• تاریخ انشار: ۱۴ حمل ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6646
  • 1,322 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیام همه ی انبیاء برای بشریت بندگی خدا و ایستادن در برابر طاغوت است

دکتر عبدالحمید معصومی فعال فرهنگی و اجتماعی می گوید که پیام همه ی انبیاء از آدم تا خاتم از ابراهیم خلیل تا موسی کلیم و عیسی مسیح و حضرت محمد(ص) برای بشریت بندگی خدا و ایستادن در برابر طاغوت بوده است. به گزارش خبرگزاری آوا، این فعال فرهنگی و اجتماعی در مراسم «ضرورت ترویج فرهنگ […]

دکتر عبدالحمید معصومی فعال فرهنگی و اجتماعی می گوید که پیام همه ی انبیاء از آدم تا خاتم از ابراهیم خلیل تا موسی کلیم و عیسی مسیح و حضرت محمد(ص) برای بشریت بندگی خدا و ایستادن در برابر طاغوت بوده است.

به گزارش خبرگزاری آوا، این فعال فرهنگی و اجتماعی در مراسم «ضرورت ترویج فرهنگ فاطمی و مسوولیت علما» در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس گفت: بندگی خدا دو قسمت دارد. اطاعت خداوند و ایستادگی در برابر طاغوت.

او خاطرنشان کرد که در مورد عبادت و نماز اگر از یکدیگر بپرسیم که عبد صالح و بنده خوب خدا کیست؟ از افرادی نام می برند که سجده و رکوع طولانی، شب زنده داری و تهجد دارد، در حالی که این نصف قضیه است و مبارزه با طاغوت جزء مهم دیگری از بندگی است که خیلی ها نسبت به آن بی توجه است.

به گفته او، با یک نگاه گذرا در تاریخ دیده می شود که تاریکیها، نقاط سیاه تاریخ بیشتر در جاهایی است که این سلطه طاغوتیان پر رنگتر بوده است.

و این سلطه گاهی به عنوان سلطه یک فرد طاغی و ستمگری به نام فرعون به درجات گوناگون و گاهی به نام سلطه یک قوم زورمند و ستمگر ظهور کرده و روز ملت ها را سیاه کرده است، اما بندگان مخلص خداوند مانند حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت عیسی و حضرت محمد(ص) همواره در برابر آنان مقاومت کرده است و بشریت را نجات داده است.

افزون برآن خداوند در آیات قرآن کریم به صورت مکرر به بندگان خود دستور داده است که از طاغوت اجتناب کنید.

در یکی از آیه های قرآن کریم خداوند می گوید: یک موعظه دارم ولی بسیار جالب و آن این است که شما با معیت تفکر دینی در برابر طاغوت بایستید و این ایستادگی عملی شما ضمیمه تفکر، موعظه خدا وند را عملی می سازد.

او همچنان تاکید کرد: یگانه راه که می تواند مشکلات را از سر راه مسلمانان بردارد این است که واقعیتها را باید از قرآن استخراج کرده و آنرا در زندگی عملی خود پیاده کنیم، درغیر آن صورت زندگی بجای نخواهد رسید.

او همچنان علاوه کرد: علما و دانشمندان باید حقیقتهای علمی قرآن را به واقعیت های عینی تبدیل کنند زیرا در این صورت است که هم زندگی تنظیم می شود و هم دشمنان از مسلمانان حساب می برند.

به گفته معصومی، دشمن از خود قران هم کمابیش می ترسد، اما از شخص پیامبر(ص) و حضرت امام علی(ع) و کسانیکه برنامه های قرآن را عملی می سازد مانند علمای راستین و دانشمندان متدیین بیشتر می ترسند.

به گفته این فعال فرهنگی هر چند قرآن درمحافل ومجالس و درتمام دنیا خوانده می شود، همان قرآن که درسعودی خوانده می شود در سایر کشورهای اسلامی نیز خوانده می شود، اما به محض اینکه نام از ائمه معصومین گرفته می شود و اسم ازعلمای بزرگ مانند سید جمال الدین افغانی، امام خمینی امام خامنه ای و سید نصرالله گرفته می شود دشمن می ترسد زیرا اینها برنامه های قرآن را عملی می سازند.

به گفته او، ما زمان مسلمان واقعی و قرآنی خواهیم بود که برنامه های این کتاب آسمانی را در زندگی خود علمی بسازیم.

یکی از پیام واضح قرآن کریم مبارزه با طاغوت است که اگر ما در برابر طاغوت ساکت وساکن بودیم مطمئن باشید که ایمان ما به هیچ وجه کامل نیست.

او با اظهار اینکه قرآن به ما دستور زندگی را درهماهنگی با زمان می دهد افزود: ما وقت می توانیم ادعای مسلمانی و اهل قرآن بودن را داشته باشیم که قرآن دستورالعمل و خط مشی درزندگی عملی ما باشد.

به عقیده وی، عقب ماندگی مسلمانان درطی چند قرن، معلول بی توجهی وعمل نکردن به دستورات قرآن و احکام اسلا وهمچنین بی تفاوتی دربرابر طاغوط و زورگویان بوده است ..

به باور وی، مردم افغانستان درطول تاریخ، طاغوت را نشناختند ونه زحمت شناختن را به خود دادند ونتیجه این شد که طاغوت در زندگی ما تا حدودی رخنه پیدا کرد.

بنا براین به گفته معصومی، امروز به عنوان یک واجب اخلاقی والهی وعقیدتی برهمگان واجب است که تا جایی که توان دارند به همان اندازه که در جهت عبودیت خدا زحمت می کشد به همان اندازه در جهت زدودن طاغوت از صفحه روزگار تلاش کنند زیرا این دستورخداوند است.

خداوند در قرآن کریم تاکید می کند ولا یتخذ بعضنا بعضا ارباب من دون الله، دوم یکی دیگری رابا عنوان ارباب نگیریم این آیه مبارکه نیز پیروی از طاغوت وغیر خدا را منع می کند.

بنا به دستور این آیه هیچ قومی برقوم دیگر و هیچ ملتی بر دیگر و همچنین هیچ فردی به فرد دیگر نمی تواند اراده وخواست خود را تحمیل کند، خداوند بشر را آزاد خلق کرده و جز خدا هیچ کسی نمی تواند بالای انسان حاکمیت مطلق داشته باشد.