر کرده و خوب فعالیت کرده باشد؟ کدام حزب بدون اختلاف و بدون کشمکش توانسته در عرصه افغانستان مبارزه کند؟!”.

 

وی بار دیگر تأکید کرد: “امروز در افغانستان بخش عمده ی مشکلات، از ناحیه بد اخلاقی ها است. اگر ما علاقه داریم پا جای پای پیامبر اسلام(ص) بگذاریم و یا حداقل رنگ و بوی آن را داشته باشیم، باید بر اساس دستورات آن حضرت در عرصه اخلاق کار کنیم؛ اول از اخلاق شخصی خود شروع کنیم و بعد در عرصه خانواده، کوچه، محله، شهر، ولسوالی و کل کشور کار کنیم. علما به خصوص باید روی این بحث متمرکز شوند، کار کنند و سرمایه گذاری نمایند”.

 

ضرورت بررسی بعد عبادت در شخصیت پیامبر(ص)/ در جامعه افغانستان حوزه عبادت با بحران مواجه است

 

به باور دبیرکل حزب اسلامی تبیان، عرصه دومی که باید مطالعه کنیم و ببینیم چقدر رنگ و بویی از پیامبر اسلام(ص) برده ایم، بحث عبادت است.

 

وی گفت: “بیایید در سطح اجتماعات خود بررسی کنیم که بحث و موضوع عبادت چه قدر مطرح است. ما به صورت جدی چقدر عابد هستیم؟ در بحث رفتن به سوی خدا چقدر آماده هستیم؟ نماز خواندن های ما چگونه است؟ آیا نماز اول وقت می خوانیم؟ وقتی نماز می خوانیم، نحوه نماز خواندن ما چگونه است؟ قرائت ما چگونه است؟ آیا واقعا درست نماز می خوانیم؟ ما مشکلات مختلفی در این عرصه داریم “.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در ادامه خاطرنشان کرد: “تازمانی که ما به عنوان یک مسلمان بحث عبادت را درست نکنیم، چگونه می توانیم ادعا کنیم که پیرو پیامبر(ص) هستیم؟ چگونه می توانیم ادعا کنیم که مسلمان هستیم؟ اگر قرار باشد که از طرف خدا چیزی را داشته باشیم، باید عبادت ما درست باشد و از حوزه عبادت به خدا وصل شویم. متاسفانه در عرصه زندگی عمومی در جامعه افغانستان، این بخش خیلی با بحران مواجه است “.

 

وی با بیان این که در بخش عبادت، علاوه بر این که خود ما ضعف داریم و سست هستیم، عوامل مختلف دیگری باعث شده که عبادت ما خدشه‌دار شود؛ دشمن هم بیکار ننشسته و در عرصه های مختلف کار می کند: “دشمن تلاش می کند و از زمین و هوا بر مردم ما متمرکز شده، تا آن ها را از دین، مذهب و مکتب جدا کند. از سوی دیگر، سعی می کند آن مقداری که از دین، مذهب و مکتب باقی مانده نیز به شکل انحرافی جریان داشته باشد؛ عزاداری های ما انحرافی باشد، روضه خوانی های ما انحرافی باشد، حرکت های مذهبی، مولود خوانی، منقبت خوانی و جلسات مختلف ما به سمت انحراف حرکت داشته باشد و رنگ و بوی انحراف دهد. شما باور کنید در عاشورا و محرم ما مباحث اصیل و مذهبی بسیار کم رنگ شده است . شاید وقتی وارد کابل شوید، شهر را سرتاسر سیاه پوش ببینید، در هرات، مزارشریف و شهرهای دیگر هم همین طور؛ اما ما مشکلات مختلفی در این عرصه داریم؛ هم سکولاریزم در این عرصه در افغانستان فعال است و هم وهابیت کار می کند، به خصوص مردم ما که در معرض تهاجم و فشار بیش از حد قرار دارد”.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: “پول های هنگفتی برای این که ما بی دین بوده و از مذهب و مکتب جدا شویم، در حال مصرف شدن است، این‌جاست که مسولیئت های ما سنگین می شود و تا زمانی که در عرصه مسائل دینی توجه نکنیم و مبارزه جدی را در پیش نگیریم، فلاح و رستگاری مثل رؤیایی است که شاید دست نیافتنی باشد” .

