• تاریخ انشار: ۲۷ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27569
  • 312 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیام عاشورا مبارزه با طاغوت است/ ما برای نجات دین خود چی‌کار کرده ایم؟

n00193442-b

همزمان با بیستم صفر که مصادف است به چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) و اربعین حسینی مجلس تجلیل از این روز توسط هیئت بین الحرمین در تکیه خانه سید رضی در شهر مزار شریف برگزار گردید.   حجت السلام سید حامد موسوی مسوول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ که در این مجلس […]

همزمان با بیستم صفر که مصادف است به چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) و اربعین حسینی مجلس تجلیل از این روز توسط هیئت بین الحرمین در تکیه خانه سید رضی در شهر مزار شریف برگزار گردید.

 

حجت السلام سید حامد موسوی مسوول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ که در این مجلس سخنرانی می کرد گفت: اربعین یا عدد چهل یک عدد مهم در متون اسلامی است چنانچه روایت است زمانیکه یک فرد مرده است و آنرا دفن می کنند چهل نفر باید بگوید که این فرد که فوت شده آدم خوبی بوده است.

 

وی افزود: زمانیکه به آخر نماز شب رسیدید و قبل از دعا به خودتان چهل انسان دیگر را اول دعا کنید و این یکی از روایت ها است که عدد چهل در آن ذکر شده است.

 

به گفته او: در روایت ها آمده است که هرگاه انسان مرتکب گناه شود آثار این گناه تا چهل روز بر روح و روان او باقی می ماند؛ حقوق همسایه بر چهل خانه دور آن خانه است.

 

آقای موسوی خاطر نشان ساخت: کسی که غیبت کند و پشت یک نفر دیگر گپ بزند همچنان تا چهل شبانه روز روزه و نماز وی قبول نمی شود؛ کمال عقل هم در چهل سالگی است؛ پیامبر اسلام هم در چهل سالگی مبعوث گردید.

 

وی روی اینکه ما چرا برای امام حسین(ع) اربعین داریم؟ ولی برای دیگر ائمه اربعین نداریم گفت: همه‌ای معصومین تاکید کردند که برای امام حسین(ع) اربعین داشته باشیم و خود شان هم برای امام اربعین می گرفتند.

 

موسوی ادامه داد: روایت داریم که تا بعد از شهادت امام حسین(ع) تا چهل روز تمام هستی برای ایشان گریه می کردند و بعد از شهادت امام تا شش ماه تمام حساب و کتاب جهان بهم خورده بود.

 

مسوول مرکز تبیان در بلخ بیان داشت: در روز اربعین حضرت جابر صحابی پیامبر اسلام(ص) به کربلا بخاطر زیارت امام حسین (ع) می آید یعنی ورود جابر همزمان با چهل امام است.

 

آقای موسوی یکی دیگر از دلایل اربعین را برگشت کاروان اسرا به کربلا عنوان کرده افزود: در روز اربعین کاروان اسرا از شام به کربلا رسید و همه گی به زیارت امام رفتند؛ یکی از نشانه مومن زیارت امام حسین (ع) است.

 

وی با گفتن اینکه پیام اربعین برای ما چیست؟ ذکر کرد: امام حسین(ع) می فرماید” من خون دلم را دادم تا شما را از ذلالت و گمراهی بیرون بیاورم”، امام (ع) تمام هستی خود را فدا کرد تا جامعه از ذلالت بیرون بیاید.

 

او خطاب به مردم ابراز داشت: زمانیکه امام حسین (ع) تمام هستی خودش را برای جامعه فدا کرد پس ما برای نجات جامعه و دین خود چی کردیم؟.

 

سید حامد موسوی تاکید کرد که حسین گفتن تا حسینی بودن بسیار فرق دارد چنانچه ما در مجالس حسین حسین می گوییم اما در زمان گناه کردن این ها را فراموش می کنیم پس بسیار فرق است.

 

به گفته او زمانیکه یک شخص در صحنه گناه بخاطر امام خود از گناه بگذرد و گناه نکند آن وقت وی حسینی است؛ زمانیکه یک فرد دروغ نگفت و حق دیگران را نخورد آنگاه حسینی است.

 

آقای موسوی یاد آور شد: امروز عده زیاد مردم به زبان یامهدی می گویند اما کجاستند آنانیکه واقعا ظهور آقا را بخواهند، مگر در بین یک میلیارد انسان ۳۱۳ نفر نیست که زمینه ظهور آقا کردند.

 

وی ابراز داشت: ما در زندگی سه اصل داریم که خوراک، پوشاک و خانه است اما امام حسین (ع) در روز عاشورا خوراک، پوشاک و خانه نداشت چرا که زیر بار ظلم طاغوت نرفت واین پیام عاشورا است که ما باید با طاغوت زمان مبارزه کنیم.

 

موسوی گفت: دشمن امروز در افغانستان در سه حوزه کار می کند اول اینکه می گویند دین بدرد نمی خورد یعنی دین ستیزی، دوم می گویند که وجود رهبر بدرد بخور نیست و سوم اینکه خانواده هم بدرد نمی خورد و اینگونه می خواهند که خانواده را از شما بگیرند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>