• تاریخ انشار: ۲۲ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6151
  • 1,276 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیروزی انقلاب اسلامی یکی از تحولات عظیم و شگرف قرن بیستم است

طی مراسم با شکوهی و با حضور گسترده علما، روحانیون، دانشجویان، فعالان فرهنگی، بانوان، متنفذین هرات اعم از شیعه و سنی، از سی و هفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، از سوی نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل آمد. به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین […]

طی مراسم با شکوهی و با حضور گسترده علما، روحانیون، دانشجویان، فعالان فرهنگی، بانوان، متنفذین هرات اعم از شیعه و سنی، از سی و هفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، از سوی نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد هاشمی؛ رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات ضمن تبریک این روز بزرگ به پیشگاه امام زمان(عج) و نائب برحق شان حضرت امام خامنه ای و جوامع اسلامی گفت که به راستی چرا مسلمانان عالم از انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) در نقاط مختلف جهان تجلیل می کنند و چرا انسان های آگاه و فرهیخته ی دنیا با وجود وقوع انقلاب های متعدد جهان باز هم به این انقلاب عظیم دلبسته هستند؟!

 

این عالم دینی در هرات گفت که اگر دقت کنیم متوجه خواهیم شد هر جامعه و مملکتی اگر میخواهد به سوی سعادت حرکت کند و مواجب رفاه و آسایش مردم خود را فراهم نماید، روشن است که باید از سرنوشت حکومت ها و انقلاب های دیگر درس ها و عبرت های بزرگی بگیرد.

این فعال فرهنگی همچنان گفت که اگر با وجدان بیدار و آگاهانه قضاوت کنیم، بدون تردید پیروزی انقلاب اسلامی یکی از تحولات عظیم و شگرف قرن بیستم به حساب می آید.

او افزود که اساسا پیروزی این انقلاب شکوهمند تمام صاحب‌نظران عرصه ی تعریف انقلاب را با چالش مواجه کرد و آنان را وادار به تجدید نظر نمود.

وی تصریح کرد که اگر به دوران قبل از پیروزی دقت کنیم به وضوح می بینیم که اغلب صاحب نظران که در رابطه با مسائل انقلاب اظهار نظر میکردند، انقلاب را یکی از دستاوردهای مدرنیته می دانستند.

آنان بر این باور بودند که هر جامعه ای که به سوی مدرنیزم حرکت کند و جامعه را با عوامل مدرنیزم هماهنگ کند، یکی از دستاوردهایش می تواند انقلاب باشد.

وی در ادامه گفت: اگر سالهای قبل از انقلاب را بررسی کنیم، متوجه می شویم که برگستره گیتی و بر تمامی کشورهای دنیا دو نوع نظام حکومتی کمونیستی و نظام سرمایه داری غربی حکومت می‌کرد و سران کشورهای اسلامی هم دنباله رو یکی از این دو نظام بودند.

رئیس مرکز تبیان در هرات افزود: نظام کمونیستی مراکز علمی کشورهای اسلامی را مورد هدف قرار داده و دین را به عنوان افیون جامعه و عامل عقب ماندگی جوامع اسلامی معرفی می کردند.

این عالم برجسته دینی در هرات خاطر نشان ساخت که بسیاری از کشورهای دنیا تحت سیطره‌ی این اندیشه شوم قرار داشته و عده‌ای دیگر تحت سیطره تبلیغات سکولاریستی قرار گرفته بودند.

وی افزود: نظام سکولاریستی دانشگاه ها و جوانان کشورهای اسلامی را مورد هدف قرار داده بود و دین را از موضوعات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جدا می دانست.

این عالم دینی ضمن هشدار به جوانان در کشورهای اسلامی گفت که امروز هم دشمنان بر این تلاش هستند که اسلام را از بطن زندگی سیاسی و اجتماعی مردم خارج کنند و در حاشیه قرار دهند. آن وقت مسلمانان مجبور خواهند بود تا در رابطه با مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … که با زندگی مردم در ارتباط است از کسانی استفاده کنند که در جوامع آنان تحصیل کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد هاشمی تصریح کرد: زمانی که مردم در تاریکی و جهل فرو رفته بودند بزرگ مردی بنام” سید روح الله موسوی خمینی (ره)” با یک دید قوی و با بصیرتی نافذ، تئوری حکومت اسلامی را برمبنای نظام ولایت فقیه ارائه دادند و پس از سالها تلاش و مبارزه و مجاهدتها این انقلاب شکوهمند و عظیم را با حمایتهای قاطع و جامع ملت مومن و خداجوی ایران اسلامی به پیروزی رساندند.

