• تاریخ انشار: ۲۰ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20266
  • 533 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیروان اسلام آمریکایی ادعای مسلمانی دارند اما اصل تفکیک در جهاد را که از رئوس فقه اسلام است قبول ندارند

دومین گفتمان علمی‌پژوهشی تحت عنوان “جایگاه شهدای ترور و ۷ جدی و مسئولیت نهادها و مردم نسبت به خون شهدا و خانواده‌های آنها” با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا زارع خورمیزی معاون علمی مجمع جهانی شیعه‌شناسی و حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی مسئول موسسه و لیسه‌های سیدالشهدا و نیز جمعی از علما، دانشجویان و فرهنگیان در دفتر […]

دومین گفتمان علمی‌پژوهشی تحت عنوان “جایگاه شهدای ترور و ۷ جدی و مسئولیت نهادها و مردم نسبت به خون شهدا و خانواده‌های آنها” با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا زارع خورمیزی معاون علمی مجمع جهانی شیعه‌شناسی و حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی مسئول موسسه و لیسه‌های سیدالشهدا و نیز جمعی از علما، دانشجویان و فرهنگیان در دفتر مرکز تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، کارشناسان این گفتمان پیرامون موضوعاتی مانند چرایی دشمنی استکبار با مسلمانان راستین، نشانه‌های اسلام آمریکایی، چگونگی زنده نگه‌داشتن آرمان‌های شهدا، روش‌های آگاهی‌بخشی به مباشران و اجراکنندگان نقشه‌های استکبار در ترور و به شهادت رساندن مسلمانان، آگاهی‌بخشی به پیروان مکتب اهل‌بیت، رسالت رسانه‌ها در قبال شهدای راه حق و وحدت حوزویان و دانشگاهیان صحبت کردند.

 

دکتر زارع خورمیزی مدیر گروه تاریخ اسلام در دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) در ابتدای گفتمان با بیان این نکته که در دنیا تنها یک صراط حق وجود دارد گفت: دلیل اصلی دشمنی مستکبران با اسلام این است که راه اسلام،‌ راه تمامی انبیاء و صالحان و صراط حق است و به همین دلیل مورد هجمه و حمله دشمنان قرار می‌گیرد.

 

آقای دکتر زارع خورمیزی در ادامه‌ی این نکته عنوان کرد: امروز استکبار در جدیدترین روش‌هایش با لباس دین و تحت پوشش اسلام آمریکایی به نبرد با اسلام راستین برخاسته است.

 

از دیدگاه این استاد دانشگاه، اسلام آمریکایی به مسلمان لائیک،‌ سکولار و ملی‌گرایی که لباس ملی‌گرایی به تن کرده‌است کاری ندارد و به دنبال تضعیف مسلمان معتقد و پایبند به مکتب می‌باشد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین زارع در ادامه به تشریح اسلام آمریکایی پرداخته و بیان داشت: تکفیر رسمی که تنها یکی از نتایج آن به شهادت رساندن ۱۵۰ یمنی تحت ائتلاف سعودی در هفته گذشته بوده است و تکفیر غیر رسمی در قالب داعش و امثال آن از مولفه‌‌های اجرایی اسلام آمریکایی در منطقه هستند.

 

معاون علمی‌پژوهشی مجمع جهانی اهل‌بیت ع ادامه داد: پیروان اسلام آمریکایی ادعای مسلمانی دارند اما فقه اسلام را اجرا نمی‌کنند؛‌ چرا که یکی از رئوس فقه جهاد، اصل تفکیک است. دکتر زارع در توضیح اصل تفکیک بیان داشت: طبق اصل تفکیک در جهاد ما حق حمله به زنان، کودکان، مساجد، کلیسا و کنیسه و افراد در حال عبادت را نداریم.

 

این پژوهشگر و مفسر قرآن در بحث وظایف نهادها و مردم نسبت به خون شهدا عنوان داشت: وظیفه‌ی اول ما، آگاهی‌بخشی به جامعه در خصوص فتنه‌ی تکفیر و پشتوانه‌ی آن یعنی استکبار است.

 

وی با بیان این نکته که آگاهی‌بخشی چند لایه دارد تصریح کرد: لایه‌ی اولِ آگاهی‌دادن نسبت به مسایل اجتماعی، مربوط به اهل علم آن جامعه است. چرا که اساسا تولیدات اهل علم رسانه‌ای می‌شوند و تا تولید نباشد محتوایی نیز نخواهد بود.

 

دکتر زارع خورمیزی با بیان اینکه امروزه رسانه‌ها از کمبود محتوای مفید رنج می‌برند عنوان کرد: نخبگان حوزوی و دانشجویی باید مبحث شناخت تکفیر و پشتوانه‌ی آن را مورد بحث جدی قرار دهند و محتوای تولیدی خود را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.

