• تاریخ انشار: ۶ جدی ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5630
  • 1,224 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیروی از سیره پیامبر اکرم(ص)، اصلی ترین راهکار برای ایجاد وحدت و برادری بین مسلمانان است

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد هاشمی راستی؛ مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به اینکه وحدت و یکپارچگی یکی از نیازهای جهان اسلام می باشد، گفت: وضعیت جهان اسلام، وضعیت آشفته ای است که برای سر و سامان دادن به این وضع، نیاز به بررسی مولفه های وحدت در سیره ی […]

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد هاشمی راستی؛ مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به اینکه وحدت و یکپارچگی یکی از نیازهای جهان اسلام می باشد، گفت: وضعیت جهان اسلام، وضعیت آشفته ای است که برای سر و سامان دادن به این وضع، نیاز به بررسی مولفه های وحدت در سیره ی عملی نبی مکرم اسلام (ص) بیش از هر زمانی احساس می شود.

به گزارش خبرگزاری آوا، طی مراسمی از سالروز میلاد آخرین پیامبر الهی؛ حضرت محمد (ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) با حضور علما و جمع کثیری از مردم متدین در مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان تجلیل به عمل آمد.

 

سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر وقایع تلخ و ناگوار دنیای اسلام

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی؛ رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات،  در این مراسم با اشاره به وقایعی که هر از چند گاهی در برخی از کشورهای اسلامی رخ می دهد، یاد آور شد: چندی پیش ارتش کشور نیجریه به طرز وحشیانه ای به حسینیه بقیه الله حمله کردند و صدها تن از مومنین مسلمان را به طرز فجیعی قتل عام کرده و آیت الله شیخ ابراهیم زکزاکی؛ رهبر شیعیان این کشور را به شدت مجروح کرده و به زندان برده اند.

 

او با ابراز تعجب از سکوت مدعیان دفاع از حقوق بشر در جهان، خاطر نشان کرد: مجامع بین المللی مدافع حقوق بشر که برای مسائل اندک و جزئی سر و صدا کرده و گوش فلک را کر می کنند که در فلان مکان حقوق بشر نقض شده، اما در قبال یک چنین فاجعه ای در زاریای نیجریه ، سکوت اختیار کرده اند.

 

وی در ادامه سخنان خود همچنین به حادثه ی دلخراش منا  و جان باختن هزارن حاجی در آن اشاره کرد و اذعان داشت: واقعه ی دلخراش منا یکی از وقایع دردناک در ایام مناسک حج سال جاری بود که اگر این واقعه را با دقت مورد بررسی قرار دهیم واضح و روشن است که در رابطه به نظم دهی و کنترل جمعیت حجاج، حکومت عربستان سعودی یا ضعیف عمل کرده و یا نسبت به این امر خیلی بی توجه بوده است.

 

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات ادامه داد: اگر مقایسه تطبیقی داشته باشیم بین جمعیت حاضر در روز اربعین حسینی در عراق و جمعیتی که برای حج به عربستان می روند به این مهم خواهیم رسید که با توجه به ناامنی هایی که در عراق وجود دارد، نظم دهی، کنترل و مدیریت جمعیت این دو مکان اصلا قابل مقایسه نبوده و نیست.

 

 

مولفه های وحدت در سیره ی عملی نبی اکرم باز خوانی شوند

 

وی در ادامه با بیان اینکه جهان اسلام باید توجه جدی داشته باشد و علمای بزرگ اسلامی نیز باید یک راهکار اساسی برای این رفع این قضیه پیدا کنند گفت: اگر نگاهی کلی و اجمالی به وضعیت جاری کشور خودمان داشته باشیم، آنچه که واضح و روشن است خواهیم دید که از یکطرف اندیشه های لائیک، فمینیستی و سکولار و از طرف دیگر گروه های تکفیری و تروریستی در جامعه ی ما به شدت در حال فعالیت هستند.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی یاد آور شد: در حال حاضر جامعه ما از دو منظر مورد هجوم قرار گرفته است که اگر اینان رو دو لبه ی تیز یک قیچی فرض کنیم، آنان برای قطع ریشه ی پیوندهای اساسی و عمیق در افغانستان به کار گرفته می شوند که باید در وضعیت ایجاد شده باید مولفه های وحدت را در سیره ی عملی نبی اکرم جستجو کنیم و مبنای عملکردهای فردی و اجتماعی خود قرار داده و برای جامعه تبیین و بازخوانی نماییم.

 

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات اذعان داشت: نبی اکرم راهکارهای معین و مشخصی را برای مسلمانان نشان داده و به عرصه عمل آورده اند که در تمام ادوار برای مسلمانان راه گشا بوده است و این واضح و روشن است که کشورهای اسلامی به دلیل اینکه از این راهکارها دور شده اند، دچار این وضعیت گردیده اند و اگر بخواهیم به سعادت دست پیدا کنیم نیاز به یک وحدت ایده آل داریم.