آقای هاشمی تاکید کرد که این انقلاب پیروزی اسلام بود و برای آنکه حیات سیاسی اسلامی به وسیله آن تجدید شد.

وی گفت که پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای مردم دنیا و برای مسلمانان جهان، پیامهای متعددی داشت و دارد.

رئیس مرکز تبیان در هرات در ادامه گفت که پیام مهم این انقلاب این بود که دین مقدس اسلام غیر از دینهای دیگر است و این دین برای تمامی شئونات زندگی انسانها برنامه های مدون و منظم اجرایی و عملی دارد.

وی در ادامه افزود که پیام دیگر این انقلاب این بود که مسلمانان می توانند با حرکتی خدامحور و انقلابی تکلیف محور به پیروزی برسند و زیر سایه مقدس حاکمیت دینی حرکت کنند و به پیشرفتهای علمی و صنعتی و حق و حقیقت دست یابند.

در ادامه ی این مراسم مولوی سید احمد آخوندزاده، رئیس شورای اخوت اسلامی هرات نیز ضمن تبریک این روز بزرگ به تمام مسلمانان گفت که در برج دلو مساله‌ی مهمی نیز در کشور ما اتفاق افتاده است.

وی گفت که در ۲۶ دلو، ملت افغانستان با دست خالی در مقابل قشون سرخ روس ایستادگی کرده و آنان را شکست دادند.

وی گفت که هرگز از یاد نمی بریم که امام خمینی(ره) و ملت ایران سبب شد تا انقلاب اسلامی در افغانستان نیز به پیروزی برسد.

این عالم دینی در هرات افزود که ما سالها زیر سایه ی حکومت ایران به رهبری امام خمینی(ره) زندگی کردیم و از همانجا تجهیز شدیم و توانستیم انقلاب خود را به پیروزی برسانیم اما متاسفانه رهبری واحدی نداشتیم.

وی گفت ۳۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد و ما شاهد آن هستیم که با وجود تمام چالشها این کشور به یکی از بزرگترین قدرتهای منطقه و جهان تبدیل شده است.

رئیس شورای اخوت اسلامی در هرات افزود که در حال حاضر یهود و نصارا چشم آن را ندارند که ببینند یک کشور اسلامی بتواند به قدرت رسیده است.

وی همچنان با اشاره به جنگ میان ایران و عراق گفت که در همان زمان این امام خمینی(ره) بود که کوچکترین تزلزلی در وی پیدا نشد و ملت را هدایت کرد.

او همچنان گفت که پس از ارتحال حضرت امام(ره) بازهم چنان این حکومت رهبری شد که در حال حاضر یکه‌تاز میدان ها است.

آقای آخوندزاده تاکید کرد که ملت افغانستان که در مقابل یک قدرت جهانی رزمید و بعد از شکست روس ها فقط یک سلاح خانه و مرکز تجهیزات بود اما چون رهبریت واحدی نداشتیم به این روزگار دچار شده ایم.

او همچنان از وحدت مردم افغانستان در دوران جهاد یاد کرد و افزود که همین وحدت مردم بود که سبب پیروزی انقالب اسلامی در افغانستان شد.

او گفت که امروز ایران اتم و سلاح هسته ای دارد و تمام مشرکین به وحشت افتاده اند تا جلوی این پیشرفت ایران را بگیرند اما بازهم حرف اول را ایران در جهان می زند.

ما این پیروزی را به ملت ایران که همیشه به ما خدمت کرده اند، تبریک می گوییم و وظیفه ی خود می دانیم که همیشه دعا کنیم همانطور که ایران توانست عزت خود را به دست آورد، افغانستان نیز عزت خود را به دست آورد.

در ادامه‌ی این مراسم حجت الاسلام و المسلمین فصیحی، مسئول مدرسه علمیه ی سجادیه نیز طی سخنانی گفت که این انقلاب با برخورداری و حمایت مستمر از ریشه هایش توانست به پیروزی برسد و این پیروزی در تاریخ اسلام به ثبت رسید.