 

حجت‌الاسلام زارع در توضیح ضرورت موضوع آگاهی‌بخشی به مثالی تاریخی اشاره کرده و گفت: حضرت علی ع در جنگ نهروان می‌توانست در همان روز اول، دوازده‌هزار از خوارجی را که به مقابله با ایشان آمده‌بودند را نابود کند، چرا که ظرفیت سپاه امام علی ع برای لشکر عظیم شام در نظر گرفته شده بود. اما با این وجود حضرت علی ع چندین روز صبر کرد و به آگاهی‌بخشی به خوارج پرداخت تا اینکه نهایتا چهارهزار نفر و به نقل برخی منابع، تنها پانصد نفر از خوارج باقی ماندند و بقیه‌شان از جنگ صرف‌نظر کردند.

 

مدیر گروه تاریخ اسلام در دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت ع خاطرنشان کرد: استکبار جهانی هیچ گاه خودش مستقیما مباشر عملیات‌های تروریستی نمی‌شود و اجراکنندگان چنین عملیات‌هایی عموما از افراد جامعه‌ی خودمان هستند. وظیفه‌ی مهم ما و رسانه‌ها هم این است که به افرادی که زمینه‌ی پیوستن به عملیات‌های تروریستی را دارند آگاهی‌ داده‌شود که نقشه‌ی عملیات‌های انتحاری در سازمان‌های جاسوسی غربی طراحی می‌شود؛ سرمایه‌اش توسط شاهزادگان سعودی تامین می‌شود و نقشه‌ی مناطقِ مورد حمله نیز توسط سازمان‌های جاسوسی برخی کشورهای همسایه تهیه می‌شود و این افرادِ فریب‌خورده در مراحل چهارم یا پنجم عملیات‌ها قرار دارند که سودهای مادی را دیگران به جیب زده و چنین افرادی به خاطر نقشه و فریب دیگران جان خود را خواهند داد و جان صدها بیگناه دیگر را نیز خواهند گرفت.

 

دکتر زارع ادامه داد: ما باید فرآیند آگاهی‌بخشی را از مدارس شروع کنیم و اگر نظام آموزشی و رسانه‌ها وظیفه‌ی خودشان را به خوبی انجام دهند، بخش عمده‌ای از افراد فریب‌خورده‌ای که قرار است به عنوان مباشران و اجراکنندگان عملیات‌های تروریستی اجرای وظیفه کنند کنار خواهند رفت.

 

معاون علمی‌پژوهشی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)،‌ دومین مرحله‌ی آگاهی‌بخشی را مربوط به آگاهی‌بخشی به پیروان اهل‌بیت (ع) دانسته و بیان کرد: باید در خصوص لزوم حفظ حرمت مذاهب دیگر به شیعیان آگاهی داده شود، چرا که دشمنان اسلام به دنبال این هستند که پیروان مذاهب اسلامی به یکدیگر توهین کنند.

 

حجت‌الاسلام زارع در بخش دیگری از سخنانش گفت: من به فضلای افغانستان پیشنهاد می‌کنم که علمای دو طرف با هم تعامل و همفکری کنند و یک نوع منشور تقریب تهیه کنند تا به عنوان قانون اساسیِ تعامل میان دو مذهب عمل کند. عالمان شیعه حتی در قم فضلای تقریبی اهل سنت را در مجالس خود دعوت کنند، با هم جلسه بگذارند، با یکدیگر عکس بگیرند و در رسانه‌ها پخش کنند و نشان دهند که ادعای تکفیری‌ها غلط است.

 

مدیر گروه تاریخ اسلام در دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت (ع) افزود: باید از میان فرهیختگان یک هیئت علمی انتخاب شوند که هدف اصلی آن این باشد که ماهیت حقیقی تکفیر را بررسی کرده و به افکار عمومی ارائه کنند.

 

وی ادامه داد: پیشنهاد دیگر بنده این است که مردم در قسمت تامین امنیتِ خوشان فکری اساسی کنند و برنامه‌ای مناسب را تنظیم کنند.

 

دکتر زارع خورمیزی ضمن بیان اهمیت بحث دشمن‌شناسی و لزوم مداقه و بررسی دقیق آن عنوان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم وقتی از فرعون نام می‌برد به صورت بسیار زیبا و کامل به بحث دشمن‌شناسی می‌پردازد.

 

به گفته‌ی این مفسر قرآن، فرعون آنجا که به مردم می‌گفت موسی و هارون آمده‌اند تا شما را از ارض و زمین‌تان بیرون کنند، با تحریک حس ناسیونالیستی مردم به دنبال مقابله با راه حق بود. و حالا نیز ما باید نقشه‌ی دشمنان را برای مردم توضیح دهیم و به مردم بفهمانیم که تبلیغ دشمنان در عصر حاضر همانند تبلیغ فرعون در گذشته است.