 

وی گفت: اگر پیرو سیره ی نبوی باشیم،  نبی مکرم اسلام در خصوص وحدت راهکارهای متعددی را به کار گرفته اند و ما با بررسی آن راهکارها و انجام دادن آنان می توانیم با  دسایس تفرقه افکنانه ی دشمنان مبارزه کنیم.

 

این عالم دینی یادآور شد: پیامبر اسلام پس از آنکه وارد مدینه شدند پیمان نامه های متعددی را منعقد کردند که هر یک از آن پیمان نامه ها می تواند راهکار درخشانی برای وحدت امت اسلامی باشد.

 

وی در ادامه افزود: یکی آن پیمان نامه ها، پیمان نامه ی عمومی در مدینه است که نبی مکرم اسلام زمانی که وارد مدینه شدند، قرارداد وحدت در جامعه منعقد نمودند و برای آنکه مهاجرین و انصار و یهودیان اوس و خزرج هم آن پیمان نامه را امضا نمایند پیامبر اسلام نیز طی شرایطی مال و جان آنان را محترم شمردند، تا بتوانند جامعه را متحد و یکپارچه سازند.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی ابراز داشت: در فرازی از این پیمان نامه نبی مکرم اسلام با صراحت فرموده اند که ما هم یک امت واحد هستیم و لازمه ی مسلمان بودن این است که امت واحده باشیم چرا که نبی مکرم اسلام با منعقد نمودن این پیمان توانستند یک جبهه ی متحد و منسجم را در برابر دشمنان اسلام بوجود بیاورند که موجب سرافرازیهای مسلمانان در آن زمان گردید.

 

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با بیان اینکه توجه به این امور می تواند درس بزرگی برای همیشه ی تاریخ و همه ی عصرها و نسلها باشد گفت: راهکار دوم نبی مکرم اسلام پیمان اخوت بین مسلمین بود که به مسلمانان دستور دادند در راه خدا با یکدیگر برادر دینی شوند.

 

راهکار پیامبر(ص) یک راهکار اساسی در ایجاد وحدت و برادری بین مسلمانان است

وی ادامه داد: مهاجرین و انصاری که دراطراف پیامبر بودند، هر کدام در مناطق مختلف پرورش یافته و به لحاظ فکری و معاشرت های فردی و اجتماعی با هم تفاوت داشتند و یا حتی در بین برخی قبایل از جمله اوس و خزرج بیش از ۱۲۰ سال جنگ بود که هر لحظه ممکن بود یکی از کینه هایی که داشتند موجب دشمنی و تفرقه گردد که نبی مکرم اسلام با توجه به همه این امور از مسلمانان خواستند که در راه خدا با یکدیگر برادر دینی شوند.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی عنوان کرد: تاثیر پیامبر (ص)در اجرای این عقد اخوت آنقدر موثر بود که بسیاری از تاریخ نویسان نوشته اند که هر مسلمانی، برادر دینی خود را بر خود ترجیح می داد و زمانی که پیامبر اسلام غنایم بنی نظیر را تقسیم می کردند و زمانی که غنایم داده شد، نبی مکرم اسلام به انصار فرمودند که این غنایم متعلق به شماست،اما شما می توانید برادران مهاجر خود را در این غنایم شریک سازید که عده ای از انصار به پیامبر گفتند که ما آماده ایم که تمام این غنایم را به برادران مهاجر خود بدهیم و آنان را در اموال شخصی خود نیز شریک سازیم.

 

وی تصریح کرد: راهکار پیامبر(ص) یک راهکار اساسی در زمینه ی ایجاد وحدت و برادری بین مسلمانان است که این عقد اخوت است که باید عیناً در کشور ما پیاده شود.

 

وی با بیان اینکه نفی قوم گرایی یکی از مولفه های وحدت در جامعه ی اسلامی است گفت: نفی قوم گرایی بین مسلمانان یکی از مؤلفه های وحدت اسلامی است که پیامبر با صراحت فرمودند که همه ی ما و شما فرزندان آدم هستیم و کسی نباید احساس کند که بر دیگری برتری دارد و بدانید که نزد من سید قریشی و غلام حبشی هیچ فرقی با یکدیگر ندارند مگر به تقوای الهی.

 

باید حرف و کلام ما جنبه ی دینی داشته باشد

 

مسئول مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات ابراز داشت: اگرجامعه ما واقعا پیرو سیره ی عملی پیامبر باشد بسیاری از مشکلات موجود در جامعه ی ما رفع خواهد شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی راستی با اشاره به وظیفه ما در مقابل مبانی ارزشمند و درخشان در سیره ی عملی پیامبر اکرم(ص) ادامه داد: کسانی که تلویزیون های ماهواره ای را از کشورهای دیگر راه اندازی کرده و به نام شیعه و سنی، کاری جز تکفیر یکدیگر ندارند، هدفشان تفرقه افکنی است و آنان برای اینکه جامعه ی اسلامی را دچار تشتت و تفرقه کنند از یک جیب پول می گیرند.