وی به بررسی عوامل پیروزی انقلاب و سقوط رژیم شاهی در ایران پرداخت و افزود که در انقلاب اسلامی ایران ریشه های فکر و فرهنگی چون قرآن، سنت، عقل و اجماع بسیار مهم است.

آقای فصیحی افزود که اگر در میان مردم ایران قرآن و عاشورا و سنت نبوی نبود، هرگز چنین انقلابی تحقق پیدا نمی کرد و به پیروزی نمی رسید.

وی خاطر نشان ساخت که وجود قرآن و سنت نبوی و اجماع عمومی و خواست همگانی، مخصوصا اجماع علمای دین برای ایجاد چنین تحولی زمینه ی موفقیت و پیروزی را رقم زد و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

او یاد آور شد که انرژی لازم که برای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران لازم بود، همگان از قرآن گرفته بودند و به پیشتوانه ی همین قرآن بود که توانستند مردم خود را روشن کنند و به صحنه بیاورند.

فصیحی افزود که مردم نیز به توصیه ی آیات الهی و امیدهایی که قرآن برای یک ملت مومن می دهد، آمدند در صحنه و انقلاب کردند و ناامید نشدن تا پیروز شدند.

وی گفت که آنچه که عامل شکست ملتها می شود، تفرقه، غرق شدن در تعصبات قومی، نژادی است.

این عالم دینی تاکید کرد که با آنکه در ایران نژادهای مختلفی وجود دارد اما آنان با پذیرفتن همگرایی، بودن در کنار هم و تبعیت از مدیریت و رهبری جامعه توانستند این انقلاب را به ثمر برسانند.

وی افزود که وحدت کلمه و پذیرفتن رهبری واحد از مهمترین عواملی بود که توانست این انقلاب را به پیروزی برساند.

او گفت که بازگشت همگانی به قرآن و سنت نیز می تواند از عوامل به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران باشد.

این فعال فرهنگی در هرات تصریح کرد که یکی از عوامل سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران این بود که با ریشه های فکری و فرهنگی مردم ایران در تضاد بود.

وی در پایان گفت که رویکرد به ستم و ظلم نیز یکی از عواملی است که باعث سرنگونی رژیم شاهنشاهی شد.

این مراسم با خوانش مقاله توسط سرکار خانم موسوی از فعالین مرکز تبیان در هرات ادامه پیدا کرد.

در مقاله ی خانم موسوی آمده است که تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر بیداری اسلامی و تاثیر رهبری امام خمینی در بیداری مستضعفان و مسلمانان جهان بر هیچ کس پوشیده نیست.

این تاثیر از جنبه ی دینی بسیار کم نظیر بوده، به طوریکه شخصیتی را سراغ نداریم که تا این اندازه تفکر، نهضت و عملکردش در تاریخ و در سطح جهان تاثیر گذاشته باشد.

در ادامه ی مقاله آمده بود که امام خمینی معنای قدرت را نه تنها در اسلام بلکه در کل جهان تغییر داد.

با مطالعه ی زندگی رهبران انقلاب های گذشته می بینیم که هیچ یک از آنها به توانایی امام در برقراری ارتباط صمیمی و مردمی با مستضعفین و طبقات دیگر اجتماعی نمی رسند.

یکی از اسرار بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی این بود که امام به سادگی توانست تا پیام قرآن کریم را به تمام مردم برساند.

زندگی ساده و به دور از تجمل ایشان باعث شد تا صلاحیت رهبری به وی عطا شود.

در دوران طلبگی و زمانی که در راس قدرت بود تنها به فکر نجات مردم و تمام ملت ها بود.

امام خمینی تنها متفکری است که طی چند قرن گذشته هم به نظریه پردازی انقلاب پرداخت و هم آن را به عرصه ی عمل آورد.

امام بر پایه ی تکیه بر دین مفهوم قدرت را تغییر داد و مسلمانان دانستند که قدرت واقعی همان قدرت الهی است و به کمک چنین قدرتی می توانند به حقوق خویش دست یابند.

این مراسم با اجرای آقای حجت الاسلام و المسلمین خادم حسین هدایتی مسئول بخش علما و مبلغین مرکز تبیان آغاز شد.

سپس با قرائت قرآن توسط قاری علی اکبر حسنی مسئول مجتمع فرهنگی آل طاها ادامه یافت و پس از آن سخنرانان به ایراد سخن پرداختند.