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی مسئول موسسه‌ی سیدالشهدا ع نیز که به عنوان کارشناس در دومین گفتمان علمی‌پژوهشی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم حضور داشت در بیان چگونگی زنده‌نگه‌داشتن آرمان شهدا گفت: مکتب تشیع از صدر اسلام تا کنون ثابت کرده‌است که از سرمایه‌ها و ارزش‌های اسلامی به ویژه جهاد علیه استکبار، حفظ حرمت خون شهیدان و ارزشهای اخلاقی شهدا با تمام وجود حراست کرده که نمونه‌ی بارز آن عاشورای امام حسین است.

 

مسئول لیسه‌های سیدالشهدا (ع) در کابل و مزارشریف تصریح کرد: اگر ما پاسدار ارزش‌های شهدای عاشورا هستیم یقینا پاسدار شهدای انقلاب و افغانستان نیز خواهیم بود چرا که همان کسانی که پای بیرق امام حسین (ع) حاضر می‌شوند با تمام وجود از خون شهدا دفاع خواهند کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی با بیان اینکه وجود نازنین شهدا از عواملی است که موجب اتحاد مردم جامعه‌ی ما می‌شود گفت: هر چند مردم ما در اختلافات سلیقه‌ای زیادی گرفتارند اما همه نسبت به حفظ حرمت خون شهدا هم‌نظر هستند.

 

وی ادامه داد: برگزاری نشست‌های بزرگداشت شهدا فرصت بسیار مناسبی برای رفع اختلافات و سوءتفاهمات اشخاص است و ما می‌توانیم تحت عنوان شهدا محافل بسیار خوب و مفیدی را برگزار کنیم. و قطعا به هر میزانی که بتوانیم شهدا و تفکرات آنها را به مردم معرفی کنیم به نفع ما تمام خواهد شد.

 

مسئول موسسه‌ی سیدالشهدا (ع) با طرح این مسئله که تفکر جهاد و چهره‌ی جهادی‌ها در افغانستان مخدوش شده است بیان کرد: خواست دشمن نیز تخریب تفکر جهاد است و ما باید غبارهایی که روی جهاد و شهدا را گرفته‌است بزداییم و شهدای دوران جهاد و شهدای کنونی را شفافت‌تر معرفی کرده و صداقت آنها را نشان داده و چهره‌های مخدوش‌کننده‌ی جهاد را معرفی کنیم.

 

حجت‌الاسلام احمدی ادامه داد: نخبگان فکری افغانستان باید در در حد توان در امر تنش‌زدایی بکوشند و در خنثی کردن نقشه‌های اختلافی دشمنان تحت عنوان سید و هزاره و پشتون و تاجیک و غیره وارد عمل شوند.

به گفته‌ی این فعال علمی و فرهنگی، باید جامعه را به سمت تدین و عقلانیت و دانش و علم و صلح و صفا سوق دهیم.

 

وی گفت: متاسفانه دشمنان افغانستان به صورت شبانه‌روزی در صدد تخریب آرمان‌های شهدا، مرجعیت و اتحاد مذاهب در افغانستان می‌باشند و تلاش دارند تا ما را به هر بهانه‌ای از یکدیگر جدا نگه‌دارند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی تصریح کرد: بزرگان مذاهب و اندیشمندان حوزه و دانشگاه باید ایثار و فداکاری کنند و در کنار هم بنشینند،‌ تفکرات همدیگر را بشنوند و آنها را به صورت صحیح نقد کنند.

 

مسئول لیسه‌های سیدالشهدا در کابل و مزارشریف در بحث نزدیک‌شدن و وحدت حوزویان و دانشگاهیان در افغاستان گفت:  این امر نیاز به یک شناخت دقیق از دانشگاه توسط عالمان حوزه‌ی دین و یک شناخت دقیق از حوزه‌ی علمیه توسط دانشگاهیان است.

 

وی با بیان اینکه مسیر وحدت عالمان دینی و دانشجویان مسیر شعار و حرف نیست تصریح کرد: باید در این مسیر گام‌های عملی برداشته شود و هر دو طرف نسبت به دغدغه‌ها و چالش‌های یکدیگر شناخت مناسبی داشته‌باشند. باید تشریفات مرسوم کنار گذاشته شود و با یکدیگر به ساده‌ترین شکل ممکن ارتباط بگیرند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین احمدی ادامه داد: از روحانیون، دانشگاهیان و قلم به دستان تقریبی می‌خواهم در صحنه‌های علمی و فرهنگی افغانستان حاضر شوند و فعالیت داشته‌باشند.

 

وی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: علما، دانشگاهیان و نخبگان فرهنگی و دلسوزان جامعه با رویکرد اسلامی در راستای اخوت و تقریب تلاش کنند تا پرده‌ها و توهمات موجود کنار رود و شاهد جامعه‌ای سالم‌تر و پویاتر باشیم.

 

در پایان این گفتمان نیز به سوالات دو نفر از شرکت‌کنندگان با حضور کارشناسان پاسخ داده شد.