 

وی افزود: گویا این شبکه های تلویزیونی هیچ کاری ندارند جز اینکه شبانه روز به دنبال تکفیر یکدیگر باشند و با اینکار جنگ های خونین داخلی را راه اندازی نمایند که در همین راستا به جوانان توصیه می کنم که هرگز تحت تاثیر برنامه های این تلویزیون ها قرار نگیرند.

 

مسئول فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات ابراز داشت: از مسئولین حکومت وحدت ملی خواستاریم تا از آدرس و راهکار دین به حل معضلات و مشکلات بپردازند که اگر حرکت حکومت و جامعه یک حرکت دین محور باشد، مشخص است که بسیاری از مشکلات به زودی حل خواهد شد.

 

 

در ادامه ی مراسم تجلیل از میلاد پیامبر بزرگ اسلام  که از سوی مرکز فعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شده بود، مولوی غلام سرور، سرپرست شورای عالی صلح  این ولایت با اشاره به اهمیت وحدت در جامعه اسلامی گفت: مسیر زندگی ما را خداوند تعیین کرده است و ما باید تمام کارهای خود را وقف گفته های پیامبر(ص) انجام دهیم.

دامن زدن به اختلافات مذهبی ممنوع

 

وی افزود: پیامبر گرامی ما در مقابل کفار با شدت برخورد می کردند و با مسلمانان بسیار مهربان بودند که متاسفانه در حال حاضر کارهایی به نام مسلمانان در جهان صورت می گیرد که اصلا شایسته ی یک انسان مسلمان نیست.

 

سرپرست شورای عالی صلح ولایت هرات ادامه داد: در شرایط کنونی ما نباید دچار اختلاف شده و به مذاهب دیگر توهین کرده دشمن را دوست بگیریم و حبیب خدا را از خود ناراضی گردانیم.

 

مولوی غلام سرور تصریح کرد: باید بکوشیم و به ملت خود بفهمانیم که تمام مذاهب ما، مذاهب اسلامی هستند و ما باید به دستور پیامبر اسلام عمل نموده و متحد باشیم، زمانی که به این امر توجه نماییم، هرگز هراسی از کفار نخواهیم داشت.

 

وی با بیان اینکه ما سه دهه جنگ را پشت سر گذاشته ایم اظهار داشت: کشور ما با جهاد در راه حق و پشتیبانی از آن توانست پیروز شود چرا که مردم ما هر کاری که انجام دادند تنها برای رضای خدا و در راه خدا بود.

 

سرپرست شورای عالی صلح ولایت هرات متذکر شد: خداوند فرموده است که کسی که در راه جهاد حرکت کند و در مقابل کفار قد علم نماید، کسی است که هرگز شکست نخواهد خورد، چون متکی به خدا و رسولش است و پیروی از همین عقیده بود که ما توانستیم جهاد  پیروز شویم.

 

قدرت خداوند از هر قدرتی بالاتر است

وی در ادامه افزود: امروز دشمنان ما ادعا می کنند که سلاح قوی دارند و می تواند صدها کیلومتر راه را هدف خود قرار دهند اما آنها غافلند که سلاح جهاد ما کلمه ی “الله اکبر” بوده و است شاید برخی فکر کنند که چطور الله اکبر می تواند سلاحی برای مقابله با دشمن باشد، اما اگر به معنای کلمه ی الله اکبر(خدا بزرگ است) دقت کنیم خواهیم یافت که خداوند از هر سلاحی بزرگتر است و اگر خداوند بخواهد می تواند تمام این سلاح های ظاهری را نابود کند.

 

مولوی غلام سرور اظهار داشت: ما مسلمانان بر این عقیده هستیم که خداوند هر چیزی را می آفریند و از بین می برد و همان ایمان، اتحاد و سرمشق گرفتن از کردار پیامبر بود که توانستیم به پیروزی برسیم.

 

سرپرست شورای عالی صلح ولایت هرات عنوان کرد: امروز هم اگر این جلسات برگزار می شود و چیزی می آموزیم باید آن را به خانواده ی خود برسانیم و همه را آگاه سازیم که ما خدا داریم و باید بکوشیم که وحدت خود را حفظ سازیم و باید بکوشیم تمام مشکلاتی که در بین مسلمین به وجود می آید را حل کرده و همگان را به صلح و اخوت دعوت نماییم.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین حلیمی، رئیس شورای علمای شیعه ولسوالی انجیل هرات نیز در ادامه مراسم با اشاره به مسئولیت بزرگ امت اسلام در وضعیت فعلی گفت: بزرگترین مسئولیتی که امت اسلامی در شرایط حاضر بر عهده دارند به وجود آوردن وحدت و دیانت در جامعه است.

 

شایان ذکر است، در پایان مراسم با حضور علما و جمع کثیری از مردم متدین در مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان پیام حضرت امام خامنه ای(ره) به جوانان غرب نیز توسط حسین احسانی؛ مسئول بخش فرهنگی مرکز تبیان قرائت شد.