 

پیامبر(ص) یک سیاست مدار کامل بود/ اگر پیامبر متشکل و سازمانی حرکت نمی کرد، نمی توانست حکومت اسلامی تشکیل دهد

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در بخش دیگر از بررسی شخصیت پیامبر، به ابعاد شخصیتی ایشان در عرصه سیاسی اشاره کرد. وی گفت: “در عرصه سیاست، پیامبر(ص) ما یک سیاست مدار کامل بود؛ یک فرد مدیر حاذق بود و توانست با مدیریت شان، یک حکومت اسلامی را تشکیل دهند. ما امروز ماموریت نداریم تنها خودمان را حفظ کنیم، نماز بخوانیم، روزه بگیریم، با اخلاق شویم و مشغول کار و بار شخصی گردیم، بلکه ما امروز مأموریت داریم در راستای فراهم سازی حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) تلاش کنیم؛ امروز دشمنان ما از پیرمرد تا نوجوانش در تلاش اند تا در این عرصه کار کنند؛ آن ها به دنبال حکومت جهانی هستند و ما هم باید باشیم . فرد فرد عناصر شیعه باید به دنبال حکومت جهانی باشد”.

 

وی تأکید کرد: “ما امروز باید قدرتمند شویم، اگر بحث کل دنیا را کنار بگذاریم، در بحث افغانستان نیز ما باید از توان و ظرفیت های بالا استفاده کنیم و حضور جدی داشته باشیم، ما می توانیم، ما توان، نیرو و شخصیت های برازنده داریم، بیاییم از پیامبر خود پیروی کنیم و مطابق فکر و اندیشه ایشان عمل نماییم، در این صورت قطعا در افغانستان موفق خواهیم شد”.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در ادامه خطاب به علما، طلاب و دانشجویان حاضر در این نشست گفت: “امروز افغانستان نیاز به نیروهای توان مند دارد، افغانستان به شخصیت هایی که در ایران هستند و به خصوص در این جلسه حضور دارند، نیازمند است، فرصت های خیلی خوبی وجود دارد که ما خود را از هر نگاه بسازیم و آماده کار و خدمت کنیم. ببینید پیامبر(ص) از هجرت خود چگونه استفاده کرد؟ آیا پیامبر رفت و مهاجر شد و پشت سر خود را نگاه نکرد؟ خیر! مدینه سکوی پرش پیامبر و محیط آماده سازی ایشان بود. مدینه پایگاه فکرسازی و پایگاه استراتژیک پیامبر بود، پیامبر از مدینه استفاده کرد و مکه را فتح نمود و حکومت اسلامی را تشکیل داد “. وی خاطرنشان کرد: “حتی اگر شما به هر دلیلی نتوانید در افغانستان حضور پیدا کنید، در همین جا می توانید در رابطه با دین، مذهب و مکتب و اقتدار مردم افغانستان فعال باشید و عمل کنید؛ باید تشکیلات داشته باشید و متشکل عمل کنید “.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری با اشاره به حضور سه میلیون مهاجر افغانستانی در ایران، گفت که مردمان دیگر ۱۰۰ هزار مهاجر در اروپا ندارند، اما ببینید که چه پشتوانه و عملکرد بزرگ و اثرگذاری در سطح اروپا و امریکا دارند! حامیان شان در افغانستان حضور دارند و عوامل خودشان را حمایت و پشتیبانی می کنند، اما سه میلیون مهاجر در ایران نمی توانند جبهه محدودی را از نگاه فکری و مادی حمایت کنند؟! این جا باید تشکل و سازمانی وجود داشته باشد و بزرگان و عزیزان متشکل عمل کنند، زیرا پیامبر ما متشکل عمل می کرد و اگر سازمانی حرکت نمی کرد، نمی توانست حکومت تشکیل دهد”.

 

بر این اساس، وی تصریح کرد که بحث تشکیلات و سازمان، مبنای دینی، مذهبی و مکتبی دارد، این طوری نیست که علما و شخصیت ها از دل خود کشیده باشند، ما امروز در سطح مهاجرین افغانستانی، در سطح علما و بزرگان، نیاز به فعالیت سازمانی داریم”.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در پایان ابراز امیدواری کرد که خدای متعال توفیق عنایت کند که در مسیر پیامبر(ص) قرار بگیریم و از رهروان صادق حضرت امام صادق(ع) باشیم و بتوانیم در راستای رفع مشکلات کشور خود عمل کنیم؛ به عنوان عناصر ورزیده و سربازان خالص و مخلص در صحنه باشیم و از هیچ کسی جز خدا نیز نهراسیم.